Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Imaginace jinakosti: Pražské přehlídky lidských kuriozit v 19. a 20. století Imaginace jinakosti: Pražské přehlídky lidských kuriozit v 19. a 20. století Filip Herza

Nevím, kolik času autor dílu věnoval, ale přijde mi dost odbyté. Hledání symbolů a vědeckého zdůvodnění návštěv panoptikálních podniků není příliš nosné téma. Z hlediska exotických cizinců či lidí neobvyklé tělesné konstituce se v prvé řadě jednalo o uměleckou činnost, pro kterou bylo třeba mít vlohy. Ne každý postižený by v tomto oboru obstál. Subjektivním pocitům vystupujících se však autor nevěnuje. Podnikatelský záměr počítal hlavně s obyčejnou lidskou zvědavostí, kterou schopný impresário v reklamě povýšil na ušlechtilou záležitost osvěty a vzdělávání. Stejně úspěšně na podobném principu funguje v současnosti třeba výstava lidských těl, která na svém světovém turné neminula ani naši republiku.

06.04.2023 2 z 5

Vražda v blázinci Vražda v blázinci Václav Bešťák

Oddechová detektivka bez napětí. Přínosem je zjištění, jak asi probíhá soudem nařízená ústavní léčba.

04.04.2023 3 z 5

Svět a jelen od Schichta Svět a jelen od Schichta Václav Zeman

Ve sborníku najdeme reklamní akce, odvážné vzduchoplavce i mytí hlavy na pekingské ulici (patrně nikoliv výrobkem firmy Unilever).

31.03.2023 4 z 5

William Heerlein Lindley a pražská kanalizace William Heerlein Lindley a pražská kanalizace Jaroslav Jásek

Pražská kanalizace je obdivuhodné dílo, které používáme s naprostou samozřejmostí. Počíst si o situaci kolem jejího budování a navštívit pak starou čistírnu odpadních vod v Bubenči lze jen doporučit.

30.03.2023 4 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Po dvou úvodech a první nezáživné kapitole svítá naděje, že se konečně začne něco dramatického dít. Něco se sice děje, ale popisováno je to nudně a nepřehledně. Některé scény místo strachu vyvolávají spíše úsměv. Nedivím se, že nakladatel dílko autorovi vrátil a autor sám dál o jeho vydání neusiloval.

27.03.2023 2 z 5

Trojpovídky Trojpovídky * antologie

Tento experiment ukazuje, že když tři dělají totéž, k dobrému výsledku to nevede. Úroveň zpracování připomíná školní slohové práce. Těžko posoudit, zda by se projevil kvalitativní posun v případě samostatného uchopení tématu jedním autorem. Od vyhledávání další tvorby zde zúčastněných tento projekt spíše odrazuje.

23.03.2023 2 z 5

Deník bezdomovce Deník bezdomovce Michal Pohanka

Kam až musí člověk padnout, aby se přestal potácet ve svém marasmu, začal konečně bojovat se svou závislostí a vytrval?

22.03.2023 3 z 5

Maminka není doma Maminka není doma Jaroslava Pokorná,

Velmi krátké povídky, často úsměvné, někdy v nostalgickém tónu, více či méně zdařilé.

20.03.2023 3 z 5

Proklínám řeku času Proklínám řeku času Per Petterson

Všední dny života pomíjejí jako dým z vykouřených cigaret. Občas se vynoří vzpomínka na událost, jejíž význam léty vybledl. Zůstává chlad severského prostředí a skrývané vnitřní obavy.

17.03.2023 4 z 5

Rusko - vagon třetí třídy Rusko - vagon třetí třídy Natalja Ključarjova

I na první pohled podivné existence v sobě mají širokou ruskou duši. Jejich s vtipem i smutkem popisovaná cesta životem ukazuje, že každá tíživá situace má nějaké východisko (občas i dost bizarní). Vcelku jde o vydařenou satiru na současnou realitu života v Rusku.

15.03.2023 4 z 5

Psí deník dosud neskončil aneb teta v komoře Psí deník dosud neskončil aneb teta v komoře Zuzana Peterová

U této knížky jsem se bavit nedokázala. Děj není moc nápaditý, dialogy osob působí nepřirozeně. Nesympatická je svým chováním rodina i sama teta. Venku umí být za madam, ale doma se dobrovolně a snad i ráda ujala role služky. S tímto submisivním přístupem může těžko očekávat uznání či vděk okolí. Očekávala bych, že jí na psovi bude záležet mnohem více a nebude ho kvůli domácím úkolům zanedbávat.

13.03.2023 2 z 5

Recyklovaný muž Recyklovaný muž Magdaléna Platzová

Myslí muži tak, jak si myslí ženy, že muži myslí? Obsahově ani zpracováním povídky příliš nezaujmou. V mysli zůstane déle jen lehce melancholická nálada, která je všechny prostupuje.

08.03.2023 2 z 5

Atomový protektorát Atomový protektorát Jaroslav V. Mareš

Klobouk dolů! Tak napínavý popis hledání elektrického vedení v archivech každý nesvede. Deník nadšeného badatele je místy vtipný, místy chaotický. Nepřehlednost narůstá zvláště ke konci, patrně vlivem blížící se uzávěrky odevzdání rukopisu. K oživení vzpomínek na strasti života v covidovém období dobře poslouží poznámky v úvodech kapitol. I kdyby se autorova interpretace písemností či dějů někdy ukázala odlišnou od skutečnosti, není na škodu o možných souvislostech zdánlivě nahodilých věcí přemýšlet.

06.03.2023 3 z 5

Snědla dětem sladkosti Snědla dětem sladkosti Martina Formanová

Povídání o hubnutí, rodině a sousedech může mít dobrý ohlas při živém setkání s kamarádkami. Z textu knížky se však záhy vynořuje šeď opakujících se všedních dní. Chybí více fantazie a schopnost dodat jiskru drobným příhodám či zážitkům tak, aby se opravdu staly událostmi hodnými zaznamenání.

03.03.2023 3 z 5

Poslední vlak do Helsingøru Poslední vlak do Helsingøru Heidi Amsinck

Tyto příběhy lze klidně číst i večer před spaním. Děsivé jsou jen lehounce, někdy mají už záhy předvídatelný konec.

01.03.2023 3 z 5

Záhada zadního pokoje Záhada zadního pokoje Katarína Gillerová

Počáteční lehká duchařina se záhy zcela vytratila. Zůstalo jen úmorné čekání na to, kdy se konečně tázaní rozhodnou odpovídat na otázky, Kristína dočte deník a někdo pošle příšernou Vandu kamsi. Pochopit jednání postav je občas těžké. K celkovému nedobrému dojmu přispívá i hodně slabé literární zpracování.

27.02.2023 2 z 5

Veršovánky zbožné, manželské, depresivní, zdravotní, ostatní Veršovánky zbožné, manželské, depresivní, zdravotní, ostatní Tomáš Novotný

Tématika smrti, stáří, nemoci či deprese není zpracována pochmurným způsobem. Verše, které si nehrají na vysoké umění, v sobě mají skutečnost prožitku a přinášejí vnitřní potěchu, povzbuzení a smíření.
Nesnáším noc,
snít jenom o tom,
o čem chci sám.

24.02.2023 4 z 5

Deník IV.: 1974–1989 Deník IV.: 1974–1989 Pavel Juráček

Závěrečný svazek deníků, třebas strohých, je nejzajímavější. Obsahuje postřehy k dění kolem Charty 77 i zkušenosti z emigrace. Juráčkovo vidění událostí lze porovnávat se vzpomínkami Dani Horákové vydanými v knize O Pavlovi.

22.02.2023 5 z 5

Černá hra Černá hra Jozef Karika

Hodně drsný příběh. Vlastně několik příběhů v jednom. Po zavření knihy za poslední stránkou zůstává pocit, že všechny účastníky této hry na úspěch a bohatství čeká dříve či později spíše temný konec než růžové zítřky.

20.02.2023 4 z 5

Yorkshirské povídky Yorkshirské povídky James Herriot (p)

Výběr povídek je jen taková malá ochutnávka. Určitě je lepší začíst se rovnou do Herriotových knih.

17.02.2023 4 z 5