kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Odečítání pohybu souřadnic Odečítání pohybu souřadnic Daniel Petr

Daniel Petr si mě získal svou knihou Straka na šibenici, kterou jsem sice četla před lety, ale doteď si pamatuju, jaká byla a jak na mě zapůsobila.
Odečítání pohybu souřadnic je autorova novinka, která se ale také věnuje vztahu otce a syna… Styl psaní je opět skvělý a strašně mě baví, co se příběhu týče, tak špatný není, ale nezapůsobil na mě tolik, jak jsem po Strace na šibenici čekala. Takže za sebe tvorbu Daniela Petra rozhodně doporučuju, jen u mě stále vede jeho první kniha.

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Po delší době jsem sáhla po young adult retellingu a to rovnou na Červenou Karkulku. Lákal mě, a to hodně!
Doufala jsem, že to bude temný příběh a nespletla jsem se! Kniha je temná, čtivá, napínavá a kromě konce neodhadnutelná. Bavila jsem se a chtěla jsem vědět, co bude dál a za mě je tohle opravdu povedená youngadultovka.
Prostě to bylo fajn a pokud vás kniha láká, za sebe říkám ano, dejte se do čtení.

Tak tohle byla síla!
Nevidím ani tmu je soubor několika rozhovorů Aleše Palána s ženami, které si v životě vytáhly “Černého Petra” a řeknu vám, na tohle čtení jen tak nezapomenu…
V knize najdete snad všechno špatné, co člověk může zažít - závislost, dluhy, exekuce, násilí, zranění i ztrátu…
Pokud se na čtení cítíte, tak za mě doporučení.

Pššt Pššt Mel Sherratt

Po delší době jsem přečetla krimi. Obecně tento žánr tolik nevyhledávám, v krimi je na mě hodně vyšetřování a já jsem spíš na ty zvraty, co jsou v psychothrillerech. Nicméně Pššt bylo opravdu hodně čtivé, takže pro mě ve výsledku vlastně dobrá oddechovka.
Pokud rádi čtete Roberta Bryndzu, tak si myslím, že vám tahle kniha sedne.

26.12.2022 3 z 5

Počítám s tebou Počítám s tebou Michaela Červenková

Počítám s tebou je velmi povedeným young adult heavy contemporary románem.
Příběh má spád, na postavách mi záleželo a autorka dle mého názoru velmi zdařile čtenáře seznámila s problematikou úzkostných poruch…
Jediné co bych knize vytkla je její krátký rozsah. Myslím si, že příběh mohl být delší, námět to rozhodně dovoloval. I přesto ale kniha rozhodně za pozornost stojí!

Tohle bylo skvělé!
Naprosto nádherný příběh s úžasnými myšlenkami i jazykem.Lepíkovala jsem od první kapitoly a to dělám málokdy…
Naprosto chápu hype okolo této knihy a už se těším, až se pustím do pokračování.

26.12.2022 5 z 5

Poslední stanice Poslední stanice Casey McQuiston

Po mé milované Červené, bílé a královsky modré jsem se nemohla Poslední stanice dočkat.
Máme tu vztah dvou dívek z metra, přičemž jedna z nich v něm doslova uvízla v čase.
Vztah i postavy super (hlavně spolubydlící hlavní hrdinky), čtivost tu také byla, ale bohužel mi přišlo, že na konci nebylo vše tak vysvětleno, jak jsem očekávala…
Takže bylo to fajn, ale na Červenou, bílou a královsky modrou to nemělo.

26.12.2022 3 z 5

Život s Otou Život s Otou Dita Krausová

Poslední dobou jsem už moc nesahala po knihách z 2. světové války, jelikož jsem si říkala, že už jsem jich četla tolik, že se nemohu dozvědět nic nového… Pak jsem si ale v rámci přípravy na návštěvu Dity Krausové vzala její Život s Otou, což je biografie o jejím muži (Ota B. Kraus).
A zjistila jsem, že mi tyto knihy pořád mohou předat něco nového, dojmout mě a přesvědčit mě o tom, že zvlášť pokud je to biografie, tak stojí za mou pozornost!
Konkrétně Život s Otou je plný fotografií, ukázek práce samotného Oty (byl to spisovatel a básník) a jelikož je autorkou biografie jeho žena, tak je celá kniha plná emocí a jejich společných zážitků a díky tomu to čtení bylo ještě nezapomenutelnější.
Vřele doporučuju!

26.12.2022 5 z 5

Ex v éteru Ex v éteru Rachel Lynn Solomon

The Ex Talk je další z velmi v zahraničí oblíbených romantických komedií.
A já se recenzím nedivím, sama jsem se skvěle bavila!
Bavily mě postavy, prostředí rádia a podcastů, trapasy i romantické momenty… Chemie mezi hrdiny fungovala, angličtina byla jednoduchá a příběh neměl hluchá místa. Už teď se těším na další autorčiny knihy!

Sestry Sestry Kamila Hladká

Sestry jsou pro mě druhou knihou od Kamily Hladké, kterou jsem četla… Ta první - Hornické vdovy, byla skvělá!
Tady jsem se trošku bála tématu, jelikož se o řeholní sestry moc nezajímám… O to zajímavější a obohacující čtení to bylo!
Kniha obsahuje příběhy několika sester různého věku, které vypráví, proč se rozhodly pro tento život, co jejich rodina, jak pracují atd atd… No prostě skvělé!
Takže se nebojte tématu a zkuste ji, nebudete litovat.

25.12.2022 5 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Atlasova šestka obletěla zahraniční i český instagram. Není se čemu divit - na pohled je nádherná a navíc se fantasy subžánr dark academy, do kterého kniha spadá, opravdu rozmohl a je populárnější, než kdy dřív!
Já už sice fantasy tolik nečtu, ale jednou za čas si nějakou ráda přečtu… Atlasova šestka není sice úplně plná akce, ale stojí hlavně na postavách - ty jsou vykresleny do sebemenšího detailu, abyste si je jako čtenáři dokázali živě představit.
Já si čtení užila! Bavily mě postavy všechny, stejně tak námět i styl psaní.
Na konci se teda stala zápletka, kterou ve fantasy nemusím, ale to je můj osobní problém. Jinak mohu rozhodně doporučit!

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Já a Haruki Murakami jsme si moc neporozuměli, jeho Norské dřevo nebylo špatné, ale nadšení se u mě bohužel nekonalo.
Tak jsem si řekla, že mu dám ještě jednu šanci a zkusím jeho letošní novinku - sbírku povídek První osoba jednotného čísla.
A byl to takový průměr pro mě… Některé povídky byly fajn, jiné mě tolik nezaujaly…
Budu si muset dát od autora pauzu.

25.12.2022 3 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Kosti v srdci, nová Colleen, na kterou mnoho z nás čekalo!
Pokud jste si zamilovali Možná jednou nebo Odvrácenou tvář lásky, tak si Kosti v srdci zamilujete. Je to ta stará dobrá Colleen, která psala youngadultovky, které mají skvělou romantickou linku a nějaké to těžké téma. Připravte si kapesníčky a pusťte se do čtení!

Bez lásky Bez lásky Alice Oseman

Alice Oseman je letos díky Srdcerváčům všude! Chtěla jsem si od ní ale kromě komiksu přečíst i samostatný román a zvolila jsem všemi milovaný Bez lásky.
Tahle heavy contemporary opravdu stála za to! Neskutečně reálně popisuje téma asexuality. Čtenář se s hlavní hrdinkou naplno ztotožní! Čtení jsem si užila. Za mě sice kniha mohl být kratší, ale to je asi zhruba tak má jediná výtka.
Takže jo, tohle musím doporučit!

Matčina panenka Matčina panenka Abby Davies

Matčina panenka je psychothriller, který bych úspěšně minula nebýt recenze mé kamarádky...
Kniha pracuje s tématem únosu dítěte a jeho věznění… První polovina za mě nebyla moc šokující, ale o to víc mi to vynahradila polovina druhá!
Tato novinka je neuvěřitelné čtivá a sama jsem ji zhltla za dva večery! Není to nejlepší psychothriller, ale za vaši pozornost rozhodně stojí!

04.12.2021 4 z 5

Tokijský motýl Tokijský motýl Emiko Jean

Tohle bylo tak moc fajn čtení! Taková princeznovská romance + komedie, která se čte úplně sama a u které se budete bavit... První polovina byla za mě rozhodně lepší a hlavní hrdinka se podle mě nechovala vždy nejlíp, ale celkově super oddechovka - nic přelomového, ale opravdu pohodové čtení.. V zahraničí má brzy vyjít pokračování, do kterého se velmi ráda pustím a doufám, že u nás vyjde!

04.12.2021 3 z 5

Loki: Pán falše a lsti Loki: Pán falše a lsti Mackenzi Lee

Loki má svůj příběh! Byť se jedná o mou oblíbenou postavu, tak se rovnou přiznávám, že nejsem žádný velký Marvel expert... Prostě jsem od knihy očekávala fajn oddechovku a tu jsem taky dostala! Příběh má super námět, děj mě bavil a postavy byly bájo. Jen se tedy přiznám, že vše mohlo být trošku svižnější... Celkově fajn počtení!

01.11.2021 3 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Já už se musím vyprdnout na ty tlusté fantasy, které stojí na romantické lince... Čtu je děsně dlouho a stejně je hodnotím průměrně... Z krve a popela je první díl velmi milované série, kterou pokud milujete romantiku a Sarah J. Maas, tak budete spokojení, fakt že jo! Mně už ale období, kdy jsem podobné knihy milovala, bohužel přešlo... Takže za mě průměr, ale jsem ve svém hodnocení spíše černá ovce!

29.10.2021 3 z 5

Buď, anebo Buď, anebo Kara McDowell

Buď, anebo je fajn odpočinková a roztomilá young adult contemporary... Trošku jsem se bála číst vánoční knihu v květnu, ale Vánoc je v příběhu tak akorát a vůbec mi to nevadilo... Kniha má podobný koncept jako Možná v jiném životě - máme tu dvě dějové linky, které ukazují, co by se stalo, kdyby hlavní hrdinka udělala to a to rozhodnutí... Nečekejte nic přelomového, prostě kniha na dovču, která vás v létě zchladí!

03.07.2021 3 z 5

Prodám 2 děti Prodám 2 děti Kristina McMorris

Příběhy vycházející ze skutečných událostí mě vždy lákají a přesně proto jsem sáhla po knize Prodám 2 děti... Děj se soustředí na mladého novináře a jeho pořízenou fotku s dvěma dětmi, nad kterými je cedule “Prodám 2 děti”... Fotka se stává senzací a spustí sérii šílených událostí...
Námět skvělý, postavy zajímavé... Nesedl mi ale moc styl psaní... To je ale velmi subjektivní a třeba jiným čtenářům sedne více

03.07.2021 3 z 5