Kyri Kyri komentáře u knih

Stop traumatickým vzpomínkám Stop traumatickým vzpomínkám Ján Praško

Z pohledu KBT je tam určitě vše podstatné. Nicméně zrovna na téma PTSD bych se trochu bála svépomocné knížky. Navíc postrádám informaci, že docela vysoké procento lidí může být tímto postupem retraumatizováno. Je to zřejmě tím, že je to cca 20 let stará věc. Proto bych ji moc nedoporučovala.

23.10.2022 3 z 5

Devátá oběť Devátá oběť Dana Stabenow

Vzhledem k tomu, že je to druhá kniha od této autorky, tak už jsem věděla o Aljašce všechno, co šlo. U prvního dílu serie to byl hlavní důvod, proč se mi líbil. Teď už zůstala jen slabší detektivka a nesmyslně polidštěný pes. Pořád je zajímavá sociální sonda o tom, jak místní vidí život a věci kolem sebe.

10.10.2022 3 z 5

Narcismus – vnitřní žalář Narcismus – vnitřní žalář Heinz-Peter Röhr

Kniha je hodně upovídaná. Z první půlky si beru, že na nepříjemné pocity mohou pomoci návykové látka nebo vážná nemoc :). Postupně jsou informace trochu užitečnější. Nicméně mám pořád pocit, že se tam zamotaly symptomy, které vedou k jiným diagnózám (jako např. pocit prázdnoty a postrádání hranic).
Zaráží mě autorova jistota v interpretaci pohádek a chápání symbolů. Prostě ví, jak to je.
Chápu to tak, že autor má velkou trpělivost s lidmi, kteří se mění jen pomalu a ne vždy, i s kritickým postojem těchto pacientů. To je jeho hlavní přínos.

05.07.2022 3 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Dočetla jsem to, docela ráda jsem pokračovala. Prostě je to dobře napsané. Nicméně celá ta zápletka je praštěná. Nechci prozrazovat děj, takže se těžko píše, co mi vadí. Řekněme, že psychologie všech důležitějších postav je mimo. Děj je nepravděpodobný. Jako odpočinkovka, když potřebuju vydechnout mezi čtením odborné literatury, je to fajn.
Nechápu to vysoké hodnocení.

02.07.2022 3 z 5

Lars pod palbou Lars pod palbou Daniel Gris

Knížka se stylem i kvalitou řadí do série Lars. Nápad, že hlavní hrdina se ocitne za mřížemi a čtenář to ví od začátku, je pěkný. Asi jsem těch dílů už přečetla moc, takže jsem pasáže s popisem písniček různých skupin přeskakovala. Nějak mi to tentokrát přišlo víc namachrované, než obvykle. Vlastně mi byl trochu nesympatický i ten konec...

11.05.2022 3 z 5

Hluboký hrob Hluboký hrob Steve Robinson

První díl se mi moc líbil, ale tady to autor přehnal s tou historickou linkou příběhu. Měla jsem pocit, že čtu "Na větrné hůrce", či jiný podobný blaf. Závěrečná část, kde převáží současnost, se mi opět velmi líbila. Motiv vraždy mi přišel vážně jak z té Hůrky. Přečíst se to v pohodě dá, ale kvalita značně nižší.

24.04.2022 3 z 5

Čokoláda pro wehrmacht Čokoláda pro wehrmacht Přemysl Krejčík

Hvězdičky si odpustím, protože jsem to asi v 10% vzdala. Myslím, že hlavní problém je, že alternativní realita není můj žánr. Navíc nerada čtu knížky o válce. Zároveň mi nebyla příjemná atmosféra, ale ani to české machrování :(

12.04.2022

Nikdy není pozdě na šťastné dětství Nikdy není pozdě na šťastné dětství Ben Furman

Jde o lehkou knížku, která je navázaná na SFBT. Úvodních pár stránek jsem si přečetla, zbytek přeskákala. Úvod mi přišel fajn a mnohé věty z něj mohou být dobré pro klienty, pomoci se zpracováním jejich zážitků. Velmi souhlasím s tím, že matlat se ve starých traumatech, je jen posiluje.
Obsah se dá shrnout do jedné věty, že je důležité přerámovat potenciálně traumatické zážitky tak, aby dostaly pozitivní konotaci. Ostatní je balast, který má pomoci traumatizovanému čtenáři tuto větu "nakoupit".
Trochu mě mrazí z názoru, že děti nebyly traumatizovány tím, že byly odebrány od rodičů, že důležitá je osoba, která jim dá milující pozornost. Asi bych to přeformulovala tak, že děti dokázaly zvládnout i trauma odebrání od rodičů... Ten závan skandinávského odebírání dětí se mi pranic nelíbí.

16.03.2022 3 z 5

Pečuj o své démony Pečuj o své démony Tsultrim Allione

Jeden z několika konceptů, jak pracovat se subosobnostmi. Přišla mi zajímavá úvodní část, která zahrnuje fakta, filosofii přístupu... Naopak naznačování, že touto metodou autorka ovlivnila nějakoho jiného, mi přišlo nemístné, a výrazně to shodilo můj pohled na důvěryhodnost autorky. Typologii démonů jsem přeskočila, přišla mi nadbytečná. Celkově musí být člověk, který by to chtěl praktikovat sám, velmi pokročilý v oblasti meditace.

15.03.2022 3 z 5

Brouci v hlavě: Jak se zbavit vtíravých myšlenek Brouci v hlavě: Jak se zbavit vtíravých myšlenek Sally M. Winston

Líbí se mi, že pomáhá identifikovat a dát racionální pohled na vtíravé myšlenky. Velmi se mi nelíbí, že nabízí jediné možné správné řešení, které ale vlastně zahrnuje už odmítnuté přístupy. Taky se mi nelíbí, že autoři dehonestují terapeuty, kteří to vidí jinak. Je to takové obchodně trapné.
Knížka má moc pěknou obálku. Je dobře napsaná. Pro nezaujatého, ale problémem postiženého, klienta, to může být užitečné. Trochu to ale vyzívá, že když to nebudete dělat podle nich, neuspějete. A je to chyba špatné teorie toho, kdo vám pomáhá. Navíc tedy ty teorie stále prokazatelně fungují...

30.01.2022 3 z 5

Toníkův zlý sen ... a jak mu s ním babička pomohla Toníkův zlý sen ... a jak mu s ním babička pomohla Ben Furman

Skvělá knížka, která dokáže pomoci dětem od nočních můr. Pěkná, lehká sugesce. Užitečné pro rodiče. Na konci obsahuje stručné rady.

21.01.2022 5 z 5

Neklidné pobřeží Neklidné pobřeží Chris Ould

Nějak jsem nepochopila, proč se hlavní hrdina tak dlouho plácá po ostrovech. Kvůli tomu, aby mohl dělat svou práci o dovolené a zdarma? Vlastně se tam seznamuje se svými příbuznými a přitom je nenápadně vyslýchá... Proč ho místní policie proti všem předpisům tahá na výslechy a místa činu, mi taky uniklo. První 2/3 jsou neskutečná a rozvleklá nuda. Autor nahání stránky i tak, že si hlavní hrdina prochází turistickou bružuru s popisem toho, co by tam mohl vidět. Nedělám si legraci. Poslední třetina se dá docela číst. Pak už jsem vlastně byla i zvědavá, jak to dopadne. Nicméně žádný úderný závěr z toho taky nevypadl.

11.10.2021 2 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Knížky, které se odehrávají v koncetráku, nečtu. Udělala jsem výjimku. Vlastně nelituji, protože je v textu spousta zajímavých myšlenek i informací o tom, co pomáhá a co je chyba, když chcete přežít, aniž byste museli zjistit, co všechno vydržíte a přežijete. Autorka založila svůj terapeutický přístup na "Když jsem já zvládla koncentrák, tak Ty zvládneš X a já Ti vyhučím díru do hlavy, abys to dal." Pro mě je to nepoužitelné, protože žádné takové trauma, naštěstí, nemám, takže nemám nárok hučet. Navíc mi přišlo smutné, že kvalifikovaná, chytrá, motivovaná a bohatá žena, s časem na práci na sobě, i přes velkou snahu nedokázala trauma zcela zvládnout. Tak mi to moc optimismu nedodalo.

09.09.2021 3 z 5

Všechno dobré je k něčemu zlé aneb Řešení paní Hekaté Všechno dobré je k něčemu zlé aneb Řešení paní Hekaté Paul Watzlawick

Velmi moudrá a lehkým perem psaná kniha. Už v mládí mě velmi obohatila, teď jsem ji četla podruhé. Oproti jiným knihám od Watzlavika je snadno pochopitelná a pozitivní.

25.08.2021 5 z 5

Strach Strach Franck Thilliez

Kniha je velmi čtivá. Autor umí gradovat napětí. Jen mám pocit, že se ty krizovky objevují trochu moc na mnoha frontách, taky jsou trochu moc spletité. Hlavní hrdinové jsou docela sympatičtí. Jsem vděčná, že autor našel skoro "logický" motiv a není to duchařina.

15.06.2021 3 z 5

Jak selhat jako terapeut Jak selhat jako terapeut Bernard Schwartz

Celkově na mě kniha zapůsobila trochu užitečně a trochu nudně.
V čem byla užitečná? Líbily se mi otázky k zamyšlení, které vedou k úvaze o celkovém přístupu (očekávání od klientů, postoje k nim od negativních po příliš pozitivní). Zaujala mě tabulka symptomů, které mohou být způsobeny fyzickou příčinou (tu jsem převzala a budu si ji připomínat). Kniha mě přiměla začlenit otázky na časové očekávání klienta. To mi přijde super i jako diagnostický nástroj. Častěji si také řeknu o zpětnou vazbu a víc si všimnu případné změny ve vztahu.
Jinak mi kniha přišla byrokratická, až se mi z toho ježily vlasy. Spousta dotazníků, opakované zkoumání a doptávání na začátku i na konci. Mám pocit, že bych nedělala nic jiného, než zkoumala, kdybych chtěla všechno obsáhnout.
Autorův "vědysmus" mi taky není sympatický. Jasně, věda je fajn, ale... Napadá mě jen namátkou, že i ten vědec má nějaké přesvědčení v hlavě, a kde jinde ho nejlépe potvrdit, než jako odpověď výzkumu? Všechny školy se díky tomu snaží udělat studie, které prokáží, že jejich metodika funguje. Znamená to něco víc, než co nezvládne muška, to dokáže tužka? Když mi někdo tvrdí, že nějaká metoda nepomáhá vůbec, pak mu nevěřím, protože už jen placebo by mělo pár desítek procent dát... Prostě je vidět, jestli se mi klient zlepšuje, nebo ne. Dle mého názoru je to vzdělání, výcvik, individuální práce s metodou, side nebo supervize, a ne statistika.
A ty dotazníky na konci? To bych si nikomu předkládat netroufla. Proč se jich nezeptat, když to chci vědět? Nechtěla bych před klientem obhajovat, proč na tohle plácám jeho čas a peníze.
K nápadu zkoušet přemlouvat klienta, že jeho postoj nebo názor je mylný, jsem taky přišla až z této knihy. To vážně někdo zkouší?
Vtipná je "objevná" metodika sokratovského dotazování.
A ty negativní formulace v názvu a ve všech kapitolách, to už je jen třešnička na dortu.
Vlastně mám pocit, že to není kniha pro začínající terapeuty, protože kniha neříká, co dělat, ale hlavně kritizuje. Na začátku praxe si člověk není jistý, a tohle ho jen přesvědčí, že to nemůže dát "správně". Pro zkušenější lidi je to zas příliš zjednodušené. Banální postřehy typu, z výzkumů nám vyšlo, že na submisivní klienty máme jít razantně a na razantější zas liberálně, asi nepomohou nikomu.

15.05.2021 3 z 5

Kaynova doba Kaynova doba Karolina Francová

Líbil se mi svět a líbil se mi námět Mortai. Přiběh byl pěkně vystavěný, jen myslím, že by celá věc mohla mít polovinu stran. Stránku trvalo, než hrdina někam dojel, přitom se vůbec nic nestalo... Totéž politika, válčení, vztahy. Některé postavy by šlo úplně vypustit a nechyběly by. Autorka má potenciál, ale já prostě na tohle nemám trpělivost.

20.04.2021 3 z 5

Práce s emocemi pro pomáhající profese Práce s emocemi pro pomáhající profese Karel Hájek

Velmi dobrá kniha o focusingu. Konkrétní návody, provázení. Na textu je znát, že autor je praktik, potěšily mě kazuistiky. Moc se mi líbí analogie a mentální mapy.

17.04.2021 5 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Došla jsem k závěru, že moje tendence dočíst knihu je velmi nepraktická. Celý detektivní příběh, který byl docela dobrý, ušel by, se mi ztratil ve story typu soap opera o rodince hlavního hrdiny a v opravdu stupidních scénkách o tom, jak dcerka miluje otce, milenka miluje milého, jak se podporují a pod. Jeden večer jsem dočetla odhalení padoucha, ale pak se ještě cca 3 procenta řešilo, kdo je čí otec, koho už nechce vidět, protože ho nenapravidelně zklamal. Nevěřila bych, že člověk co napsal Umlrčí cestu, dokáže nasmolit tohle. Díky Bohu, že to skončilo a už mě nic nebude pokoušet, abych tomu dala ještě šanci.

07.03.2021 1 z 5

Příliš krásná dívka Příliš krásná dívka Jan Seghers

Je to slabé a hrooozně dlouhé. Nemohla jsem se začíst a bohužel se to do konce nezlepšilo. Autor je vypsaný, píše docela dobře, nicméně námět, vyšetřování a závěr jsou podle mého názoru nelogické nesmysly. Byl to první pokus číst Segherse a taky poslední.

01.02.2021 2 z 5