booklover_mili booklover_mili komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knihy Kateřiny Tučkové nejsou pro každého čtenáře. Přesto by si knihu měl přečíst každý a právem je i v povinné četbě k maturitě (bratr ji v seznamu měl). Věřím, že je dobré pro nás Čechy vědět, co se tu dělo a jaké místo je s tím spjato.
Jsem moc ráda, že se autorka věnuje příběhu bohyň ze Žítkové. Jak je v knize psáno po staletí je nezastavily ani čarodějnické procesy, ani mor, dorazil je až bolševik.

Měli skutečně léčivé a některé z nich i čarodějnické schopnosti? To je na každém z nás, zda tomu uvěříme.
Knihu budu dlouho vstřebávat a musím se jet podívat do Bílých Karpat na ty domy a hlavně celkově do té krajiny.

Jsem také rada, že teď už vím, co jsou to zeliny.

24.09.2024 5 z 5

Strom čarodějnic Strom čarodějnic Elena Collins (p)

Krásný a velmi čtivý příběh se dvěmi dějovými linkami, tedy jedné ze současnosti a druhé z 17. století.
Líbilo se mi, že autorka staví na reálných základech z dob čarodějnických procesu v Británii a co hrozivého se tenkrát dělo. Lidé byli zbytečně pověrčiví a neuměli si hodně věcí vysvětlit jinak než že jsou to čáry.
Kniha mi připomíná psaní B. Erskine, kterou mám moc ráda.

03.08.2024 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Mám ráda knihy, které ve mně rezonují ještě nějakou dobu po přečtení, kdy na knihu musím myslet a přemýšlet pořád dokola o konci.
Přitom tahle začíná tak nevinně vyprávěním malého kluka, který toho moc ze života nemá, je jen zavřený doma a přemýšlí, jaké by to bylo mít kamarády a žít normální život. Pak se ale začne rozjíždět příběh a přidávají se vypravěči - matka a otec. Příběh pak dostává zcela nový spád. Kluk dospěje, pak dostáváme pohled a historii života matky a nakonec otce a nečekané rozuzlení a jak to všechno vlastně bylo.

Co dělal otec každou neděli odpoledne? A proč odcházel? To se dozvíte až na posledních stranách a stojí to za to!

13.11.2023 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Kniha o naději v životě, kdy člověk už nějak neví, jak dál a myslí si, že je na tom světě zcela sám.
Krásný sloh, příjemné a nekomplikované čtení. Pravda místy to bylo i nudné, ale nakonec ten konec byl opravdu silný.

12.07.2024 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Knihy Viktorie Hanišové se čtou sami. Připomínala mi Les v domě od Aleny Mornštajnové, ale přece se kniha v mnoha ohledech lišila. Nejhorší na celé knize je fakt, že se tohle skutečně v nějaké rodině děje, že někdo zažívá v rodině zneužívání a vlastní rodina mu nevěří... člověk se pak cítí jako v pasti.

Hlavní hrdinka Sisi se vypořádává s traumatem a odvržením rodiny tím, že chodí denně v tátových pohorkách na houby - tedy dělá aktivitu, ke které jí on sám od dětství vedl.

03.12.2023 4 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

(SPOILER) Tak čtu knihu Srpny též v srpnu.
No byla to síla! Přečteno za pár hodin. Pořád ale přemýšlím, co vlastně napsat. Kde je pravda? Vymyslela si Daniela to co údajně viděla doma nebo to všichni raději popírali. Přiznám se, že místy jsem Daniele nevěřila. Přišla mi jako typický "unreliable narrator". Nemohu si pomoct, ale dělo se jí toho tolik ještě před Štěpánem, že mi přišlo, že si za strašně věci může sama. Že by měl doma opravdu kameru nebo byla už tak zoufalá, že je srpen, kdy má deprese, že měla halucinace. Mám v knize spoustu otazníků. Asi ji musím vstrebat.
Samozřejmě konec byl strašná a silná manipulace od Štěpána, ale nemám jasno, jak to bylo v jejím dětství.

Každopádně skvěle napsaná kniha. Silná a čtivá. Ráda doporučuji.

23.08.2023 4 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Wow! Dočteno a nemám slov.
Hlavní myšlenka knihy je, že na staré křivdy se nezapomíná ani po letech... Příběh plný bolesti, vzpomínek a odplaty. Doporučuji.

03.07.2024 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Knihy Petry Dvořákové mám moc ráda. Nejprve mě oslovila Vránami, pak Zahradou a nyní přichází její zatím poslední kniha Pláňata. Připomíná mi lehce mix Vran i Zahrady se směsicí děl od dalších současných českých autorů.

Máme zde osmdesátky a devadesátky a nešťastnou, neharmonickou rodinu, kde si nikdo pořádně nerozumí. Matka je jen nespokojená, vnitřně strašně nešťastná. Neumí si sama pomoct, chodí na psychiatrii, pořád jen dokola na všechno nadává. Po pádu komunistů i na současnou dobu a jak dříve nám bylo přece líp. Otec hodně pije a jak román postupuje má až chlípné myšlenky na svou druhou dceru, protože mu připomíná jeho ženu, když byla mladší a neřvala na něj.... Nikdo z nich ale nic nemění. Prvorozená dcera je tak jakoby v knize bokem a druhá Pavlína je dalo by se říci hlavním vypravěčem.

Ze začátku knihy mě mrazilo, jak moc jsem zapomněla na to, jaké to bylo, když jsem byla dítě a nic moc jsme neměli, jak jsem nosila jen oblečení po sestřenici a styděla se za to, jak vypadám. Doma jsme nic neměli, často jsme strádali a neměli peníze. Paní Dvořáková umí dokonale vystihnout dobu, ve které jsme žili a často popisuje i skvěle detaily. Říkám si, na kolik z toho jsem zapomněla. Jak se k sobě i lidé chovali, jak se mluvilo doma a co jsme tehdy řešili.

Příběh se mi líbil, knihy paní Dvořákové se čtou samy a tuto jsem opět přečetla za jediný den. Nemohu jinak než plný počet hvězdiček.

15.11.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Potřebovala jsem knihu, od které se nemohu odtrhnout. Nove vydání, poprvé v českém překladu, mě nadchlo! Za první večer jsem přečetla 179 stránek a pokračuji dále.

Kniha se odehrává v totožném vesmíru co Daisy Jones. Fiktivní americká filmová hvězda typu Elizabeth Taylorové, chce poprvé v životě vyprávět svůj životní pribeh a vybere si k tomu překvapivě dost neznámou autorku.

Nečekané zvraty, zajímavé vztahy, ale i na Hollywood místy pevné vztahy. Baví mě postava Evelyn. Je to silná žena, která je bolestivé upřímná a místy i drsná, ale to ji naučil život. Její postava nám ukazuje, že někdy je dobře, prostě jen chytnout příležitost za pačesy a vstříc neznámé budoucnosti.
Udělat kroky, které nám ostatní neschvalují. Hlavní je věřit si a nebát se. A že má Evelyn sebevědomí až až.

18.02.2023 5 z 5

Divé ženy Divé ženy Emilia Hart

Kniha o síle žen trvající po staletí v jedné rodině předáváné z generace na generaci.
Stránky se otáčí samy. Nechybí tajemno, trocha magie a hlavně spjatost s přírodou a zvířaty. Ráda doporučuji.

18.08.2024 4 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Po přečtení prvního dílu jsem si musela doobjednat druhý a hned jsem se do něj pustila. Kniha se čte lehce a popisuje mladou sestřičku (moc milá a skromná postava, která se pere s nelehkým osudem). Moje máma je sestřička a tuhle dobu v mládí zažila - neumím si představit "bonzování", nahlašování, přidělování bytů, strach z pomluv. Dobře byl i popsán porod, "hekárna", a následně jak jak se volalo otci (ti u porodu nesměli být a i hlavní hrdinka říká, že si tam Oldřicha neumí představit).
Hlavně ale v jakém stavu v bytě (byt 4. kategorie) žili s Oldřichem a k tomu všemu ta jeho ex manželka - to bylo taky něco. Při čtení jsem si mnohokrát říkala, že jsem ráda, jak žijeme nyní.

Autorka i suprově vystihla mluvu té doby - úplně se člověk dostane do 70. let do lékařského prostředí. Těším se na další knihy autorky.

04.05.2024 4 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Leckdy až surově vykresleny život v 70. letech za komunismu. Kniha je fantasticky napsaná a vybízí ke konci ihned začít číst druhý díl. Ten jsem si také hned objednala.
Sestřička Silvie mi je moc sympatická. Snaží se žít velmi poctivě, skromně, je pracovitá a snáší rány osudu ale i každodenní nadávky či pomluvy na pracovišti. Jak jsem ráda, že v této době nežiju.

27.02.2024

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Opravdu je nemožné tuhle knihu odložit! Kniha o dětské lásce, zradě a odpuštění. Jak sama autorka říká - chtěla napsat knihu o tom, že je normální, když člověk něco pokazí , ale nakonec se ze všech sil snaží udělat všechno pro to, aby to napravil.

Nádherný příběh Sama a Percy. Ještě dlouho ve mně bude kniha rezonovat.

01.12.2023 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Moc milý přesto smutný příběh ideální na podzimní večery.
Pan Truluv (Arthur Moses) je čilý stařík, žijící po smrti své milované ženy sám a každý den jde na hřbitov, aby s ní poobědval. Na hřbitově potkává dívku Maddy, která ztratila matku po narození. Současně máme i příběh Arthurovi sousedky Lucille, která opět nachází svou lásku ze střední školy a pak ji náhle ztrácí....

Řekla bych, že se jedná o příběh plný naděje, že ve stáří nebudeme sami a že kolem sebe vždy budeme mít někoho, kdo nás má rád.

Kniha se dá přečíst za jediný večer, je velmi oddechová. Připomínala mi Knihonoše. :)

25.11.2023 4 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Mě se kniha moc líbila. Téma umírání a možnosti si prodloužit za cenu vymazání něčeho jiného ze světa je trefně zvolené téma, nad kterým se čtenář musí zamyslet. Opravdu bychom každý den něco obětovali za cenu dalšího dne života? Co kdyby zmizely mobilní telefony, hodiny nebo právě kočky?

Hlavního hrdinu trápí bolesti hlavy a zjistí, že má nádor na mozku. Úplně jsem se vžila do jeho ostré bolesti hlavy, která mě trápila samotnou skoro rok v kuse.
Souhlasím s tím, jak bylo řečeno níže, že kniha není pro nikoho, kdo se potýká např. Se smrtí někoho blízkého či sám umírá a nemůže se s tím ztotožnit. Může vás to rozhodit.
Každopádně skvělá kniha a moc ráda doporučuji.

01.11.2023 4 z 5

Transcendence Transcendence Jewel E. Ann

Nečekala jsem, že by se mi taková kniha mohla líbit, ale stalo se. Od první kapitoly jsem se začetla a nemohla přestat. Stránky vás nutí pokračovat dál a hltala jsem každé slovo, abych věděla, jak to dopadne.
Těším se na další díl :)

26.09.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Na to že má kniha tak vysoké hodnocení jsem asi čekala něco lepšího.

Pracuji na univerzitě s doktorandy, takže prostředí, kde se kniha odehrává super a je to něco jiného od ostatních rom-com. Souhlasím však s názory níže, že je to hodně romantické klišé a při čtení jsem měla pocit, že čtu Young Adult. Nicméně je to lehká a vlastně i čtivá knížka, ideální na dobu, kdy potřebujete oddech od náročných dnů v práci.
Výraz číča na konci v bonusové kapitole a asi 100x slovo čů*** nějak strašně zapříčinily, že jsem pak z knihy neměla ani dobrý pocit. Škoda těch výrazů.

01.09.2023 3 z 5

Rozložíš paměť Rozložíš paměť Marek Torčík

Knihu jsem přečetla tento rok již podruhé. Nestává se mi, že bych se k nějaké knize vracela, ale tahle je po druhém přečtení pro mě zase jiná. Velmi povedené dílo napsané stylem, na který nejsem zvyklá, ale nijak mi to nevadilo a do děje jsem se rychle začetla. Autor bravurně vykreslil myšlenky i typickou náturu Čechů na počátku milénia a v devadesátkách, kdy jsem vyrůstala. Předsudky, narážky a urážky, věčný cynismus a nadávání na druhé, na politiku, na stát. Řeší se téma alkoholismu (děda) a nemožnosti a neochotě se posunout v životě a prostě stagnovat (matka).

Důležité téma je ale téma paměti - jak je důležité zapomínat ale zároveň nezapomínat. Jak si naše mysl může pamatovat stejnou situaci jinak než druhá osoba.
Zapomínat bychom měli pro to, abychom nezůstávali na stejném místě a posouvali se dál. Oproti tomu nezapomínat bychom zas měli pro to, ať se poučíme a neuděláme ty stejné chyby.

Skvělé dílo! Tleskám!

14.10.2024

Toskánské dědictví Toskánské dědictví Julianne MacLean

Nádherná kniha! Napsaná tak citlivě a poutavě. Příběh jedné osudové lásky, která byla utajena roky. Skvělé vykreslené postavy - zejména Sloane a její vnitřní boje. Lili a Anton a jejich spalující vášeň a Fred a jeho zatrpklost a strach z toho, že zůstane sám.

Silný příběh - kniha se čte sama. Ideální na léto. Moc doporučuju. Pro mě rozhodně překvapení tohoto léta.

04.07.2024 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

(SPOILER) Jako prvotina autorky slabší. Výborné střídání úhlu pohledu a říkala jsem si, že to bude super čtení. Začátek slibný, střed zas naopak přestřelený za vlasy - skoro jako nějaká pohádka. Konec zas silný.

Škoda toho vymyšleného nebe a to jak se babička dívala na vnučku z nebe skrz televizi.

15.05.2024 3 z 5