felixrr komentáře u knih
I beznadějnému smolaři se občas něco povede, tak by se dala shrnout tahle příjemná absurdní jednohubka.
Na hodnocení této knihy jsem zapomněl, ačkoliv jsem ji četl už před lety. Tenkrát jsem ji dokončil hlavně proto, že jsem věděl o dobrém konci, jinak je to působivá kniha, kterou jsem docenil až zpětně s odstupem. Funguje jako osobní příběh i popis tehdejších společenských poměrů, navíc je dílo protkáno autorovým specifickým temným humorem, vysvětlivkami a odkazy na čtenáře. Rovněž postavy jsou výborné a řada z nich patří do nějakého všeobecného literárního povědomí.
Nečekaně vyborná záležitost a trochu mě i mrzí, že kdybych aspoň o trochu víc rozuměl filosofii, jistě by mi všechny ty zmíněné postavy daly něco víc.
Při půjčování v knihovně mi nějak unikla ta dvojka v rohu, takže si budu muset doplnit jedničku. Každopádně zajímavý a dosti originální komiks, kterému můžete dát šanci.
Konečně jsem se nějak dokopal k tomu, abych tuto knihu okomentoval. Rozhodně na mě zapůsobila a je dobře, poutavě napsaná, o tom žádná. Ovšem fakt, že jde o fikci a ne o (auto)biografii, tomu za mě dost ubírá. Takhle je kniha prakticky jen výčet zvěrstev, předsudků, pověrčivosti a rasismu. Násilí a zvrácenost se stupňují, ale po úvodním wow efektu už to trochu vyšumí do ztracena. Kvůli stáří vypravěče se tu navíc nedočkáte žádných hlubších myšlenek nebo názorů k zamyšlení.
Povedená kniha, ovšem s dost sestupnou tendencí. Děj zpomalil, místy se opakoval, vtipy už mi nepřišly tak povedené. Dočetl jsem hlavně díky setrvačnosti z počátečního nadšení.
Téměř 100 let věku knize na kvalitě neubírá, celková úroveň bohužel ano. Předpokládám, že ani autor nepředpokládal, že předložená budoucnost se stane realitou, přesto je tu pár zajímavých myšlenek a odrazů v současném světě.
Styl psaní mi ale nesedl. Úvod se četl dobře, ale přibližně od části s rezervací divochů se děj zamotal do zbytečných popisů, překrývajících se linek a prostě nudy. Stejně tak tu chybí nějaký zvlášť úderný konec. Přečteno v originále.
Velké zklamání. O co zajímavější mi přišel námět, o to horší je forma. Mezi kapitolami končícími zásadně uprostřed věty, naprosto pasivní hlavní hrdinkou a zvláštním stylem vyprávění, který se točí převážně v historii a nemá jasnou linku mezi filozofováním, reálným děním a přímou řečí, mě na knize nic nezaujalo a odložil jsem ji někde před čtvrtinou.
Asi nejpřehlíženější ze tří velkých Pythonových komedií, ale stále se jedná o naprostou klasiku.
Výborná kniha, kterou byste si neměli nechat ujít. Předně nabízí propracovanější, ale prostě i jiný pohled než neméně povedený film. Je tu víc prostoru na rozbor osudů a vlastností postav a vybudování prostředí. Stále se děj točí kolem R. P. McMurphyho, ale z pohledu náčelníka Bromdena. Ten na sebe čtenáři svoji předstíranou hluchoněmost práskne hned na první stránce, takže může bez problémů fungovat jako vypravěč, a zároveň se nám tak naskýtá pohled do jeho narušené mysli. O co slabší mi přišel úplný úvod, o to dokonalejší je finále.
Velmi originální dílo, které jsem před pár lety slyšel jako audioknihu a utkvělo mi v paměti už napořád.
Kolejmoří je zvláštní kniha, ale to jsem toho v Miévillově kontextu moc neřekl. Je to jízda (doslova) a jako přepracování Bílé velryby to funguje zajímavě. Zároveň je tu podobně jako v knihách Bas-lagu výborně propracovaný i jazyk. Vesměs se ale musím ztotožnit s Kaikem a jinými. Šamova proměna je uspěchaná, až neuvěřitelná, a několik dalších aspektů jako vznik celého Kolejmoří nebo šokující odhalení kapitánky působí povrchně, odbytě, to slovo naivně to vystihuje perfektně. Šroukovi mi hrozně připomněli Dicka a Dorotku ze Zamrzlé lodi kapitána Flinta, což je výborná kniha, ale publikem úplně jinde.
Co k tomu napsat, bratři moji. První třetina mi dost trvala, čemuž nepomáhal ani ten všudypřítomný slang, jakkoliv v českém překladu hodně sestává z foneticky přepsané angličtiny. Pak od procesu nápravy už je to jízda až do konce. Celkem chápu, že film poslední kapitolu vynechal a skončil v nejlepším. Přesto na mě knižní konec zapůsobil, s osobním uvědoměním a úvahami o budoucnosti, jakkoliv přehnaně růžově působí vůči zbytku knihy.
Poslušně se postavím do řady těch, kteří knížku přečetli v rámci letošní výzvy a přílišnou radost jim neudělala. Základní myšlenka není špatná, ale kniha nikam moc nevede a nezapůsobila na mě.
V tomto žánru jsem nováčkem, takže chápu i nižší hodnocení, ale za mě paráda. Kniha se četla sama a nebyl tu jediný slabý moment. Už před první třetinou je dost jasné, odkud vítr fouká, a zbytek knihy pak čím dál tím víc přihořívá... aby to pak ale všechno skončilo úplně jinak.
No sláva, tohle přesně jsem od téhle knihy chtěl. Konečně se rozjede naplno prostředí ZLOSINu, známé postavy i samotný Labyrint, a o všem se toho spoustu dozvídáme. První prequel byl retrospektivně sice zábavný, ale z 90 % úplně zbytečný...
Strhující, kratičká tragédie patřící k antickým klasikám. Rozhodně není špatná, ale Antigona je propracovanější a zanechala ve mně o dost větší dojem.
Že je kniha originální, jak tvrdí zdejší anotace, to se nedá popřít, mezi moje nejoblíbenější válečná díla se ale bohužel nezařadí. Ačkoliv je dobře napsaná a čte se rychle už díky krátkému rozsahu, moc na mě nezapůsobila.
Protagonista se mentálně nachází někde mezi Švejkem a Forrestem Gumpem, a příliš mi k srdci nepřirostl, už pro svou lhostejnost po většinu děje. Cestování časem a cizí planeta jsou zajímavé nápady, ale spíš ruší dojem z válečných scén a ubírá jim na váze.
Jen velmi rámcově jsem věděl, do čeho jdu, ale příběh mě naprosto uchvátil. Děj je postupně, až zlověstně vybudovaný, a všemu kralují výborně napsané postavy. Úžasný nadčasový román.