Jana283 Jana283 komentáře u knih

Kobold Kobold Radka Denemarková

Peníze od Hitlera mne nadchly. Tuto knihu jsem nedokázala dočíst.

17.10.2017 1 z 5

Příběh lvice Elsy Příběh lvice Elsy Joy Adamson

Jedna ze zásadních knih mého života. Joy Adamson měla jistě komplikovanou povahu, ale naprosto chápu, že jí zvířata byla tak blízka, mnohem bliřší než lidé... Kniha je nejen nádherným příběhem pro všechny, kdo milují přírodu a zvířata, ale je i unikátní studíí etologie zvířat jak ve volnosti tak v zajetí. Joy zvířata milovala, ale nepolidšťovala je a dokázala jim vrátit volnost a svobodu. Všem milovníkům lvice Elsy, levhartice Penny, gepardice Pippy i Joy samotné si dovoluji doporučit ne příliš známý životopis J.A. od Zuzany Beranové - Setkání se smrtí, kde se dozví mnoho podrobností o jejích českých kořenech, ne příliš známém malířském talentu, podpoře afrických národů, boji za vznik národních parků i o jejím nenaplněném hledání parnerské lásky.

16.10.2017 5 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Čte se krásně, i když všechny tři příběhy jsou plné smutku a osamění. Se všemi pěti protagonisty knihy musí člověk když ne sympatizovat tak soucítit.

16.10.2017 4 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Kniha mého dětství. Stokrát čtená. Pan Eduard Štorch (spolu se Zdenkem Burianem) ovlivnili celé generace. Je úžasné, že si všichni představujeme Kopčema, Veverčáka i Mamamutíka, jejich jeskyně, zbraně, život... tak nějak stejně.

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Četla jsem v době, kdy jsem byla stejně stará jako Jana. O to více mne kniha zasáhla. Spolu s Kohoutovým, - Kde je zakopaný pes - jsou to pro mne nejbolestnější a nejsmutnější výpovědí o zlovůli totality u nás. Myslím na "obyčejných" lidech. Kriminály, doly... to je samozřejmě hrůza. Ale takové to ubíjející každodenní plíživé šlapání po svobodě člověka, po jeho touhách, blízkých lidech...je velmi bolestné. Je to potřeba připomínat. Bohužel - stále víc.

Žert Žert Milan Kundera

Líbilo se mi to v -nácti, ale hlavně proto, že to byla kniha na indexu. Jinak, přiznám se, nemám Kunderu ráda. Jeho cynické a sobecké pojetí vztahů mezi lidmi je mi zcela cizí.

11.10.2017 4 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

"Jaký je den?" zeptal se Pú.
"Je dnes." odpovědělo prasátko.
"Můj nejoblíbenější den." řekl Pů. (Můj nejoblíbenější medvěd).

11.10.2017 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Kniha i film nádherné (i když každý trochujinak). Eliščino srdce muselo navždy zůstat v Želarech.

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Myslím, že tohle je čtení pro děti, které nestárne a budou ho milovat všechny generace dětí.

Agent 6 Agent 6 Tom Rob Smith

Souhlasím s ostatními čtenáři. I pro mne nejslabší z celé trilogie. Nicméně určitě stojí za přečtení.

11.10.2017 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

V letošním roce jsem navštívila pobaltí. Obyvatele těchto republik jsem poznala jako velké vlastence, lidi pohostinné, vstřícné, hrdé a nezlomné. Jsem ráda, že jsem díky knize Ruty Sepetys mohla poznat kus nelehké historie těchto zemí. Hlavní hrdince je 15 let. Moc bych si přála, aby si knihu přečetlo co nejvíc mladých lidí v jejím věku.

10.10.2017 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

O dobru v nás. O zlu v nás. Kdo hodí kamenem?
Nádherné čtení.
Miluji knihy, které dokáží položit tolik otázek.

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Krásně se četlo, krásně se bálo. Čachtický hrad je nádherný, tajemný. Jako romantičce a při víře (jistě najivní) v to lepší v člověku mi byla bližší verze filmového zpracování pana Jakubiska.

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Láska, vášeň, zrada... působilo to na mne opravdově.

09.10.2017 5 z 5

Putování mořského koně Putování mořského koně Petr Šabach

I my jsme prožívali doma "období mořského koně", kdy byl manžel na MD (v té době se to ještě moc nenosila). Tahle knížka nám pomáhala odlehčit někdy hodně napjaté situace.

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Zásadní kniha mého mládí. Nádherná erotická scéna milování v bouři (všechny odstíny se mohou jít vycpat).

09.10.2017 5 z 5

Báječný rok (deník 2005) Báječný rok (deník 2005) Michal Viewegh

Michale, tak nějak Ti ten Tvůj život připosranýho snoba nezávidím, je mi tě líto. Ráda bych znala odpověď na otázku: Proč jsi to vlastně napsal?

09.10.2017 1 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Přečetla jsem, poslechla jsem CD s Vojtou Kotkem, shlédla představení se sourozenci Novákovými (už je to dávno) a mohu tedy třikrát říci Ano! Ano! Ano!

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

V každé z nás je kousek Bridgit - toužíme po nezávislosti, lásce, shozených kilech... První díl je jednoznačně nejlepší.

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Nuda. Opakovaný vtip přestává být vtipem. Trojku už si nekoupím.

09.10.2017 1 z 5