Eridan Eridan komentáře u knih

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

Podivný regiment je kniha s dvojím stylem psaní. V první polovině knihy je vše soustředěno na hlavní hrdinku. Její perspektiva je někdy až omezující, protože v této části se dozvíte jen minimum o členech její skupinky. Tato část působí bezstarostně a je plná humoru. V druhé polovině knihy se začínáte dozvídat čím dál více i o ostatních členech, témata zvážní, děj zrychlí, i když stále je tu dobrá porce humoru. Ano, v závěru je Pratchett skutečně více filozofický, ale ne nijak přehnaně a ne bez humoru dovedeného až do absurdna. Je to typická pratchettovka každým coulem. Jediné, co mi chybělo bylo větší vyvrcholení děje. A určitě mohla být víc využita myšlenka Elánia - řezníka. Ale pořád jsem se bavil královsky a většina autorů mu nešahá ani po kotníky.

06.05.2015 5 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Inu, první díl má hned několik much:
1) Předně je to utahanost. V první pětině nás autor naladí zajímavým vyprávěním a kulisou světa, který by stál za prozkoumání. V dalších třech pětinách se nás pokouší unudit k smrti neustálými popisy a nekončícími nepodstatnými rozhovory, aby se vše pokusil napravit v poslední KONEČNĚ akčnější a zajímavější pětině.
2) Plochost charakterů - je to dáno pravděpodobně jejich množstvím. Na každý charakter se tak dostane jen zřídka. Snad s vyjimkou Tyriona (a to až díky posledním stránkám) jsem za žádnou postavu nedýchal. Ano, lehké symtapie dobře. Ale kdyby zemřeli... necítil bych křivdu. A to je špatně.
3) Popisy. O nedostatku akce jsem již mluvil. Upřímně, co se stalo od začátku až do tří čtvrtin knihy? Bran spadl. Všichni někam cestují. To je celé. Pak jen kýbl keců. Proč autor neudělal putování zajímavější? V celé 500ti stránkové knížce jsou snad jen čtyři rozsáhlejší souboje - z toho ještě většina v samotném závěru knihy. A ty jsou upřímně pěkně odfláknuté. Na to, jak dokáže popisovat budovy zámku na několik stránek je to hanba.
První díl mě příliš neoslovil. Tuším, že autor bude charaktery dál rozvíjet a snad to dostane i nějaký spád. Kdyby tenhle díl byl zkrácen na 100 stran, uvítal bych to. Takto budu dlouho přemýšlet, jestli mu dám ještě šanci. Na Tyriona a Daenerys se těším... ale co ten kopec přebytečných keců, plytkých intrik a zdlouhavých popisů?

13.10.2014 3 z 5

Být či nebýt otcem Být či nebýt otcem kolektiv autorů

Velmi příjemné překvapení z levných knih! Sbírka esejů povětšinou amerických spisovatelů, kteří se (ne)dobrovolně rozhodli nemít děti. Proč? Každý má různé důvody - odlišná sexuální orientace, potrat, smrt dítěte, etické důvody - strach z přelidnění apod. Popisují vývoj této myšlenky v průběhu let a její vliv na život vlastní i život jejich blízkých. Rozebírají klady i rizika tohoto rozhodnutí. Hodně zajímavé čtení pro každého, ať už zvažuje myšlenku mít či nemít děti nebo jen tak pro zajímavost pohled do mužské duše se všemi jejími obavami, úzkostmi i hrdinskými skutky.

10.10.2014 4 z 5

Minority Report a jiné povídky Minority Report a jiné povídky Philip K. Dick

Kniha povídek má vše, co do Dicka očekáváte - především pořádnou dávku paranoi, skepse ke smyslovému vnímání, relativizace subjektivního a objektivního popisu reality. Povídky mají různou kvalitu. Kdybych je měl krátce okomentovat a zhodnotit: Minority report - plně vám zaměstná všechny mozkové závity. Některé momenty povídky se mi zdají nedotažené, ale celkově má neuvěřitelný spád a absolutně vás pohltí. 85%. Druhá série - asi nejslabší dílko celé knihy. Děj je předvídatelný, nicméně některé popisy velmi působivé. Průměr. 55%. Elektrický mravenec - lehce depresivní psychedelická hříčka o relativnosti smyslového vnímání. Velmi zajímavé otázky. 75%. Tak pravil mrtvý - poměrně komplikovaný děj se spoustou dialogů. Znepokojující závěr, který tomu dává šmrnc. 65%. Válečná hra - oddechovka. Žádná těžká otázka se v této povídce neřeší. 55%. Být tak měňavkou - hezká povídka s antirasistickými motivy a paradoxním závěrem. 80%. Víra našich otců - motivy vietnamu a vlivu televize, halucinogenů a osvícení a touze po zapomenutí na pravdu v jednom koktejlu. 65%. Total Recall - oproti filmu takřka bez akce a vše plyne jen jako dialog. Hlavní hrdina navíc skoro nemá slovo. 60% z úcty k legendě.

22.09.2014 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Lehce depresivní autentická výpověď berlínské dívky o tom jak snadné je k drogám přijít a velmi nesnadné od nich odejít...

10.06.2014 4 z 5

Co řeknete až pozdravíte Co řeknete až pozdravíte Eric Berne

Určitě zajímavá kniha. Plusem je spoustu příkladů. Mínusem je poměrně obtížný jazyk i občasná rozvláčnost (jde sice o odbornou literaturu, ale je určená širšímu publiku). Pár věcí jsem z ní převzal do svého života (pomohla mi pochopit některé podvědomé procesy). Většího využití dle mého názorů nemá bez odborné pomoci (terapie). Což je škoda...

28.02.2014 2 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Stejně jako hlavní postava je čtenář vržen do víru událostí. Netuší, co se děje a proč. Autor je vždy o krok vpřed a to je moc dobře. Kniha neztrácí kouzlo, naopak díky potrhlým charakterům si ho udržuje až do konce. Děj čtenáře chytne a nepustí. K charakterům přilne a je mu líto, když je musí, byť jen na chvíli opustit. Bravo!

17.08.2013 4 z 5

Hry, sítě, porno Hry, sítě, porno Michaela Slussareff

Kniha se dobře čte, občas nějaká ta studie, spoustu příběhů, návrhů na rozhovory a tipů. Místy je zbytečně rozvláčná a ukecaná tam, kde bych to nepotřeboval. Celkově vám asi nepřinese žádnou naprosto zásadní nebo překvapivou myšlenku, spíš vám pomůže nastavit kurz a ubezpečí vás, že ta cesta, kterou jste chtěli jít za to stojí. Zajímavá témata např. Jak mluvit s dětmi o sexu, jak (ne)nastavovat pravidla ohledně digitálních technologií, co je to zdravý spánek.

15.06.2024 3 z 5

Digitální minimalismus Digitální minimalismus Cal Newport

Dobrá kniha s potenciálem pomoci vám změnit své návyky ohledně používání telefonu a digitálních technologií obecně. Asi nejvíce mě bavila první třetina knihy, další dvě třetiny pro mě přinesly pouze pár dobrých tipů, které možná šlo sdělit stručněji (práce s časem, hodnotná práce, čtení zpráv apod.). Každopádně hodné přečtení, promyšlení a uplatnění.

24.02.2024 4 z 5

Začínáme kreslit Začínáme kreslit Catherine V. Holmes

Moc se mi líbí praktický ráz této knihy. Návody krok za krokem, cvičení. Prostě jdeme na to! Super.

15.02.2024 5 z 5

Kompletní kurz kreslení Kompletní kurz kreslení Barrington Barber

Super kniha! Je tam vše: zátiší, portrét, krajina, postava, kompozice, perspektiva. Přesto v porovnávání s jeho starší knihou Kompletní rádce Základy kreslení, jsem zjistil, že Kompletní kurz kreslení sice vypadá o dost lépe, ale informací a cvičení je tam méně a jeho starší kniha je tím pádem lepší.

15.02.2024 4 z 5

Jak kreslit Jak kreslit José M. Parramón

Jednohubka na večer. Od všeho kousek, nic zásadně do velké hloubky nebo propracovanosti. Kapitoly - krátce z historie kresby (od pravěku přes renesanci až do 20.st. na 16 stranách plných obrázků), materiály, pomůcky a techniky (čím se dá kreslit), procvičování základních kreslících technik (perspektiva), kresba v praxi (pár ukázek). Pro mě osobně byly asi nejzajímavější kapitoly o měření rozměrů pomocí tužky a perspektiva. Obrázky hezké, k prolistování fajn, ale dnes už jsou lepší (praktičtější) učebnice/knihy o kreslení.

11.02.2024 3 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

(SPOILER) V Nezničitelném jde cítit podobná myšlenka jako v Solaris - setkání s něčím, co převyšuje chápání člověka. Evoluce robotů mi nějak však nebyla sympatická. Spíš mi přišla nelogická, podobně jako biologická teorie makroevoluce. V ději mi chyběla nějaká silná postava, emoce, ztotožnění, vztah. Byl to jen popis, trocha fantazie (nenazval bych to vědou), trocha akce, trocha porad a teorií. A konec? Byla to halucinace nebo skutečnost? Za mě tam skapal.
Celkově slabší děj. Uvidíme, co z toho vykřesá počítačová hra.

24.12.2023 3 z 5

Kobercové Kobercové Terry Pratchett

Kobercové a Barva kouzel mají pár společných rysů. Tak především se odehrávají v plochém světě plném imaginativních tvorů. Vyprávění nám pomalu tento svět představuje. Čím se dle mého Barva kouzel povyšuje nad svého mladšího bratrance, je hloubka a popis charakterů. Čaroděj Mrakoplaš má plno neduhů, strachů, minulost i nejistou budoucnost. Baví nás. Chlapci z Koberce tvoří především kmen. Nikdo nijak výrazně nepřevyšuje. Vlastně o nich moc nevíme a (až na Pomočula), nikdo z nich nemá nic výrazně charakterně zajímavého. Takže jako individuální postavy mě byli celkem fuk. Zajímavý byl popis světa, ras apod. (občas lehce připomínající Pána Prstenů). Jedna hvězdička za to, že to je Pratchett.

26.05.2023 3 z 5

Rádce pravého muže Rádce pravého muže Robert Glover

Jedna z mála knih, které opravdu věřím, že má schopnost měnit životy. Tím, že se na sebe a na své myšlení začnete dívat z úplně jiného úhlu. Pochopíte nové souvislosti a někdo vám dá chybějící dílek do puzzle. Cvak! No jo! Aha! Tak proto! Osvobozující. Přesto nebo právě proto náročné čtení. Během něj vám totiž autor rozbije vaše paradigma a hodnoty, které jste považovali za skvělé (jsem hodný chlapec, a proto mě všichni mají rádi). Bolí to. Ale stojí to za to. Knihu doplňuje spoustu praktických cvičení. Srdečně doporučuji.

09.10.2022 5 z 5

Beaty, bigbeaty, breakbeaty Beaty, bigbeaty, breakbeaty Petr Dorůžka

Zajímavý přehled hudbou 90.tých let. Některá jména jsem nikdy neslyšel, některá jsem si oživil. Obecně by mě bavilo, kdyby takhle o hudbě někdo psal i dnes. Vtipně, s přehledem, racionálně i emotivně. Skvělé byly tipy na poslech na konci každé kapitoly. Stačí už pak jen zapnout Spotify a dotvořit si atmosféru. Udělat něco podobného dnes - s interaktivními prvky, videoklipy apod. - to by byla bomba!

23.04.2022 4 z 5

Hity, které dobyly svět - Příběhy písní od 50. let do současnosti Hity, které dobyly svět - Příběhy písní od 50. let do současnosti Honza Dědek

Super nápad, dobrý přehled. Ideálně čtení propojit se Spotify nebo YouTube klipů daných písní. Obsahově to přece jen po čase je dost schematické a rutinní (v časopise Rolling Stone o tom řekl tuhle větu, v klipu je a má tolik shlédnutí, cover udělala) a jsem přesvědčen, že těch zajímavostí by u většiny mohlo být víc. Asi nejvíc mě bavily náznaky rozboru textů. Uvědomil jsem si, že většina zahraničních hitů má hloubku textů Helenky Vondráčkové. :)

21.03.2022 3 z 5

Návštěvníci z Mlčící planety Návštěvníci z Mlčící planety C. S. Lewis (p)

Celkovou atmosférou mi kniha nejvíc připomínala Nekonečný příběh. Cestování po světě plném fantaskních tvorů, lehký filozofický přesah a hloubka, jakási vlídnost k hlavnímu hrdinovi. Lingvistickými popisy a pokusy mi to zase připomnělo Mluvčí za mrtvé Orsona Carda (druhý díl Enderovy hry). Inspirace křesťanstvím je zřejmá ale nenásilná. Druhý díl určitě přečtu.

27.01.2022 4 z 5

Emoční inteligence pro ženy - Jak ji rozvíjet a využívat Emoční inteligence pro ženy - Jak ji rozvíjet a využívat Cornelia Topf

Cílová skupina jsou tvrdě pracující ženy ideálně v nějakém korporátu. Ženě se kniha líbila a tak jsem se do ní pustil i já. Většina zásad a cvičení jsou pochopitelně pohlavně nezávislá. Rozvíjet emoční inteligenci potřebujeme všichni. Kniha však nejde moc do hloubky. Pár poznatků je fajn, ale obecně mi přijde, že zbytečně moc mluví, než by rozebrala to podstatné.
Postupem času mi čím dál více vadily narážky na necitelnost a neomalenost mužů. Klenotem v tomto je strana 145: "Nechápu, proč se musíme neustále měnit jen my ženy. Proč se muži nemůžou naučit mluvit jako normální lidé? Kdy se konečně naučí mluvit jako normální lidé? Jak by se to mohlo naučit? Třeba pomocí knihy typu Správná mluva pro správné chlapy. Myslíte, že by si ji nějaký muž koupil? Ne, odpověděla mi kdysi zcela vážně jedna knihkupkyně. Muži totiž, čistě statisticky, neumí číst. Devadesát procent kupujících jsou ženy." Předsudky, generalizace, diskriminace naruby. Za podobné výroky bych dal ještě hvězdu dolů. Nemyslím, že by tam byly potřeba. Obecně znám lepší knihy na téma emoční inteligence.

27.12.2021 3 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Aplikaci Záchranka jsem si nainstaloval. Pár rad bylo fajn. 90% rad končí informací a volejte 155. Bodrý jazyk byl zpočátku osvěžující po desátém slovu "k posrání" a "hovada" již méně. Zásadní příručka první pomoci to není. Spíš lehce vtipná, lehce přidrzlá sbírka příběhů ze života záchranáře.

20.11.2021 3 z 5