KáťaM. KáťaM. komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

První díl jsem poslouchala jako audioknihu, kterou naprosto fantasticky namluvila Vilma Cibulková. Doufala jsem, že bude namluven i druhý díl, ale když se objevovaly první ohlasy na druhý díl, už jsem nechtěla čekat a pořídila jako klasickou knížku. Měla jsem ohromná očekávání po prvním dílu, který byl pro mě nejlepší knihou, co jsem minulý rok přečetla. Očekávání nejenže byla naplněna, ale ještě překonána. Osudy jednotlivých postav mě znovu chytily za srdce, moc se mi líbilo, jak se posunula role Julky, tu jsem v prvním díle moc nemusela, teď byla asi mou nejoblíbenější postavou. Knížka mi ukázala, jak se vyrovnat s nepřízní osudu, odmítnutím, životními změnami. Četla jsem ji v období, které pro mě osobně bylo z určitých důvodů velmi složité, tahle knížka mi ukázala statečné hrdiny a já se zkusila taky po jejich vzoru sebrat a jít dál. Víc knížka ani dát nemůže. Stejně jako první díl neskutečně nadčasová záležitost, zůstane jedním z největších skvostů mé knihovny, neskutečně autorce děkuji za takhle poctivé dílo s ohromným přesahem i mimo obsah knihy.

15.08.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Klobouk dolů. Vzhledem ke všeobecné oblíbenosti jsem neměla vysoká očekávání, ale dostalo se mi tak jednoho z nejsilnějších příběhů druhé světové války, co jsem četla. Nebylo to jen úžasně vystavěným příběhem, který se nakonec spojil jako věneček na obálce, ale i tím, že nebyly líčeny jen hrůzy uvnitř koncentráků, ale i dopady na život po válce. Pro mě to byla i první audio kniha, kterou jsem poslouchala, skvělými vypravěčkami byl příběh ještě umocněn. Obrovské doporučení!

22.12.2019 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Babička je klasika, ale na základní školy nepatří, nesouhlasím s tím, že každý Čech ji musí nutně přečíst, ale každý, kdo tak udělá, bude nesmírně obohacen. Vřele doporučuji novou audioverzi namluvenou Magdalénou Borovou, velmi příjemný poslech.

26.12.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tohle byla nádherná záležitost. Anne Jacobs a další zahraniční autorky rodinných ság bych poslala na převýchovu ke Karin Lednické. Ke mně se kniha dostala jako audiokniha. Přednes Vilmy Cibulkové, která audioknihu namluvila, byl fenomenální. Jak v dramatických chvílích ztišovala hlas, zrychlovala, pak zase zpomalovala... Jménem postav se chvilku rozčílila, vzápětí zase rozněžnila, byl to koncert!
Knížka je nadčasovou záležitostí, myslím, že čtenáři si v ní mohou najít odpovědi a na mnohé problémy dnešní doby.
Jsem přesvědčená o tom, že jsem si poslechla nejlepší knížku tohoto roku. Ano už teď. Veliké doporučení místním i přespolním.

30.03.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Hotýlek mě velmi mile překvapil. Vím, že jsem si ztížila situaci tím, že jsem jako první četla Hanu, zklamaná jsem ale rozhodně nebyla. Nepamatuji si, která kniha by mi lépe přiblížila dobu komunismu, šlo o nenucené vyprávění, které na několika stránkách vylíčilo příběh hned několika generací. Líbilo se mi, že nešlo o žádné výjimečné hrdiny doby, byl to příběh, který se odehrál v klasické rodině, která si získala mé sympatie. Moc se mi líbilo vykreslení postav, autorka to tak pěkně vylíčila, že čtenář chápal i ty negativní postavy, to je velké umění. Knížka asi ve mně nezůstane navždy jako Hana, ale byl to pro mě silný čtenářský zážitek a knížku mohu jen doporučit.

17.07.2020 4 z 5

Šikmý kostel 3 Šikmý kostel 3 Karin Lednická

Úžasná tečka za celou sérii, mně je tak líto, že postavy už navždy opouštím. Jeden by si myslel, že válkami vše zlé skončí... Ani náhodou. Neskutečně poctivá práce, která dokázala vykreslit nepříliš oblíbenou část historie v zajímavém regionu. Na tenhle skvost se vyplatilo počkat, těším se na cokoli dalšího z pera autorky. Kamkoli jsem knížku vzala s sebou, tam budila pozornost, členové mojí rodiny si moc rádi prohlédli přílohu, kolikrát to navodilo i zajímavé rozhovory.

09.06.2024 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Myslím, že klasika se nehodnotí, to už za nás udělali jiní a proto se k ní další a další generace vrací. Jsem ráda, že jsem si právě tuhle knížku doplnila. Tahle nemohla zklamat a nezklamala. Stejně jako u všech skvělých knížek mě víc zajímaly osudy a pocity vedlejších hrdinů - tady hlavně Jane a Darcyho. Nádherný román, skvěle vykreslené postavy, které nejsou vždy jen dobré nebo špatné, tak jako my všichni.

20.10.2018

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Tak tohle bylo skvělé. Pět hvězd jsem naposledy dala knížce z kraje února. Geniální příběh z právního prostředí. Co do počtu stránek se to nemusí zdát, ale knížka je poměrně hutná (obsahuje dlouhé odstavce až do krajů stránek). Líbilo se mi, o kolika kauzách jsem si mohla v té jedné knížce přečíst, nadchla mě hlavní hrdinka - soudkyně Fiona. Její způsob myšlení, který byl v knize tak geniálně popsán (když manžel vyčítá Fioně, že sedm týdnů a den neměli sex, Fioně běží hlavou skutečnost, sedm týdnů a den trvalo zasedání středověkých vyšších soudů) a hlavně to, že i jako vážená soudkyně dělá chyby. Opravdu veliké doporučení, já jsem z knihy nadšená jako už dlouho ne a budu z ní těžit ještě hodně dlouho, jestli ne celý život.

22.06.2019 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Mrazivé, nepředstavitelné. Zajímavý náhled do uzavřeného světa, audioknížka je navíc namluvena skvělými interprety, velké doporučení!

26.01.2022 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Plachetnice na vinětách pro mě byla po prvních recenzích jasná volba, i když původně jsem ji chtěla číst jako klasickou knihu, nakonec jsem zvolila audioverzi namluvenou Vandou Hybnerovou. Musím říct, že po této stránce to byla jedna z nejlepších knih, které jsem poslouchala. Od poslouchání jsem se nemohla odtrhnout i díky skvělému obsahu knihy. Přestože nejsem cílová skupina knihy, hodně mi dala. Připadala mi reálná, snad i proto, že v ní nebyly žádné velké zvraty, jde o příběh úplně obyčejné ženské před padesátkou, která se rozvedla a hledá samu sebe. Hlavní postava Marie mi byla velmi sympatická. Vytkla bych snad jen jednu věc. Těšila jsem se, že se doberu nějakého zajímavého konce, ale najednou vyprávění zničehonic skončilo. Chyběla mi nějaká důraznější tečka. Knížku ale velmi doporučuji všem, co třeba právě hledají sami sebe nebo si chtějí přečíst výborné vyprávění z českého prostředí, které autor dokázal pěkně popsat.

17.07.2020 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Hadrový panák se mi moc líbil. Vypadá to na skvělou sérii, neotřelou, se zajímavou zápletkou a skvělým vyšetřovacím týmem. Oblíbila jsem si všechny postavy - neohroženého Wolfa, svéráznou Baxterovou i Edmundse. Knížka pěkně plynula. Moc se mi líbilo, jak byl formou tabulek shrnován průběh vyšetřování, čtenář si tak mohl pořád společně s vyšetřovateli rekapitulovat, co už víme. Jen konec mi přišel trošku urychlený. Nebyl to nejlepší thriller, který jsem kdy četla, ale rozhodně jeden z těch lepších a můžu vřele doporučit, těším se i na zbytek série.

06.04.2020 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Tohle bylo geniální. Líbí se mi, že se šlo od první stránky k jádru věci a žádné okecávání kolem. Ve chvíli, kdy jsem doufala a držela palce hrdinům, že se situace konečně trochu stabilizuje, přišel další naprosto nečekaný zvrat. Tohle se opravdu povedlo! Více jsem popsala ve své recenzi publikované zde.

17.10.2019 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Příběh manželů Anne a Marca Contiových a jejich dcery Cory, která se ztratí během toho, co manželé navštíví sousedy, se mi moc líbil. V knížce je znatelný autorčin rukopis - podsouvat čtenáři nejrůznější možné teorie. Unesli manželé dceru sami během doby, co ji chodili kontrolovat? Jsou únosci bezdětní sousedé, kteří je pozvali bez dítěte na večírek? Byla Cora unesena kvůli výkupnému? Nebo Anne Coru zabila, protože trpěla psychickými potížemi...? Na můj vkus nám autorka prozradila pachatele až příliš brzy a vyvrcholení a rozplétání bylo trochu zdlouhavé. Poslední věta tomu dala ale úžasnou tečku. Knížku mohu doporučit, audioverze byla velmi příjemná na poslech, namluvili ji dva sympatičtí interpreti.

21.06.2020 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Neskutečná jízda od začátku až do konce. U Smrtky jsem byla zdrženlivější, líbila se mi moc, ale něco mi tam chybělo, řešení vztahu Rowana a Citry pro mě bylo trošku vleklé. Jsem ráda, že jsem si hvězdičkovou rezervu nechala, protože teď tak můžu vyjádřit, že Nimbus byl ještě lepší než Smrtka. Zaujal mě proto, že byl více o cechu smrtek. Navíc ty intriky a nečekané zvraty. Předkapitoly tentokrát nepatří myšlenkám zajímavých smrtek, ale Nimba. Líbilo se mi, že se knížka dotýká politických otázek a maličko otevírá i problematiku víry. Jedním slovem dokonalost, velikánské doporučení!

07.07.2019 5 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Tvorba Lucie Hlavinkové je taková správně temná. Cením si, jak autorka dokážu popsat dobu, která není tolik čtenářsky přitažlivá. Stejně jako v Sestrách Foxových ukázala, že nic není černobílé, vše má nějaký kontext a bez jeho znalosti (a vlastně ani se znalostí) není možné někoho odsoudit. Těším se, až se zase pustím do nějaké další její knížky, zanechávají ve mě stopu. Děkuji za to!

15.05.2022 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Moc se mi líbilo to propojení, které se proplétalo celou knížkou, moc jsem si poslech této knížky užila.

11.11.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Neskutečný čtenářský zážitek, knížku vřele doporučuji!

01.05.2021 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Jestli se chcete ponořit do historické fantasy plné dokonalých postav, nečekaných zvratů a navíc geniálně vyprávěné, Hry o trůny jsou to pravé ořechové. Snoubí se v nich láska, čest, sex, úskoky a já to celé zbožňuji. První díl jsem četla podruhé, tentokrát jsem volila poslech, který byl skvělý. Knížce není co vytknout (snad jen že v případě audioknihy se mohly informace o rodech dát dopředu), moc se těším na druhý díl. Za mě velké doporučení, a to i v případě, že jste už viděli seriál, knížka nabízí trošku víc.

18.08.2020 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Slavík se vryje do srdce, je to velmi čtivá knížka i proto, že nelíčí ta všeobecně známá fakta. Jako knížka o druhé světové válce nestaví primárně na hrůzách prožívaných v koncentračních táborech, ale líčí osudy (ne)obyčejných Francouzů. Knížka se mi moc líbila, nakopla mě zase do studia francouzštiny. Bohužel jsem poslouchala v audioverzi a úplně jsem si nesedla s interpretkou. Navíc mě zlobila kvalita zvuku - chvilkami to křičelo, zatímco v dramatických chvílích kniha úplně umlkla, že jsem si úsek musela přehrát zpět a zesílit, opravdu nedoporučuji jako poslech do auta, moc mě to mrzí, že jsem si audioverzí dojem z knihy v tomto případě trochu pokazila. Příběh jako takový o sestrách Vianne a Isabelle byl ale silný, navíc přinese čtenářů, kteří se zajímají o průběh druhé světové války, spoustu nevšedních informací. Určitě doporučuji jako klasickou knihu.

20.04.2020 4 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Opatství Northanger má v sobě všechno to, proč miluji klasiku a Jane Austen. Postavy, u kterých víme od první stránky jak dopadnou, sarkastický nadhled, nudnou hlavní hrdinku a šťastný konec. Navíc v jednom z těch starších antikvariátových vydání, které v sobě nese příběh samo o sobě. Ještěže toho ta žena napsala tolik... ♥

04.08.2019 5 z 5