Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Žena, po které se slehla zem Žena, po které se slehla zem Lone Theils

Téma v podobných variantách knižně od jiných autorů již vydané, jsem četla.
Možná znalost těchto možných praktik by adeptům touhy po jiném místě k životu ozářila tu zákeřně stinnou stránku propagandy blahobytu v EU.
Kapku rozvláčné, ale smysluplnost to má.

09.11.2019 3 z 5

Maigret a lovec zvuků Maigret a lovec zvuků Georges Simenon

Dnes se takový případ jeví jako málo atraktivní, ale ve své době byly možnosti úlevy trýzně svědomí pachatele jen v dopisech a telefonním hovoru.
Osobní zpověď psychopata v soukromí u Maigretových je testem odhadu komisaře o pachatelově nebezpečnosti. Stoický nadhled pro lidské problémy je pro komisaře typická kladnost, se kterou budí důvěru i mezi postiženci zločinnými choutkami.
Audiokniha se zvukovými koloryty té doby, klasika.

07.11.2019 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Příliš mnoho přetvářky, podrazů, lží, nepřesvědčivý, těžko lidsky pochopitelný příběh, všechno na hraně a celkově za hranou mé tolerantnosti.
Jistá doba v SSSR byla krutá a přetěžká, odvaz k bezbřehému mrzačení všeho - charakteru, lásky, rodiny, přátelství, nám zde neruský autor s gustem neservíroval v kousku ruské historie. Pocit pomluvy mi z ní vyloženě čiší.

06.11.2019 2 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Dokonalá smrt - je cíl pachatele k vyřešení problémů odstraněním obětí ze světa, pro zdánlivý pocit jisté sounáležitosti.
Důvody jsou "dokonale" zastíněné v prostředí do nichž chodí jen zasvěcení pro své iluze o možnostech jiného života.
Citace:"Přemítal, jestli je možné energii umírajícího člověka vdechnout do sebe."
Napínavé až až.

06.11.2019 5 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Citace :"Osudu svého já jsem pán, duše své já jsem kapitán."
Intenzivní napětí, v roli matky malých dětí a manželky, chrání svou iluzi šťastného manželství až po stržení masky, kde emoce k zodpovědnosti překročí mez a škodolibá past má svou další oběť, s pokřivenou tváří v zrcadle života.
Audiokniha, skvělá.

04.11.2019 5 z 5

Komisár Maigret II. sväzok: Maigret a prípad Nahour /  Maigret a tulák / Stavidlo č. 1 Komisár Maigret II. sväzok: Maigret a prípad Nahour / Maigret a tulák / Stavidlo č. 1 Georges Simenon

Maigret a tulák je příběh o životním vyúčtování, po nezdarech, těžké přizpůsobivosti na přetvářku rodinné povrchnosti při vzestupu na společenském žebříčku, kdy rány osudu i fyzična už nestojí za akčnost.
Dedukce opět logická ve zdánlivě jasných důkazech, ale "zakopaný pes" nebyl zakopaný.
Audio, poutavé.

02.11.2019 4 z 5

Maigret v lázních Maigret v lázních Georges Simenon

Lázeňský pobyt manželů Maigretových je štěstím pro jeho bývalého inspektora Leclerka, řešící vraždu dámy v lila.
Tradičně skvělá zápletka s přirozenými lidskými vlastnostmi, které nutí využít každou možnost k pohodlnému životu, než dojde na lázeňské překvapení.
Audio, s bardy herecké profese, fajné.

02.11.2019 5 z 5

Maigret a Dlouhé Bidlo / Inspektor Kostra Maigret a Dlouhé Bidlo / Inspektor Kostra Georges Simenon

Komisař má s návštěvníci Dlouhým Bidlem frapantní zkušenost z minula, při jejím zatýkání měli policisté co dělat, aby ji předvedli alespoň dekou zahalenou. Teď zde na komisařství orodujte za svého kasaře, který se při svém pracovním pokusu vyděsil natolik, že s návratem jeho milá nemá počítat.
Autor je machr, a tak příběh má svou správnou spletitost a dedukce vítězí nad zločinem.
Audio v podání R. Hrušínského, J. Bohdalové a dalších protagonistů - ZÁŽITEK.

02.11.2019 5 z 5

Sarah Sarah Zora Castillo

NADŠENOST - Sarah - křehká síla, ve světě mafie a hladových vlků z biznisu.
Skutečnost, tvrdá od dětských let drsně formuje dívenku mottem: " Čím víc víš, tím víc dokážeš."
Smaragdy v očích a v nich se vidět, toť sen věštbou daný.
Má druhá po knize Kriminál, knihy, které mají silné osudy a z paměti jen tak nevymizí.
Citace :" Zvedl jí ruku a přiložil ji na místo, kde sídlí srdce.
"Je tam," pošeptal, "odtud jde žárlivost a závist... dvě nejdůležitější věci v životě. Lidé tvrdí, že jsou to špatné vlastnosti. Není to pravda. Láska bez závisti a žárlivosti, bez strachu a bolesti, není ta pravá. Tyhle věci jsou silný motor k životu v tom zdravém podání. Myslím, že ten druhý pak cítí, že ti na něm záleží."
Skvěle napsaný příběh, silný, emotivní, plný pochyb, vůle, strachu i odvahy, který opravdu splnil to přání autorky " naplnil, potěšil a obohatil.
Citace :" Někdy musíme padnou až na dno, protože je tam něco, co máme najít."
( V citátech perly )

31.10.2019 5 z 5

Dvanáct povídek o poutnících Dvanáct povídek o poutnících Gabriel García Márquez

Po letech se vracím k těmto zvukovým povídkám pro zážitek z atmosféry okouzlení.
Jedna z dvanácti.
Světice
Do Říma přijíždí venkovan vyslaný svými sousedy, aby světu, poté papeži, ukázal svou zemřelou dcerušku, v pouzdře od violončela, která i po letech pohřbení se díky sesuvu půdy na hřbitově, byla stále táž, jako spící, růžemi vonící nedotčená zmarem času.
Své čekání na audiencí u papeže spolu s dalšími hosty a obyvateli je součástí kolorytu římské čtvrti, kde za ranního rituálu, spolu s ptačím koncertem zní z otevřených oken sólo tenoristy z operní árie a k jeho podivu mu pro kompletní duet odpovídá z jiné strany operní diva Callasová. Do tohoto procítěného souzvuku jim z nedalekého ostrůvku svým hrdelním projevem přizvukuje samotářský lev. Ranní neslýchaný zážitek v horkém slunečním vonícím jitru.
Papežský sekretář odkládal audienci mnoho let, z důvodů všelikých, nakonec se toho ani papež nedožil, a tak místo dcery se otec tkř. za svou víru a trpělivost ozřejmit zázrak, stal raritou, která zasluhuje titul světec.
Všechny povídky mají své fluidum a tato mi zde bude vzpomínkou na procítěnost života, jak mi ji zprostředkoval slavný autor.

30.10.2019

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

Audiokniha, vibrující spirála pomsty.
Citace :
"Spletla jsem se v ní, a tak je důležité aby se teď ona spletla ve mně."
" Nemá zdání co jsem napáchala, jakou zkázu jsem uvedla do pohybu. Nemá ponětí co se jí stane."
"Mravenčení je nebezpečné podceňovat, je to obranný instinkt před nebezpečím."
Pocit, že vlastně nic moc se postupně formuje do dramatu prolínajícího se z minulosti a výsledek se ve spletitosti stane překvapivě logickým.
Dalo se.

28.10.2019 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Brilantní série s H.H. v pokračování v plné parádě.
Citace :"Jestliže se člověk nemusí dívat na toho s kým hovoří, funguje to jako ve zpovêdnici, získá tím pocit, že mluví sám se sebou. Jestliže nevidí posluchačovi reakce v podobě řeči těla a výrazů tváře, je ochotný se rozpovídat víc."
Harry to má obzvláště náročné, život osudovými ranami nešetří, vztahy na bodu mrazu, jen slabost slabého pohlaví ještê má sluneční okamžiky.
Jen ta podprahovost reklam zde vadí, jinak skvěle vydařené dílo.

24.10.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Moc hezky se to poslouchalo, sága plná života v trudných časech v domově, alias Hotýlek.
Doba od první republiky po současnost v Hotýlku, který svou jistou pohostinností zprostředkovává radosti i nezdary v osudech svým rodilým, stálým i náhodným příznivcům.
Osudy pestré, s touhou po lásce, po porozumění, po lidském štěstí, po pomstě, po naplnění poslání života.
Další zdařilé dílo, 1*.
Audiokniha skvělá.

23.10.2019 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Humor ani náhodou, recenzista to asi ani neviděl, anebo o humoru nemá ponětí, příběh, kdy jde o život dobračce nemůže být komický, ani když si to nenechá líbit a kuje odvetu na obranu.
Rádoby odklon dramatu k humoru byl možná jedině ten " pekelný konec", který vyzněl falešně a ulítle.
Představy nespouštět.
Audiokniha.

19.10.2019 3 z 5

Trhačka zubů Trhačka zubů Franz-Olivier Giesbert

Mimořádnost extra kalibru.
Předčí i "kuchařku", dilema zda to vydržím, tu syrovost, bylo po dechovém cvičení jasně pro.
Kořenářka, doktorka, expertka na zubní hygienu je hrdinka, žena citlivá, ale tvrdých zásad, pro přežití v době revolučního chaosu ve Francii, i ve válkách v Americe.
Trhačka zubů je prestižní profese, kterou ocení všichni, neboť jsou situace, kde se bolestí zubů nevyhnou kmáni, černoši, vojáci, indiáni, otroci, vojevůdci, osadníci, šlechta, revolucionáři, prezidenti, královská rodina i císař. Světoznámá jména v historii spojená v příběhu s jistými politickými, pravdivými skutečnostmi a svéráznou hrdinkou.
Citace:" Pomstu by měli doporučovat lékaři, odplavuje kyselost."
"V dějinách proplouval jako úhoř mrchovištěm."
"Štěstí se nepopisuje, opravdové štěstí se cítí a tím víc, čím míň se může popsat."
"Moje srdce bylo jako kotva spuštěná do radosti světa."

Superdílo, jedinečnost ve svém historickém žánru, živé, drsné, bohaté na široké spektrum, bez příkras.
Audiočetba o době krvavých konfliktů 18 - 19 století, skvěle ztvárněná.

18.10.2019 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Lež Je jako lavina nabaluje na sebe doměnky, předpoklady, a ty se pak zde, po dlouhé době jediným šmahem objasní.
Dát hrdince do vínku od autorky pocit dědičné demence, je zákeřnost, zvlášt když se s tím pak svým způsobem prezentuje při příležitostech zcela podkopávající její osobnost, stačil ten tradiční důvod.
Konec nabral konečně rychlost a aktérka i rozum do hrsti.
Čtivě rozvláčné.

17.10.2019 4 z 5

Svérázná podivnost s přesahem, přijmout ji, je dostat se ve fantazii do "smyček" času.
Autor je skvělý vypravěč, vnímá drobnosti, které příběh zpestřují, čtenářský zážitek je ale nadmíru opeřen.
Audiokniha, hodně hustý odvaz.

13.10.2019 4 z 5

Romantikové Romantikové Edmond Rostand

Veselohra o lásce u zdi, ve stylu R+J, otcové jsou jako naoko nepřáteli, a doufají, že to jejich potomky sblíží, aby mohli po únosu zabránit tragédii a pak tu zeď mezi sebou zbourat pro zahradní potěšení. Jenže za dobrotu na žebrotu......
Citace:" Je snad jen z kamene
ta fantastická zeď? Z jejího hřebene
zelený vodopád k zelené trávě splývá.
Ta réva s břečťanem, což není krásně živá?
A co ta nachová a snivá vistárie
a co ten zimolez? To všechno přece žije!
Není to zázračné, jak zeď ta stoletá
pokaždé na jaře tak mladě rozkvétá?
A jak se prostírá koberec toho mechu
na jejím úpatí člověku pro potěchu?
Nevím, co lepšího bych si tu ještě přál-
na téhle lavičce si trůním jako král!

Romantičtí "Romantici", (Jdi za svou láskou, jdi za štěstím.) Výzva dne.

12.10.2019 4 z 5

Černé peníze Černé peníze Ross Macdonald

Ve své době brilantní autor a tím i jeho dílo.
Příběh zločinu čistě v mezích utajované sexuality, s vidinou mamonu, pod bystrým úsudkem soukromého detektiva L. Archera je složitě odhalovaný, neboť inspirace autora, seč drogy postrádající, si vystačí na dobrou zápletku i bez nich.

Citace:" Ani jedna z dívek nevyšla se zdravou kůží z neštěstí, které jim zapříčinila krása. Proměnila je na věci, na bezduché postavy v mrtvé poušti světa, a úvaha o nich byla tak bolestná jak zbytečná byla jejich oběť."
Bezva.

11.10.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Audiočetba.
Příběh podmanivě teskný, život navršený tichým smutkem, slovem výmluvně mlčenlivým.
Po dramatu odloučení je první dětské slůvko "mamí" to poslední v životě, to ztracené "tati" je posledním v příběhu.
Story, ve které by mohla špetka radosti udělat i v mlčení pocit prožitého štěstí. (škoda)

10.10.2019 5 z 5