_Michelle_ _Michelle_ komentáře u knih

Vzpomínky na zítřek Vzpomínky na zítřek Cecelia Ahern

V tomto případě byl obal knihy daleko lepší než její obsah. Pár pasáží bylo zajímavých, ale jinak plno věcí zůstalo nedotažených, a to pro mne představuje zásadní rušivý element. Překvapivé rozuzlení čeká čtenáře v závěru knížky, ale i tak mi hlavou běží závěr, že to celé byla prostě blbost. Abych byla spravedlivá musím dodat, že kdybych knihu četla třeba v šestnácti, pravděpodobně bych v ní určité kouzlo našla.

12.10.2019 2 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Naprostá pecka. Děj byl živý, překvapivý, rychlý, barvitý, magický, no prostě Pratchettovský. Ani na chvilku jsem se nenudila a získala jsem nové oblíbené postavy. Konkrétně právo hájícího Karotku, který mimo jiné poctivě píše upřímné, resp. naivně laděné dopisy domů. Dále roztomilého dráčka Errola, který je ve své podstatě takový hodný škodič, protože očichá a slupne co ho napadne, ale je u toho pěkňoučký, má rád svého opatrovatele, takže se na něj ani nedá zlobit (pozn. hodil by se mi pod můj pracovní stůl, ledacos by se jistě rychle vyřešilo). V neposlední řadě se mi zalíbil a především rozesmál Kolík Aťsepicnu, tj. obchodníček, který vidí příležitosti obchodu všude a jde si střemhlavě pro svou tržbu z prodeje. Byl to krásný čtenářský zážitek. Děkuji pane Pratchette.

03.10.2019 5 z 5

Válečný kůň Válečný kůň Michael Morpurgo

Dojemný příběh o nezlomném poutu mezi zvířetem a člověkem. Vše je vyprávěno z pohledu koně, který žil a SPOILER přežil pro svého pána, kamaráda a především parťáka.

24.09.2019 5 z 5

Duben v Paříži Duben v Paříži Michael Wallner

Převážně smutně laděná kniha, která vás přenese do temných časů Francie. Zajímavý (mnohdy i poměrně napínavý) příběh o dubnové lásce, smělosti a neopatrnosti mládí, bolesti, smrti, beznaději, ale také odvaze. Možná bych oželela některé pasáže s detailními popisy mučení a ocenila podrobnější vylíčení šťastných společných chvil hlavních hrdinů. Knihu neřadím mezi to nejlepší, co jsem kdy četla, ale propadák to také nebyl.

20.09.2019 3 z 5

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci Zoufalé ženy dělají zoufalé věci Halina Pawlowská

Taková úsměvná jednohubka, díky níž se dá získat pocit, že ať už má člověk jakékoli mindráky, není v tom ani zdaleka sám. Vždy může být i hůř, a tak je potřeba brát život s humorem, nebát se zítřků a pokusit se užívat drobné radosti každého dne plnými doušky.

17.09.2019 3 z 5

Ztráty a nálezy Ztráty a nálezy Brooke Davis

Zajímavá ač spíše posmutněle laděná kniha vybočující z hlavního proudu. Neohrožení hrdinové si svéhlavě klestí cestu ke sdílenému cíli a čtenář jim napjatě drží palce, i když jejich putování mnohdy není zrovna učebnicové a korektní. Vše je obohaceno nebývalou specifičností/podivností ústředních postav. Bavila jsem se zejména u detailních poznámek Agathy evidujících její nemilosrdné vnímání chátrání vlastního těla. Těšil mě dětský pohled na svět malé Millie a hmatovou technikou jsem společně s Karlem vyťukávala jeho povětšinou úsečné věty. Celkově jsem byla knihou pozitivně překvapena a maximálně jsem si ji užila. Nepochybně zafungovalo kouzlo nečekaného.

13.09.2019 5 z 5

My dva My dva Andy Jones

Rozvláčný a místy poměrně nudný příběh o dvou lidech, mezi kterými se toho zas až tak moc zajímavého neděje. Neřekla bych, že se jedná o love story z pohledu muže. Je to spíše love story psaná mužem, který se snaží psát tak, aby se to líbilo ženám, resp. snaží se psát to, co si myslí, že chtějí ženy číst. V knize je to však mnohdy cítit, jelikož jí chybí mužská přirozenost i energie. Závěr knihy sice gradoval, ale byl plný smutku, což jsem u tohoto typu literatury úplně nečekala, takže jsem byla nepříjemně překvapená. Sečteno, podtrženo, kniha by mohla být klidně o polovinu kratší a čtenář by o nic nepřišel. Znovu po ní už pravděpodobně nesáhnu a předpokládám, že na ni rychle zapomenu, jelikož kdybych tuto knížku nepřečetla, nic by se nestalo. Co dodat: "Obal je v tomto případě mnohem lepší než obsah".

09.09.2019 3 z 5

Nestydaté plavky Nestydaté plavky C. D. Payne

Letní lehce humoristické čtení pro náctileté, tím jsou pro mne Nestydaté plavky. Knihu jsem dostala jako dárek a i když už můj věk nemá koncovku náct, tak jsem si ji po dlouhém čase, který nečinně strávila v knihovničce, přeci jen přečetla. Lze se u ní odpoutat od všech starostí, vypnout a bez hlubších myšlenek proplouvat nenáročným dějem. Nevýhodou však je, že kniha nic moc zajímavého ani podnětného (tedy alespoň dospělému člověku) dle mého názoru prostě nepřináší. Bylo to pro mě první setkání s tímto legendárním autorem, ale trochu se bojím, že možná i poslední, protože nejspíš cílí na věkovou skupinu, ke které může každý patřit jen jednou.

30.08.2019 3 z 5

My dokonalé My dokonalé Klára Mandausová

Příjemné počteníčko o životě, ve kterém se najde leckterá z nás. Vše servírováno optikou sympaticky výřečné ženy, která si na nic nehraje a užívá života plnými doušky, či lépe řečeno, jak se zrovna dá.

30.07.2019 4 z 5

Slunečnice Slunečnice Klára Mandausová

Velice svižné, velice vtipné a velice osvěžující čtení pro letní horké dny. Kristina je taková česká Bridget Jones, tedy rychlá, energická, ztřeštěná, správně přemýšlivá, plná lásky a zmatku v srdci. Řekla bych, že kdyby se knihy chopil šikovný tvůrce, mohla by na jejím základě vzniknout parádní "ukecaná" komedie do letního kina. Já bych se tedy určitě šla podívat.

26.07.2019 5 z 5

Projekt potomek Projekt potomek Graeme Simsion

Podivínství a racionalita mi nejsou úplně cizí, takže jsem si knihu celkem užila. Stala jsem se fanouškem Dona a držela mu při jeho novém neplánovaném projektu palce. Knihu jsem četla především v buse a během deštivé dovolené, takže ukrátila dlouhou chvíli a nemám nač si stěžovat. Pokud se mi někdy dostane do rukou i Projekt manželka, ráda si počtu.

24.07.2019 3 z 5

Porodní bábou proti své vůli Porodní bábou proti své vůli Patricia Harman

Působivý příběh o těžkých časech a lidskosti. Děj se pozvolna posouvá kupředu, nenudí a mnohdy překvapuje. Velice poutavý byl nápad autorky se zápisky doktora Bluma. Knihu to příjemně ozvláštnilo. Kladně hodnotím i fakt, že se nejedná o žádné umělé nastavování prvního dílu. Je to jiný příběh, který má s původním spojitost, plynule na něj navazuje a doplňuje jej. Krásný literární zážitek.

03.07.2019 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Příběh, tak jako řeka Hope, příjemně plynul a unášel mě proti proudu času do apalačských hor, kterými mě provedla sympatická a kurážná porodní bába s velkým srdcem Patience Murphyová. O téma porodnictví se nijak zvlášť nezajímám. Byla jsem tedy příjemně překvapená, když si mě autorka získala natolik, že jsem po dočtení této knížky ihned otevřela druhý díl. Myslím, že na knihu měla velice pozitivní vliv autorčina dlouholetá praxe porodní asistentky a bohaté životní zkušenosti, které jsou hodné ocenění.

26.06.2019 5 z 5

S duší Japonky S duší Japonky Denisa Ogino

Úvodem přiznávám, že S duší Japonky je mé první setkání s paní Denisou Ogino. Nemám tedy žádné srovnání s předchozí, soudě dle hodnocení, úspěšnou knihou Suši v duši (je aktuálně k nesehnání). Myslím, že život hlavní hrdinky propojený s Japonskem může být pro českého člověka rozhodně zajímavý. Alespoň pro mne tedy byl. Autorka má o čem povídat a to se cení. Každá mince má ovšem dvě strany. V tomto případě má ta druhá (odvrácená) strana mnoho vad na kráse. Příběh není vyprávěn plynule. Vyznačuje se nelogickými skoky v časových rovinách a jako celek nepůsobí nejlépe. Recepty obsažené v knize jako takové neodsuzuji, ale opět bohužel nedošlo k jejich přirozenému zapracování do textu. Tak nějak to na mě působilo dojmem, že jsou tam čistě pro nabobtnání rozsahu knížky. Nerada končím pesimisticky, a tak dodávám, že se mi moc líbí obálka a při čtení jsem se nenudila. Knížku jsem navíc zakoupila v Levných knihách, takže i s poměrem kvalita a cena jsem spokojená.

31.05.2019 3 z 5

Podivuhodná odhalení Artura Peppera Podivuhodná odhalení Artura Peppera Phaedra Patrick

Úžasná kniha, ve které vše dává smysl, plynule na sebe navazuje a je elegantně (nenásilně) obestřeno rouškou tajemství. Artura Peppera jsem si oblíbila a fandila mu při každém jeho odvážném kroku vstříc neznámu. Byl to báječný čtenářský zážitek, či lépe řečeno požitek a já už teď vím, že se s Arturem na jeho dobrodružnou cestu, až přijde ten správný čas, opět vydám.

22.05.2019 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Více hokeje, více politiky a mnohem více temných myšlenek. Není to již zdaleka tak poutavé, jako první díl, ale i tak jsem ráda, že jsem opět mohla zavítat na důvěrně známá místa a být součástí místní komunity, či lépe řečeno, doprovázet oblíbené hrdiny na jejich bojovné cestě vstříc k hokejovým zítřkům.

13.05.2019 4 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Velice silný a drsný příběh střetu dvou kultur z nichž jedna je pro svobodně smýšlejícího člověka toxická. Je zde zachycena nezlomná láska k dceři, statečnost, odhodlání i stavy úplné beznaděje, vyčerpání a zoufalství. Kniha se čte sama, od začátku až do konce budete jistě fandit Američankám, bude vám běhat mráz po zádech, bude vás štvát, že jsou místa, kde ženy nemají v podstatě žádná lidská práva a stále budete věřit ve štěstí a dobrý konec. Když tedy sáhnete po tomto románu, jistě nebudete, stejně jako já, litovat.

16.04.2019 5 z 5

Na rozcestí - Kolotoč nástrah se opět roztáčí Na rozcestí - Kolotoč nástrah se opět roztáčí Barbora Koudelková

Čtivá kniha o naivitě, důvěřivosti a slepé lásce Báry k muži, jehož doménou je především sobeckost a mlžení o rádoby podnikatelských aktivitách trestných díky údajným nekorektním zásahům jeho ženy. Názory matek se většinou neposlouchají nejlépe, ale v tomto konkrétním případě autorce přeji, aby své matce dokázala naslouchat, jelikož z obsahu knihy lze usuzovat, že je to možná její jediná naděje na klidnější a řekněme normálnější život.

02.04.2019 2 z 5

Kostka je místo, kam vždy ráda zavítám, jelikož zde všichni žijí poněkud praštěným a pro čtenáře zpravidla velice čtivým způsobem. Tento díl série o mladé aristokratce byl však za mě bohužel nejslabší ze všech. Hlasitý smích už se nekonal a zábavných překvápek bylo pomálu. Doufám, že budoucnost (např. v podobě opulentní svatby) bude vtipnější.

07.01.2019 3 z 5

Lily a chobotnice Lily a chobotnice Steven Rowley

S hodnocením této zvláštní knížky jsem si nějakou dobu nevěděla úplně rady. Jak ohodnotit knihu, která má poněkud vlažný začátek, podivný prostředek (u příhod z plavby jsem chvílemi pochybovala o autorově duševním zdraví) a dojemný konec, který vhání slzy do očí? Já jsem zvolila tři hvězdičky, jelikož ač má kniha nějakou tu vadu na kráse, přec je o nejvěrnějším příteli člověka, pro kterého já mám od malička slabost.

29.11.2018 3 z 5