MichelleS Online MichelleS komentáře u knih

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Vejce a já je asi známější, ale tahle knížka (vlastně 3) mě zasáhly víc. Betty umí tak krásně s nadsázkou popisovat nejvšednější problémy. A její boj o život s TBC, se vším strachem, nadějí, smutkem i novými přítelkyněmi, tak opravdový, až se člověku svírá hrdlo. A nakonec nezapomenutelné příhody rodinného života na ostrově, s nepřízní počasí, zákony schválnosti, dospívajícími dcerami, armádami přátel, dětí, zvířat ...
Svou sílu si Betty přinesla z milující velké rodiny, od maminky ( " Milovat život a radovat se z něho, ať je jaký chce - to byla maminčina koncepce a od útlého dětství nám vštěpovala pohrdání k sebe se litujícím "nemrcouchům" a učila nás hledat ve všem něco dobrého, zajímavého a veselého." ) a od babičky (" Nevařte to tak děsně dobrý - mužský sou čuňata, zbaštěj všechno.")...

29.09.2016 5 z 5

Job. Román prostého člověka Job. Román prostého člověka Joseph Roth

Prosté a krásné. Jsou scény, které se opravdu vryjí do srdce - třeba Menuchimova píseň. Nebo Mendelova slova k mrtvé ženě: "... Plný strázní a beze smyslu byl můj život. Zamlada jsem se těšil z tvého těla, později jsem jím opovrhoval. Snad to byl náš hřích; poněvadž v nás nebylo tepla lásky, ale mráz zvyku, všechno kolem nás zemřelo, znetvořilo se a propadlo zkáze. Tobě je dobře, Deboro, Pán měl s Tebou soucit. Jsi mrtvá a pohřbená. Se mnou nemá soucit, neboť jsem mrtev, a žiji. On je Pán, On ví, co koná. ..."

20.09.2016 5 z 5

Království z tohoto světa Království z tohoto světa Alejo Carpentier

Stačilo mi jedno deštivé odpoledne, nemohla jsem se odtrhnout. Zpočátku docela realistické scény se stávají stáje bizarnější, opojnější, ke konci už těžko rozlišit mezi pravdou, legendou, stařeckým blábolením... Pro tu úžasnou atmosféru to stálo za to.

17.09.2016 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Smutný příběh. Být dobrým rodičem není lehké, nedá se to realizovat jako projekt. Základem je láska, ta vždycky napoví, ne rady z chytrých knih a netu.

16.09.2016 3 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Kniha o lásce, ale naštěstí ne červená knihovna. I když je příběh plný zla, krutosti, slabosti, je tu i láska, soucit, magická krása. Láska se neřídí rozumem, může být i zničující, když člověk miluje toho nesprávného. Ale dá si poručit? Vášeň, skoro až chorobná posedlost, vulgarity, to vše mě zpočátku zaskočilo, pak jsem si uvědomila, že je to jen absolutní upřímnost hlavní hrdinky, ona vede pomyslný dialog se svým milým a otvírá se až do hloubi duše.

15.09.2016 5 z 5

Zapomenuté jablko Zapomenuté jablko Jean Anglade

Neznámá knížka, od autora jsem zatím nic nečetla, ale dostala mě do kolen. Možná proto, jak moc mi Matylda připomínala moji milovanou babičku. Dlouho jsem nečetla příběh tak plný lidskosti - dobré i špatné.

12.09.2016 5 z 5

Kdo miluje jinak Kdo miluje jinak Karin Fossum

Detektivka s velkou dávkou psychologie. Snaha pochopit a vysvětlit i to nepochopitelné nebo spíš to, co běžný člověk odmítá chápat. Přestože je z mnou přečtených autorčiných krimi určitě nejzávažnější námětem, Indická nevěsta a Provokatér byly pro mne napsané lépe.

11.09.2016 3 z 5

Straka na šibenici Straka na šibenici Daniel Petr

Četla se lehce, i když o nelehkých osudech. Dětský hrdina mě vzal za srdce a tolik jsem mu přála se z toho bahna vyhrabat. Nebudu prozrazovat, jak se mu dařilo... Líbil se mi lehce sebeironický způsob vyprávění, naopak odkazy na umělecká díla s výjimkou ústřední Straky na šibenici na mne působila jako zbytečné předvádění se. Občas nebylo jednoduché rozeznat skutečnost od výplodu alkoholem nasáklého mozku.

10.09.2016 3 z 5

Vědma Vědma Eliza Orzeszkowa

Bída, neznalost, pověry, závist.... tragédie.

07.09.2016 4 z 5

Žena v Berlíně: Deníkové zápisky z období od 20. dubna do 22. června 1945 Žena v Berlíně: Deníkové zápisky z období od 20. dubna do 22. června 1945 Anonyma (p)

Pozoruhodné svědectví, hodně námětů k přemýšlení. Kdo z nás může z dnešního pohodlí kohokoliv soudit? Netroufám si odhadnout, kam člověka dožene prostá touha po přežití. Pokud je deník v původní podobě (nebo jen s malými úpravami), je až neuvěřitelné, co vše dokázala pisatelka vyjádřit. A zase - není Němec jako Němec a není Rus jako Rus.... A tak můžeme pokračovat.

04.09.2016 4 z 5

Návrat do Crow Lake Návrat do Crow Lake Mary Lawson

Příběh není špatný, ale způsob vyprávění mi vůbec nesedl. To, co lze říct několika větami, je zbytečně roztaženo na mnoho stran. Nemá to atmosféru, vůbec netuším, kdy se děj odehrává, postavy jsou zpracovány velmi povrchně. Zaujala mě jen neobyčejná semknutost společnosti v Crow Lake a s ní spojená sousedská pomoc a podpora.

30.08.2016 2 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Detektivka s prvky tajemna, sympatická Tóra, vše na co jsem u této autorky zvyklá. Ze začátku trochu pomalejší rozjezd, ale houstnoucí atmosféra na luxusní jachtě to vynahradí. I rozuzlení je promyšlené, i když se některé kroky zdají ukvapené.

28.08.2016 4 z 5

Dvojčata Dvojčata Tessa de Loo

Příběh z války, vymyšlený, a přesto uvěřitelnější než některé opravdové vzpomínky. Otázky kolektivní vinny a osobní nevinny, kdo je viník a kdo oběť. Postavy nejsou černobílé, jsou lidské a dokázala jsem s nimi prožívat jejich strach, trápení, radost. Oceňuji, že se autorka obešla bez bombastických proslovů a šokujících zvratů, profláklých klišé, kdy všichni Němci jsou ti zlí. Žádná válka nemá vítěze - jen samé oběti.

23.08.2016 5 z 5

Lidé bez domova Lidé bez domova Stefan Żeromski

Lhala bych, kdybych tvrdila, že se kniha četla lehce. Byly pasáže, kterými jsem se prokousávala hodně těžce a naopak takové, které jsem hltala s tlukoucím srdcem. Nezapomenu na popis hornických domků nebo tabákové továrny ve Varšavě. Kdo všechno jsou lidé bez domova? Lidé bez vzpomínek na klidný domov dětství? Nebo Ti, co o něj přišli po smrti rodičů? Končí domov, když ve vlakovém kupé slyšíme jen cizí řeč? Nebo jsou lidé bez domova všichni ti, kteří nemají důstojný příbytek? Tomáš Judym je pozoruhodná postava, málokdy jsem se setkala s někým ochotným tolik obětovat pro své přesvědčení.

14.08.2016 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Čtivý thriller, ale něco tomu chybí. Hlavní zápletka zločinu byla dobrá. Ale je tu hodně ale. Nedovedla jsem si vytvořit k nikomu vztah, Martin mi nebyl sympatický, ale ani protivný, dávné bouře citů jsem nikomu moc nevěřila (tedy spíš jejich sílu po letech), o nikoho jsem se moc nebála. Plno situací je tak přitažených za vlasy, až to působí směšně. Postavy jsou úporně natlačené do dramatické, efektní situace (banka, potápění) za cenu ignorování logiky a uvěřitelnosti. Některé postavy a zápletky jsou až zbytečné (Zuzana, politika, imigranti), ale aktuální a asi žádané. Samira a Vincet nikdy nespí, stále hlídají. A to počasí - zdá se, že počet bouřek vytvářejících působivou scenérii soupeří s počtem Servazových skorozmrtvýchvstání.
Přemýšlím, zda podobnost hackerky na motorce, která má raději holky, je náhoda nebo pocta jinému autorovi.
Dost mi vadilo neustálé odkazování na předešlý příběh. Mráz jsem nečetla a asi ani nebudu, tolik je toho tady prozrazeno. Nepřijde mi to se čtenářem fér hra; ti, co četli Mráz, budou navazovat, a co ostatní?
Na knize je hodně vidět snaha prodat. Když není příběh nejlepší, musí se dodat zdání, že to tak je - vzletnou anotací, bombastickým formátem. Ano, ten formát. V knihkupectví tento výrazně barevný tlustopis nepřehlédnete. Ale toho zbytečného papíru - velké okraje, velké mezery, velké řádkování - stačil by na 3 knihy, co udržíte v ruce a vejdou se do kabelky.

06.08.2016 3 z 5

Rybí koncert Rybí koncert Halldór Kiljan Laxness

Nevím proč jsem čekala vyprávění spíš melancholické a poetické, ale tahle knížka je překvapivě vtipná. Takovým tím nikoliv prvoplánovým, nikoliv vulgárním, ale inteligentním humorem a jemnou ironií. Nečekejte žádné napětí, snad jen - dozvíme se, jak ten slavný pěvec zpívá? Vcelku banální historky jsou cestou k seznámení s islandskou náturou a zvyky. Ty nejabsurdnější momenty jsou zabaleny do nejvzletnějších proslovů. A mezi tím schované jsou takové malé perličky zdravého rozumu a radosti ze života.
"To nejmenší, co může člověk udělat, je nechat každého žít, jak chce, pokud nebrání žít jiným, jak chtějí."

02.08.2016 4 z 5

V zemi bílého oblaku V zemi bílého oblaku Sarah Lark (p)

Čtivý romantický příběh z atraktivního prostředí Nového Zélandu poloviny 19. století. V rámci žánru patří k těm lepším, i když už jsem z červené knihovny trochu vyrostla a volím ji pouze občas - jako třeba teď lehčí prázdninové čtení. Tady mi byly sympatické obě hlavní hrdinky, každá jiná, obě nepříliš uvzdychané, dovedly se poprat se životem a najít v něm radost. Bohužel jak už to u romantických příběhů bývá, je čtenář o krok napřed a také množství náhodných osudových setkání ve správný čas přesahuje únosnou míru, dramatické situace jsou občas příliš vykonstruované a nepravděpodobné.

31.07.2016 3 z 5

Dáma ve zlatém Dáma ve zlatém Anne-Marie O'Connor

Tahle kniha se chce zalíbit všem, ale to je nejsnazší cesta jak mnohé zklamat. Všechny ty lákavé věty na obálce a v anotaci více slibují, než je pak splněno. Takže milovník umění bude otráven malým rozsahem informací věnovaným Klimtovi a vzniku obrazu, čtenářka očekávající vášnivý vztah mezi malířem a modelkou se nedozví nic a knihu odloží zahlcena informacemi, příznivec thrillerů (ano i to slibuje anotace) nejspíš nepřekoná ani několik kapitol, zájemce o historii bude na rozpacích - mnoho informací, ale co zdroje, je vše podloženo fakty nebo je část dílem fantazie?
Mně se líbila nejvíce první část, popisující atmosféru Vídně přelomu století. Osudy široké Adeliny rodiny a přátel byly určitě zajímavé, ale občas jsem se v jménech a vztazích ztrácela a musela listovat zpět, určitě by se hodil jmenný rejstřík postav s několika řádkami životopisu. Hodně prostoru je věnováno tomu, jak nacisté likvidovali Židy a získávali jejich majetek. Poslední část zabývající se navracením nebo spíš nenavracením majetku oprávněným byla už pro mne doslova vyčerpávající. Měla jsem pocit, že každému jde o majetek, ale navenek se očišťuje řečmi, že tak by to Adele chtěla. Právní kličky jsou pro mne španělská vesnice a náhled jednoduchým selským rozumem nebo jen optikou slušného člověka tu nefunguje.

24.07.2016 3 z 5

Bludná hvězda Bludná hvězda Jean-Marie Gustave Le Clézio

Zvláštní krásné čtení. Některé motivy, slova, obrazy, ... se stále vracejí v malých obměnách. Připomíná mi to poslech oblíbené písně, vím, co přijde, ale je to tak hezké, že si ji pustím i několikrát za sebou.

18.07.2016 5 z 5

Východní vítr a Západní vítr Východní vítr a Západní vítr Pearl S. Buck

Střet čínských tradic a nového, moderního myšlení pronikajícího ze Západu. Obzvlášť silně na mne zapůsobila bolest novomanželky Kvej-lan, vše, k čemu byla dokonale vychována, vše krásné, bylo pro jejího manžela směšné a plné zastaralých pověr.

13.07.2016 4 z 5