mataj mataj komentáře u knih

Stalkeři Stalkeři Paul Finch

Odhodlaný detektiv Hecke je přesvědčený o vzájemné souvislosti nevysvětlitelných zmizení mnoha žen, ale ani po dvou letech pátrání nemá výrazné výsledky. A i když ho jeho nadřízený stáhne z vyšetřovaní a nařídí mu dlouhou dovolenou, nezastaví ho to a v hledání pokračuje na vlastní pěst. Spolu s Lauren, sestrou jedné ze zmizelých žen, se konečně dostávají blíž a blíž k nebezpečné skupině únosců, kteří si říkají Klub sympaťáků. A že jim půjde o život je víceméně jisté.

20.10.2023 4 z 5

Muž na dně Muž na dně Iva Procházková

Docela se mi to líbilo. Motivů k vraždě i podezřelých bylo požehnaně, ale stejně jsem neuhodla. Televizní zpracování jsem neviděla ale další díly si ráda přečtu.

07.04.2023 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Nesnáze Ciri nemají konce. Dostane se do rukou krutého nájemného vraha a lovce lidí Bonharta, který ji nejdříve chce využít pro své podlé cíle ve válečné aréně, nakonec se ale rozhodne prodat ji tomu, kdo zaplatí více. Nicméně Ciri se podaří utéct a honička na ní pokračuje. Mezitím sledujeme osudy Geralta a Yennefer, kteří také nemají na růžích ustláno. Vynikající napínavé dobrodružství ve světě Zaklínače pokračuje.

03.01.2023 5 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Pozoruhodný historický román, čtivý a zajímavý. Postupným odhalováním životních příběhů jednotlivých postav se přenášíme do velice divokého období první světové války. Maud, Ethel, Bill, Walter, Gus, Gregorij, Lev a mnoho dalších jsou vhozeni do nového, měnícího se světa a my můžeme sledovat jejich napínavé dobrodružství na pozadí skutečných historických událostí. Napsáno neuvěřitelně poutavě.

09.11.2022 5 z 5

Nic nebude jako dřív Nic nebude jako dřív Karin Slaughter

Další velmi povedený díl, i když první byl malinko lepší. Will Trent je docela netypický vyšetřovatel, ale mně hodně sympatický, s pohnutým dětstvím a s poruchou čtení, kterou se snaží skrýt před okolím. Jsem zvědavá na další díly...

29.03.2022 5 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Velmi zdařilý první díl série. V knize se odehrávají dva růžné případy. Jednak mladá studentka policejní akademie se, v rámci svého studia, snaží zjistit informace ohledně dvacet let staré, nevyřešené vraždy a zároveň dochází k velice ošklivým fyzickým útokům na bezdomovce - mezi které patří i bývalý komisař, který vraždu dívky před dvaceti lety vyšetřoval. Byla jsem moc spokojena a chystám se na další díly...

18.03.2022 4 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Po delší době jsem si přečetla další díl z této série, a opět jsem byla velmi spokojena. Enzo se snaží vyřešit 20 let starou vraždu na základě zpráv a šifer, které po sobě oběť zanechala. Nechybí napětí, hlavně v závěru knihy a velice zajímavá zápletka.

10.03.2022 4 z 5

Vlna zločinnosti na zámku Blandings Vlna zločinnosti na zámku Blandings Pelham Grenville Wodehouse

Krásná, milá kniha povídek plná lordů a jejich malých problémů, protkaná tím správným anglickým humorem a sarkastickými poznámkami. Nepostradatelný komorník Jeeves (s klidem sobě vlastním) vyřešil nejednu peripetii a zapeklitou situaci.

23.06.2021 5 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Kniha mě chytla hned od začátku. Velice přirozeně a otevřeně popisuje práci lékařů bez hranic v oblastech, kam se jen tak někdo nevydá. Taky ukazuje střípky života tamních obyvatel a díky fotkám je to celé hodně autentické. Knize (a určitě ani autorovi) nechybí humor, nadhled a navíc trocha filozofie. Tomáš Šebek má srdce na správném místě a energie na rozdávání.

25.01.2021 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

(audiokniha)
I když místy zdlouhavé, ale určitě hodně zajímavé a mrznoucí vyprávění, které vychází ze skutečně dostupných informací (taky jsem se na ně musela mrknout). Perfektně popsané tajuplné prostředí Arktidy, nekonečný boj o přežití námořníků z Franklinovy polární výpravy a taky trochu toho nadpřirozena. Je to kniha, na kterou jen tak nezapomenu.

25.11.2020 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

(audiokniha)
Takové příjemné vyprávění o dětství a dospívání dvou kamarádek v 50. letech v Neapoli. Kniha je psaná formou vzpomínek Eleny na život v té době, jaký vliv měla její nejlepší přítelkyně Lily na všechna rozhodnutí, které udělala, na její postoj k sobě samé i k ostatním. Jedná se o první díl tetralogie a abych pravdu řekla, zpočátku mě to moc nezaujalo (taky v postavách jsem se občas ztrácela). Ale postupně mě kniha chytla za srdce a jsem zvědavá, jak se bude dál vyvíjet život jak Eleny tak Lily.

22.03.2020 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Docela zajímavá a vcelku čtivá kniha. I když jsem tušila, kdo stojí v pozadí psychického stavu Cass, vraha jsem neuhodla. Závěr knihy byl mnohem napínavější a měl větší spád. Celkově hodnotím knihu velice kladně, jako dobrý psychologický thriller.

24.10.2019 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Velice povedená detektivka. Napínavá, čtivá. Zajímavá zápletka, postavy i prostředí.

06.10.2019 5 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Čtivý a napínavý thriller, bizarní provedení vražd inspirované dětskou knihou a oběti, které jak se zdá nemají nic společného. Mnichovská komisařka Sabine se spojí s nizozemským vyšetřovatelem Maartenem, aby zjistila, proč se jednou z obětí stala i její matka, a aby pomohla otci, který byl z její vraždy neprávem obviněn.

21.08.2024 5 z 5

Zimní hrob Zimní hrob Peter May

Detektivní román odehrávající se v relativně blízké budoucnosti zasažené negativními důsledky klimatické krize. Náhodné nalezení zmrzlého těla novináře spustí události, při nichž umírají další lidé. Někdo se totiž snaží utajit nebezpečné informace. V popředí děje je příběh vyšetřujícího detektiva Camerona, který se snaží vyřešit komplikovaný vztah s dcerou.

03.05.2024 4 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Wolfram i Beneš musí řešit své vlastní problémy a možná by si i rádi užívali poklidnějšího života, jsou ale vtaženi do mocenských bojů šlechty snažící se získat co největší moc v království.

01.03.2024 4 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Tak tuhle knížku jsem si opravdu vychutnala. Narine Abgarjan píše neuvěřitelně citlivě a poeticky. Příběh o přátelství, vzájemné pomoci a lásce se odehrává v jisté, obtížně dostupné, horské vesnici, kde se život s nikým nemazlí, lidé zde přijímají vše s pokorou, jsou spjati s přírodou a věří v mýty, kouzla a ctí tradice. Opravdu hezké čtení.

01.02.2024 5 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Před patnácti lety zemřeli při vlakovém neštěstí dva mladí lidé, Napovo dvojče Leo a jeho přítelkyně Diana. A teď jsou zavražděni jejich další dva přátelé a po jedné se slehla zem. Nyní již policajt Nap se snaží odhalit tajemství, které to všechno obestírá, a sám se dostává do nebezpečí.
Docela napínavá detektivka, nicméně podle toho jak se děj odvíjel, jsem čekala zajímavější vyústění příběhu. Taky Napovo chování coby policajta bylo zvláštní a dost nesympatické, a jeho podivné vnitřní rozhovory s mrtvým bratrem mi vysloveně vadily.

27.01.2023 4 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Hlupák Johan – mistr kuchař, génius a znalec filmů, prorokyně zkázy Petra – nepochopená amatérská vědkyně, důchodkyně Agnes – tetka s fialovými vlasy a expertka na instagram a imaginaci, to je jenom hrstka podivných ale sympatických postav, kteří vystupují v novém románu JJ. Navíc několik jejich bláznivých rozhodnutí, vedoucích k sérii bizarních, ztřeštěných situací a o zábavu je postaráno. Alespoň já jsem se bavila.

12.01.2023 4 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

Zajímavá zápletka i napínavý děj. Ale musím přiznat, že s tímto dílem jsem trochu bojovala. Možná jsem se dost nesoustředila, ale přišlo mi to celkem chaotické a Oliviino chování nelogické. No uvidím, jak mě osloví další kniha od autorů.

14.10.2022 4 z 5