los Online los komentáře u knih

Lingvistické pohádky Lingvistické pohádky Petr Nikl

autorovi nelze upřít výtečnou fantazii i umění metafory a jazykové hry; texty jsou nápadité a často i vtipné, ale jednak si nejsem jist cílovým čtenářem (pro děti velmi náročné pochopit, pro dospělého spíš nudné), jednak forma zcela drtivě ubíjí obsah (autor se tolik soustředil na hru jazyka, že jí podřídil smysl a význam textu - žánru pohádky zde chybí pointa!, texty vyznívají doztracena, jsou doslova "o ničem")

líbil se mi bobr s ozvěnou i "poháda" pro drsňáky, jinak zklamání

27.04.2020 1 z 5

Projekt Gilgameš Projekt Gilgameš Štěpán Kučera

doufám, že vyhraje Literu 2020!

velmi čtivé a originální vyprávění s nečekanou dávkou černého humoru a ironie tematicky čerpá z mýtů o stvoření a hledání smyslu lidského bytí ve střetu se současným vědeckým poznáním a s trendy transhumanismu; mrazivě dystopický závěr

24.04.2020 5 z 5

Slova z pekla Slova z pekla Alexandra Kohoutová

amatérské, škoda papíru

jestli je autorka promovaná lingvistka, tak já jsem Panna orleánská

06.03.2020 odpad!

Pátý rozměr Pátý rozměr Martin Vopěnka

vyprávění mě zpočátku pohltilo a ponoukalo k úvahám o relativismu a determinismu, ale ke konci mé nadšení trochu vyprchalo, čekal jsem silný závěr, ale vše šlo tak nějak doztracena

24.02.2020 3 z 5

Utajené dějiny Čech I. Utajené dějiny Čech I. Otomar Dvořák

jak je v názvu "tajemství", obsažená fakta nelze brát vážně

09.01.2020 odpad!

Jak zalichotit tlusté ženě Jak zalichotit tlusté ženě Marian Palla

Pallu číst, ale pouze po malých dávkách

09.01.2020 2 z 5

Anatém Anatém Neal Stephenson

zajímavý způsob, jak prostřednictvím žánru fantasy vykrást základní filozofické a matematické poučky

12.12.2019 1 z 5

Balada z hadrů Balada z hadrů Jan Werich

asi nejslabší hra V+W, jak je jinak miluju

19.11.2019 2 z 5

Příštích sto let Příštích sto let George Friedman

Peleus a onRock níže to vystihli přesně

14.10.2019 1 z 5

Proč mají sloni velké uši Proč mají sloni velké uši Chris Lavers

poutavé čtení o rozmanitém vývoji druhů na naší planetě, autor vychází z hypotéz o proměnách metabolismu; výklad je vhodný i pro úplné laiky, v doporučené rozšiřující literatuře jsou navíc označeny jednotlivé položky podle náročnosti

27.07.2019 4 z 5

Manuál pro uklízečky Manuál pro uklízečky Lucia Berlin

jak nerad čtu ženské, tak tahle spisovatelka má šťávu, titulní povídka mi utkvěla ze čtení nejvíce a na mnoha místech jsem se bavil skvělým černým humorem

14.06.2019 4 z 5

Kup si svou revoltu! Kup si svou revoltu! Joseph Heath

tato kniha nejlépe vystihla můj názor a pomohla mi formulovat námitky, které mi vyvstávaly v hlavě při úvahách o hypotézách Hayeka a jeho žáků

souhlasím, že určitá pravidla shora prostě musí existovat, abychom mohli fungovat jako společnost, a že řešením není zrušit systém, nýbrž napravit jeho mezery

doporučuju všem

24.05.2019 5 z 5

Paměť zrcadla Paměť zrcadla Lucie Paulová

proboha! kde zůstal zdravý rozum! takhle píše do šuplíku každý puberťák okolo 13 let

a dokážete si představit nějakého básníka (skutečného básníka), který by ke své poezii přikládal fotky vlastních aktů? a ještě to všechno dedikoval své matce?

10.05.2019 odpad!

Částicová fyzika - průvodce pro každého Částicová fyzika - průvodce pro každého Frank Close

velmi přehledně zpracovaný výklad, nejlepší, jaký jsem doposud četl = bez zbytečných odboček a nemístných pokusů o vtip, přesto široké čtenářské obci přístupný; obsahově vyčerpávající, ale nezahlcující fakty; cením především autorovu schopnost strukturovat látku, škoda, že už trošku zastaralý (před objevením Higgsova bosonu), doporučuju každému, kdo se chce seznámit s částicovou fyzikou, byť by o ní doposud vůbec nic nevěděl

02.05.2019 5 z 5

Povaha prostoru a času Povaha prostoru a času Roger Penrose

pro laika velice náročné čtení, určitě nedoporučuji čtenářům, kteří neholdují matematice a fyzice, ale pro fandy Penrose a Hawkinga pravé pošušňání

sám se kloním k Hawkingovým teoriím, a Penrosovu twistorovou teorii asi nikdy nepochopím

27.04.2019 4 z 5

Josef Čapek Josef Čapek Jiří Opelík

Opelíkův Josef Čapek je skvostná biografie, díky níž byl do té doby upozaďovaný Josef vyzdvižen na úroveň Karla, nejen jako výtvarník, ale i jako spisovatel

09.04.2019 5 z 5

Stručnější historie času Stručnější historie času Stephen William Hawking

doporučuju každému začátečníkovi v oblasti kvantové fyziky

03.04.2019 5 z 5

Kniha optických klamů Kniha optických klamů Georg Rüschmeyer

už nikdy nikdy nikdy nebudu říkat, že něčemu uvěřím, teprve až to uvidím na vlastní oči

11.03.2019 4 z 5

Kašpar Noci Kašpar Noci Aloysius Bertrand

jak nejsem na poezii, tak Bertrandovy básně v próze mne nadchly
doporučuju předem přečíst připojený doslov (v odeonském vydání) prof. Hrbaty, jehož znalostí o romantismu si velmi cením

14.02.2019 5 z 5

Noc pod gilotinou Noc pod gilotinou Auguste Villiers de l'Isle Adam

skvěle ostře pointované kratičké povídky s nutnou, ale nenásilnou dávkou ironie, grotesky, sarkasmu

31.01.2019 5 z 5