hajrys hajrys komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Perfektně vykreslené prostředí chudého kraje. Prostředí, kde se více než jinde mísí tři národnosti, kde život visel na vlásku a kde si lidé mohli být jistí jenom chudobou.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Dlouho ležela v knihovně. Záměrně jsem se vyhýbala mediálnímu poprasku. Neměla jsem tušení, do čeho jdu. A popravdě, kdybych to věděla, asi bych ji nečetla. Ne pro kvalitu, kniha jsem skvělá. Autorčin styl miluji. Její knihy mají vždy silný příběh. Jenom tohle už na mě bylo moc. Tolik deprese, tolik beznaděje a tolik zničených životů. A za vším tím je jeden jediný člověk. Nejhorší na tom všem je, že to vlastně není fikce. Kolik takových příběhů se odehrává a nikdo o nich neví. A nebo ještě hůř. Dostanou se na světlo a oběť je označena za viníka.
Nesuďme, dokud zcela jistě nevíme!

25.07.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Taková trochu povinná četba do současného světa. Čteno podruhé, nyní v rámci čtenářské výzvy a stále mě mrazí......

25.01.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Je neuvěřitelné, že se autorce podařilo udržet laťku stále tak vysoko. Příběhy jednotlivých postav se postupně rozplétají, dějiny jsou temnější a temnější. Smutné, ale krásné čtení. Těším se na třetí díl.

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Úžasná kniha. Velmi se mi líbí autorčin styl. Lehkost s jakou příběh plyne, a přesto nepostrádá napětí a touhu číst dál. Skvěle vykreslené povahy lidí. Kousek od nás na konci malého městečka je hotel Mánes, že by podoba čistě náhodná? :-)

19.09.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Neobyčejná kniha o obyčejných lidech. Obyčejný příběh rodiny, jakých se mohly stát stovky a přesto je to neobyčejné čtení. Děkuji paní Monštajnová.

02.07.2019 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Já ho prostě miluji. Začítám se již po několikáté a stále budu. Tohle je kniha, ke které se vrátím 1000x a stále se usmívám. Mimochodem, fejeton o balícím papíru u nás již zdomácněl :-)

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

To je tak trošku moje noční můra. Co jsme ochotni a schopni obětovat pro svůj dobrý pocit? Rodinu? Manželství? Zaměstnání? Jak málo stačí, abychom se dostali se dostali do velké psychické nepohody. Nelze být všude a pro všechny a rozhodnutí je těžké. Trochu schizofrenie, nechtěla jsem se brodit v té depresi a zároveň jsem se nemohla odtrhnout.

16.01.2023 5 z 5

Řeka bohů Řeka bohů Wilbur Smith

Čteno podruhé po mnoha a mnoha letech a opět jsem knihu nemohla odložit. V tomto případě nepátrám po faktech, neřeším historické nepřesnosti ani Taitovi superschopnosti. Za mě je tam vše, co má dobrý román mít. Prostě jsem si ji užila.

09.05.2023 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Krásná to žena a krásná to kniha. Nekonvenční, skromná a velmi lidská v povolání, kde se taková osobnost neočekává. Mile a nenásilně proplétá svoje osobní vzpomínky s liturgickými texty. Určitě si ji zajdu do kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí poslechnout osobně.

11.01.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tři ženy, tři životy a tři způsoby, jak se svým životem naložit. Příběh hezky plyne a jednotlivé dějové linky na sebe hezky navazují. Opravdu jakoby Vám někdo vyprávěl příběh své rodiny. Každá z postav má jinou povahu a s těžkostmi života se vypořádávají po svém, tak aby přežily.

15.01.2019 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Neuvěřitelná kniha a neuvěřitelná autorka. Přes její mládí se jí podařilo zachytit těžký osud "českých Němců" po válce. O této kapitole se ve škole neučí. A je stejně hrůzná jako ta válečná. Strach a nenávist, jak snadné je stát na druhé straně a nic nezmůžete. Je jedno, jakým jazykem hovoříte. Co jsou platné vaše činy a postoje, když jste se prostě jen špatně narodili.
Doplňuji za nějakou dobu. Půjčila jsem knihu mamce. Narodila 1945 v Brně v Židenicích. Nevěděla jsem, jak se jí bude líbit, přece jenom se jí to docela osobně dotýká. S nadšením mi vyprávěla, jak si díky knize přesně vzpomínala, kam chodila pro maso, pro chléb. Jak to tam vypadalo, kde byl který dům a obchod. A vyprávěla i o českých Němcích. Jsem ráda, že jsem jí udělala radost.

03.05.2018 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Jak jsem se na něj těšila. Tenhle díl není ani tak o hokeji, jako o psychologii a o emocích. A tohle Backman opravdu umí. Tolik slz a úsměvů při čtení. A vlastně je to úplně obyčejný příběh kteréhokoli městečka. Jenže to by o něm nemohl psát zrovna on. Nic není černobílé, nikdo není jenom dobrý nebo zlý. A jak málo stačí, aby se život otočil jiným směrem.
Z knih si moc nepamatuji příběhy a postavy, ale emoce, které ve mně kniha vyvolá. A tuhle, stejně jako předešlé v sérii, si budu rozhodně pamatovat.
Tak jo. Je konec a nebo ne?

21.06.2023 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Super čtení. Geniální pachatel a úplně normální policisté. Střídání deníku a současnosti udržuje čtenáře v napětí. Těžko se mi kniha odkládala. Místy trochu brutálnější popisy, ale to k thrilleru patří. Těším se na další pokračování.

23.04.2019 5 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Zase mě dostala. Myslela jsem si, že už mě nemůže ničím překvapit a stalo se.
Kniha dvou cest je plná protikladů. Dva vědecké obory - egyptologie a kvantová fyzika, život a smrt, rozum a láska, zodpovědnost a touha, přítomnost a minulost. A mohla bych pokračovat dál a dál.
Rozhodně to není jednoduché čtení. V pasážích o umírání jsem občas polykala slzy. Je nabitá spoustou informací z egyptologie a kvantové fyziky. A právě ty sem podle mě patří. On totiž náš život je kvantová fyzika, jenom se na to díváme pohledem obyčejných lidí.
Jeden náhodný impuls, jedna naše myšlenka změní běh života a další ho otočí zase jiným směrem a tak to jde stále dokola. Každou vteřinu máme na výběr a každou vteřinu činíme rozhodnutí, které vedou náš další život. Co by se stalo, kdybych se rozhodla jinak. Byla bych šťastnější? Úspěšnější? Spokojenější? Mám právo svým rozhodnutím ovlivnit život někoho jiného? Třeba někoho mně velmi blízkého? Mám právo být šťastnější na úkor někoho jiného? Existuje život po životě? Kam putuje duše po smrti a budeme po zásluze odměněni? Jak vypadá umírání? Tato témata se jistě honí hlavou nejen těm, kterým dochází čas.
Kniha dvou cest, stejně jako Joditiny ostatní knihy, nutí přemýšlet. Nad životem i nad smrtí. Na otázky si každý musí odpovědět sám. Neexistuje univerzální odpověď. A kdyby se mě na některé otázky někdo zeptal za dvacet let, asi by odpověď byla jiná. Vlastně na jednu otázku již teď odpověď znám a nemyslím si, že se změní.

Víš, že Řekové věřili, že lidé byli stvořeni se dvěma hlavami a dvěma těly? Ale Zeus měl obavy z toho, jak mocní by mohli být, a tak lidi rozdělil na dva. Tak místo aby činili problémy jemu, stráví zbytek svého života snahou o nalezení druhé poloviny.

Spřízněná duše, pronesla jsem.

Já ji totiž vedle sebe mám a každý den za ni děkuji.

26.04.2023 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Prásk! Přímo do černého nebo do srdce? To není o hokeji, to je o nás všech. O každém z nás, o našich dětech, rodičích, kamarádech, sousedech, .... Život se nemazlí. Každý má sen a někdo má cíl. Každý má strach a někdo se mu postaví. Vše má svůj účel a nic není černé nebo bílé.
"... Kvůli čemu křičíme radostí? Kvůli čemu pláčeme? Jaké jsou naše nejšťastnější vzpomínky, nejhorší dny, nejhlubší zklamání? Vedle koho jsme stáli? Co je rodina? Co je tým?
Kolikrát za život jsme ryze šťastní? Kolikrát máme šanci někoho milovat bez výhrad a bez hranic?..."
A ještě bych si dovolila parafrázovat větu ...Život není jednoduchý. Vždycky spravedlivý. Vždycky nespravedlivý.
PRÁSK!!!

17.03.2019 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Přečteno jedním dechem. Opět nezklamal. Od spousty vtipných postřehů ze života až po hluboké zamyšlení.

10.01.2023 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

První díl série Naturalista. Máme tu dva "podivné" jedince. Na jedné straně vraždící maniak a na druhé geniální profesor bioinformatiky. Oběma chybí emoce. Kdo z nich je chytřejší a vyhraje? Podaří se profesoru Crayovi vraha dopadnout? Kniha má rychlý spád, především díky krátkým kapitolám a ději psanému v první osobě. Myšlenkové pochody profesora Thea Craye jsou opravdu zajímavé. V dnešní době umělé inteligence i uvěřitelné. Trochu podivné jsou ovšem reakce policie. Rozuzlení trochu rychlé, přesto se těším na další díl.

19.05.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jiný a hluboce pravdivý pohled na 2. sv. válku očima lidí, kterých se týkala nejvíce. Jak nepatrná událost v životě dokáže změnit osud celé rodiny. Tato kniha nepotřebuje slova chvály, tato kniha se musí číst. Nádhera, díky paní Mornštajnová!

11.01.2018 5 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Jěžíši ..... ještě teď mě mrazí .....

(audioknika) Nešlo to zastavit. Poslouchala jsem v jednom kuse. Mravní smysl - tak brutální, tak věčný, tak aktuální ...
Skvělý přednes Jana Hartla a Borise Rösnera. Zaslouží si mnohem více hnězd.

22.02.2023 5 z 5