Makrela Liška Makrela Liška komentáře u knih

Tíživé noci Tíživé noci Dino Buzzati

Příjemné a čtivé povídky, které ovšem při čtení v jednom kuse čtenáře unaví svou stejnou výstavbou. Jejich snový nádech a vyvrcholení v nedořečených pointách mi stále evokovalo způsob, jakým s napětím pracuje Roald Dahl.

05.06.2015 4 z 5

Zprávy od Alaina Zprávy od Alaina Emmanuel Guibert

Guiberta sem si velmi oblíbila, leč Alain mě trochu zklamal. Chyběla mi kompaktní dějová linka, jakou měl Fotograf, a dojem roztříštěnosti mi zůstal i z kompozičního pojetí celého komiksu. Škoda ještě, že fotografie nedostali v příběhu větší prostor. Pozitivně ale musím zhodnotit doslov a poslední kapitolu, jež mají obě čistě informativní charakter a posouvají vhled čtenáře do rozebírané tématiky daleko nad rámec příběhu jednoho fotografa a jeho zážitků.

08.05.2015 4 z 5

Od jara do jara Od jara do jara František Hrubín

po výtvarné stránce krásný kus, leč Hrubínovi primitivní verše se se mnou naprosto minuly a vzali mi radost z knihy jako takové

23.03.2015 3 z 5

Logikomiks Logikomiks Apostolos Doxiadis

až na výtvarnou stránku, kvůli níž sem málem knihu ani neotevřela, mě tento grafický román na začátku spolehlivě vtáhl a vyplivl zas zdárně až na samotném jeho konci.nejsilnější pro mě byl motiv balancování mezi logikou a šílenstvím jakožto i motiv logiky, která je nakonec jen nástroj chápání, nikoliv nositel absolutních řešení a pravd. Rozhodně jde o obduvuhodný kus ve svém žánru

10.01.2015 4 z 5

Profesorova dcera Profesorova dcera Joann Sfar

Pobavila sem se, ale od spojení Sfar a Guibert sem asi čekala něco víc, ne jen ztřeštěnou romanci o láskou vzkříšené mumii

19.12.2014 3 z 5

Mistr Džošu a broskvový sad Mistr Džošu a broskvový sad Jaroslava Kočová

Těšila sem se na hloubavý komiks, kde se protká čistota a absurdita východního myšlení a evropská čitelnost jako kompromis pro tuzemského čtenáře, leč nakonec sem se prudce zklamala. Komiks je zbytečně popisný, kresba pro tak duchovní příběhy silně dehonestující a velmi neumělá, a z kdovíjakého důvodu se i v jinak krásných a čistých chvílích objevují v obraze vyloženě nadbytečné a zesměšňující prvky a detaily, které kupříkladu z výjevů jako je obraz slepého muzikanta pod noční oblohou dělají přesycenou trapnou grotesku. Místy celý způsob vedení příběhu ubírá na síle závěrečnému vyznění (občas ho úplně zruší), takže po přečtení mám pocit, že by bývalo lepší, kdyby něco podobného raději ani nevyšlo

10.12.2014 3 z 5

A pak se to stalo! A pak se to stalo! Ester Stará

Kniha se mi dostala do rukou díky ilustracím Martiny Matlovičově, jejíž práci s potěšením sleduji. Leč i v tomhle případě, stejně jako v Žirafej mame mě zklamaly texty. Pohádky v této knize mi přišly zbytečně poučné, psané racionální dospělou hlavou a chyběla mi v nich větší lehkost a poezie ikdyž vtip měly.

09.12.2014 3 z 5

Habibi Habibi Craig Thompson

Krásně povyprávěno, bavilo mě, že příběh nebyl vedený lineárně a obsahoval i příběhy z Koránu, jakož i to, že ním prolínaly i nemálo zajímavé faktické údaje. Ale chybělo tomu něco, díky čemu by se z tohoto díla pro mě stala srdeční záležitost

18.11.2014 4 z 5

Cirkus ulice Cirkus ulice Dagmar Urbánková

taky jsem spíše zklamaná, chyběl mi k celé té hříčce nějaký vtip či nápad co by to posunul trochu dál. Třeba jako v knize Animalarium doktora Revilloda. Technicky mi trochu vadilo, jak zbytečně mnoho příliš úzkých dílů znesnadňovalo manipulaci a jejich volné posazení v knížce bořilo celkový vjem z poskládaných ilustrací když se navzájem překrývaly. Na druhou stranu mě některé portréty vyloženě pobavily, byly výstižné a měli jiskru. Snad bych jich jen trochu ubrala.

31.10.2014 3 z 5

Radostné bezdomovectví krlíčka a jeho přátel Radostné bezdomovectví krlíčka a jeho přátel Martin Kepka

smrdutá toxická atmosféra čpící katastrofou mě vřele rozhodně nenaladila. Některé zbytečné narážky na díla, která mám ráda bych vynechala a pak bych určitě ve svém hodnocení nebyla tak příkrá. Ovlivněna zážitkem s Vaňkovou Nezahradou a Somou Secundarium se do podobných prostředí nerada nořím. Čekala sem větší poetiku

23.10.2014 3 z 5

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

výtvarno i způsob vedení děje mě zaujali ale příběh byl na můj vkus trochu naivní a patetický

18.10.2014 4 z 5

Palestina Palestina Joe Sacco

druhý komiks od Sacca, co mám v rukou. Díky tomuhle autorovi sem poznala pro mě úplně novou větev komiksu, která mě, jako možná i mnoho jiných, stravitelnější cestou přivedla k tématům, která mě dřív nezajímala. Sacco je skvělý, bystrý pozorovatel a kreslíř v jedné osobě s velkým talentem naslouchat, správně se dívat a ptát a v neposlední řadě pak vše objektivně a zajímavě předat svým čtenářům. Tím si mě získal. Jediné, co mě v Palestině oproti Bezpečné zóně Goražde rušilo, byl jeho příliš břitký ironický humor, kterým glosoval jednotlivé situace, přišel mi občas zbytečně přehnaný.

12.09.2014 4 z 5

Alanova válka I. Alanova válka I. Emmanuel Guibert

Navzdory ději vedenému skrze jednotlivé vzpomínky Alana Coupea mi trochu scházela větší kompaktnost vyprávění dodaná třebas osobou vypravěče, a hra s rozmístěním jednotlivých obrázků na stránce. jinak ale krásný zážitek a velmi mile mě překvapilo působivé výtvarné zpracování včetně minimalistického podání jednotlivých obrazů. Už se těším na čtení dalšího dílu.

19.08.2014 4 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

dobrá a čtivá zábava, kterou sem zhltla v rámci dvou večerů. K plnému hodnocení mi tu chybí jen to osobní a podmanivé cosi co dokázal svým postavám vdechnout Barker

31.07.2014 4 z 5

Větrná republika Větrná republika Olivier Douzou

taková krásná jednoduše pojatá banalitka, kterou si člověk užije od obálky až po poslední stránku

24.06.2014 5 z 5

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

půvabná oddechovka

07.05.2014 4 z 5

Země tří úsměvů: Apokalyptické příběhy Země tří úsměvů: Apokalyptické příběhy Lewis Trondheim

První části sem nedokázala přijít na chuť, oproti tomu apokaliptické příběhy neměli chybu. Nechyběl jim nápad, humor ani velká dávka inteligence. Výtvarná forma byla v apokaliptických příbězích taky příjemnější, připomněla mi Plachého Kouli a krychly. Díky obsahu je to jeden z komiksů, které určitě stojí za to přečíst vícekrát.

18.01.2014 4 z 5

The Number 73304-23-4153-6-96-8 The Number 73304-23-4153-6-96-8 Thomas Ott

při celkově dramatické atmosféře komiksu mě rušila trochu naivní kresba autora a klišoidní vyřešení příběhu, které se vlastně docela okatě nabízelo už od začátku. Ve světle toho působí téma příběhu i jeho řešení jako kalkul. První polovinu knihy by osvěžila zajímavější práce s formátem i kompozicí jednotlivých snímků, které diváka nefungovali tak jako třeba v Novém světě od Tana, ale trochu utahávali jednotvárností, kterou nabořil až zvrat v ději. Zřejmě to tak mělo působit, nicméně mě osobně to překáželo v tom, abych celou věc brala vážněji a plně si ji vychutnala.

16.01.2014 3 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

dobře odvyprávěno, ale jsem vděčná, že už mám ten maraton osobních neúspěchů za sebou

16.01.2014 4 z 5

Polomyšín Polomyšín Dario Fo

Milá vyprávění, nálada italského venkova mi připomněla Pagnolovy romány. Uvítala bych jen trochu víc vzduchu a pomalejší tempo vyprávění,což by z celé knihy udělalo opravdu krásný zážitek

31.12.2013 4 z 5