LukasB.453 LukasB.453 komentáře u knih

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

při čtení mi neodbytně vyskakovalo - ten příběh přece znám. a ano, pak mi to došlo, to je přeci úplně stejný motiv, jako Hrabalovo "obsluhoval jsem anglického krále", ale syrovější a opravdovější, příběh zlého omezeného trpaslíka v dramatické době. (tím vůbec nechci Hrabalovi nasazovat psí hlavu, obě knihy mám, rád)

06.06.2023 5 z 5

Sekyra Sekyra Ludvík Vaculík

kniha pro ty syny, co se museli vzbouřit proti svému otci a pak se s ním smířit, pro táty, kteří mají syny kteří se proti nim vzbouří aby se opět snad smířili. a pro ty ženy, které to všechno vidí kolem sebe. když jsem to kdysi četl jako student, tak jsem nechápal, a asi stále nechápu, co vidím na stáří, které mě snad čeká, jako pozitivní je to, že to snad pochopím.
a audiokniha namluvená janem kačerem je, oblíbeným cizím slovem, kongeniální.

05.06.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

ono se to tváří jako jednoduché častuškové říkanky, ale jsou to krásné a temné horory. ne pitomě bukolickou babičku, ale tohle! tohle číst!

26.05.2023

Receptury teplých pokrmů Receptury teplých pokrmů Jaroslav Runštuk

kdysi jsem zaslechl komentář odborníka ze stravovací branže k nepříliš vydařenému obědu "hnusný jak runštuk", a jal jsem se hledat, co že to ten tajemný runštuk je, jestli nějaké nečisté zvíře, exotické ovoce podobné durianu nebo nějaké řemeslnické slangové označení podobné lidovému označení plastického tmelu (lidově zvanému dle odpadu medvědího metabolismu).

a nalezl jsem tuto knihu. svazek objemný jak Moby Dick nebo Kralická bible, plný návodů, jak z ze směsi některých i slušných surovin udělat zločin proti lidskosti. ve slušné kuchyni (domácí i hotelové) mě napadají dvě možná využití, a to 1. roznášecí podložka pod prkýnko při klepání řízků a 2. závaží na presbuřt (tlačenku).

26.05.2023

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

na zakázku Vilímkova nakladatelství psaná kniha, jeden by až řekl "pro mrzký groš" (původně vycházelo na pokračování). dohromady napatlané všeliké staré české letopisy a cizokrajné historky rozličných národů. za socíku to bylo dětem huštěno do hlavy, že je to skutečná historie - není a nikdy nebyla. neprávem to zastiňuje Wintera a zejména Sedláčka (jirásek sám byl prý velmi soudný člověk, a dokonce snad někde napsal, že není žádný Sienkiewicz nebo Scot, že je jen řemeslný obrozenecký spisovatel, pohříchu s křížkem po funuse, tedy dávno po skutečném obrození).
snad se dá se snad ocenit jazyk, kdo se chce dopouštět přechodníků a jiných okrajových jevů v psaném projevu a nepáchat zvěrstva, ten by měl jiráska číst.

25.05.2023

Zrazená revoluce: Co je SSSR a kam spěje? Zrazená revoluce: Co je SSSR a kam spěje? Lejb Davidovič Bronštejn

minulý týden jsem nalezl při demolici části chalupy v rámci rekonstrukce v podbití stropu balíček písemností, ukrytý pravděpodobně někdy na jaře 1939 (kromě písemností k baráku je tam i několik protiněmeckých letáků datovaných mezi mnichovem a okupací). je tam též tato kniha, nikdy nečtená a nerozřezaná, akorát trošku zkrabatělá tím, jak to během týdne, kdy už nebyla střecha, lehce propršelo.

11.05.2023

Slimáci Slimáci Shaun Hutson

prostě žrádlo (tak říkal jeden z mých předků mizerné dobrodružné spotřební knize, od které se nemůžeme odtrhnout). v půlce devadesátek na tři etapy přečtené na stojáka v knihkupectví na kulaťáku v podchodu (třicet korun byly tenkrát pro študenta nějaký peníze)

10.05.2023 3 z 5

Stará vlast Rokytnice v Krkonoších Stará vlast Rokytnice v Krkonoších Hans Pichler

neuvěřitelný "špalek" nabitý informacemi. a klobouk dolů před Rokytnickými, že překročili stín traumatu z vysídlení krkonošských němců a vydali i v češtině. po rozebrání původně vydaného nákladu rychle následoval dotisk, a ještě je zásoba knih v rokytnickém infocentru.

27.04.2023 5 z 5

Všelijaký poudání Všelijaký poudání František Karel Pacholík

v žánru podkrkonošské folkloristiky naprostý vítěz kategorie. a nejsou to jen tak nějaké strejcovské bláboly, na "Pacholíka" se odkazuje jako na poměrně seriozní zdroj třeba Vl. Pilous ve svých článcích v časopise Krk. a Jiz. hory

27.04.2023 5 z 5

Floriánovy úsměvy Floriánovy úsměvy Prokop Hásek

psáno lidovým jazykem sklenařic, tj. podkrkonošským nářečím. některé historky jsou velmi zábavné (porovnávám-li s folklorními trapárnami obecně). kdysi jsem v televizi shlédl krátkou adaptaci jedné z historek "jak přišel stanovák o stouku" s obrázky z této knížky a čtenou (snad? doluji z paměti) Františkem Filipovským - kéž by se mi to podařilo někde dohledat.

27.04.2023 4 z 5

bylo mi doporučeno starším a intelektuálně zběhlejším kamarádem, do poloviny jsem se trápil, a pak jsem se najednou netrápil a bylo to skvělé. teprve u téhle knihy mi došlo, jaký je ve francii obecně sdílený komplex z alžíru.

25.04.2023 5 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

velmi mrazivé. vede to k pochybování o sobě sama. je ten svět co vnímáme skutečný svět? chápeme jak funguje? je to co cítíme láska, nebo jen majetnictví? nehrajeme jen nějaké role v absurdním divadle?

25.04.2023 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

jaké bylo moje dospělé překvapení, když jsem zjistil, že "nebezpečné vyhrožování" se skutečně vyskytuje v zákonech jako trestný čin - pod vlivem této knížky jsem to považoval za vtipnou absurditu.

21.04.2023 5 z 5

Pohádky o Malé tlusté víle Pohádky o Malé tlusté víle Jiří Dědeček

vtipné pohádky pro děti od pěti do sto devíti let. v autorské audioverzi na společné cesty autem) vždy zajistilo společný ryk celé rodiny.

21.04.2023 5 z 5

Štrajchpudlíci Štrajchpudlíci Jakub Arbes

překvapivě dobré. není to ucelený román, ale rozjížděcí úvod k románu, připravující půdu pro tři až čtyři následné díly (ono se tam vlastně venkoncem nic neděje). vlastně je škoda, že nikdy nebylo pokračováno, otvírací díl končí záměnou nemluvňat v kolébkách.

21.04.2023 4 z 5

nalákán filmem vzal jsem do ruky knihu. překvapilo mě a zmátlo, že film proti knize přiřadil Jacobovi jinou dívku než v knize - a nevím proč. film je spíš na motivy než podle knihy - ale i tak ho mám furt rád.

21.04.2023

Popmusic z Vittuly Popmusic z Vittuly Mikael Niemi

naprostá srdcovka. volně řazené historky o dětství, hudbě, holkách, chlastu, chytání myší, převtělování a cestě do číny, a hned na úvod krásný otvírák - půvabná historka o přechodu himalájského sedla.

19.04.2023 5 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

přetrpěl jsem. z mého pohledu ukrutná zupácká paznechťárna.

18.04.2023 2 z 5

To nejlepší z blogu 2015-2020 To nejlepší z blogu 2015-2020 Marian Kechlibar

velmi rozumná záloha komentářů. v kontextu přepisování (třeba) dětské literatury do korektna (a to i e-knih již zakoupených ve čtečkách - ?) dostává myšlenka papírové zálohy nový rozměr.
Marian Kechlibar je jeden z nejlepších konzervativních komentátorů našeho prostoru.

18.04.2023 5 z 5

Tarzanova babička Tarzanova babička Zdeněk Matěj Kuděj

pan autor celý utýraný a zpitomělý překládáním celé série naivních tarzanovek se pomstil nenáviděnému zdroji obživy parodií.
už na prvních stránkách, kde se setkává cestovatel lord Furtpilby s domorodým náčelníkem Bum-balem nás nenechá na pochybách, že bude vysmíváno úplně vše. někdy v polovině kniha ztrácí dech a začíná být furt na jedno brdo.

18.04.2023 4 z 5