Jana283 Jana283 komentáře u knih

Vánoce mám rád Vánoce mám rád František Nepil

Krásný vánoční dárek. Přečteno pod stromečkem a určitě bude patřit k vánočním stálicím.

28.12.2017 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Miluji životopisy. Tenhle jsem byla schopná přečíst už na základní škole, bavil mne a pan Lada si mé srdce získal ještě trošku víc. Na celý život. Teď je doba vánoční, kdy se k nám vrací. Škoda jen, že těch pohlednic už moc nrechodí...

28.12.2017 5 z 5

Dětem Dětem Josef Lada

... A nejenom dětem. Nadčasové. Lada je geniální a nej..český malíř. Jeho ilustrace dávají knihám další rozměr - ať je to Hašek nebo Seifert. Jeho obrázky mne nikde nepřestanou bavit. A vánoce bez Lady? To by snad ani nešlo. Je to moc dobře, že právě v tomhle čase zase vychazí a doufám, že zaplní hodně dětských knihovniček.

19.12.2017 5 z 5

Zahradnictví Zahradnictví Petr Jarchovský

Filmová trilogie se mi vcelku líbila, a tak jsem pro připomenutí či spíše doplnění a upřesnění zpočátku trochu nepřehledných vztahů sáhla i po knize. Za nejsmutnější považuji příběh strýce Oty, který měl být a byl zrádcem a dezertérem ve své rodině. Byl ale také zároveň smutným důkazem toho, že to co se nepovedlo fašistům, komunisti dotahli do trpkých konců. Tři hvězdičky dávám proto, že kniha je pouhým trochu plochým přepisem scénáře bez hlubšího prokreslení psychologie všech postav, které by si to jistě zasloužily, stejně jako příběh jedné dějinami zmítané rodiny. To je na velký román.

18.12.2017 3 z 5

Nemám ráda "návody na život", ale tahle kniha stojí za přečtení. Objasnila mi pár věcí o těch z Marsu.

18.12.2017 4 z 5

Děkuji, mám se výborně Děkuji, mám se výborně Ivan Medek

Napsáno krásným jazykem. Takoví lidé jako pan Medek v dnešní společnosti velmi chybí.

15.12.2017 5 z 5

Slunce v úplňku Slunce v úplňku Lenka Procházková

O Janu Palachovi jsem četla mnoho knih. Románové zpracování mé oblíbené spisovatelky mne oslovilo asi nejvíc. Přesto - úplně se mi duši a myšlenky Jana Palacha pochopit nepodařilo.Tento národ není hoden takové oběti. Myslím na jeho maminku, která musela unést nejen obrovskou bolest, ale i následné komunistické kampaně a perzekuce.

14.12.2017 5 z 5

Už měkoně vyvádějí Už měkoně vyvádějí Dagmar Urbánková

A kde leží to město "Ohřelouny" ?

14.12.2017

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

To byla jízda! Jodi je skvělá spisovatelka a dokáže rozkrýt velmi intimní témata. Zatím mne nikdy nezklamala. A tato kniha obvzlášť. Důležitý je i doslov. Mám o čem přemýšlet. Možná téma černo- bílí není tak palčivé pro nás středoevropany, ale téma rasismu jistě, byť v jiné dimenzi. Trpké poznání, že i námi pojímaná velkorysost může být rasismem. Snaha pochopit, přiblížit se. Jodi, děkuji.

10.12.2017 5 z 5

Chlapec a hvězdy Chlapec a hvězdy Jaroslav Seifert

Jako každý rok ji otvírám v čase adventním a nechám promlouvat krásná slova a obrázky milovaného Josefa Lady. Jsem tam - s nimi. Stranou od spěchu, stresu, starostí...uprostřed krajiny dětství

08.12.2017 5 z 5

Má rodina a jiná zemětřesení Má rodina a jiná zemětřesení Ivan Kraus

Krásné čtení. Kdybychom s takovým nadhledem, humorem a láskou dokázali všichni řešit rodinné problémy, bylo by jistě méně rozvodů a nešťastných dětí.

07.12.2017 5 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Docela mě překvapuje nepříliš příznivé hodnocení této knihy. Já jsem měla ( a mám) Robinsonku moc rádá, i když při představě jejího osudu se mi vždy svíralo srdce a bála jsem se o své rodiče. Je pravda, že dřív byly děti asi více "dětské", hravější, měly více fantazie, ale na druhou stranu se také dokázaly se životem poprat. Připomíná mi to osud mé maminky, která vyrůstala bez otce a musela zastat v domácnosti věci, o kterých se dnešním dětem ani nezdá. Možná i proto je mi Robinsonka tak blízká, velmi ji obdivuji a v mé knihovničce má místo mezi oblíbenými knihami mého dětství. Přimlouvám se - dejte jí šanci.

06.12.2017 4 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Četli jsme "hromadně" ve 4.třídě. a protože mne koktání spolužáků nebavilo, přečetla jsem Bobše za tu dobu asi třikrát a dostala několik poznámek, že nemám nalistovanou správnou stranu. Mám tu knížku moc ráda, i když dnes, když listuji jejími stránkami, připadá mi děj daleko temnější než v dětství. A o tom asi dětství je - že dokáže vnímat i bolest a bezpráví jako fakt a nepitvá se v tom, proč tomu tak je...

27.11.2017 4 z 5

Já hlupák Já hlupák Magda Váňová

Magda Váňová vydává své knihy pravidelně - dá se říci s viewegovskou pravidelností - co rok to kniha. A tak se už ani ona neubránila určité schematičnosti. Docela dlouho jsem jí to baštila, vždyť hrdinky jejich románů byly ty silné, krásné, chytré a kreativní, ohleduplné, dobré hospodyňky, chápavé manželky.... Kdo by se v tom nenašel, že. A muži? Slaboši, lháři, podvodníci, chybující, a za své chyby tvrdě platící.
Příběh posledního románu nemá spád. Jako by autorka byla placena od normostrany - dlouhé popisy, dopisy, doslova encyklopedická hesla vysvětlující to i ono bez zásadního významu pro děj. Zápletky předvidatelné, děj chudičký. Tohle se moc nepovedlo.

26.11.2017 2 z 5

Dcera národa? : Tři životy Zdeňky Havlíčkové Dcera národa? : Tři životy Zdeňky Havlíčkové Milena Lenderová

I takoví byli naši obrozenci. Každá ideologie si žádá své svaté i oběti....

23.11.2017 4 z 5

Sběrná kniha Sběrná kniha Pavel Kosatík

Práce dokumentaristky Heleny Třeštíkové mne velmi zajímá a pečlivě ji sleduji. Její filmy vždy stojí za zamyšlení . Knižní rozhovor s Pavlem Kosatíkem se, myslím, vydařil, přibližuje práci a pozadí vzniku všech zásadních děl paní Heleny. Nevyhýbá se ani citlivému tématu vztahu autorky k "hrdinům" jejích dokumentů. Do jaké míry může či musí filmař zasahovat do jejich života ? Helena Třeštíková velmi otevřeně v tomto směru odpovídá i na nepříjemné dotazy týkající se narkomanky Katky či delikventa Reného. Mně osobně nejvíce oslovily části týkající se vztahu s jejím manželem Michalem Třeštíkem, o schopnosti tolerance v životě dvou tvůrčích osobností, její názor na "šťastné manželství". Naopak mi chybí kapitola o krátkém doslova několikadenním působení ve funkci ministryně kultury. Politiky se kniha vůbec dotýká pouze velmi okrajově. Možná je to dobře, zůstává prostor pro film - to zásadní pro život paní Třeštíkové. Doporučuji všem, kteří mají rádi dokumentární filmy a zajímají je tvůrčí zajímavé osobnosti.

22.11.2017 4 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Uf, tak to mám za sebou. Málokterá kniha ode mne dostala tolik šancí. A snad nikdy jsem se tak netěšila až bude dočtena (většinou je to naopak) a já se to spratka Francoise konečně zbavím. Sprosté sebestředné sobecké hovado si nezaslouží nic jiného než takový konec, který je navíc zřejmý od počátku. Člověk, který nemá žádné společenské vazby (ani k rodičům, dívce), bez přátel, zahleděný do sebe. .. Ve 44 letech si připadá příš mladý, aby zakládal rodinu... Pro něj je vlastně islám spása.
Tak jen doufám, že to byla svého druhu karikatura, protože pokud by takto fungovala většina společnosti, tak bude islamizace rychlá a pro tento typ lidí vlastně i bezbolestná...

16.11.2017 1 z 5

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

Ještě o něco slabší než Sluneční bouře. V tomto díle už pokulhává i příběh Rebeky a Anny -Marie (ten se vlastně úplně vytrácí). Další pokračování už mne nelákají.

16.11.2017 2 z 5

Pohádky z tisíce a jedné noci Pohádky z tisíce a jedné noci František Hrubín

Nádherně převyprávěné - cítíte vůně a vnímáte barvy Orientu a tají se Vám dech při dobrodružství hrdinů.

09.11.2017 5 z 5

Malý špalíček pohádek Malý špalíček pohádek František Hrubín

Není mnoho knih, které prochází úspěšně všemi generacemi dětí. Jsou milované a nekazí vkus. Doporučuji všem, tato kniha by neměla chybět v žádné knihovničce.

09.11.2017