Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Příběh má bohatý děj a svižné tempo. Snad jen líčení důsledků používání ostrých předmětů a palných zbraní by nemuselo být tak detailní. Zdařilou postavou je muž se šiškou na klobouku.

11.01.2024 4 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Poetickým popisem přírody se prolíná linka zla. Místy vystupuje zřetelněji, místy méně. Přitom nenápadně sílí. Zpočátku vzbuzuje obavy, později strach z toho, kudy se ještě povine a kde skončí.

30.10.2023 4 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Nevím, jak Angličana, ale Čecha tato knížka určitě pobaví. Navíc i přiměje k zapátrání v paměti, jako v případě kopečkové zmrzliny. Ta se za socialismu prodávala dávno před tím, než dorazily přístroje na točenou. A dávala se do oplatkových mističek se čtvercovým okrajem.

06.10.2023 4 z 5

Válka se stromy Válka se stromy Jan Tománek

Velmi výstižné. Jak dlouho vydrží jedinec vzdorovat systému, když se i jeho nejbližší nechají postupně zmanipulovat? Literární zpracování je, žel, dost slabé.

11.08.2023 3 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Změnit ustálené zvyklosti ve společnosti je během na dlouhou trať. Vždy se najdou skupiny, které budou lpět na zachování tradic, ačkoliv ty mohou zcela zbytečně život ztěžovat. První kapitola románu příliš nenadchne. Trochu úsilí stojí zvyknout si na korejská jména. Kdo tyto obtíže překoná, seznámí se s životem v zemi sice hodně vzdálené, ale z hlediska problémů běžných obyvatel celkem blízké.

05.05.2023 4 z 5

Pes Pes Kerstin Ekman

Netradiční poetické přiblížení života v drsné severské divočině prostřednictvím zatoulaného štěněte. Překvapivé je, že pes kromě chladu a hladu nestrádal celou dobu též samotou.

11.04.2023 4 z 5

Stopy mých otců Stopy mých otců Helena Šmahelová

Vztahy mezi členy rodiny Šmahelových nejsou ideální, ale jednání každého z nich je pochopitelné. Dědictví otců a tradiční zvyklosti někdy znamenají zbytečně těžké břemeno. Příběh dobře ukazuje společenské změny na venkově i novoty zaváděné v hospodářství. Jen když se začne probírat politická situace ve světě, děj ztrácí atmosféru a spád.

19.01.2023 4 z 5

Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre Claudine Monteil

Rozevlátá vztahová svoboda? Určitě není o co stát. A psát o svých bližních bez zřetele na to, že by se jich zveřejnění intimních záležitostí mohlo dotknout? Ovšem zásluhy Simone na posílení sebevědomí žen, rozvoji jejich hnutí a získání respektu od politických špiček představovaných muži jsou zcela nepopiratelné.

20.07.2022 4 z 5

Vlk Vlk Garry Marvin

Velmi poučný pohled na vlka v čase, napříč kontinenty a v konfrontaci s lidmi. Každý tvor má přirozené právo na život. Jistá úskalí přináší moderní přeměna vlkodlaka v eko-vlka. Člověk by si měl zachovat respekt před divokým zvířetem, v jeho prostředí se chovat obezřetně a naučit se bděle hlídat svá stáda. Pak je soužití jistě možné.

15.11.2021 5 z 5

Ranní rosa Ranní rosa Nada Al-Ahdal

Hodně nevyrovnaný text od vyprávění odpovídající věku školačky až po květnaté popisy, či politické záležitostí líčené novinářským stylem. Evidentně se na vzniku knihy podílelo více osob, ovšem výsledek je ze stylistického hlediska dost žalostný. Z obsahového rovněž. Pubertální dívce lze uvěřit, že měla zlost na rodinu, na zkorumpovanou vládu už stěží. Neustálé opakování touhy po vzdělání a důraz na jeho potřebnost od žákyně, která klidně dva roky do školy nechodila a věnovala se tanci a zpěvu, zní poněkud falešně. Škoda, že se nedozvíme nic bližšího o ženichovi. Musela rodina vracet peníze, které za nevěstu zaplatil?

18.08.2021 1 z 5

Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 Martin Nekola

Autor zmiňuje snad všechny aspekty pobytu v internačních táborech. Co se mezilidských vztahů týká, obdobná situace se patrně vyskytuje i v současných zařízení pro migranty. Někoho prostředí zcela zdevastuje, jiný se snaží na sobě pracovat a dosáhnout tak svých cílů. Kniha je velmi čtivá, jen škoda, že v ní není více autentických vzpomínek účastníků.

09.04.2021 5 z 5

Miro Žbirka – Zblízka Miro Žbirka – Zblízka Honza Vedral (p)

Z celoživotní Mirovy posedlosti hudbou těží posluchači, kterým přináší radost a někdy i balzám na duši. V této velmi kultivovaně psané knize se čtenář dozví hodně podrobností i o průběhu tvorby. To je pro mne osobně pobídkou k pečlivějšímu se zaposlouchání do hudebních složek písní.

21.12.2020 5 z 5

Noc věrnosti a ctnosti Noc věrnosti a ctnosti Louise Glück

Pomezí mezi poezií a prózou, pomezí mezi životem a druhou smrtí člověka upadlého v zapomenutí.
Na zápraží, v té zimě, stáli
mí rodiče. Maminka na mě,
na svou dceru, už dospělou ženu, zůstala koukat.
Ani si na nás nevzpomeneš, vyčetla mi.
Čteme každou tvou knihu, jen co se dostane do nebe.
Už v nich nenajdeme pomalu ani zmínku o sobě, ani zmínku o tvé sestřičce.
A ukázali na moji mrtvou sestřičku, pro mě naprosto cizí,
jíž matka pevně držela v náručí.
Nebýt nás, neexistovala bys, řekla mi.
A nebýt tvé sestřičky - máš její duši.
Pak se vypařili jak mormonští misionáři.

07.12.2020 5 z 5

Román o Tristanovi a Isoldě Román o Tristanovi a Isoldě Joseph Bédier

Jazykově půvabná pověst, leč nadmíru nastavovaná. I přes četné vtipné i důvtipné momenty tak čtenář začne vyhlížet plachtu na obzoru dlouho před Tristanem.

31.08.2020 4 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Prolog vzbuzující zvědavost. Svižný děj nabitý událostmi. Vondruškův styl psaní detektivek je zcela ustálený. Naštěstí autor nachází pro zločiny pořád nové originální náměty.

27.12.2019 4 z 5

Mstitel z Jenštejna Mstitel z Jenštejna Vlastimil Vondruška

Tento příběh se moc nepovedl. Je plný spletitých spekulací a dedukcí, chybí mu však napětí a dramatická akce. Navíc vše, co týká zlatovlasé krásné panny, působí dost nedůvěryhodně. Zdá se, že i mistr pera se někdy upíše.

26.12.2019 2 z 5

Skautské století: Dobrodružný příběh 100 let českého skautingu Skautské století: Dobrodružný příběh 100 let českého skautingu Václav Nosek

Autorům bych udělila bobříka za psaní kronik. Stručné, avšak obsažné pojednání historie hnutí, různých událostí, medailonky významných osobností, nápadité grafické zpracování, množství fotografií. Kniha určitě zaujme a poučí i čtenáře, jehož jediným setkáním se skautingem byla v mládí četba foglarovek.

22.12.2019 5 z 5

Lovci knih Lovci knih Dirk Husemann

Autor předvádí několik efektních scén, jejich logické propojení je však často nad jeho síly, nebo se jím nechce zdržovat. Mnohé z událostí jsou za hranicí uvěřitelnosti, takže čtenář místo aby s napětím prožíval děj, přemýšlí, zda je vůbec možné, aby postavy v některých situacích mohly být fyzicky schopny dělat to, co jim spisovatel připisuje. Podíl na nevalném vyznění románu má také nekvalitní překlad.

09.09.2019 1 z 5

Nechat čtenáře tak hluboko nahlédnout do svého života, vyžaduje odvahu. Ta naštěstí paní Krausové nikdy nechyběla. Nejsilněji na mne zapůsobilo, jak prožívala smrt své maminky. Obdivuji, jak se dokázala poprat se všemi strastmi, kterými musela projít, a to i při pobytu v Izraeli. Přiblížení detailů systému života v kibucu je velmi poučné.

25.02.2019 5 z 5

Hrdinové kapitalistické práce Hrdinové kapitalistické práce Saša Uhlová

Reportáže z různých firem ukazují nejen, co která práce obnáší, ale i to, jaký podíl na výsledku mají mezilidské vztahy, slušné chování, prostředí a styl řízení. Nervozita a stres, které se z textu přenášejí na čtenáře, nejsou jen důsledkem poměrů na pracovištích, ale násobí je jistě i obavy z prozrazení špionáže či vzdálenost od rodiny.

01.02.2019 4 z 5