lencin lencin komentáře u knih

Oheň z nebes Oheň z nebes Mary Challans Renault

Historický román. Dětství a dospívání Alexandra Makedonského.
Čtivé.

19.09.2020 4 z 5

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

Nezvyklá próza. Hledání divokosti v uhlazeném světě.
Mimořádně silný výraz. Nekompromisní otevřenost.
Letmá historie Nininy rodiny a podrobná přítomnost-manžel, milenec,milenka.

Ten žena a ta muž Ten žena a ta muž Pavel Kohout

Existenciální groteska o bizarním páru, u něhož vše probíhá zcela obráceně.

19.09.2020

Mušle a jiné odposlechy Mušle a jiné odposlechy Květa Legátová (p)

Soubor povídek, drobné příběhy se společným jmenovatelem-věci bývají jiné, než by se na první pohled zdálo. Laskavý a všední pohled do ludské psyvholigie.

19.09.2020 4 z 5

Hodina tance a lásky Hodina tance a lásky Pavel Kohout

(SPOILER) 6.červen 1944- terezínská pevnost
18.letá Kristýna Kleinburgová se vrací z internátu v Berlíně ke svým rodičům do Terezína. Zamiluje se do Wolfganga Weissmüllera.
Kristýnina matka přemluví otce,aby dal Kristýně k 18.narozeninám soukromou učitelku tance, Židovku Annu Ballontay, která je vytažena z vlaku, který odváží Židy do Polska.
Od Anny se Kristýna dozvídá o transportech a koncentračních táborech.
Kristýna chce za Annu orodovat až u Hitlera. Tím rozpoutá drama.....
Překvapivá dohra na stejném místě o 22 let později.

19.09.2020 5 z 5

Strata Strata Terry Pratchett

Dobré sci-fi, ale chyběl mi zeměplošský humor.

19.09.2020 3 z 5

Oslava Oslava Ivan Matoušek

Téma smrti je zpracováno neobvyklým,ironizujícím pohledem.
Autor nahlíží osud Antonína, umírajícího muže, z trojí perspektivy- deníkovými záznamy hrdiny,glosami jeho syna a komentáři vypravěče.

Kniha lásky Kniha lásky Kathleen McGowan

Druhý díl řady Marie Magdaléna.
Hrdinka Maureen Paschal se seznamuje s osudy Matyldy Toskánské, pozoruhidné ženy a toskánské markraběnky.

19.09.2020 5 z 5

Ptáci se zlomenými křídly Ptáci se zlomenými křídly Ayşe Kulin

Velmi rozporuplné pocity. Příběh založený na skutečných událostech mě zaujal svým obsahem, ale forma mi vadila.
Nedokážu posoudit,jestli je to chyba originálu či překladu (k tomu bych se klonila víc, ale opravdu nevím). Věty jsou zvláštně kostrbaté a netečou plynule, spíš se zasekávají a občas čeština nepěkně drhne. Škoda, vnímám to jako nenaplněný potenciál....

14.09.2020 3 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Příběh Korejců žijících v Japonsku v průběhu 20.století. Na příběhu Sudži a její rodiny se z mikrohistorie stávají dějiny. Pro mě hodně nových informací,zaujalo mě.

14.09.2020 5 z 5

Slib, že mě zabiješ : blogoromán Slib, že mě zabiješ : blogoromán Martin Fendrych

Publikován na pokračování na blogu,poté knižně vydán i s komentáři čtenářů.
Vědkyně Věra, lezec Láďa a intoš Martin. Milostný/přátelský trojúhelník.

07.09.2020 3 z 5

Dámy z Grace Adieu a jiné povídky Dámy z Grace Adieu a jiné povídky Susanna Clarke

"Magie, madam, je jako víno a pokud na ni nejste zvyklá,tak vás opije."
Osm povedených povídek z Férie. Je to "elfish".

Šíbr Šíbr Joe Sacco

Příběh válečného veterána Nevena, kterému se říkalo Šíbr, protože dokázal zařídit zahraničním novinářům ledacos: výlet na frontu, kontakty na důležité lidi i na prostitutky. Jeho služeb v roce 2001 využil i sám Sacco.
Nevemův příběh je mikrokosmem celého balkánského konfliktu.

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Únor-květen 1945.
Mladý kriminální adjunkt Jan Morava dostane na starost případ sadistického vraha vdov. Případem se sozčasně tabýváni pražské gestapo (jedna z obětí je vdova po německém generálovi), které jako svého dohlížitele jmenuhe vrchního kriminálního radu Erwina Bubacka nasazeného v Praze.
Je to záminka pro zmapování podzemní činnosti pražské policie. Buback a Morava naváží zvláštní vztah a políčí past na vraha. Do toho začíná pražské povstání a karty se míchají-pronásledovaný se stává pronásledocatelem.
Výborně napsané.
(24.4.2009)

07.09.2020 5 z 5

Já řídím aneb Cesta životem ve svém vlastním autě Já řídím aneb Cesta životem ve svém vlastním autě Zdeňka Jordánová

"Řízení auta je dokonalý symbol, neboť je to způsob, jakým se dostáváme za svým cílem. Je to způsob našeho pohybu životem."
"Řízení našeho auta je řízení našeho života."
"Nehody nejsou náhody."
"Buďte sami sebou."
"Důvěřujte si, důvěřujte svojí intuici."

07.09.2020 4 z 5

Jak vyléčit fanatika Jak vyléčit fanatika Amos Oz (p)

Dva eseje o blízkovýchodním konfliktu. Vztah Palestiny a Izraele přirovnává k rozvodu,po kterém ovšem manželé nadále musí žít v hednom bytě.

07.09.2020

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Dětská vychovatelka Zuzana (vnučka Smrtě) musí do rána nalézt Otce prasátek, jinak Slunce nevyjde.

Smyčka Smyčka Pavel Kohout

Stručný román.
Jaro 1948. Významný člen sociální demokracie, Felix Fischer, jeho žena-slavná herečka Kamila Nostitzová a mladý naivní básník komunismu, Jan Soukup.
KGB, StB, ÚV.
Ve hře bez pravidel je v sázce svědomí i život všech 3 účastníků.

Životopis černobílého jehněte Životopis černobílého jehněte Tomáš Zmeškal

Příběh dvojčat, česko-afrických míšenců z dob socialismu. Vychovává je babička a prastrýc Jindřich.
Vávlav a Lucie spolu umějí komunikovat i telepatií,natolik jsou si blízcí. Lucie je přesně o 6 minut starší.
Velmi drsný příběh o dospívání a rasismu v Československu 80.let 20.století.

Klíče království Klíče království Archibald Joseph Cronin

Román ze Skotska a Číny počátku 20.století.
Hrdinou je duchovní František, nepřítel církevního farizejství a pompy. Po smrti rodičů žije u zlých pěstounů,pak u tety Poly. Po tragické události se rozhodne pro cestu katolického kněze. Po několika letech je pro svoji nekonformnost za trest vyslán do midie v Číně. Zde zakládá misii, domov pro opuštěné děti a provizorní nemocnici.
Rozvíjí své hluboké lidství a milostrdenství.
Velmi silný humanistický román.