Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Hrdinové kapitalistické práce Hrdinové kapitalistické práce Saša Uhlová

Reportáže z různých firem ukazují nejen, co která práce obnáší, ale i to, jaký podíl na výsledku mají mezilidské vztahy, slušné chování, prostředí a styl řízení. Nervozita a stres, které se z textu přenášejí na čtenáře, nejsou jen důsledkem poměrů na pracovištích, ale násobí je jistě i obavy z prozrazení špionáže či vzdálenost od rodiny.

01.02.2019 4 z 5

Láska Láska Stanislav Kostka Neumann

Jak poeticky se dají vyjádřit různé podoby lásky. I ta hořká, neopětovaná. „Pět let jsem ti věrně sloužil, tu a tam jsi mzdu mi dala, bolestí jsem nastřádal si, ostatní jsi mně zas vzala. Pět let u tebe jsem žebral o almužnu z měkké ruky: upeklas mi těžký pecen z hořké trýzně, slané muky. Navždy odcházel jsem zlomen, ještě jsi mne zavolala, mrtvou něhou, živým vtipem znova jsi mi srdce rvala. A já zase chodil žebrat k prahu nemilosrdnému o lásku a míň než lásku, o almužnu hladovému. Každým pohledem jsem prosil, zřel, jak zrak tvůj sen můj škrtí… Odchází tvůj směšný žebrák do neznámých ulic smrti.“

30.01.2019 4 z 5

Ve jménu Božím? Ve jménu Božím? David A. Yallop

Zveřejnění tohoto i jiných skandálních případů je pro římskokatolickou církev sice nepříjemné, ale existenci této organizace nijak neohrožuje. Něco se podaří ututlat, na ostatní se časem zapomene. (Výnosy z akcií podniku na výrobu antikoncepce byly jistě využity na bohulibé účely, např. na kampaň za zákaz jejího používání).

30.01.2019 4 z 5

Transsibiřská odysea: Po stopách legionáře Jana Kouby Transsibiřská odysea: Po stopách legionáře Jana Kouby Ina Píšová

Propojení pamětí legionáře se zážitky z vlastního putování po transsibiřské magistrále je výborný nápad. Pradědovy stopy čas samozřejmě dávno odvál, ale sympatická je autorčina samotná cesta za čímsi, co nelze definovat. Zážitky z jízdy vlakem do Vladivostoku navíc ocení každý, kdo se na stejnou cestu chystá. Pochvalu si zaslouží i grafické zpracování knihy.

28.01.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Docela děsivé upozornění na křehkost politického systému a možnost rychlého převratu ve jménu jakékoliv ideologie. Jednání hlavní hrdinky pak ukazuje, že člověka nejvíce svazuje jeho vlastní strach. Ten však zároveň pomáhá i přežít. Jak dlouho se dá přežívat ve strachu?

28.01.2019 5 z 5

O prospěšnosti alkoholismu O prospěšnosti alkoholismu Michail Bulgakov

První reportáž je brilantní. Dalším, třebaže mají dobré náměty a některé tepané nešvary ani po desetiletích neztratily aktuálnost, trochu chybí správná jiskra a lehkost vtipu. Možná se ztratily v překladu.

21.01.2019 4 z 5

Císařův levoboček Císařův levoboček David Glockner

Autor ukazuje Tomáše na spletité cestě od otloukánka k afektovanému mladému muži jen v emocionálně silných zastaveních, mnohdy těžko uvěřitelných. Nezabývá se tím, co bylo mezi nimi. Výsledkem zkratkovitého podání je slepenec scén bez logické dějové linky, zaplněný panoptikem podivných postav.

21.01.2019 1 z 5

Šeřík a růže -  korespondence Sofie Podlipské a Irmy Geisslové Šeřík a růže - korespondence Sofie Podlipské a Irmy Geisslové Martin Hrdina

Nádherné! Listy pro potěchu i útěchu duše. Obsahují úchvatné Irmino líčení přírody, porovnání kulturního života v Praze a na malém městě, pohledy do domácností literátek, jejich nesnáze s nakladateli, záhrobní úvahy. A mnohé další…

14.01.2019 5 z 5

Pravomil Raichl - Život na hranici smrti Pravomil Raichl - Život na hranici smrti Jaroslav Čvančara

Je lépe hrdinně bojovat za své ideály i za použití násilí a poznamenat tím a ohrozit životy svých blízkých, nebo volit cestu kompromisů? Některé postoje Pravomila Raichla se zdají být příliš radikální, ale vzhledem k jeho životním zkušenostem je lze chápat. Oceňuji jeho otevřenost. Velmi zdařilá je forma knihy, využívající velkou měrou autentické vyprávění.

03.01.2019 5 z 5

Česká královna Žofie - Ve znamení kalicha a kříže Česká královna Žofie - Ve znamení kalicha a kříže Božena Kopičková

Psát odbornou knihu o historické postavě s nemnoha dochovanými zdroji informací je dost obtížné. Jejich shrnutí je velkou předností publikace. Čím však vyplnit bílá místa? Za vcelku zajímavým líčením obecnějších dobových událostí a reálií se samotná Žofie poněkud vytrácí, případně slouží jen jako spojovací článek textu. Autorka si pochopitelně dovoluje pouze velice opatrné spekulace o tom, kde královna případně mohla být, či jak se kdy cítila. Přitom největší vypovídací hodnotu o člověku má jeho korespondence. Škoda, že součástí knihy není edice Žofiiných dopisů.

02.01.2019 4 z 5

Život na rozhraní věků Život na rozhraní věků Ludmila Vaňková

Paní Vaňková je opravdu psavec. Po přečtení jejích vzpomínek začínám chápat, proč nakladatelé někdy její romány chtěli rozdělit do dvou knih. Těmto pamětem by to také prospělo. Životní zážitky rodinné a pracovní jsou i přes značnou obšírnost zajímavé, dobře přibližují historické události i běžnou realitu. Oddělila bych závěrečnou část shrnující poznámky z cest, která výsledný dojem dost kazí. Autorka nevyužila potenciálu dramatických i humorných historek pro samostatný cestopis a prezentuje je v popisné, suché, až nudné podobě.

23.12.2018 3 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Kniha je nejen vynikající detektivkou, ale i psychologickým románem o hledání odvahy k nezávislému životu. Skvěle líčí atmosféru prostředí chladného severu a přibližuje problémy, se kterými se tamní obyvatelé potýkají.

15.12.2018 5 z 5

Skryté symboly pražských zahrad Skryté symboly pražských zahrad Josef Dolejší

Líbivé obrázky ukazují kromě přístupných míst i taková, kam se člověk běžně nedostane a o kterých ani neví. Knížka odhalí tajemství, jak to tam vypadá. Myslím, že pro načerpání energie a vnitřního klidu je vhodnější volná příroda, než uzavřený prostor s rostlinami formovanými zahradnickými nůžkami do geometrických tvarů. Ostatně oázou blaha pro pražského chodce je každý dvůr, vnitroblok domů či zákoutí, kam nedolehne dopravní ruch a kde se alespoň na chvíli ocitne sám.

13.12.2018 3 z 5

Jak nedočíst Viewegha Jak nedočíst Viewegha Jan Váchal

Začátek je vtipem tak přehuštěný, že si ho čtenář nemůže ani pořádně vychutnat a spíše doufá, že autorovi humor brzy dojde. Ovšem poté zůstává jen limonádový příběh se snadno předvídatelným dějem.

11.12.2018 2 z 5

Šaty chodicí, Každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku Šaty chodicí, Každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku Milena Hajná

Dobovou módu autorka přibližuje v souvislostech s proměnami lidského věku a ilustruje ji velkým počtem kvalitních fotografií. Cenné je zejména upozornění na detaily, kterým neznalec symboliky nevěnuje příliš pozornost a přichází tak o pochopení poselství celku.

03.12.2018 5 z 5

Zázrak Zázrak Emma Donoghue

Ač se příběh odehrává v létě, docela z něj mrazí. Navíc není těžké si představit, že se něco podobného mohlo odehrát i ve skutečnosti. Ale nejspíš s horším koncem.

29.11.2018 4 z 5

Největší tajemství Oldřicha Nového Největší tajemství Oldřicha Nového Blanka Kovaříková

Největším kladem knihy je vyjasnění původu dcery Oldřicha Nového. Nic moc dalšího roztěkaný text nepřinesl. Umělec si naštěstí své nejniternější soukromí i v tomto případě uchránil. A to je dobře. Ke Kristiánovi tajemství patří.

27.11.2018 3 z 5

Pěšky, na lyžích, na kole, lodí či autem: K dějinám československé turistiky v letech 1945–1968 Pěšky, na lyžích, na kole, lodí či autem: K dějinám československé turistiky v letech 1945–1968 Jan Štemberk

Koho by napadlo, že cesty k zařazení tak prosté činnosti, jako je turistika, do ideologického a hospodářského systému státu budou tak spletité? Autor se v nich však zorientoval nanejvýš dobře a sestavil velmi užitečnou puťovku pro všechny, kteří se tématu budou chtít věnovat ve své badatelské činnosti.

26.11.2018 5 z 5

Záhady kolem sňatku Anny Kateřiny Šporkové Záhady kolem sňatku Anny Kateřiny Šporkové Ignác Antonín Hrdina

Pro chvályhodný záměr představit některá ustanovení z církevního manželského práva na konkrétním příkladu nebyla zvolena nejvhodnější forma. Příběh Anny Kateřiny je roztříštěn mezi právními rozbory, jejichž podstata je v jednotlivých epizodách děje často opakována. Nicméně stojí za to si knihu přečíst, neboť se jedná o velmi kuriózní případ.

14.11.2018 4 z 5

Karel Hynek Mácha v dějišti svých Cikánů Karel Hynek Mácha v dějišti svých Cikánů Jaromír Wágner

Poučné nejen o inspiracích k tvorbě K. H. Máchy, ale i o vzniku, košatění a šíření nepodložených legend a mýtů. Doufejme, že tato kniha přispěje k zastavení alespoň některých z nich.

10.11.2018 4 z 5