lencin lencin komentáře u knih

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Kniha se mi líbila,ale pořád jsem měla pocit, že se odehrává v jiné, starší době. Zaujalo mě,jak detailně byly popisované pocity a prožitky obou hlavních hrdinů.

06.01.2022 4 z 5

Nežijeme věčně: Medicína a poslední věci člověka Nežijeme věčně: Medicína a poslední věci člověka Atul Gawande

Výborně napsaná kniha. Přiměla mě k zamyšlení o životě i o posledních věcech člověka. O tom, jak bych si přála umírat a zemřít. A že prodlužovat za cenu velkého utrpení by pro mě nemělo smysl.....

01.01.2022 5 z 5

Cestou špendlíků nebo jehel Cestou špendlíků nebo jehel Zuzana Říhová

Zvláštní kniha. Vynikající popisy atmosféry (až hororová) a lidského prožívání sebe sama. Na mě tam ale bylo příliš mnoho neřečeného,což mě znervózňovalo a trochu i mátlo.

24.12.2021 3 z 5

Silný příběh baronky Blanky z Bratronic byl napsaný na motivy skutečných událostí jejího života. Prolínání malých osobních a velkých světových dějin. Krásný jazyk. TOLERANCE!!!

05.12.2021 4 z 5

Krásné výtvarné zpracování. Za něj 5*. Obsahově hodně zjednodušené a krátké, určené spíše pro mladší čtenáře/řky. Vysoce hodnotím jako důležitý počin a první vlaštovku pro zvýšení sebevědomí českých žen!!!

19.09.2021 5 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Já nevím. Asi jsem čekala něco jiného, možná se můj názor ještě vytříbí, ale jsem z toho příběhu trochu rozpačitá a trochu i zklamaná.

04.09.2021 4 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Kniha se mi líbila. Byla jsem moc zvědavá na vysvětlení názvu, toho se mi dostalo. Líbilo se mi i grafické zpracování použitím dvou různých fontů ( pro Renée a pro Palomu). Celkově nepotřebuju jen akční typy příběhů, a tenhle plynul pro mě hladce a plynule, byť třeba pomalu. Byla tam spousta klišé, ale to pro mě nebylo na závadu, také se ve svých myšlenkám (třebas nechtěně) k různým klišé uchyluju. Kniha mi dala více námětů k přemýšlení, což oceňuji.

29.08.2021 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Jednoduché vyprávění se soustředí na popis cesty otce a syna postapokalyptickým světem. Vše, co mají, si vezou v nákupním košíku. Drsné, silné a neuvěřitelně depresívní.

26.08.2021 5 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Kniha se mi sice líbila, ale bylo pro mě velmi nezvyklé, že film mě zaujal ještě více. Byl k ní totiž skutečně dobrou ilustrací.

14.08.2021 5 z 5

Lenka Lenka Anna Fodorova

Lenku Reinerovou mám ráda jako spisovatelku a statečnou ženu, její dcery Anny si vážím neméně. Nejen jako dobré a statečné dcery (určitě muselo být náročné žít ve stínu takové matky), ale i jako spisovatelky, byť jiného druhu než byla její matka. Děkuji za zajímavé a inspirativní čtení.

11.08.2021

Kruté časy Kruté časy Ian Manook (p)

I druhý díl se mi moc líbil. Hlavně popisy jídel a mongolských reálií.

24.07.2021 4 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Hezká kniha. Velmi oceňuji autorovu velkou snahu o více pohledů na tuto složitou problematiku.

19.07.2021 4 z 5

Vědomí a realita: O mozku, duševní nemoci a společnosti Vědomí a realita: O mozku, duševní nemoci a společnosti Jiří Horáček

Vynikající kniha, a to i přesto, že některé pasáže jsem i přes poctivou snahu úplně nepochopila. Ale ty,které jsem pochopila, mě okouzlily. Doporučuji!

18.07.2021 5 z 5

Ještě můžu vzlétnout Ještě můžu vzlétnout Monika Hodáčová

Jemná a povzbuzující. Přečetla jsem a teď se poctivě snažím zodpovědět sama pro sebe všechny otázky. Zajímavé objevy o sobě samé.

28.06.2021 4 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Pohled na odvrácenou stranu baletního umění. Dril, dřina, místy až psychický teror. To vše nejpozději od 10 let věku. Jsem skutečně ráda, že mé dcery po baletní dráze nikdy netoužily....

21.06.2021 4 z 5

Duše moderního člověka Duše moderního člověka Carl Gustav Jung

C.G. Jung je pro mě neuvěřitelně silný pramen. K přemýšlení o obecných psychologických zákonitostech či jako zdroj k osobnostní či duchovní proměně. Vynikající. Určitě se budu věnovat i dalším jeho knihám...

20.06.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Strhující román. Srovnatelný, možná i lepší než první díl. Aktuální a nadčasový. Obdivuju práci, kterou autorka odvedla a množství zdrojů, které musela nastudovat. Z osobních důvodů mě silně zasáhl problém rozdělování rodin kvůli národnostním (a politickým) otázkám. 10*/10*

20.06.2021 5 z 5

Psí park Psí park Sofi Oksanen

Mám Sofi Oksanen moc ráda. Píše o těžkých tématech a umí ve svých knihách chytit za srdce.
Tahle kniha mě překvapila ještě větší politickou angažovaností a také aktuálností.
Dějiny národů žijích v nedobrovolném svazku SSSR jsou velmi spletité a problémy si nesou tyto národy dál, i po svém osamostatnění.
Příběh dárkyň vajíček je velmi syrový a v něčem i děsivý.

04.06.2021 4 z 5

Lada u ledu Lada u ledu Ema Labudová

Bylo to výborné. Vyprávění v druhé osobě mě zpočátku zaskočilo, ale rychle jsem si zvykla a přišlo mi vhodné a takové úderné.
První část pro mě byla na 5*, anorexii naštěstí neznám osobně, ale Lada mi ji velmi přiblížila.
Druhá část knihy byla také zajímavá, ale přece jen za mě méně vydařená. Asi 3*.
Moc se mi líbí autorčina práce s jazykem, a to včetně krásného (a mému srdci blízkého) nářečí.
Myslím, že o Emě Labudové ještě uslyšíme! Na svůj věk neuvěřitelná spisovatelka!

27.05.2021 4 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Zajímavá kniha. Souhra realismu a fantaskní magie. Líbilo se mi, jak autorka pracuje s fantazií. A prvotina? Tak to nechápu. Velmi zralé.
A určitě potřebuju jet do lázní Jáchymov. Určitě alespoň na 10 radonových koupelí :-).

17.05.2021 4 z 5