Jana283 Jana283 komentáře u knih

Láskožrout Láskožrout Hana Hažíková (p)

Velmi smutná a přitom naděje plná kniha. Chci doufat a věřit, že existují takoví "nádherní blázni" jako Jana a Václav díky nimž má naději Brenda, Adam i my všichni... I v této knize se mi líbil příběh vyprávěný z pohledu různých aktérů. Člověk si uvědomuje, že "jeho" pravda není ta jediná svatá...

"Víkend se nesl ve sběru jablek na tetině zahradě. Myslela na to, že si ještě před půl rokem mohla ze sadu vybrat kterékoliv, a teď se má rozhodnout pro jedno a jiné už nikdy nezkusit.Každý den potkávala desítky lidí, stejně jako Václav, jak může slíbit, že se jí už nikdo v životě nezalíbí? Zvládne jíst celý život jenom plody jednoho stromu? Chce jednou zemřít s tím, že z tisíce chutí zkusila jedinou? Může opravdu slíbit někomu, koho zná několik měsíců, že s ním bude v dobrém i zlém? Měla by méně pochybností, kdyby zkusila i jiné odrůdy a chutě ? Ne, nemůže vyzkoušet všechna jablka světa, musí se naučit žít s představou,že na jiném místě, možná blízko, možná daleko, třeba rostou taková, která by jí zachutnala líp, možná taky ne Musí se rozhodnout, který strom bude opatrovat a celý život se starat, aby právě ten její nenapadli červi."

19.03.2018 4 z 5

Bůh je miky mauz Bůh je miky mauz Hana Pachtová

Pokud je cenou za osobní svobodu (viz.anotace) absolutní neukotvenost, deprese,neschopnost navázat vztah, opětovat lásku..., tak děkuji, nechci.

19.03.2018 2 z 5

Cesta slepých ptáků Cesta slepých ptáků Ludvík Souček

Po dočtení knihy pana Kariky jem sáhla do knihovny a zase si prolistovala Cesty slepých ptáků - knihy která mne nadchla a pohltila. Takhle má vypadat fikce!

15.03.2018 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Cena čtenářů 2017 ? Mystifikace nebo skutečnost? No nevím, asi nejsem ta správná cílová skupina. Ze všeho nejvíc mi to připomínalo historky, které jsme si v dětství povídali v noci u táboráku nebo na noční hlídce a pak se báli jít do tmy na záchod. Při četbě této knihy jsem se na záchod chodit nebála a trošku se nudila. Škoda.

14.03.2018 2 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Články pana Kmenty MF dnes jsem četla se zájmem. Knihy jsem ale neznala, přiznám se, že ač se vážným tématům v literatuře nevyhýbám, číst o propojení špíny podsvětí a špíny politiky mne nelákalo. Nyní – poté, co se děje na Slovensku (potažmo u nás), jsem usoudila, že takové knihy je číst třeba a dávat najevo, že si práce investigativních novinářů vážíme. Nečetlo se mi to lehko (pro formu i obsah). Zorientovat se v tom - kdo, s kým, za co, proč, proti komu... mi chvílemi mozková kapacita nepobrala. Jak to může někdo vymyslet, nevím . Jak to může někdo vypátrat, poskládat jako puzzle a sepsat, tak to klobouk dolů. Pane Kmento, díky za odvahu, poctivost, úsilí a neocenitelný kus práce.

13.03.2018 4 z 5

Rudé paprsky severního slunce Rudé paprsky severního slunce Markéta Hejkalová

Knihy Markéty Hejkalové mám ráda. Tahle se mi líbila hodně - zajímavé charaktery, atraktivní exotické prostředí Koreji a tajných služeb, originální zápletka. Kdo očekává špionážní román bude zklamán. Je to spíše "tak trochu jiné čtení pro ženy", čímž knihu nechci v žádném případě degradovat do kategorie Večerů pod lampou. Všechmy hrdinky příběhu - Monika, Kamila, Li i Song jsou vtaženy do hry tajných služeba zároveň prožívají své lásky a mají svá tajemství, touhy i pochyby - tím budou ženským čtenářkám blízké.

02.03.2018 4 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Přečetla jsem v patnácti letech ve slovenštině za jeden den na návštěvě u známých na Slovensku. Odmítala jsem opustit zahradní altán, dokud nebyla dočtena poslední stránka. Některé knihy mají zásadní vliv na náš život a je dobře, že jsou přečteny v tom niterném období " -nácti". I když člověk v danou chvíli třeba není schopen pojmout všechny myšlenky, tak jeho "světonázor" to ovlivní navždy.

Srdce Srdce Edmondo de Amicis

Mám pocit, že současná literatura pro mladé propaguje přesně opačné "antihodnoty" než tato milovaná kniha mého dětství. Já se ale ráda vracím a jak čtu komentáře jsem ráda, že v tom nejsem sama.

23.02.2018 5 z 5

Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče Dušan Taragel

Konečně humor, který jsme byli schopni pojmout společně celá rodina - rodiče i děti.

23.02.2018 5 z 5

To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák

Škoda, že už toho tahle dvojce nenapíše víc... S Járou Cimrmanem navždy!

Pán přílivu Pán přílivu Pat Conroy

Ta kniha má tak zvláštní poetickou atmosféru, velmi bolestnou a smutnou...

19.02.2018 4 z 5

Můj muž, má žena Můj muž, má žena Richard Erml

Jedna hvězdička za hezkou obálku. Jinak nic na 150 stranách. Manželství dvou naprosto citově prázdných lidí, vyprávěné v ufňukané ich formě střídavě v ženském a mužském rodě. Nemilují se, namají si co dát, život jim protekl mezi prsty. Proč kvůli tomu váží cestu do Tibetu netuším, asi aby kniha byla "in" a koupilo to víc hejlů. Až mi naskakakuje husí kůže z toho, že někdo může takhle promarnit život. Při četbě jsem střídavě upadala do deprese a byla naštvaná.

"Prožít třicet let s někým, kdo mě už po třech letech přestal zajímat? Měla jsem několik šancí to změnit, avšak zvítězila - co? Má pohodlnost, anebo víra, že se věci dějí samy a nemá smysl do nich násilně zasahovat?"

19.02.2018 1 z 5

Slabikář Slabikář Adéla Knapová

Přebal nenápadné knihy praví: Není to kuřimská kauza.... Ale ona to kuřimská kauza je se všemi neuvěřitelnými a nechutnými podrobnostmi. Kdo ji před lety sledoval, tak se nedozví nic nového. Hlavně se nedozví odpověd na otázku : PROČ? Proč se mohly v dnešní době dít takové zrůdnosti ? Jakou silou vládla podivná Anička nevynikající nevysokým IQ zato však obrovskou schopností manipulovat všemi lidmi kolem sebe - vzdělanými, milujícími, snažícímí se pomoci zištně i nezezištně? Co se stalo, že vzniká tolik zraněných a zraňující lidských duší? Nevím, proč byla napsána tato kniha nedávající žádné odpovědi a ani nevím komu bych ji mohla doporučít.

04.02.2018 2 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Tajemný svět Vatikánu plný zbožných mužů, ale také zákulisních bojů, intrik a touhy po moci vždy přitahoval můj zájem. Román Konkláve uspokojil mou zvědavost podrobným a věrným vylíčením volby papeže. Na čtivosti nic neubralo ani to, že jsem od počátku tušila, kdo se stane vyvoleným.

01.02.2018 4 z 5

Mariina závěť Mariina závěť Colm Tóibín

"Tak kvůli tomu to bylo?"
"Pak to bylo zbytečné."
Asi tak. Tahle kniha mi nic moc nedala. A víc o ní ani nebudu psát. Zcela se ztotožňuji s názorem Nifredil.

19.01.2018 2 z 5

Svatební noci... a jiné lásky Svatební noci... a jiné lásky Eduard Petiška

Citát z této knihy jsem si před lety vybrala jako motto na svatební oznámení.

07.01.2018 5 z 5

Potomci mlčení Potomci mlčení Sabine Dittrich

Reklamní slogan na obálce: "Pro čtenáře Gerty Schnirch" mne sice dostatečně varoval (nemám ráda, když se někdo zaštiťuje úspěchem někoho jiného). Nicméně knihu jsem si koupila, protože témata II.světové války, židovství či odsunu mne nepřestanou nikdy zajímat. Samozřejmě avizované Gertě nesahá kniha ani po kotníček. Dvě hvězdy dávám za zajímavý námět a snahu. Jazyková úroveň ustrnula někde na vyprávění žáčka obecné školy, rovněž překlad je velmi klopotný. Snaha o edukaci neurvale trčí z každého odstavce. Příběh židovsko-německé, německé a české rodiny nakonec končí slibně se vyvíjejícím vztahem dvou mladých současníků z obou „znepřátelených“ světů happy endem – „svorni spolu v Evrpské unii“. Kniha vysvětlující „neznámé“ příběhy Lidic, Ležáků a krutosti při odsunech Němců mi připadá vhodná jako doplňkové čtení v hodinách dějepisu v německých školách. Pro českého čtenáře majícího alespoň povšechný historický přehled je však bezcenná. Škoda, velká škoda zmařeného tématu o hledání kořenů, snahy pochopit minulost, smíření a odpuštění.
Myšlenka, která mne zaujala: „Odpuštění není cit, ale rozhodnutí“.

07.01.2018 2 z 5

Ostrov Ostrov Victoria Hislop

Ostrov Spinalonga, ktrý leží severně od Kréty poblíž vesničky Plaka byl v letech1903 - 1957 hlavní řeckou kolonií malomocných. Toto místo, dnes hojně navštěvované turisty, si nese svůj tajemný genius loci,bolesti, ztracených nadějí, opuštěných a doufajích duší. Veškerou energii i historii Spinalongy využila Victoria Hislopová pro zdánlivě banální ženský román, který však zahalen do kulis Spinalongy a Plaky povýšila na kvalitní dílo. Doporučuji všem milovníkům Kréty a historie - dozvíte se mnohé o životě na ostrově Spinalonga i ve vesničkách ležících nedaleko na pobřeží od 30. až do 50 let, zvycích, tradicích, jídle a pití i vlastnostech hrdých Kréťanů Doporučuji číst na břehu moře se sklenkou vychlazené retziny

02.01.2018 4 z 5

Mlčení Mlčení Diane Chamberlain

Totálně psychicky vyždímaná po několika dnech prožitých s Malým životem jsem sáhla k osvědčené Diance CH. A zase mne nezklamala. Ta zápletka je tedy lehce překombinovaná, ale nakonec si člověk řekne, proč ne, zvláště když to není pouhé řízení osudu a místo něj tahá za nitky několik intrikánů. Jasně, že nechybí láska mateřská i partnerská, ale také velmi zajímavé informace o psychiatrických pokusech na pacientech v USA v době studené války. Tak ejhle, ono to nebylo jen v SSSR, ale i za železnou oponou. Velmi smutná a citlivě napsaná část románu. A vůbec se nezlobím, že to končí romanticky - svatbou. Občas nějaké to pohlazení potřebuje i čtenář temných knih.

02.01.2018 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Zvláštní, hodně zvláštní kniha. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Děj šestisetstránkového románu o přátelství čtyř mužů - malíře, architekta, herce a právníka v N.Y. se rozvíjí velmi pozvolna. Těžce se dostávám do děje a ne zcela bez problémů se orientuji v jednotlivých postavách a jejich životech. Zatrhávám odstavce, vracím se zpět. Avšak zhruba po 100 stranách začíná mít kniha spád. Děj se točí kolem podivína Judeho, který má kolem sebe 3 dobré přátele, skvělou kariéru,ale tu nejtemnější minulost, jakou si dovedete (nebo spíš nedovedete) představit - sexuální týrání, pedofilie, zneužívání, dětská prostituce,ponižování, bolest, deprese, pokusy o sebepoškozování i sebevraždy jsou jen slova, autorka vás ale provede jejich podstatou až do těch nejodpornějších detailů. Při četbě té knih, jsem se cítila nečistá stejně jako JUDE, litovala jsem i nenáviděla ho, za to jak nakládá se svým životem, soucítila a zároveň nerozumněla. Knihu jsem opakovaně odkládala a zase se k ní vracela. Myslím, že autorka musela prožít něco velmi depresivního, takový příběh se snad nedá vymyslet. Jsem ráda, že jsem dočetla, pár dní to budu vydýchávat a určitě už se k ní nevrátím.

02.01.2018 3 z 5