knihomolka27 knihomolka27 komentáře u knih

Tři anglické lásky Tři anglické lásky Ivana Mudrová

Naprosto BOŽÍ, opravdu nemám slov...přehledně, zajímavě, čtivě zpracované - s mnohými autorčinými postřehy a doporučením, především co se týká filmového zpracování. Zajímavosti, o natáčení, inspiraci a dalším, které by člověk pravděpodobně hledal jen těžko. K tomu i zasazení do celého kontextu života autorek - jejich neobyčejné zlidštění a přiblížení čtenáři - převážně pak u sester Bronteových.

Bylo skutečně potěšení to číst a culila jsem se u toho jako malá školačka. Nemůžu se dočkat až se vrhnu na ty doporučované adaptace a přečtu i další knihy, protože z tohoto světa romantiky, lásky, vztahů, naprosto úchvatné Anglie se mi opravdu odcházet nechce...Doporučuji opravdu všem, koho tento svět aspon trochu zajímá..nenajdete tam sice všechno, což ani nejde...ale to co tam objevíte vás akorát utvrdí v tom, jak jsou tyto díla nadčasová, promyšlená a naprosto podmanivá.

A navíc díky všem těm úchvatným fotografiím co v knize naleznete máte chut koupit si nejlíp ted hned letenku do Anglie a všechna ta místa o jejiž existenci jste neměli ani ponětí navštívit. A že jich není málo...ten seznam je zatím nejúplnější se kterým jsem se doposud setkala...takže vám může sloužit i jako neocenitelný průvodce. Především je čtení této knihy ale prostě a jednoduše zábava a extáze pro všechny fanoušky.

05.07.2022 5 z 5

Upřímně po opětovném čtení tohoto dílu mi vůbec nepřijde, že by byl slabší než ty ostatní. Vlastně se naopak domnívám, že změna postav a prostředí byla vlastně dost osvěžující a byl to vzhledem k předchozím třema velmi podobným dílům, dobrý nápad.
Vlastně nevím, která z pasáží byla vtipnější, jestli ta s učitelskými manželi, Karlem a jeho nevěstami, vtipnou žádostí o ruku nebo naprostými pohodáři Sonym a Angelikou. Všechno mi to přišlo hodně dobře promyšlené, jelikož do sebe všechno dobře zapadalo, a taky smekám, že si autor připravil půdu už v předchozím dílu, takže to působilo všechno hezky propojeně a promyšleně.
Co víc dodat...určitě jedna z nejvtipnějších knížek co znám.

02.07.2022 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

A už zase recenzuju Poslední aristokratku.....myslím, že je to už asi po třetí nebo čtvrté. Co říct, to přečtení poněkolikáté mluví samo za sebe. Aristokratka je kniha, kterou můžete a budete číst pořád dokola....at už jen proto, že tolik knih jako je tato není.
...
Tu recenzi dělám hlavně proto, že mám konečně celou sérii a čte se to tak samo, že už mám za sebou tři díly...ty díly sice jaksi splývají dohromady a už si moc nepamatuju co ve kterém bylo, ale hlavní je, že je to pořád opravdu hodně vtipné a skvěle napsané. Takže za mě by těch dílů mohlo být klidně víc....tak třeba se ještě dočkáme.

01.07.2022 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

(SPOILER) Není asi úplně důvod mít knížku doma, ale jednou za čas si ji vypůjčit z knihovny je určitě super nápad. Já sama se k ní vracím podruhé a asi ne naposledy. Je to velmi milá knížka, která nám představuje člověka ,,zvláštního, samotářského, romantického" a to jest knihomola. Předpokládám, že každý kdo tuhle knihu čte není jen nějaký náhodný kolemdoucí, ale má ten stejný problém jako hlavní hrdinka Debbie, je nenávratně chycen do osidel knižního světa, a je tedy také oním pověstným knihomolem ...a odtud už není úniku, vážení.

Kniha vás uklidní, že v tom nejste samy, ale zároven vás naplní lítostí, nad tím, že nejste tak výjimečným knihomolem, jenž se pomocí knih dokáže dostat kamkoli a kdekoli...je to jako superschopnost, ale když jí má každý druhý, tak už to není tak zajímavé. Ovšem v něčem se s Debbie přeci jen neshodnem, ale jinak jsou ty věci opravdu hodně podobné. Každopádně co se týká těch rozdílů, tak já si například nečtu ve vaně. Z toho bych měla asi strach, a nevím jestli bych tam našla tu správnou ,, čtecí" polohu. Dál mi nedělá problém knihy prodávat, prostě když si nezíská kniha místo v mém,,srdíčku" tak moc nevidím důvod proč si jí nechávat, nájezd na knihovničky kamarádů nepořádám, jelikož prostě preferuju knihu co si koupím nebo z knihovny, vždycky mám strach, že tu jejich knihu dokážu zničit na více než 200 způsobů...a kamarád pak vykopá válečnou sekeru, aby se pomstil za svou knihu...jedna z těch nejhorších variant je, že bude považovat náhradu za nějakou knihu v mé knihovničce.

Co víc říct...knihomolové a knihomolky...netlachejme tu, a pustme se do další knihy...nový svět čeká.

21.06.2022 5 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

(SPOILER) Zastávám názor, že filmy jsou přeci jen o něco stravitelnější. I když každý kdo viděl druhý díl o tom asi začne dost pochybovat, nebo stejně jako já ztratí o celé téhle sérii iluze.
Ale ted ke knize - Jako takhle....50 odstínů má sice své chyby, ale - počkat já tady obhajuju 50 odstínů?!!! Za jak dlouho bude konec světa? Už je to ale pravda. 365 dní totiž je snad ještě horších než 50 odstínů - a ty důvody jsou následující.

Nevěřím, že to řeknu, ale Anastázie mi jako hlavní hrdinka byla o dost sympatičtější - tahle holka co byla tady pořád jenom pila, rozhazovala brachy za totální blbosti, a chovala se jako kdyby jí všechno patřilo. A to samé platí i pro mužského představitele - paradoxně je ,,BDSM" Grey víc hodný než takový Massimo, který tu v knize dostal fakt jako ránu, ono i ve filmu, když to vidíte tak vám připadá....prostě divnej, podezřelej, násilnickej, nevím no. Tím chci říct, že postavy z 365 jsou prostě ještě větší wtf, než kdekoli jinde v tomhle žánru. Hele, netvrdím, že být unesena sexy, extra prachatým mladým italským mafiánem je něco čemu bych se zas tolik bránila, ale všechno má svoje hranice. A at si je Massimo sexy jak chce, stejně bych mu zdrhla už asi druhý den...
A ted si tu rychle shrneme o čem ta knížka vlastně je.
Takže jsou tam: Erotika, Pití, Erotika, Erotika, Erotika, Pití, Erotika, Erotika, Erotika, Erotika, Erotika, ....a co tomu chybí - Vášen, Láska, Sympatie, protialkoholní léčebna, psychiatr pro Massima, Finanční poradce pro hlavní hrdinku, pocit náklonnosti - cokoli hlubšího - třeba studna.

Podtrženo sečteno:
Jako lidský druh jsme neuvěřitelně zhýralí, čím dál tím víc mě udivuje co všechno může někomu přijít rajcovní nebo sexy. Nevím co se autorkám honilo hlavou, když tyto skvosty psaly, na druhou stranu, kdo by se nechtěl ocitnout alespon na pár vteřin v kůži hlavní hrdinky. Ve světě tak prostém, ve kterém si jen užíváte se sexy milionáři, pro které existujete jenom vy a co by vám koupili klidně celý ostrov. A ted přísahejte na Bibli, neb třeba na Harryho Pottera, že byste si to nechtěli zkusit. Ano ta kniha je děsivě hloupá, a ještě děsivější jsou postavy. Ale chápu proč to někdo čte, a já si tuhle knihu i koupila, neohřála se u mě sice dlouho, ale přece....Nejhůř na tom vnímám to, že z toho moc necítím ty emoce, prostě to, že se ty postavy skutečně milují. Obzvlášt v tomto případě mi prostě jen přijde, že je to jenom o tom sexu....a to mi prostě nestačí. Né když se mě všichni snaž přesvědčit jak osudová láska to je...Ani omylem

13.06.2022

Most duší Most duší Victoria Schwab

(SPOILER) Já za sebe nemůžu dát lepší hodnocení. Přiznávám, že pro mladší čtenáře to bude určitě nadprůměr, ale pro mě to je prostě.....Já vlastně nevím jak to úplně popsat....pro mě je tahle série totálně nezapamatovatelná. Z postav mám celkem ráda tak jednu dvě a další mě bud jenom štvou a nebo si je ani nepamatuju. Příběhy jsou takové nijaké bez většího tahu na bránu, vztahy fungují jenom někde a jinde jde jenom o omílání toho samého pořád dokola. Záporáci nebo duchové jsou povětšinou bez větší osobnosti...nejkladněji knihu vidím v jejím cestovatelském potenciálu. I když v tomto díle se ta atmosféra města taky pořád opakuje skoro až do zblbnutí, jako kdyby autorka zkopírovala první dvě věci o Orleansu z googlu a to jazz a průvody. Navíc to, že jsou si knihy pořád - už potřetí - tak moc podobné tomu taky nepřidává.
...
Co víc dodat. Knížku jsem před chvílí přečetla, ale v mé hlavě se neusadilo příliš dojmů. Všechno mi tam přišlo takové nijaké, a pravděpodobně za dva dny už nebudu vědět o čem ta knížka vlastně byla. Jediné co mě celkem zajímá je jak vyřeší ten vztah Jacoba a Cassidy....ale vzhledem k tomu, že je to všechno taková pohádka pro dospívající, tak to vidím zase na nějaký přestřelený happy end - a taky mi vadí, že se děj všech knih pořád opakuje jakoby v kruzích, ale neposouvá se to nikam zásadně dál, což by ve třetím dílu už mohlo - pokud tedy autorka neplánuje, že těch dílů bude tak 20.

...
Každopádně co se týče postav -
Veškeré nové postavy v jakékoli knize z této série - jsou povětšinou jednorázové postavy bez povětšinou zajímavějšího charakteru, jejiž charakteristika se vejde do karikaturní šablony smrknuté do dvou vět. Neříkám, že to tak patří pro všechny...ale pro průvodce, kameramany nebo štáb určitě. Bohužel ani se stávajícími postavami to není žádná hitparáda, Cassidy je pro mě taková nijaká a né moc dobře uchopitelná postava, která se dokáže chovat pěkně hloupě a je dost předvídatelná. Lara je z nich všech nejzajímavější - líbí se mi její zarputilost a vážnost, ale asi bych jí víc ocenila v jiné knize. No a Jacob .... ten mi k srdci nepřirost asi ani jednou a ani nepřiroste, počínaje jeho naprosto hloupou smrtí a chováním malého kluka, konče neskutečnou otravností. Upřímně je mi jedno co s tím klukem bude, prostě k němu nemám žádnej vztah, a myslím si, že vzhledem k tomu, že už je stajne mrtvej tak, že by měl jít prostě dál....vím, je to krutý, ale je to tak. Po všech těch charakterních, vyspělých, tajemných a zajímavých mužských postavách se kterými jsem měla v knížkách tu čest....je prostě pro mě Jacob v tomhle směru takový krok zpátky, a nedokáže si mě svým chováním získat.
...
Celou sérii tedy zatím hodnotím takto:
Objektivně jakžto čtenář, který ví....že existují daleko horší knihy, a přiklání se k názoru, že je to spíše pro mladší, a že knih v tomto žánru moc není - tak v tom případě dávám sérii hodnocení 5,5 z 10 hvězdiček.

Ale jako subjektivní pozorovatel dávám celé sérii jen 4,5 hvězdičky - a spadá mi do nic neříkajícího průměru. A to hlavně proto, že pro mě je série prostě celkově tak trochu bez emocí, pracuje sice s celkem zajímavými nápady, ale nedokáže je úplně plně využít. Motiv cestování je fajn, ale za chvíli se celkem omrzí, to platíé i o postavách a šablonovitých dějích knížek. Taky si myslím, že by si čtenáři zasloužili více postupného odkrývání minulosti a odpovědí na otázky....a v neposlední řadě prostě knížku doladit tak, aby se po chvíli nepodobala spacímu vagonu bez větší atmosféry. Kdyby byla kniha více hororová, pro starší, psychologičtější a propracovanější...tak by to za mě bylo lepší.

13.06.2022 3 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

(SPOILER) Ehm, vím, že mnoho lidí nedá na tuto knihu dopustit...já necítím nějakou zvláštní potřebu jí někomu nějak zvlášt doporučovat. Prostě nemám ten pocit, že by kniha byla něco převratného, geniálního nebo tak. Představovala jsem si to, jako ucelený příběh s nějakým skrytým filozofickým podtextem a nadhledem....což jsem tak úplně nedostala. Spíše než Malému princi se kniha podobá sbírce citátů od Atticuse. Což není určitě špatně, ale také to není úplně to co jsem od toho chtěla dostat.

...
Obálka je jedním slovem prostě úchvatná. Všechny kresby jsou krásně osobité, jakoby náčrtové, ale jsou neuvěřitelně čisté, prosté a prostě kouzelné. Za mě tu ale jaksi forma zvítězila nad obsahem, což by filozofové obecně asi slyšeli poněkud neradi. Obzvlášt ten začátek mi přišel takový hodně rozjezdový, citáty nebo motta, takové nijaké, nebo naopak až příliš melancholické. Já osobně dávám přednost spíše příběhů, které se tváří, že jsou pro děti, ale jsou hlavně pro dospělé, ale tím chci hlavně říct, že mám radši když je ten pravý význam knihy skrytý, a člověk si na něj musí přijít sám, a má v té jeho interpretaci volnější ruku. Než když je nám všechno naservírováno pod nosem a je to bráno jako ocelová pravda. Chvílemi to trochu zavání levnými klišé citáty, kterými nás krmí od dětství nebo ve filmech a my je tak strašně neradi posloucháme....ale ano sluší se říct, že některé mají opravdu něco do sebe.

...
Druhá půlka knihy je pro mě daleko lepší, a dokáže lépe obhájit existenci samotné knihy. Citáty pro mě dávají větší smysl, kresby jsou taky od stránky hezčí a hezčí...a i ten ,,příběh" je trochu ucelenější. I tak bych si, ale představovala, aby ty postavy dávaly větší smysl, chápu, že tu nejde o nějaké velké prokreslení charakteru...o to ani nejde, ale když už je liška vykreslená jako ta co se stydí, je vážná ...tak by měla dostat taky víc prostoru, stejně jako kůn....prostě mi přišli zbytečně takový nevyužití, narozdíl od krtka a chlapce. A ani si moc neumím představit, že by nějaký malý klučina mluvil takhle, nebylo by přirozenější ho vykreslit jako malého typického klučinu, a né jako nějakého přestárlého filozofa? Prostě mi přijde, že ty postavy a jejich interakce, není až takovou alfou a omegou knihy, jaká by ale měla být...chybí mi tam jejich lepší zapojení.

Na druhou stranu musím říct, že krtkova přirovnání života k dortu, je přesně ta provázanost a metafora, kterou bych v této knize čekala na kždé druhé stránce, a né ke každé 10. Nemůžu se zbavit dojmu, že autor používá povětšinou klasické věty, které tak trochu ,, vykradl" z jakékoli první motivační knížky. Chybí mi tam víc kreativních nápadů a pohledů na věc....zaobalených do něčeho co říká životní pravdy, ale jinou, originální a procítěnou formou, která se ale nepřibližuje až příliš patosu. A proto se mi v knize líbily ty nápady s krtkový dortem, ty kresby, nebo chlapcovu ani poloprázdnou nebo plnou sklenicí. Jenomže je jich tam málo, a ještě mín těch co by si člověk zapamatoval. Ale to je můj názor... možná, že v tom ostatní vidí to co mi uniklo, a nebo naopak to co tam vůbec není. Důvod proč autor knihu napsal, je samozřejmě milý sám o sobě a jak jsem už řekla, z grafického hlediska doopravdy nemám co vytknout. Já osobně bych si to představovala víc jako příběh s nějakým klidně i primitivním dějem...a jako jo, dalo by se říct, že tématem téhle knížky je cesta domů...a co to domů vlastně je a znamená. Ale myslím, si že by kniha fungovala líp jako celistvý příběh. A za tím si stojím. Takhle je to prostě milá kniha mot a citátů s větším či menším přesahem....ovšem nic, co by bylo extra nadprůměrné.

06.06.2022 2 z 5

Prohnilé království Prohnilé království Erin Watt

(SPOILER) DOPORUČUJU NEČÍST OPRAVDOVÝM FANOUŠKŮM
Asi celkem opodstatněné ukončení celé série, které nemohlo skončit jinak než naprosto přecukřeným happyendem. Kdyby to byla má oblíbená série, tak to tolik asi nekritizuju a svezu se s fanoušky na vlně melancholie a nostalgie, ale takhle mi to přijde prostě jenom jako ten nejjednodušší způsob jak všem dokázat, že se ty dva pubertáci jako fakt milujou. Jako kdyby snad svatba byla nějakou nekončící zárukou štastného a loajálního romantického vztahu. Kdybych si chtěla fakt rýpnout, tak bych napsala, že bych jednou chtěla číst povídku o tom jak Reed Ellu po 10 letech manželství podvede s jeho sekretářkou...což by tyto autorky určitě nenapsaly. Ale jako chápu....nemusí to být reálné, kdo vlastně chce, aby to bylo reálné. To jen, že mě to štve....nemohly vymyslet nějaký originálnější způsob úměrný jejich věku, aby nám ukázaly, že spolu ty postavy pořád počítají. Chci jen říct, že vyřešit t všechno svatbou, je už přeci jen dost zastaralý způsob, který je ospravedlitelný snad už jenom harlekýnky, nebo když to v tom příběhu má co dělat. Pořád je to hodně dětinksý způsob.

...
A jinak...podle mě další díly nebudou. Díl o dvojčatech...jako řeknu vám sama sem dvojče, ale chovat se tak jako ti dva úchylové...copak takhle se dá normálně žít. Nevím proč by si takové postavy měly zasloužit své místo na výslunní.

...
Ale zase na druhou stranu, je vidět, že pro autorky je to srdeční záležitost a že jsou i hodně vnímavé ke svým fanouškům. Vždyt jim nadělily tohle pokračování, což je sen každýho fanoušky jakýkoli knižní série. Ocenuju tenhle přístup, a ikdyž já se k těm fanouškům nikdy počítat nebudu, tak můžu odpřísáhnout, že jsem četla i daleko hloupější knížky. Nebylo jich moc, ale pár přece. A ted at se jdou Royalovi poprat se skutečným životem dospěláků a Reed se svojí svatbou. Hodně štěstí hochu, pořid si co nejdřív špunty do uší.

05.06.2022

Padlý dědic Padlý dědic Erin Watt

(SPOILER) Tuhle knihu jsem jen tak proletěla, a to ze dvou důvodů - ze zvědavosti, a taky kvůli tomu, že chci mít už tuhle sérii konečně za sebou. Při čtení tohohle dílu se mi jen potvrdilo, že tahle série není pro mě. A bohužel ani jako hodně odlehčená záležitost. Suma sumárum to vnímám tak, že tato série mi jako čtenáři nemá moc co dát...moc mě nezabaví, nedokáže mě příliš zaujmout, není vtipná, ani zajímavá...Royalové pro mě prostě nejsou žádní králové, ale nevyspělí kluci, co myslí jen na samé čunačinky a tím to začíná i končí. A ano, samozřejmě se tam objektivně dějí i jiné věci, ale ....mě to prostě nestačí.

A ted už k téhle konkrétní knížce.
Začíná to novelou o Gideonovi...kterou jsem nečetla, jelikož mě tahle postava prostě nezajímá a jeho vztah se Savannou už vůbec...
Zbytek knihy, která je o Hartley a Eastonovi. Zaprvé chci říct, že jsem nikdy Eastona nepovažovala za nějakou extra zajímavou nebo ultra cool postavu. Prostě frája, kterej myslí všehovšudy tak na 3 věci, je tak trochu i úchyl a především všechny okolo jenom využívá a myslí jenom na sebe. Navíc ty jeho erotické průpovídky dělaly z této série ještě větší krinč ...než bylo občas únosné.

...
Jde tady ale o to, že na můj vkus je ta kniha prostě šíleně dlouhá, a kniha s takovým námětem a příběhem prostě podle mě nemá právo být takhle nekonečně dlouhá. Jinak ale musím proti své vůli říct, že mi ten vztah mezi Eastonem a H. řišel vlastně celkem roztomilý a H. je určitě moje nejoblíbenější, rovná se nejnormálnější postava této série. Jejich vztah mi překvapivě přišel celkem logický, a Easton mi tolik nevadil, když byl s H. Taky se mi líbí, že H. není doopravdy žádná modelka, ale prostě normální, průměrná holka. Přiznám se, že zbytek knihy asi od nějaké 150 stránky jsem už nečetla. Je mi naprostoo jasný jak to skončí, a jednoduše mi ta kniha za to nestojí, abych jí dlouze dočítala až do konce. Ale doopravdy kvituju ten jejich vztah, kterej je lepší než jsem očekávala a i zajímavější. Ale tím to asi končí. Elle a Reed, no jako starý známí, který jsou mi už skoro fuk, a nevadilo by mi, kdyby nebyli spolu...navíc už mě štve, jak všichni pořád básní o Ellinu vzhledu...byly o tem předešlé tři knížky, a to stačilo.

...
Ten konec, na který jsem přeskočila...no byl víc uhozený než ty předchozí, a moc mě to nenavnadilo číst dál, takže další díl zase jenom proletí, a uvidím. A pak už si to konečně budu moc odšktrnout.

Verdikt:
Nevím komu přesně tuhle sérii doporučit...vím, že hodně lidem se líbí, ale já k nim určitě nepatřím. Neříkám, že celá stojí za prd...najdou se tam i celkem fajn scény, nebo nějaká ta příjemná překvápka, ale je to pořád série, která je pro mě prostě celkem o ničem a nevidím důvod o ní nějak dlouze polemizovat.

05.06.2022

Ostrov strachu Ostrov strachu Robert Lawrence Stine

(SPOILER) Nakonec je t solidních 2,5 hvězdičky, víc dát ale nemůžu. Řeknu narovinu, že kniha pro mě nedokázala úplně proměnit svůj potenciál, a i přesto, že se jedná o jedno z nejvíc očividných klišé v tomto žánru, tak jsem byla připravená si knihu užít. Začalo to velmi slibně prvních asi 100 stránek je fakt pecka a já si přesně pamatuju jak jsem si v duchu říkala, že to je na jasnejch 5 hvězdiček. Ani nedokážu přesně říct proč. Možná byla hlavní hrdinka mín naivní a na ránu, nebo to prostě bylo líp prokreslený a dával to na začátku větší smysl....každopádně pocitově, jsem prostě věděla, že se mi kniha líbí...že má zcela jistě atmosféru, a právě tou svojí obyčejností všedních dnů jedné zaláskované pubertačky, která prostě jenom chce využít neopakovatelné příležitosti pobýt se svým idolem....no, zkrátka se člověk do příběhu snadno vžil.

Asi si i pamatuju scénu kdy mě to tak nějak přestalo bavit...byla to ta scéna s netopýry, kdy mi došlo, že hlavní hrdinka nebude asi tak odvážná jak jsem doufala, a navíc se příběh začal dostávat tam, kam jsem moc nechtěla. Musím uznat, že ten nápad se vzkazy co odkazují na určité hry, byl docela cool....celkem kreativní nápady jak někoho zabít. Ale začala sem si čím dál tím víc všímat autorovi ukvapenosti a toho, že příběh ztrácí v bodě, který by měl být tím nejlepším jiskru. Příběh začal být hodně ukvapený, lidi tam umírali na mrknutí oka...a navíc se žádnou z postav jste nenavázali žádný vztah, dokonce ani s hlavní hrdinku. Co víc na to říct, řekla bych to asi tak, že s každou další kapitolou má kniha čím dál tím víc klesající tendenci, a podaří se jí z 5 hvězdiček skončit na 2,5....z kniha je cítit určitá jednoduchost, která není úplně k prospěchu věci, spíš dělá z postav větší pitomce, u kterých si nakonec budete přát, aby ta jejich smrt byla skutečná....nebo aspon to jsem si říkala, když jsem se dozvěděla, že to byla všechno hra...jaký zvrat....a mě se vůbec nelíbil, včetně toho nastaveného konce s tátu M, který působil jako příběh napsaný na poslední chvíli ve vlaku. Ach, jo...a upřímně přemýšlet o vztahu s někým jako je B, jako hlavní hrdinka má nějaký destruktivní sklony nebo já nevim, protože tohle je jako vážně psych s velkym P.

Podtrženo sečteno:
Kniha, ke které se pravděpodobně nevrátíte. Zpočátku nadprůměrná, nakonec sjede do jakéhsi průměru skoro až podprůměru...což je samozřejmě sad. Co dalšího je k pláči, jsou samotné postavy, které se u konce ani nechovají moc jak normální lidi...jedinej normální člověk tam byla Geena. Atmosféra ze začátku byla docela elektrizující, ale nakonec se utopila ve svém vlastním hororovém filozofování a duchařských historkách, která sice dokázaly vzbudit zájem, ale nakonec jsme se stejně nedočkali jejich zaslouženého využití. A to, že v domě F opravdu straší? Vskutku jak nečekané.
Bohužel knihu nemůžu za sebe doporučit, na to je až příliš naivní, a má kolísavou kvalitu.

03.06.2022 3 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

(SPOILER) Já musím říct, že mě se kniha líbila moc. Celou jsem jí přečetla na jeden zátah, a až na trochu nudnější konec, mě po celou dobu strašně bavila. Sice mi chvílema připadalo, jako bych četla až druhý díl ... odkazy na již řešenou vraždu ve škole, zapojení malé Janičky v ní, vztah mezi detektivem a Josefínou...ale je možné, že autorka nechtěla kopírovat jiné detektivky a rovnou už skočila dějově trochu dopředu, abychom byli ušetřeni toho seznamování, řešení prvního případu...na který jsme všichni už tak moc zvyklí.

Takže za mě je kniha opravdu super. S autorkou nás pojí velmi podobný smysl pro humor, takže po vtipné stránce tu není co řešit. Postavy jsou sice většinou archetypy, což je pro tento žánr naprosto normální...ale i přesto, mě stále baví. A rázná kantorka Josefína se ihned katapultovala mezi mé nejoblíbenější postavy. Ta ženská je prostě boží. A kupodivu velmi dobře funguje i její problematický vztah s detektivem.

Ovšem ani detektivní příběh není k zahození, a líbí se mi, že v kontextu příběhu vyznívá logicky. A né jenom tak, že postavy všechno najdou náhodou, prostě je to líp propojené, než v jiných detektivkách tohohle žánru. Což je super, i když ruku na srdce...ta detektivní linka tu vždycky bude až druhořadá, jelikož jí vtipy a postavy vždycky zastíní. Ale důležité je, že ta detektivní linka nezaostává a má sama o sobě taky co říct.

Co víc dodat...přemýšlím, že si jednou koupím celou sérii.....a už se moc těším na další díly. Jednička pro mě nasadila ladku dost vysoko, takže pokud jsou ty další díly ještě lepší, tak teda potěš pánbů. URČITĚ DOPORUČUJU

31.05.2022 5 z 5

Ospalá slovanská díra Ospalá slovanská díra Petr Jaroněk

(SPOILER) Začalo to velmi slibně....prostředí, postavy - to všechno mi přišlo, že je přesně tak vykreslené, aby to čtenáři usnadnilo se do příběhu vžít a oblíbit si postavy. Henslin se mi líbil svým charismatem obyčejného prostáčka, který se po čase vrací domů, už jako starý veterán. Autorovi se podařilo zachytit jeho povahu i jakousi podřadnou roli vůči jeho nadřízeným, která byla pro tu dobu typická...takže na mě to působilo i celkem reálně, a líbilo se mi, že Henslin nebyl hned od začátku tím neohroženým, štramáckým rytířem, kterému padají všichni k nohám. Místo pro mě mělo atmosféru, a dost snadno jsem se dokázala vcítit do uvažování tamních obyvatel a i celkově té doby. Dokud se kniha soustředila na tohle vykreslování vztahů ve vesnici a prostředí...tak to klapalo dobře, a paradoxně mě to bavilo i přesto, že se tam toho moc nedělo.

Nevím proč, nebo kdy přesně se to stalo...ale zhruba od scény s poražením lapků, mě to pomalu přestávalo bavit. Né že by mě nezajímal Henslinův původ, ale já nevím no...prostě už mě to tolik nebavilo číst jako na začátku, až jsem se u toho začala vysloveně nudit. Tak jsem přeskočila ke konci, a tam bylo něco o tom, že tam umřel ten mladej vévoda,což jsem nečekala...no a potom tam bylo naznačený, něco o nějaký tý romantice mezi Henslinem a nějakou holkou...a pak její smrt, jestli to chápu dobře. A to byla ta chvíle, kdy sem si řekla. Vracet zpátky, abych zjistila co se stalo nebudu, jelikož tam autor pozabíjel moje oblíbený postavy a už mě to nebavilo stejně číst. Takže tak...Možná se ještě někdy vrátím ke čtení a komentář poupravím. Aby to bylo fér, tak nehodnotím hvězdičkami.

29.05.2022

Tunel kostí Tunel kostí Victoria Schwab

(SPOILER) Pro mě o něco lepší než první díl...takže asi 3 a půl hvězdičky. Postavy jsou tu lépe vykreslené než v jedničce, jejich interakce taky líp funguje a i přesto, že Jacob je pro mě pořád taková dost zaměnitelná postava, což mi hrozně vadí..tak tu oproti jedničce měl aspon víc vtipných hlášek, ale pořád ve mě nic moc nezanechal.

Duchařský cestopis se nám ze Skotska přesouvá do Francie, která je taky cool, ale to Skotsko mi přišlo vykreslený líp, a ta atmosféra k tomu seděla víc. Oproti jedničce je taky dvojka méně čtivá, ale na její obranu musím říct, že se tady toho dělo víc, a bylo to daleko zajímavější než v jedničce. Nepřátelský duch měl konečně nějakou podobu a příběh narozdíl od Vrány v jedničce, a fungovalo to určitě líp. I když si pořád myslím, že některé postavy jsou tu celkem navíc...jako třeba Pauline nebo Adele, i když ta by mohla celkem slušně doplnit tu jejich partičku.

Dvojka je teda po mnoha stránkách posun k lepšímu. Každopádně mi moc nesedí ten styl psaní hodně pro mladší čtenáře...ale jako nápad dobrej, je to čtivý, postavy jsou fajn...ale pořád je to takový zaměnitelný, hodně dětský ...třetí díl, nepotřebuju nijak rychle, ale sérii už dočtu. Doufám, že to bude končit třetím dílem. Neříkám, že navštěvování strašidelných míst není zajímavý, ale myslím, že by se to za chvíli stejně už trochu ohrálo...protože je to pořád dost na jedno brdo...ale tak dvojka se nám už nějak posouvá, a uvidíme no. Zajímá mě jak autorka vyřeší ten největší připravovaný drasták téhle série...co se stane s Jacobem? Nechá ho Cass odejí?(nemyslím si), posedne cizí tělo(a koho jako?), znovu ožije, protože se ukáže, že je třeba v komatu(asi nejmín drtivá varianta) uvidíme. Pokud těch dílů bude ale víc tak si to asi nepřečtu...protože na to beztak za tejden asi zapomenu.

17.05.2022 3 z 5

Město duchů Město duchů Victoria Schwab

(SPOILER) Nemůžu se zbavit dojmu, že mě osobně kniha trochu zklamala. Jako jednohubka je sice hodně fajn, ale nevím proč bych si jí měla nějak extra pamatovat nebo se k ní někdy ještě vrátit.
Každopádně pojdme na takovou menší recenzičku...

Město duchů je opravdu neuvěřitelně čtivá knížka, jejíž celou sérii byste mohli přečíst klidně i za den...bohužel co se týká děje....děj je v podstatě velmi jednoduchý. Dva duchologové mají dceru Cass, která od doby, kdy na chvíli zemřela vidí duchy a dokáže procházet do jejich světa....spíš do takového mezisvěta, kde duchové čekají na své vysvobození, nebo jsou chyceni ve svých tragédiích. Cass mimo jiné přežila i díky duchovi Jonase, nebo jak se ten kluk jmenuje... a proto jsou pravděpodobně k sobě připoutáni...ale proč nebo podrobnosti se tu stejně nedozvíme. Její rodiče o tom, ale paradoxně vůbec nevědí a tak jim přijde jako dobrý nápad vzít svou dceru během prázdnin na toulky po těch nejstrašidelnějších místech světa...a začíná se Skotskem.

Kniha je fajn....prostředí mlžného Skotsko je velmi působivé a láká k navštívení. Tahle kniha je plná všemožných dobrých nápadů....Skotsko, i celkově to fungováí Závoje, stužky jako životy...prostě je fajn, že tomu autorka dala nějakou vlastní podobu, a její kniha má své vlastní originální zákonitosti. Líbí se mi to, že každý lovec duchů má svou spřízněnou duši v podobě ducha...viz J pro Cass, nebo dědeček L...to mi přišlo moc hezký a emoční. Příběh utíká rychle, prostředí je vystavěno uvěřitelně....penzion Konečná je celkem nevyužité, ale i tak zajímavé místo. Bohužel co se týká interakce postav s ní už je to víc na vážkách....líbí se mi s jakou empatií vystupuje třeba Cass k odstranování duchů, i postava L je celkem charismatická...ale hlavní hrdinka a její kamarád mi k srdci nějak extra nepřirostli. Oni nejsou vůbec špatní, to ne...ale nejsou vykreslení nijak zajímavě a i jejich vztahy mi nepřijdou moc uvěřitelné...všechno je hrozně zrychlené, občas to je hodně dětské...konec je dost zvláštní. Nápad s Vránou totálně nevyužitý a skoro o ničem...kdybych to přirovnala k filmu, tak by to bylo spíš takové lepší B...kvalitativně.

Z toho důvodu, že mi postavy nepřišli dostatečně zajímavé, jejich vztahy mi přišli docela neuvěřitelné....navíc si nemůžu pomoct, ale přijde mi kolem moderních knížek ted nezvládá romantické linky mezi postavami...já nevím, na mě to prostě nepůsobilo. Ocenuju, že tu bylo docel dost duchů, a jak jsem řekla...Závoj a jeho vykreslení bylo hodně zajímavé...ale zbytek těch věcí byl takový nedodělaný a i lehce bezduchý.
Dvojku mám doma tak si jí přečtu, ale nevím jestli sáhnu po trojce. Věkově je to určitě pro mladší, vzhledem k věkové kategorii tomu bohužel chybí i přímo nabízející se hororové prvky...něco tomu chybí.

15.05.2022 3 z 5

Howlův putující zámek Howlův putující zámek Diana Wynne Jones

(SPOILER) U mě má tato knížka zaručeně místečko v mém knihomolském srdci....Je to úžasný příběh plný fantazie a neotřelých nápadů, který byl nakonec převeden do jedinečné filmové podoby. Kniha a film se od sebe sice celkem liší, ale důležité je, že duši a kouzlo má jak kniha tak film.

Co ještě víc říct....líbí se mi autorčino uvažování, její velmi zajímavý a neotřelý svět, ale především na tomto příběhu miluju postavy....a proto se Howl a Sofie počítají mezi mé nejoblíbenější knižní páry...kniha je opravdu skvělá, a dokonale se jí daří vás vzít do jiného světa. Takže tak

22.04.2022

Zamilované duše Zamilované duše Stacey Kade

(SPOILER) Tohle bude souhrnný komentář ke druhému i třetímu dílu

Upřímně si myslím, že by příběhu více prospělo, kdyby to nebyla série, ale jenom nějaká delší jedna knížka...jelikož ten začátek byl stejně nejlepší...dvojka byla z velké části jen taková vycpávková a to samé platí i pro trojku...prostě mi ty dva díly přijdou celkem zbytečné...a umím si představit, že by to končilo to jedničkou.

Dvojka i trojka má sice fajn nápady - zajímavý kontrast mezi organizací a jejím přístupům k duchům, a jinými médii, kteří se jim naopak snaží pomoct.... a mělo to i hezké pasáže, ale jako celek to moc nepůsobí jako plnohodnotná kniha, a celkově je to o dost nudnější než byla svěží jednička. Duchů je tam bohužel zase málo, a jejich případy jsou ze stolu smeteny příliš rychle a neefektivně...jednička se svými kreativními nápady uměla pracovat a rozvíjet je, ale ostatní díly v této cestě nejdou a docela selhávají jak v ději v tak v budování vztahu postav. Prostě si myslím, že ten námět není na tři knížky a nebo měl být detailněji zpracovaný...

Stojí tedy série za to?
Upřímně.....jednička určitě ano, dvojka možná, a trojku jsem dost přeskakovala. Jako celek za mě série funguje tak na 50 procent a bohužel se dostává do snadno zaměnitelného průměru, který s každým dalším dílem přestává čím dál tím víc bavit. A i ta cesta, kterou se nakonec série vydala, nebyla ta ve kterou bych doufala. Nejen, že byla dost prvoplánová, ale bohužel i trochu morbidní...nebylo by lepší to vyřešit nějak jinak.

20.04.2022 3 z 5

Setkání s duchem Setkání s duchem Stacey Kade

(SPOILER) Setkání s touto knihou pro mě bylo milým překvapením...v tom nejlepším slova smyslu. Mě si kniha opravdu získala, a i přesto, že pracuje s těmi největšími klišé....je prostě boží. Několik takových knížek mám už za sebou, některé ani nedočtu do konce, natož by se mi nějak víc vryli do paměti. Ale po dočtení prvního dílu, jsem měla chut si ho pořídit a mít ho doma, abych se k němu dyžtak mohla vracet, kdykoli bych chtěla...protože mi zkrátka a dobře tahle kniha zabrnkala na tu správnou emoční strunu...

A je to z mnoha důvodů...
Tak například mi připadá, že je kniha jaksi dospělejší než jiné knihy v tomto žánru...postavy nejsou jen černobílé, docela dost se tam rozpitvávají jejich myšlenkové pochody a řeší se tam i jiné věci než jenom povrchní klábosení a středoškolské problémy...ono to sice těmi problémy začíná, vzhledem k tomu, že postavy jsou středoškoláci...ale následně to proplouvá i k podstatnějším a existenciálnějším věcem.

Líbí se mi, že příběh dává smysl, a dva hlavní hrdinou jsou sympatičtí a každý z nich má nějakou charakteristiku, které se drží, ale zároven se i vyvíjí...nepůsobí to ale nijak nerealisticky.

...
Čtení jsem si užila, a jsem zvědavá co ještě z tohohle téma autorka vykřesá a jak to vyřeší, jelikož to je přeci jen kapánek ožehavé...a těžko říct jestli to skončí happy endem. První díl nasadil ladku opravdu dost vysoko, tak uvidím jak s dalšími díly... Pokud máte rádi milé a povedené romantické duchařiny, tak určitě doporučuju.

19.04.2022 5 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

(SPOILER) Určitě nesouhlasím s tím, že je to odpad...ta kniha není dokonalá, stejně jako její hrdinové. A asi není důvod si jí přečíst znovu - i když musím přiznat, že některé hlášky byly opravdu vtipné, a některé scény strašně cute. Ale i tak se jedná o celkem osvěžující milou romantárnu, která není jen o tom, o čem se na první pohled zná...nebo aspon já jsme si myslela, že to bude od začátku do konce od takovéto od přátelství k lásce, což nakonec teda nebylo... i když jsme se zase dostali do snad ještě většího klišé - od nenávisti k lásce. To je mi ovšem vlastně jedno, jelikož zrovna tohle klišé můžu dávkovat stejně jako čokoládu. Co víc dodat....

Po řadě negativních komentářů jsem čekala něco extrémně hloupého a zbytečného. ALe není to ani jedno. Klidně at si to čtou i mladší školačky, je to prostě milý příběh o lásce, ale hlavně o chybách a ponaučeních z nich. Postavy byly fajn...Nejradši jsem měla hlavní hrdinku a určitě Avu, a pak taky malé sestřičky Liama. Kluci byli taky fajn, ale né nijak extra výrazní. Celkově mě čtení bavilo, hlavně začátek....popkulturní hlášky byly moc fajn, a překvapivě mi vůbec nevadil messenger ...vlastně to bylo fajn obzvláštnění, který i vzhledem k modernímu věku dává smysl. Definitivně jsem roztála u fotky Henryho C. - autorce taky hraje do karet, že je velký filmomanijak jako já, a má dost podobný vkus na filmy a seriály.

...

Na závěr chci jen říct, že tenhle typ knížek už moc nečtu. Autorce se ale přeci jen podařilo mě do něj zase vtáhnout a neunudit mě, nebo mě zahltit přecukřenými frázemi...a to je pro mě velké plus. A tak mi nezbývá než říct, že knihu hodnotím víc pozitivně než negativně. I když ten konec s tím jak se pořád sobě vyhýbali mě strašně rozčiloval, a i mi trochu vadilo chování Liama a Travise, kteří z Mai dělali nějakou krvelačnou bestii....ale jak říkám, knihu hodnotím hlavně pozitivně a troufám si říct, že i předčila má očekávání. A nebude to jen tím, že jsem žádný očekávání předem neměla. Ta knížka je prostě fajn.

Co se mi na knize nelíbí:
Někdy to působí, že na sebe kapitoly moc nenavazují, zkrátka někde to autorce uletělo, a nepůsobilo to jako konzistentní příběh.

Nelíbilo se mi, jak rychle Mai vystřízlivěla z lásky k Travisovi...to, že se to stalo po jedný puse a spláchlo se to po 2 minutách mi přišlo jako hodně divný. Kdyby spolu aspon chodili třeba měsíc a pořád to nebylo ono, tak by to dávalo větší smysl.

12.04.2022 3 z 5

Palác lží Palác lží Erin Watt

(SPOILER) Kdo by to byl čekal, že po ultimátně zvrhlé a bizardní Papírové princezně....se dočkáme celkem ucházejícího, sterilnějšího Prokletého prince, a dokonce už i celkem dospělého - v rámci možností - Paláce lží, který si tak trochu hraje na detektivku, a chvílemi se mu to i celkem daří.

Dle mého názoru je ale stále nejpovedenějším, a tedy nejneškodnějším dílem ze série...právě Prokletý princ, který je více čtivý a děj se narozdíl od trojky víc posouvá...takže pojdme na hodnocení trojky.

...
Nevím jestli se za ty tři díly autorkám změnil sexuální apetit, ale přijde mi...nebo je to vlastně zcela očividné, že tu upustil od svého zvrhlého a tamějšího já...nevím, třeba jim to dali sežrat fanoušci, nebo lidé co knížky cenzurují brečeli zoufalstvím....ale světe div se...v této knize není skoro žádný wtf sexuální scéna. A já tomu vůbec nemůžu uvěřit, nečtu náhodou jinou sérii? Ale dost už....Takže celá trojka se točí okolo vyšetřování vraždy Brook, sem tam se vyštourá nějaké to tajemství, které tak úplně šokující není. Knize určitě nejvíc škodí její zbytečně dlouhá délka. Některé postavy mají opět hodně málo prostoru...přijde mi, že to v tomto dílu platí pro všechny. Postavy se nikam moc neposouvají, a řeší se tu jenom jedna linka s Reedem a Ellou.

...
Z Elly by teda dobrý detektiv nebyl...jelikož všechno najde náhodou, nezabijou ji taky jenom náhodou atd. Jejich vztah s Reedem je tu opět především o sexu. Musím říct, že Steve byl teda pěknej zmetek, a nejvíc mě štval jak sví dceři všechno zakazoval...to teda normální nebylo. Ten konec byl takovej urychlenej a i celkem nezáživnej.

...
Podtrženo sečteno - třetí díl funguje sám za sebe za všechny ty tři knížky nejmín, je nejnudnější a zbytečně dlouhý, Detektivní zápletka je celkem zajímavá, ze všech dílů je nejdospělejší.

Ps: Reed je tu sice dospělejší, ale nechápu proč se pořád musí rvát...fakt mě to štve.

08.04.2022 3 z 5

Prokletý princ Prokletý princ Erin Watt

(SPOILER) Rychlorecenze
Je druhý díl lepší než jednička...ANO...díky bohu
Jsou postavy snesitelnější než v jedničce? Překvapivě...ANO...pořád my nejsou sympatičtí, ale už to aspon není chut vraždit
Jsou tu taky WTF momenty, kterými je tahle série vlastně pověstná...ne tolik jako v prvním díle...ale ano jsou tu...bizardní, směšné, divné scény.....East a všechno co se týká sexu, Ella a její ,, útěk", Ella a její panenství..vážně mám věřit, že dva totálně nažhavený lidi na to neskočeš ani ve druhý knize? rvačka s Jordnan, napadení Reeda.

A ten konec: přiznávám, že sem nečekala,že se to bude ubírat tímhle směrem..přeci jen vražda těhotný ženský, není to co by člověk v tomhle žánru čekal. Ale je to celkem napínavý. Bohužel ten konec se Stevem je hrozně laciný...ale nechám se překvapit.

06.04.2022 2 z 5