kniznisvetsjiri kniznisvetsjiri komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha je napsaná celkem surovým stylem a přesně to tomu dává ten náboj, tu touhu číst dál. Přečteno téměř za jeden večer.

Kniha hodně zaútočila na mé emoce, co stránka, to jsem zadržovala slzy protože někdy je ten život fakt nepředvídatelný a nikdy nevíte co nám přichystá…

Bylo fakt super sledovat jak s každou stránkou do sebe celý příběh zapadá a propojuje se.

Všechny postavy za mě fakt super, dokázala jsem se vcítit do každé z nich.

Tato tematika pro mě není cizí a už jsem se setkala s více takovými knihami, ale bezpochyby, Hana je pro mě v prvních příčkách seznamu.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tahle kniha mě chytla za srdce. Jeden večer jsem se do ní ponořila a druhý dočetla. Velmi poutavé čtení.

Máma, bába, obě tyhle postavy mě tak neskutečně vytočili. V mojí hlavě je tolik otázek, a jedna je teda nejsilnější. Jak to sakra mohli dopustit? Pro mě jako mámu je taková situace úplný tabu, v životě bych svoje dítě nenechala v takových podmínkách. A jelikož jsem dítě které taky opustila máma, příběh mě fakt sebral.

Občas jsem si i u cácory říkala, proč to sakra dělá? Ale byla jen dítě, snažící se nějak vypořádat se situací a se vším co jí život nadělil.

Po delším přemýšlení jsem ale došla k závěru že se nemůžu zlobit na mámu, bábu ani cácoru. Každá se s tím nějak chtěla vypořádat, každá krvácela jinak. A ač je za mě jejich chování nepochopitelné, nikdy nesuďte člověka pokud to nezažijete.

Celý příběh je hrozně čtivý a díky jeho pochrmurné náladě se hodí právě do tohoto počasí.

Nejvíc mě ranilo, když jsme měli možnost číst cácory myšlenky a pocity. To pro mě bylo silný kafe.

06.09.2024 5 z 5

Jako správného fanouška Harryho Pottera mě tahle kniha nemohla minout a byla to teda jízda. Já se zamilovala.

Knhu jsem zhltla téměř za dva večery a šíleně se mi líbila.

Hrozně mě překvapilo jak je Tom pokorný. V knize si neustále sype popel na hlavu a při čtení máte nutkání se usmívat protože některé popisované udalosti jsou opravdu srandovní.

Tom je přesně ten člověk, kterého chcete mít ve svém životě. Pozitivní a dobrosrdečný. Umím si představit, že si s ním po těžkém dni sednu na pivo, tak na mě působil, jako normální a ultra v pohodě člověk.

Knihu asi nebudu nějak víc hodnotit, styl psaní byl poutavý a já jsem ráda že jsem se do knihy konečně pustila.

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tak silný příběh. Kniha je velmi čtivá, díky krátkým kapitolám vám stránky budou utíkat pod rukama. Tuto knihu nechci úplně hodnotit, protože i když je příběh “smyšlený zakládá se na reálných výpovědích.
Celý příběh je hrozně smutný a nervy drásající. Druhá polovina knihy mi zlomila srdce a brečela jsem až do konce. Tolik bolesti, tolik zmařených životu, tolik nezodpovězených otázek.
Tohle si určitě přečtěte, protože já osobně jsem o této situaci v Rumunsku nevěděla téměř nic a ptám se, proč se o tom nemluví? Je X historicky významných událostí, které si už nepřipomínáme a je to taková škoda. Je škoda že všechny ty události dávných dní, si nepřipomínáme právě takovouto formou. Protože právě osudy lidí, a vzpomínky, nám daji nejvíc. Protože ty všechny pocity které třeba zrovna z této knihy dokážete cítit, jsou tak silné a měli bychom se z nich poučit. Pro příště.

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Je jen málo knih které mě opravdu zasáhli, a u kterých jsem zadržovala slzy. Tato je jednou z nich.
Velice poutavé a emotivní čtení. Alespoň pro mě. Záhy si uvědomíte, že i když si denně stěžujeme, pořád se máme dobře. Pořád máme kde spát, máme elektriku, vodu. Můžeme milovat koho chceme. Máme “svobodu. Někde nesmějí ani to.
Určitě doporučím.

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Před pár lety jsem si koupila Dívku v ledu, a od té doby se to semnou táhne. Od té doby jsem zločinožrout a miluju krimi.
A tak už to spolu pár let táhneme, přes Eriku ke Kate.
Kniha je zase úžasné napsána. S přehledem jsem se vžila do hlavních postav. Jsem tak ráda že jsem se v tomto díle dozvěděla i víc o životě Tristana. Za mě zase super kniha kterou ráda doporučím dál.

Severka Severka Nina Špitálníková

Říkáte si někdy že nemůže být hůř? Ale může, já si vždy vzpomenu na Ninu a její knihy, které odrážejí to, jak v dnešní době ještě společnost dokáže být zkažená a celým světem viděná a přesto akceptována.

Severka pro mě byla jeden velký otazník. Zazlívám jí to co udělala? Nevím. Co bychom udělali my, kdybychom v tom vyrůstali, kdyby nám všechny ty ohavnosti přišli normální? Při čtení jsem měla vztek, ale dost často mi ji bylo i líto.

Musím říct že jsem od knihy nečekala žádný román, i když to anotace uvádí a myslím si že právě proto se mi kniha tak líbila.

Co víc říct? Co můžu na této knize víc soudit, když je to výpověď osoby? A chci to vůbec posuzovat? Nechci. Jsem ráda že jsem se dozvěděla plno nových informací a nahlédla do toho jak to chodí když jste na druhé straně. A za to díky Severko.

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Já teda nemám ke knize nic moc co říct, jen že je to silné. Příběhy obyčejných lidí u kterých jsem brečela jak želva. Jediné co mě po přečtení napadlo, bylo "proč?". Proč za to muselo zaplatit tolik lidí a tolik lidí za to stále trpí. Knihu určitě doporučím. Autorka knihy zachytila přesně to, na co ostatní lidé zapomínají, na samotné lidi kteří tragédii prožili. Na jejich životy.

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Na pokračování s Erikou jsem se hrozně těšila, a přiznám se tato série mě baví mnohem víc než Kate.
Kniha se četla úplně sama. Příběh byl strhující, pohltil mě hned od první stránky. Tolik akce a napětí. Určitě doporučuji všem co milujete krimi.
Trochu mě zaskočil způsob vraždy, protože s takovou brutalitou jsem se u Roberta dá se říct ještě nesetkala, ale bylo to skvělý.
A že by Erika konečně našla kus štěstí? Já už se nemůžu dočkat dalšího dílu, doufám že bude brzy. Protože její osobní život, mě začíná zajímat čím dál více.

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Řeknu vám, tohle byla jízda.
Nějak nechápu že jsem se k této sérii nedostala už dříve.

Takhle nějak si představuji pořádně napínavou detektivku.

I když Robert je přesně ten kýčovitý detektiv - vlk samotář s vlastními démony, vůbec mi to nevadilo a jeho postava mi byla strašně sympatická. Stejně tak jako jeho kolega.

Konečně autor který se nebojí popsat místo činu i se všemi nechutnostmi co k tomu patří. A to já ráda.

Příběh je dobře napsaný, situace a chování postav je takový lidský, uvěřitelný.

A i když jsem vraha uhádla na můj vkus celkem brzo, ani to mi nevadilo. Protože tohle jako celek, bylo vážně skvělé a já děkuji holkám za jejich společně čtení protože jinak by mi kniha ještě pořád ležela v knihovně.

Žiju bez dětí Žiju bez dětí Martina Hynková Vrbová

Řeknu vám, že jestli v knize čekáte příběhy, které vás chytnou za srdce, tak vás zklamu. Kniha vůbec není to, co jsem čekala.

Máme tu několik příběhů a ani vám nebudu psát který se mi líbil nejvíc, musela bych vybrat to nejmenší zlo a to se mi nechce. Přece jenom, je to někoho životní příběh.

Přiznám se že sama vyhledávám a mám ráda ezoteriku, ale v této knize už toho na mě bylo asi trochu moc.

Čekala jsem příběhy žen, které mě chytnou za srdce, žen které se rozhodli samy od sebe že nechtějí děti, žen které je prostě mít nemůžou.
Upřímně vám řeknu že mi v knize chybí “normální ženy. Ženy které chodí do práce a musí se s tématem dětí potýkat téměř denně. Ženy které denně máme okolo sebe. Ženy které jsou jako my, dokterých se dokážeme vcítit a díky této knize si i srovnat nějaké věci v hlavě. Ale bohužel.

Některé názory byli vážně přes čáru a já jsem se jim musela ze srdce zasmát. Vzpomeňte si na mě, až budete v knize číst o dětech z Indie.

V dnešní době téma mít/nemít dítě ještě pořád dokáže vyvolat ostré debaty a je důležité o tom mluvit. Mluvit o tom že mít dítě je každého rozhodnutí, není to vaše povinnost a rozhodně nejste něco míň nebo divná jen proto že to dítě nemáte.

Takže ano, téma samotné knihy je zvolené dost dobře, ale myslím si že autorka nevyužila celý potenciál a zazdila tak možnost osvěty, kterou teda tohle téma ve společnosti opravdu potřebuje.

02.09.2024 2 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Další super věc od Roberta. Ale, přiznám se, že tento díl mi trvalo trochu déle se začíst. Měla jsem pocit že příběh se furt tak nějak motá dokola. Čekala jsem trochu větší dějovou linku s Jakem a jeho povedeným tatínkem. Ale zase na druhou stranu, jsme se více podívali na život Tristana. Za to, Kate mi v tomto díle přijde taková nemastná neslaná.
Každopádně kdo je vrah jsem odhalila téměř hned.
V celku kniha nebyla špatná, ale za mě je to nejslabší díl, jak ze série Kate tak i Eriky. Asi mi úplně nesedí to, že autor nepopisuje policejní vyšetřování… nevím.

Hodinář z Dachau Hodinář z Dachau Carly Schabowski

Tohle je přesně ten příběh který vás chytne za srdce. Knihu jsem nemohla odložit, chtěla jsem se dozvědět jak to vlastně dopadne. Izák a Anna mají tak těžký osud, že vám nebude dělat problém se vcítit do jejich situace a prožít to celé s nimi. A já to prožila. A konec oplakala.
Fridrich, jeho život mi jako matce, trhal srdce na kusy, a neustále jsem se při čtení cítila, že bych mu chtěla pomoc. Velmi emotivní knížka, u které nenajdete přehnanou akci a napětí, za to vám předá emoce smutku, vzteku a bezradnosti.
Za mě velmi povedená kniha, která si určitě zaslouží přečíst.

09.09.2024

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Taaaak, na tuhle knihu jsem byla moc zvědavá. A pořád vlastně nevím, jaký z toho všeho mám pocit.

Příběh je poutavý ale vůbec mi nesedl styl psaní. Taaaak moc dlouhé kapitoly a věty.

Zajímavou kapitolu střídala nezajímavá a pořád dokola až se ocitnete na samém konci, který mi přišel dost useknutý.

Hlavní postavy mi byli víceméně sympatické.

Miluju mytologii proto jsem ocenila že autorka se v tom uměla vyřádit a popisy hor a celkově prostředí byli bezva. Úplně jako bych tam stála. Možná kdyby kniha neměla tolik zbytečných popisů a informací, četla by se mi lépe.

Jinak ta obálka je fakt

06.09.2024 3 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Další kniha od mého milovaného spisovatele.
Vzhledem k nízkému hodnocení které se v posledních týdnech okolo mě rojilo jsem začala být ke knize celkem skeptická ale ve finále jsem byla mile překvapená.

Kniha má za mě pomalý rozjezd ale Maggie mi sedla, byla mi něčím blízká. Od druhé poloviny kniha konečně dostává to správné napětí a akci.

Možný spoiler
Ač mi některé scény připadali přitažené za vlasy a možná i nereálné, nakonci se dozvíme že ne všechno je tak jak si myslíme. I když musím uznat že myšlenka toho že se mi v baráku zblázní vše na elektriku nebo že mi někdo hekne barák mě celkem vyděsila a následující dva dny jsem hledala na internetu míru pravděpodobnosti a jak se před případnými útoky bránit. (Můj sen je totiž mít barak celej na ovládání z mobilu).

Konec mě celkem překvapil a neunikl mi malý úšklebek nad ironií osodu.

I když série s Erikou a Kate pořád zůstanou mezi mejmi top strop knihami, i tuto jsem si užila a četla se velmi dobře.

06.09.2024 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

yšetřovací série s Robertem Hunterem je prostě sázka na jistotu. I když…

Knihy čtu postupně, jak jdou za sebou a tento třetí díl je za mě nejslabší. To, že v téměř každé detektivce je ten stejný kýčovitý detektiv, který je buď vlk samotář, závislí na alkoholu a nebo rovnou obojí, už jsem si zvykla. Máme tu těžký problém se spánkem a problémy zapíjené alkoholem.

Chápu, detektivní práce asi nebude úplně prča a ještě když autor Hunterovi tak nakládá. Každopádně mi pořád chybí nějaké větší nahlédnutí do Hunterova soukromí, minulosti a celkově se mu toužím dostat do hlavy.

Trochu jsem čekala, že se v této knize objeví postava z minulého dílu, ale bohužel se tak nestalo. Což si myslím, že je škoda a jsem fakt zvědavá, kdy nám pan vševědoucí detektiv naváže s někým osobnější vztah.

Stejně jako u předešlých dílů i tady vyzdvihnu dávku brutality a originalitu provedených vražd.
Ale tím, že každá vražda byla provedením víceméně stejná, tak už mě to pak tolik neohromovalo.

Kniha je ale plná napětí a hned od prvních stran má ten správný spád a nechcete ji odložit. Čte se to samo.

Jo a jinak vraha jsem neuhádla, vždyť to snad ani nešlo, nebo jo?

02.09.2024 4 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Robert Bryndza

Máme tu další díl s Erikou Fosterovou. A stejně jako vždycky, se kniha četla sama.

Konečně jsme se dočkali většího nahlédnutí do osobního života Eriky. Tady teda musím říct, že jsem lehce zklamaná, protože Erika prostě patří k Petersonovi. Ale dobře teda no.

V knize máme kapitoly z přítomnosti, ale i z minulosti, kde se nám objasňuje, proč vrah dělá to, co dělá. Trošku mi vadilo všechno to politikaření, ale chápu, že k takovému případu to prostě patří.
Dávám plus za způsob a popis vraždy, takový zvrácenosti a nechutnosti já můžu.

Příběh je napínavý, stránky vám běží pod rukama a během mrknutí jste na konci, jelikož ani tahle kniha od autora se nedá odložit.

Tohle si chcete přečíst.

01.09.2024 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

To byl zase zážitek. Další láska od mého nejoblíbenějšího Roberta.
I přes to že jsem pořád tým Erika, tak tuto knihu s klidným srdcem doporučím dál.
Knížka se četla sama a já ji během 24h zhltla jedním dechem.
Takže za mě, určitě ANO!

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Všem kteří tak jako já, milují krimi, doporučím tuto knihu. Ta vám nesmí chybět. Knížka je ze série dvou dalších příběhů. Které jsou mimochodem taky úplně boží.
Kniha má za mě vše co by dobrá detektivka měla mít. Klasicky jako u jiných knih, hlavní hrdina vyšetřovatel je tak trochu rebel. Ale oblíbíte si ho. Bohužel to nemůžete říct o jeho bývalé ženě která mě v knize byla taaaak moc protivná. Baxterová mi přirostla k srdci. Příběh je napínavý a popisované vraždy byli přesně podle mého gusta .

09.09.2024 4 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

V knize hned na začátek můžu vyzdvihnout vraždy, krveprolití. Já jako milovník krimi, hororů a všeho zvráceného tohle můžu, takže čím víc vražd a krve, tím lépe.

Další co bych vypíchla, v dobrém slova smyslu, je způsob vražd. Ač občas málo uvěřitelný, přesto velmi zajímavý a originální.

Vyšetřovatelka Baxterová je pro mě hrozně nesympatická a neurotická ženská. A už od začátku této série ji nemůžu vystát a nezmění se to ani posledním dílem, ale o tom zase jindy.

Kniha má napětí a akci a i když vraha uhádnete celkem rychle, kniha je jako celek moc fajn a já vám ráda doporučím celou sérii.

06.09.2024 4 z 5