kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Pak ses objevila ty Pak ses objevila ty Helen Paris

Pak ses objevila ty byla moje další letošní adventní romantika... Tím, že byla už několikátá, tak se ukázalo, že tím, že já tento žánr moc často nečtu (cca 1 podobná romantika za měsíc či dva), tak mi příběhy lehce splývaly...
Jednoduchý děj a jasná zápletka. Na Vánoce si ale ráda takové příběhy přečtu, navíc jsem si tuto knihu na adventní období šetřila a měla jsem radost, že se mi podařilo můj plán dodržet.
Pak ses objevila ty je druhým dílem volném série s názvem Lynnwood Falls. Dle mého názoru můžete ale knihy číst klidně i samostatně, spojuje je všechny jen stejné prostředí, kde se odehrávají, jinak jsou příběhy uzavřené.
V létě jsem četla první díl Léto lásky a ten nebyl špatný, ale zároveň mi přišlo, že v rámci romantik nijak nevyčuhoval.
Na příběhu Pak ses objevila ty mě bavila hlavní hrdinka, originální základní námět a taky prostředí kavárny. Co se vztahu hlavních hrdinů týče, tak to byla ta pasáž, která mi snadno splynula s jinými romantickými zimními příběhy.
Za mě ve výsledku fajn, čtivá oddechovka, která není ničím speciální, ale v adventním období zafungovala tak, jak jsem očekávala.

25.12.2023 3 z 5

Sloní paměť Sloní paměť Alex Lasker

Sloní paměť zněla skvěle, sama jsem si ji ve své hlavně pojmenovala jako Psí poslání jen je místo psa hlavním hrdinou slon.
No nezní to hezky? Čekala jsem dojemný, emotivní román o životní pouti slona, který chce naposledy vidět lidi, kteří ho kdysi jako sirotka zachránili.
Bohužel se ale musím přiznat, že jsem s příběhem hodně bojovala. Už po prvních pár desítkách stran jsem měla pocit, že už bych měla být dojatá, ale místo toho jsem cítila, že to tak nemám a jsem se křečovitě snažila, aby ve mně kniha nějaké podobné emoce probudila. Zároveň mi moc nesedl ani styl psaní...
Podle recenzí je mi jasné, že jsem jedna z mála (díky bohu), takže pokud vás Sloní paměť zaujala, tak ji zkuste, za sebe ale bohužel doporučovat nemohu...

12.08.2023 2 z 5

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

Srdcem proti zdi byla poslední knihou Mariany Zapaty, kterou jsem ještě neměla přečtenou.
Nyní po přečtení musím říct, že u mě stále vede aktuální novinka Drahý Aarone (ano, jdu proti proudu). Srdcem proti zdi ale taky nebylo špatné! Dějově mi to připomíná jeden nejmenovaný film na Netflixu (kdyby to řekla, tak bych dost spoilerovala), k mému překvapení jsem neodhadla tu hlavní zápletku na začátku a ano, postavy i chemie mezi nimi mě bavila. Jasně, četla jsem i lepší romantiky, ale jako čtivá oddechovka to bylo moc fajn, za mě ale tým Aaron!

25.05.2023 3 z 5

Ti, co vidí Ti, co vidí J.R. Erickson

Ti, co vidí byli velké vykročení z mé komfortní čtenářské zóny. Mysteriózní příběhy s prvky nadpřirozena jsem nikdy moc nevyhledávala, ale jednou za čas chci vyzkoušet něco nového a zjistit, jestli neobjevím třeba nového oblíbeného autora...
Bohužel mi ale tato novinka tolik nesedla. Námět zněl hodně zajímavě, ale chyběla mi gradace děje a navíc jsem se místy ztrácela v časových linkách a postavách, byly sice značené, ale prostě mi to trvalo...
Ve výsledku rozhodně nelituju, že jsem si Ti, co vidí přečetla, ráda jsem je zkusila a špatné čtení to nebylo, ani náhodou, jen mi tam něco chybělo.

10.04.2023 3 z 5

Kluk napravo Kluk napravo Kate Stewart

Kluk napravo byla vlastně docela fajn oddechovka!
Příběh obyčejného kluka a jeho prvního randění. Autorka vše popsala neskutečně reálně, ať už prostředí, postavy, chování lidí v daném věku...
Nejprve jsem se bála tloušťky knihy, ale úplně zbytečně, vše je napsané neskutečně lehce a byla jsem až překvapená, jak rychle jsem knihu přečetla.
Jsem ráda, že jsem knihu zkusila a mrzí mě, že po ní čtenáři jako po oddechovce nesahají častěji. Já jsem jako čtenářka spokojená a doufám, že u nás od autorky vyjdou i zbylé dva díly této série, v zahraničí je trilogie již kompletní.

25.03.2023 3 z 5

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Šťastně až navěky? je LGBT young adult feel good fantasy, kterou jsem v zahraničí viděla opravdu často.
Když byla tato novinka oznámena jako nový Humbook tip, tak jsem věděla, že až budu chtít u nějaké knihy vypnout, bude to tahle.
V příběhu se mísí tolik prvků a žánrů zlo je poraženo hned na začátku, hlavní hrdina musí hodně rychle najít toho pravého, aby byl král, do toho kouzelné království, momenty humorné i dojemné a naprosto skvělé postavy.
Já jsem od čtení dostala, co jsem očekávala, jen se tedy přiznám, že na knihu do x měsíců zapomenu a zůstane mi v paměti jen ten milý pocit, který jsem po dočtení měla.
Pokud vyhledáváte feel good čtení, u kterého nebudete na nic myslet, pak Šťastně až navěky? Zkuste.

14.03.2023 4 z 5

Víkend plný viny Víkend plný viny Sandie Jones

Sandie Jones má dar psát neskutečně čtivé a jednoduše napsané psychothrillery. Její Matčina hra byla neskutečná! Tolik zvratů a šokujících momentů...
Od té doby jsem četla psychothriller Nevlastní sestra a nyní jsem sáhla po horké novince Víkend plný viny. A uf, tohle zklamání jsem musela hodně dlouho rozdýchávat.
Co nelze knize upřít je čtivost a jednoduchý styl psaní, díky kterému se jedná o opravdovou jednohubku. Zbytek ale už hodně pokulhával.
Námět není nijak originální, ale je třeba přiznat, že podobné náměty mohou dobře fungovat. Tady jsem ale narazila hned na začátku, v prvé řadě se nejedná o psychothriller! A ty zápletky? 3 páry, 1 svatby... No domyslete si.
Ach jo, tohle mě opravdu mrzí, ale prostě vím, že autorka umí napsat mnohem lepší příběhy. A ty vám mohu s klidem doporučit.

01.03.2023 2 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Dívka, kterou spolklo moře je takovou milou young adult fantasy pohádkou.
Od autorky jsem loni četla její contemporary XOXO a musím říct, že její fantasy mě bavilo mnohem víc.
Nejvíc mě bavil ten svět, to, jak magicky ho autorka vykreslila… Děj sice plyne pomalu a není plný nečekaných zvratů, ale já jsem si u čtení naplno odpočinula. Není to jedno velké klišé, ale zároveň se nejedná o nic přelomového, prostě fajn oddechovka.
Plus samozřejmě kniha získává za svou přenádhernou obálku a za to, že je standalone.

21.02.2023 3 z 5

Slib Slib Damon Galgut

Mě to tak strašně moc mrzí, ale tohle mi maximálně nesedlo. Odeonky si zpravidla vybírám podle anotace a málokdy sáhnu vedle. Slib ale krokem mimo byl.
Námět zněl zajímavě... Jenže autor vás na začátku vhodí do děje, "zasype" vás spoustou postav, ve kterých se nevyznáte a do toho střídá časové linky... Díky tomuto upořádání příběhu jsem si čtení nebyla schopná užít, musela jsem do dočtení nutit a až jsem knihu zavřela, tak se mi ulevilo.
Samozřejmě je to jen můj osobní dojem, každá kniha má svého čtenáře a jsem přesvědčená, že ho má i Slib. Jen to nejsem já.

11.02.2023 2 z 5

Lži v plamenech Lži v plamenech Jennifer Lynn Alvarez

Lži v plamenech jsou young adult thriller, který zněl neskutečně zajímavě!
Pět přátel, jeden omylem založený požár, spousta tajemství a zvrat v polovině knihy, který změnil děj celé knihy.
Příběh byl čtivý, kapitoly krátké a vše mělo spád. Ten originální námět s požárem neměl chybu. Jen se teda musím přiznat, že první polovina mě bavila mnohem víc, než ta drhá. Asi ani úplně nevím, čím to bylo, protože ten zvrat uprostřed dobře zmátl a přesměroval vše, co se v knize dělo, ale i přesto mě první půlka chytla víc.
Jsou Lži v plamenech nejlepší young adult thriller? Ne! Bavily mě? Jo! Takže tak, pokud vás láká anotace, směle do čtení.

05.02.2023 3 z 5

Jaká byla Cassidy Holmesová Jaká byla Cassidy Holmesová Elissa R. Sloan

Pokud jste četli Daisy Jones & The Six od Taylor Jenkins Reid, byli jste nadšení a říkali si, kéž by existovalo něco podobného, tak nezoufejte - kniha Jaká byla Cassidy Holmesová se totiž nese v tom naprosto stejném duchu!
Cassidy jsem zaregistrovala už v zahraničí, sbírala kladné recenze, ale když jsem se pouštěla do čtení, tak jsem počítala s tím, že Daisy Jones je jen jedna. To se ukázalo sice jako pravdivé tvrzení, ale i tak jsem si Cassidy moc užila. Bavilo mě hudební prostředí, postavy i zápletky.
Celkově knihu hodnotím velmi kladně, byť pravdou je, že Daisy Jones jen tak něco nepřekoná. Pokud vás baví příběhy o kapelách, zpěvácích a celebritách, tak ji určitě zkuste.

15.01.2023 4 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Už jen pořízením knihy Historky z Tinderu jsem šokovala sama sebe - humor moc nečtu a když už ano, tak jej většinou nehodnotím moc vysoko. Tato kniha se ale stala obrovskou výjimkou. Autorka v knize vypráví své zážitky ze vztahů a z Tinderu plus přidává i historky svých přátel. Každý, kdo někdy na Tinderu byl nebo zažil vztah, který skončil tak nějak divně, nepochopitelně, se v této knize najde. Smála jsem se při čtení nahlas, paní v metru mi koukala přes rameno, co čtu a nakonec se začetla taky. Je možné, že ve vás kniha vyvolá vzpomínky na to, co jste zažili, jelikož se jde s historkami opravdu hodně dobře ztotožnit, ale nakonec se ve výsledku budete hlavně dobře bavit, protože Lucie Macháčková má dar vše popsat s neskutečným nadhledem! Prostě boží.

28.12.2022 5 z 5

Děti pravdy a pomsty Děti pravdy a pomsty Tomi Adeyemi

Young adult fantasy se někdy jeví jako žánr, který už nemá moc co nabídnout. Pak se ale vždy objeví série, která je originální a nevšední. Přesně taková je série Odkaz Orïši. První díl s názvem Děti krve a kostí byl skvělý - ty postavy a zápletky. Druhý díl Děti pravdy a pomsty vyšel po zhruba dvou letech, ale nemusíte se bát - žádná vycpávka se nekoná. Opět je to plné zvratů a kotrmelců hlavních postav. Ano, první díl je za mě lepší, ale i tak si myslím, že ve svém žánru je to fajn čtení.

27.12.2022 3 z 5

Dítě třetí říše Dítě třetí říše Mandy Robotham

Dítě třetí říše - kniha, na kterou jsem při točení podcastu zvládla nalákat sama sebe. Jednoduše jsem byla zvědavá, co se stane v této fikci s dítětem Evy Braunové. Musím se ale přiznat, že tohle byl bohužel jen průměr... Celou knihu děj “jen” tak nějak plynul a zvraty přišly až v samém závěru... Konec byl skvělý, námět taky. Ale myslím si, že z příběhu šlo získat více. A prosím mohly by v těchto knihách už nebýt zbytečné romantické linky? Díky.

27.12.2022 3 z 5

V zajetí klamu V zajetí klamu Suzy K. Quinn

Další pecka z Katta, která se mi dostala do rukou, je V zajetí klamu! Tajemná akademie s mřížemi na oknech, šílený rozvod, a nepochopitelné chování pomalého chlapce. Tohle a mnohem víc najdete na více než 400 stranách supr psychothrilleru. Čtení jsem si stejně jako čtení Kruhu fakt užila. Čtivé, svižné a originální... Konec možná šel až moc rychle, ale pokud hledáte psychothiller s tématem, které tu ještě nebylo, tak V zajetí klamu určitě zkuste.

27.12.2022 4 z 5

Všechny skryté dary Všechny skryté dary Caroline O'Donoghue

Všechny skryté dary byly po dlouhé době young adult fantasy, kde jsem z anotace měla pocit, že je tu konečně něco, co tu ještě nebylo. Tento žánr je za mě hodně vyčerpaný a když narazím na příběh, který je něčím jiný, musím ho zkusit.
Tajemné karty, zajímavé zápletky a fajn postavy.
Všechny skryté dary byly milou oddechovkou, která nebyla vůbec špatná. Pokud vás zajímá vykládání karet a máte rádi young adult fantasy, tak může být tato novinka právě pro vás.

Svolení Svolení Vanessa Springora

Svolení - krátký, ale o to náročnější poslech (poslouchala jsem knihu jako audioknihu).
Řeknu vám, že tyhle 4 hodiny mi daly zabrat. Ne, že by kniha byla špatná (jen teda musím zmínit její jednoduchost), ale některé scény mi byly místy dost nepříjemné..
Příběh vypráví vztah mladé dívky s o mnoho let starším spisovatelem… Díky tomu, že se jedná o příběh autobiografický, tak mi mrazilo o to víc…
Zážitek, na který rozhodně jen tak nezapomenu!

26.12.2022 4 z 5

Na Zemi jsme na okamžik nádherní Na Zemi jsme na okamžik nádherní Ocean Vuong (p)

Kniha je krátkou prózou, která je dopisem syna jeho matce, která neumí číst.
Dopis se věnuje nejen vztahu matkaxsyn, ale také postavení ve společnosti či předsudkům.
Kniha je hodně vidět na zahraničním booktubu, proto jsem po ní také sáhla.
Nejsem zklamaná, kniha je to silná a má čtenáři co předat, jen mi tedy moc nesedl styl psaní.
Rozhodně ale pokud vás kniha láká, tak ji zkuste.

26.12.2022 4 z 5

Hodný holky umírají první Hodný holky umírají první Kathryn Foxfield

Young adult thrillery jsou v poslední době mým velmi oblíbeným žánrem. Jsou čtivé, napínavé a neodložitelné. Navíc skvěle vytahují ze čtecí krize!
Hodný holky umírají první vypadaly suprově! Taky takové do třetiny byly… Pak se ale objevila za mě naprosto zbytečné nadpřirozeno a bylo to. Já tohle fakt nemusím a myslím si, že námět by si vystačil sám o sobě úplně v pohodě. Škoda.

Marta spí Marta spí Romy Hausmann

Milé dítě, první knihy Romy Hausmannové, je thriller, který mě neskutečně bavil. Na Martu spí jsem se proto moc těšila!
Autorka totiž jako jedna z mála umí přijít s něčím novým. Její příběhy vždy cca 2/3 nedávají pro čtenáře smysl a na konci přijde velké wow, kdy se vše propojí.
Milé dítě bylo v tomto geniální a Marta je za mě bohužel trošku slabší, holt laťka byla vysoko.
Pořád je to ale velmi čtivý thriller!
Tvorba této autorky nemusí sednout každému, ale pokud máte rádi nevšední thrillerové zážitky, tak ji určitě zkuste.