nela3812 nela3812 komentáře u knih

Dvě prázdná místa Dvě prázdná místa Zuzana Holčíková

Oproti prvnímu dílu je zde vidět velký posun a mohu upřímně říci, že mínusy, které jsem vnímala ve Hře na druhou z velké části vymizeli. Opět jsem se do příběhu velmi snadno začetla a hltala jej každou volnou chvíli. Nela je zkrátka člověk, jehož příběh chcete znát a prožít společně s ní.

Příběh je tentokrát mnohem více plynulý a neměla jsem tak často pocit, že mi kousky příběhu chybí. Větší prostor také dostaly dialogy mezi Benem a Nelou, které konečně získávají na intenzitě, hloubce a především smyslu. Konečně ti dva vedou smysluplné konverzace, kde jen nemlží, a k něčemu to skutečně vede. Příběh se tak zdá mnohem reálnější a měla jsem pocit, že jim více rozumím.

Ve Hře na druhou jsem si k Nele i Benovi vytvořila vztah a určité pochopení pro jejich vztah a situaci. Ale nedokázala jsem pochopit, jak to celé vzniklo, zoufale mi tam chybělo víc z nich obou, abych to byla schopná pochopit a více prožít. Tedy je to ale jiné a mnohem více jsem cítila, že jejich příběhu rozumím a prožívám to společně s nimi.

Pokračování je rozhodně lepší než "první dil", ale rozhodně dejte šanci celému příběhu. Lepe tak pochopite oba hlavni hrdiny a celou situaci. Má to své mouchy, ale i přesto si vás to svou reálností získá.

Hodnocení 4/5

13.09.2023 4 z 5

Hotel Magnifique Hotel Magnifique Emily J. Taylor

Tento příběh má rozhodně kouzelné prostředí a naprosto geniální zápletku, kterou se mi do samého konce nepodařilo odhalit. Naopak je zde opravdu velmi pomalý začátek a děj by mohl být lépe rozložen, aby působil dynamičtěji. Konec byl totiž opravdu velmi rychlý a vše končí lusknutím prstů, což je sice vzhledem k příběhu poetické, ale pro čtenáře po takovém napětí nic moc.

Hotel Magnifique se může právem pyšnit opravdu krásným prostředím. Autorka nám však většinu popisů, především jednotlivých pokojů, naservírovala najednou. Velká část příběhu se tedy skládá pouze z popisu místností, jejich zvláštností a talentů. Je to krásné, promyšlené, detailní a neskutečně magické. Ale bylo toho moc najednou. Raději bych různé pokoje a místnosti viděla v průběhu celé knihy, abych to mohla lépe vstřebat.

Vůči hlavní hrdince jsem pociťovala drobné nesympatie, protože byla až příliš horlivá, roztěkaná a ve výsledku i kapku hloupá. Právě díky tomuto charakteru se dějová linka odvíjela zvláštním tempem. Hlavní hrdinka dlouho nikde nepostojí, nevede komplikovanější konverzace a rozhodně vždycky spěchá a nepřemýšlí! V ději je to tedy potom šup sem, šup tam.

I přes pomalejší začátek a zmíněné body se mi příběh líbil. Poměrně snadno jsem se do příběhu začetla a nechala se unášet na jeho magické vlně. Nechci příběh s něčím porovnávat, pro mě byl opravdu jedinečný, a věřím že i přes průměrné hodnocení si v něm každý čtenář dokáže najít svůj magický koutek. Dejte knize šanci a zklamaní určitě nebudete.

3/5

Spolupráce s @knihydobrovsky

07.09.2023 3 z 5

Hra na druhou Hra na druhou Zuzana Holčíková

Čtení této knihy ve mně vyvolalo pocit, jako by mi snad celý příběh vyprávěla blízká kamarádka. Četlo se to naprosto samo a čtenář tomuto příběhu ze života velmi snadno propadne. Autorka příběh vyplnila nejen sympatickým vyprávěním, ale také zajímavými citáty ze života a aktuálními myšlenkami, se kterými se dnes a denně ve svém životě potkáte. Troufám si říct, že právě to jsou důvody toho, proč si vás příběh okamžitě získá.

Ačkoliv jsem se do příběhu okamžitě ponořil a přečetla jej jedním dechem, chybělo mi tam hned několik věcí. Často jsem měla pocit, že nám někdo mimo utíkají důležité části děje v okamžicích, které tam nejsou popsány. Přesuny v čase jsou pouze v rámci dnů či týdnů, ale já bych ráda věděla, alespoň ve stručnosti, jako měla ty dny Nela myšlenky a co dělala. S ohledem na to, jaký vztah autorka popisuje si myslím, že se neobejde jediný den bez myšlenky, která se k tomu stáčí. A já bych tam ty myšlenky ráda viděla, ráda bych tam viděla to trápení a úzkost, která k tomu patří.

Také jsem postrádala více rozhovorů mezi Nelou a Benem. Na to jak hluboký je údajně jejich vzájemný cit, je tam až směšně málo rozhovorů, které by vedli právě oni dva. Proč o situaci více mluví? Veškerá komunikace probíhá spíše skrze oči a výrazy ve tváři. Opravdu reálné rozhovory o vzniklé situace vede Nela spíše s Romanou. Tyto rozhovory jsou ale věčné chození kolem horké kaše. Vím, že to tak někteří lidé mají ale dříve či později se dostanou k jádru věci. To se tady ale nestalo. Ocenila bych trochu přímosti.

Příběh je čtivý, ze reálné života i prostředí. Přečtete jej za jedno odpoledne u skleničky vína. Rozhodně mu dejte šanci a napište mi, co na něj říkáte.

Hodnocení: 3/5
Za knihu k recenzi děkuji Autorce Z.H.

05.09.2023 3 z 5

Leto porušených pravidiel Leto porušených pravidiel K.L. Walther

Tohle je tak neskutečně milé a vtipné čtení, až se mi tomu nechce věřit. Vyprávění mi na prvních stránkách nejprve nesedlo, ale čím více stran jsem přečetla, tím více mě příběh pohlcoval. Jsem ráda, že jsem nedala na první dojem a knihu neodložila. Pokud to tedy budete cítit stejně, rozhodně to neváhejte a dejte tomu více prostoru! Nezklame vás to!

Nejzajímavějším prvkem celé knihy je hra. Celá rodina (tzn. desítky členů) hraje hru na vraždy a tajné oběti. Tato hra si mě získala okamžitě a pokud bude jakákoliv možnost, chci jí hrát a vyhrát! No a právě díky této hře jsem hltala stránku za stránkou a přemýšlela jsem, kdo nakonec zvítězí a doufala, že nás nečeká předvídatelný konec. To se mi, k mé radosti, splnilo.

Romantická linka má přesně takový ten letní románkový vibe. Opravdu se to dlouho tváří jako obyčejný letní románek, ale jak všichni víme, nikdy to letními románky nekončí. V tomto případě však tento pocit zůstával opravdu dlouho a my tak můžeme skrze hlavní hrdiny prožívat úplně jiné pocity, než je u romantických knih obvyklé. Okamžitá zamilovanost na první pohled nedorazí.

Obálka knihy se pyšní tím, že je napsaná na motivy písní T.S. většina songů se však v českém překladu ztratila a pokud neznáte jejich české názvy, pravděpodobně si jich tam, stejně jaká já, nevšimnete. Nejsem vyloženě hudební maniak, takže mi to tam nijak zvlášť nechybělo.

Příběh má ale až příliš mnoho postav. Ke každé získáme sice jen základní informace, ale úplně bohatě to stačí na to, abyste neměli tušení kdo je kdo a jak se tam vzali. Na začátku knihy je rodokmen, který mi však nijak nepomohl. Více stránek orientaci v postavách spíše komplikuje, než ulehčuje.

Hodnocení: 4/5
Za knihu děkuji @Cosmopolis

05.09.2023 4 z 5

Zlatá Grai Zlatá Grai Kristina Waagnerová

Autorka vystavěla opravdu úchvatný a dechberoucí fantasy svět. V průběhu celého dílu jej popisuje natolik detailně, že se v něm ani nezkušený čtenář fantasy neztratí. Je však potřeba počítat s větším množstvím postav, které chtě-nechtě nějaký ten chaos v hlavě udělají.

Původně dvě dějové linky se v druhé polovině knihy začnou spojovat a následně jedna zcela zmizí. Vzhledem k tomu, jak těžko se mi právě ta zmizelá linka četla, mě to dost mrzelo. K některým částem jsem se musel vracet opakovaně, protože mi unikala pointa celého dění. Upřímně doufám, že v dalších dílech se autorka k této dějové lince chystá vrátit, jinak pro mě zcela ztrácí jakýkoliv účel v příběhu minimálně by pak nemusela být tak detailní. Naopak linka, ve které hrála hlavní roli Israell se mi vždy četla naprosto skvěle. Děj kolem ní byl zajímavější a celkově to lépe utíkalo.

Postavy jsou charismatické, rozdílné a většina z nich je také bojovná, průbojná a vlastní prořízlou pusu. Konverzace vás tedy rozhodně nudit nebudou, a to ani v případech, kdy jde o dvorní etiketu nebo válečné strategie. Co je trochu méně sympatické jsou rozsáhlé popisy myšlenek jednotlivých postav. Sice díky tomu můžeme postavy lépe poznat a pochopit jejich myšlení, ale příběh se pak velmi vleče. Jsou postavy, kterým do hlavy upřímně vidět nepotřebuji. Malý pěšáci ve velké hře.

Chyběl mi zde také více epický konec. Slouho se schylovalo k velkému souboji, který byl za mě naopak utnut až příliš rychle a příliš snadno, ačkoliv chápu, že o tom právě ony nabité schopnosti jsou.

Celkově jsem však knihou a celým světem velmi mile překvapena. Je vidět, že autorka do příběhu vložila potřebnou péči a cit a svět vystavěla do nejmenších detailů. Těším se, až si přečtu další pokračování spojené s naší zlatou grai. Ta holka má totiž vážně neskutečně sympatickou povahu.

Hodnocení: 3,5/5

#spolupráce s autorkou

05.09.2023 4 z 5

Rty s příchutí vína Rty s příchutí vína Aleš Novotný

(SPOILER) Přiznám se, že jsem po předchozích zkušenostech byla dost skeptická a příliš očekávání jsem od romantiky, z pohledu muže, neměla. Zároveň jsem však měla velké naděje v autora, jež píše naprosto peckové YA thrillery, a kterého chválím všude, kam jen vejdu. Moje spíšené pocity e po dočtení proměnili v naprosté nadšení. Mé dosavadní zkušenosti s muži a romantikou budiž vyvráceny!

Svižný romantický příběh z vinic si jistě získá každého čtenáře romantiky, který po něm sáhne. V příběhu nechybí romantika, s citem popsané sexuální scény, víno a ani krásy moravské krajiny a místních vinic. Na tak malém počtu stran zvládl autor strhnout všechny zmíněné body, a navíc přidat také silný příběh spojený s homofobií. Lehce naťukne také sexualitu, rodinná dramata, výchovy a LBTQ+. Za všechna toto témata palec nahoru.

Jediné mínus vidím v hloubce vztahu mezi Elenou a Nikolasem. Na tak malém počtu stran se jejich vztah nestačil příliš vyvinout do hloubky a nebylo tolik prostoru na dialogy, které by k prohloubení vztahu byly potřeba, ačkoliv v posteli prohlubování opravdu neflákali. S ohledem na konec celého příběhu je však jejich vztah na opravdovém začátku, a tak to zůstane až do konce. Tohle je spoiler, za který mě možná budete nenávidět nebo právě naopak: ale díky za to, že tenhle romantický příběh, neskončí vyznáním lásky, ale je ukončen tak nějak v průběhu cesty ke štěstí.

Má to své mušky, ale je to krásný příběh na jedno či dvě odpoledne, který vás opravdu vtáhne a zanechá ve vás stopu uvědomení, když v něm narazíte na tvrdou realitu.

PS: Kde je jako nějaké vzrušující a detailní propojení mezi hlavními hrdiny a vinicí? Opravdu tam znatelně chybí konkrétní scéna! Kdo si knihu přečte, jistě bude tušit, co tím myslím.

Za knihu děkuji nakladatelství Grada a Cosmopolis

28.08.2023 4 z 5

Fotografka Fotografka Mary Dixie Carter

Nadějný thriller, který ani z poloviny nedosáhl svého potenciálu. Příběh je čtivý a myšlenky nebyla špatná, ale je to nedotažené. 90% knihy se s drobnými odchylkami stále opakuje, až nakonec příběh vygraduje na posledních 10 stránkách.

Příběh postrádá mnoho informací z minulosti hlavních hrdinů, které by čtenářům osvětlili jejich chování. Například proč si Delta tak moc hraje s fotografiemi? Proč Amelia tolik touží po druhém dítěti, když není schopná milovat to první? Proč je Fritz tak divný a co vlastně chce? Nejvíce otázek však budou mít čtenáři na Jaspera, údajného syna hlavní hrdinky což s největší pravděpodobností neměl být středobod celého příběhu.

Všechny postavy (kromě malé Nat a naivního Iana) jsou psychicky narušené a navzájem se to v příběhu hodně bije. Tolik narušených postav na jednom místě takovému příběhu spíše uškodí, než-li pomůže. Nehledě na to, že autorka ke každé postavě vytvořila téměř neznatelnou vedlejší linku a žádnou z nich nedotáhla do konce.

Po dočtení se tady nabízí spoustu otázek, ale ta nejdůležitější je: co je vlastně pointou celého příběhu? O fotkách a sdílení života totiž nemůže být zase až tak moc řečTento thriller mě nenadchl a opravdu jej nedoporučuji, trh nabízí mnohem lepší kousky, které nepostrádají smysluplnost a dějová linka má nějaký směr.

Hodnotím: 1,5/5

28.08.2023 2 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Konec. Tolik jsem se těšila, a když už je to konečně tady, přála bych si ještě pár stránek navíc. S tímto světem se budu loučit s opravdu těžkým srdcem. Ačkoliv byla naše hlavní hrdinka Kiva chvílemi na pěst, všechny okolo ní si nešlo než zamilovat (až na pár jedinců). To stejné platí i pro samotný svět a celou zápletku. Dlouho si mě žádná série nezískala tolik, jako právě Ranhojička.

V posledním díle sledujeme vyvrcholení celé zápletky a ani chvíli zde není nuda. Po dvou naprosto nadupaných dílech jsem si říkala, že autorka již nemá s čím přijít, nemá kde vytvořit nové zvraty a jak jsem se spletla! Příběh jsem hltala od rána do večera a každou volnou chvíli se k němu vracela. Akce, láska, drama, tajemství, napětívšechno to tam bylo! Autorka po celou dobu drží nastavenou laťku, a nehodlá se jí pustit.

Tento svět patří mezi jedny z jednodušších a právě to bude jedno z jeho hlavních kouzel! Zvládne se v něm i v postavách zorientovat i začátečník ve fantasy literatuře. I přes svou prvotní jednoduchost se však může pyšnit skvěle vykreslenými detaily a promyšlenými zákoutími, mezi která patří především Zalindov. Může člověk milovat vězení? Po dočtení této série rozhodně ano!

Série, v níž budete doslova dýchat, žít, milovat i nenávidět za hlavní hrdiny. Série, ve které se zamilujete do prostředí vězení i mnoha království. Série, které vám srdce rozcupuje na malé kousky a mozek totální odpálí. Pokud opravdu uvažujete o nějaké fantasy sérii, musí to být právě tato!

Děkuji za fenomenální konec série. V tom nejlepším se má přestat, ačkoliv se loučím s těžkým srdcem, tak je ten správný čas. Možná jen pár stránek navíc, hm? Doufám, že se v budoucnu od autorky dočkáme další série, která nás pohltí.

28.08.2023 5 z 5

Habibi Habibi Baja Dolce

Habibi je kniha, které ve čtenáři vyvolá nejrůznější pocity. Radost, vztek, vzrušení, znechucení i neskutečný zájem. Přestože jsem s knihou zpočátku velmi bojoval a hlavní hrdina si nezískal mé sympatie, mohu po dočtení knihy říct, že jsem si příběh užila.

Habibi je osobnost, která nesedne každému. Nemyslím si, že by byl přehnaně zvrácený nebo to byl bad boy vyhnaný do extrému, ale má stránky, které si mě jednoduše nedokázali získat. Navíc potetovaní a piercingy prošpikovaní chlapci opravdu nejsou můj šálek kávy. Největší blok jsem si však vytvořila hned v úvodní scéně v nakladatelství, kdy se nedokázal chovat jako obchodní partner, a přitom je manažerem v nočním klubu? S takovým přístupem nechápu, že ještě funguje.

Cassie jezvláštní? Snad do poloviny knihy jsem jí vůbec nedokázala zařadit do celého příběhu. Její minulost byla neznámá a já nedokázala pochopit, kde bere peníze na svůj životní styl. V druhé polovině se minulost Cassie začala odhalovat v poměrně velkém měřítku. Osobně bych tam například její spojení s Victorií mít úplně nemusela, bylo to už na mě trochu moc a do příběhu mi to nezapadlo.

Sexuální scény a vztah mezi hlavními hrdiny byl popsán neskutečně. To byla opravdu jízda a užila jsem si jí, i přestože jsem si k hlavním hrdinům úplně nezvládla vytvořit nějaký bližší vztah. Vývoj příběhu mě až na drobné detaily bavil a osobně bych jej právě o několik těchto detailů osekala, protože tam z mého pohledu nebyli potřeba. Můžu vám ale slíbit, že se ani chvíli nebudete nudit, protože budete objevovat jedno temné místo za druhým.

Celkově hodnotím 3,5/5, ale knihu vám moc ráda doporučím, protože je napsaná opravdu chytlavě a najdete v ní mnoho trefných vtipů a sarkastických poznámek! To bylo opravdu blaho pro mou duši.

28.08.2023 3 z 5

Ex na koštěti Ex na koštěti Erin Sterling (p)

(SPOILER) Tohle byla taková roztomilá čarodějnická pohádka pro dospělé. Neurazí, nenadchne. Námět je skvělý, ale zpracování je velmi povrchní a nikterak záživné. Některé pasáže však vtipné jsou a to i pro takové suchary, jako jsem já. Pokud si z knihy něco odnese, pak to pravděpodobně bude několik dobrých vtípků.

Příběh příjemně plyne a graduje opravdu velmi mírně v případech, kdy hlavním hrdinům nejdou věci podle plánu. Vezmu-li v úvahu, že hrozí smrt jednoho z nich a zničení města, mají až nadmíru času na to, aby se odehrávali milostným hrátkám. A pokud jim na sobě opravdu záleží tak moc jak tvrdí, nijak zvlášť se o záchranu nezajímají. Teprve, když jim začne docházet čas, se proberou z milostného deliria a začnou jednat?

Autorka pravděpodobně chtěla napsat knihu pro dospělé čtenáře, kde bude špetka magie. Udělala by lépe, kdyby zůstala u kletby našeho hlavního hrdiny a zbytečně do toho nemotala konec světa (ehm města). Vtipná čarodějná romance by bohatě stačila všem nenáročným scénářům. Trochu sexu, nějaká ta nepovedená kouzla a tadá: krásná a jednoduchá romantika je na světě.

Hlavní hrdiny za celý příběh vůbec nepoznáme. Jediné, co se dozvídáme je, že už se před 9 lety vlastně šíleně milovali. Také víme, co který z nich dělá a jak vypadá, ale tím to hasne. Do jejich charisma či minulosti se téměř nedostaneme. Opakovaně se vracíme pouze k jejich prvnímu společnému dni a pak k tomu poslednímu. Nic mezitím, nic předtím, ani nic potom.

Je to vtipné, čtivé. Milostné scény jsou napsané s citem, ale tím to končí. Hodnotím: 2,5/5

21.08.2023 2 z 5

Zakázaná láska Zakázaná láska Petra Karasová

Na tomto příběhu je opravdu velmi znát, že se jedná o autorčinu prvotinu. Nápad byl skvělý, ale zpracování nedostáhlo takovým rozměrů, jaký si nápad zasloužil. Zápletka by mohla být zajímavá, pokud by dostala prostor, který jí zoufale chybí. Chtěla jsem příběh označit za povídku, ale nejsem si jistá, zda by to bylo vhodné. I na povídku to má příliš mnoho ale

Vyprávění hezky plyne, ale je to příliš rychlé a chybí tomu výplň. Chybí tomu detaily, které by nám více přiblížili osobnosti hlavních hrdinů, dále prostředí, ve kterém se příběh odehrává a celkovou situaci, ve které se ti dva nachází. Nevíme absolutně nic o jejich minulosti a ještě méně o jejich přítomnosti, protože jejich rozhovory jsou prázdné, uspěchané a spíše povrchní. To však platí pro veškeré rozhovory, kterých se v příběhu dočkáme. Bohužel ani jeden nejde do hloubky dost na to, aby čtenářům přinesl jakékoliv poznání.

Kapitoly se střídají z pohledu Petronely a Miroslava. Bohužel většina těchto kapitol má z 90% naprosto stejnou textovou náplň a liší je v minimálních detailech. Čtenář nechce číst přesně to samé dvakrát za sebou, není třeba opakovat stejná slova. Naopak nás spíše zajímají myšlenky, ten rozhovor si moc dobře pamatujeme.

Musím však pochválit popisy milostných scén, které jsou popsány moc hezky a především s citem. Ty se mi na celém příběhu líbili nejvíce a dokázali mě jako jediné vtáhnout do děje.

Díky tomu, že je příběh ošizený o zmíněné popisy a rozhovory, se zdá být poslepovaný a nedokončený. Tohle je námět, který si zaslouží více prostoru, více se rozepsat a popustit uzdu fantazii u obou hlavních hrdinů. Oba potřebují doslova rozkvést pod rukama autorky, protože takto jsou to naprosto ploché postavy, které si čtenář zkrátka nedokáže za tak krátkou chvíli oblíbit.

Hodnocení: 2/5

17.08.2023 2 z 5

Doručovatelky Doručovatelky Alex Smith (p)

Miluju autorovu sérii Útěk z Výhně a jako milovnice thrillerů jsem si nemohla nechat ujít ani tento kousek. Byla jsem velmi mile překvapena již od prvních stran. Příběh příjemně plyne, graduje a ani na chvíli jsem jej nechtěla odložit. Přesně tak má thriller vypadat!

Postavy jsou sympatické, různorodé a vzájemně se skvěle doplňují. Ačkoliv spoustu čtenářů vidí mínus v Robertových dcerách, já v tom vidím do budoucna velký potenciál v příběhu. Byla to příjemná změna od osamělých a ožralých inspektorů.

Zápletku se mi až do samotného konce nepodařilo odhalit. To jsou vždy plusove body navíc! Až na několik scén, které jsou přitažené za vlasy nemám co bych vytkla. Občas autorovi ujela ruka, a až příliš se odlepil nohama od země, jakoby snad zapomněl, že nepíše scifi. Ale celkově jsem si příběh užila a s radostí jej doporučím dal.

4/5

16.08.2023 4 z 5

Pod štítem magie Pod štítem magie KayLynn Flanders

Když se řekne první díl série, představíme si všichni pomalý rozjezd, seznamování se s novým světem a stovkami postav. To jsme v tomto případě stihli za prvních cca 20 stran a následovalo 120 stran, kdy jsme se doslova točili v kruzích. Metaforicky i doopravdy. Fyzicky i v myšlenkách. A to všechno proč? Bylo to vůbec k něčemu?

Autorka vytvořila zajímavý svět, který je z pohledu čtenáře poměrně rychle uchopitelný a dá se v něm snadno zorientovat. Následně přidala poměrně ploché postavy, které mají tendenci zacyklit se ve stejných myšlenkách a chybách. Což je sice svým způsobem občas přirozené, ale číst o tom prostě nechcete.

Tajemství, která před sebou skrývají jsou až do nebe volající! A to ne proto, že jako čtenář je znáte, ale protože to tak zkrátka je! Jejich rozhovory naprosto jasně vše odhalují, ale ti dva nemají ani špetku inteligence na to, aby to viděli. To je jen další bod na seznam trápení, která mě s tou knihou potkala.

Třešničkou na dortu je zápletka, kterou autorka naťukává takovou dobu, že bych na konci očekávala přímo šokující odhalení a souboj nabitý akcí. Místo toho dostává svižnější děj, než na začátku knihy, ale není to taková akce, jakou by člověk po všech těch problémech a zatajování čekal. Ta myšlenka je skvělá, ale kde je akce a ten obrovský zlom, při kterém vás příběh chytne a vy už už píšete do nakladatelství, že nutně potřebujete další díl?

Původně jsem chtěla hodnotit jako 3/5, ale po krátkém odstupu to vidím spíše na 2/5, protože tento první díl opravdu nemá moc co nabídnou, kromě hezkého světa a zajímavé, i když nevyužité zápletky. Příběh by mohl být akčnější a plynulejší. Přiznám se, že ve mně hlodá zvědavost, jak bude autorka pokračovat se svou zápletkou. Na posledních stranách si totiž opravdu zvládla získat mou pozornost a strhnout mě vyprávěním, ale bojím se, že se i v dalších dílem bude děj zacyklovat.

Hodnotím: 2/5. Knihu s čistým svědomím nedoporučím.

15.08.2023 2 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Tohle je krásná, občas bolestná romantika v podání mladších hlavních hrdinů. Ačkoliv jsem už spíše fanoušek starších hlavních hrdinů, tak mi tito dva byli velmi sympatičtí a jsou na svůj věk opravdu rozumní. Možná právě díky tomu, co je oba v životě potkalo.

Dopisování na hřbitově může znít sice trochu zvláštně, ale má to svoje kouzlo. Zvláštní kouzlo přítomného okamžiku. Kdo se rozhodně si knihu přečíst, tak pochopí. Dopisování není žádná novinka, ale tady je to uchopení způsobem, který vás rozhodně chytne za srdce.

Příběhem jsem byla velmi mile překvapena a rozhodně jej doporučuji dál. Jsem si jistá, že se vám bude líbit a určitě s ním neuděláte chybu!

Hodnotím 5/5

15.08.2023 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Autorka zas a znovu dokazuje, že umí vytvořit naprosto jedinečnou ponurou atmosféru. Tentokrát je však příběh velmi nevyvážený a první polovinu knihy se neděje vůbec nic, na co se čtenáři strašidelných domů obvykle těší. Druhá polovina je naopak doslova nabitá nadpřirozenem!

V první polovině se autorka, skrze hlavní hrdinku Remy, zabývá prohlídkami domu a jeho historií. Tato část mě velmi bavila a jako bývalá průvodkyně jsem se naprosto vžila do role Remy. Následně ale přišlo stěhování skupinky do domu, aby zde 2 týdny nocovali a v těchto okamžicích zde nebylo nic, co by mě chytlo. Seznámili jsme se s postavami, opět jsme se seznámili s domem, zažili jme nárazy vln a extrémní změny počasí, ale jinak? Ticho po pěšině.

Ovšem druhá polovina příběhu nabízí velkou porci duchů a hororových scén. A to až do takové míry, že jsem několikrát v noci příběh odložila a vrátila se k němu raději až ráno. Nebydlím sice v rozpadlém domě na konci světa, ale jeden prostě nikdy neví!

Příběh je nejen strašidelný, jak by se dalo očekávat, ale má také propracovanou zápletku a až do jejího odhalení se nabízí mnoho různých variant. Pokud se nebude bát číst dál a dál, tak věřím, že vám zvládne zamotat hlavu. Chvílemi jsem si říkala, zda to skončí jako deset malých černoušků, nebo nás autorka překvapivý jiným koncem a přeci jen v tom bude trocha duchařiny. No a jak to nakonec dopadlo? O tom se musíte přesvědčit sami!

Hodnotím 3,5/5

Přečteno na Bookportu.

15.08.2023 4 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Tento YA příběh se může pyšnit skvělou hororovou atmosférou, která posadí na zadek i nejednoho dospělého. Atmosféra příběhu je přímo hmatatelná a čtenáře nutí číst dál, a to i přes množství prvoplánových scén, které příběh obsahuje.

Příběh hned od začátku nasadí příjemné tempo a s různými gradacemi si jej drží, a to až do samotného konce, který byl na můj vkus zbytečně uspěchaný. Autorka si určitě ještě mohla dovolit pár stránek navíc a osvětlit nám pocity našich hrdinů!

Mrazivých a děsivých scén je v příběhu opravdu mnoho a o zábavu tohoto druhu tedy rozhodně není nouze. I přes prvoplánovost mnoha situací si tu i dospělý čtenář přijde na své a věřím, že se místy bude opravdu bát. Hororová složka příběhu je napsaná opravdu skvěle, ač vypadá na první pohled velmi jednoduše.

Velké minus jsou pro mě hlavní postavy, které na svůj věk překypují až ohromnou mírou inteligence, a i v těžkých okamžicích si dokáží zachovat naprosto klidnou hlavu. Nechci házet všechny do jednoho pytle, ne každý je posera jako já, ale že se zrovna sejdou 3 mladí lidé s naprostou stejným IQ a stejnou odvahou? Tomu se mi nechce věřit.

Strašáci z polí, mlha a nadpřirozeno dodávají příběhu příjemný podzimní vibe a příběh se tak skvěle hodí na podzimní dny. No a jakmile jej dočtete, můžete se vrhnout na pokračování, které se pro změnu odehrává v zimě!

Hodnotím 4/5

15.08.2023 4 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Dlouho jsem se autorce vyhýbala a čím více jsem její knihy vídala, tím méně mě jejich čtení lákalo. Už všichni víme co přijde? Ano! Rozhodně to byla chyba, protože C. Hoover má velmi jedinečný styl vyprávění, který vás chytne hned od prvních stran. A právě ani u této knihy tomu nebylo jinak.

Hlavními tématy příběhu jsou ztráty, samota, drogy, krádeže a díry v sociálních systémech. Upřímně jsem místy čekala trochu hlubší zpracování konkrétních témat, ale v celkovém pohledu dosáhla autorka svého a z příběhu mám husí kůži. Propadliště sociálního systému je obrovské a bezpráví s tím spojené taktéž.

Hlavní postavy v příběhu se zdají být poměrně ploché a nemám pocit, že bych je poznala do takové hloubky, jako mi to bylo umožněno u jiných příběhů. S velkou pravděpodobností to lze přečíst právě jejich uzavřeným charakterům. I přesto bych však ocenila, kdybych Beyah a Samsona poznala trochu blíže, abych měla možnost více chápat jejich myšlenkové pochody a rozhodnutí. Beyah se totiž v některých situacích chová až fanaticky (konkrétně neprozradím spoiler).

Je to velmi čtivý kousek z rukou nadané autorky, ale námět se mi zdá nevyužitý, pokud jde o jeho hloubku. Určitě doporučuji příběh přečíst, otvírá velmi důležité téma a jeho jediným mínusem je právě ona chybějící hloubka. Ale i přesto by to mohlo být pro některé jedince, kteří se s tématy setkali velmi obtížné čtení. Promyslete proto prosím, zda se do tohoto konkrétního příběhu, chcete pustit.

Hodnocení: 3,5/5

10.08.2023 4 z 5

Recept na lásku Recept na lásku Jarrett Melendez

Doslova roztomilý komiks plný jídla, lásky v mnoha podobách a přátelství. Příběh, který je především o hledání sebe sama je doplněný o krásné, barevné kresby. Díky kresbám vás celý příběh vtáhne ještě víc a vy si jeho kouzelnou atmosféru vychutnáte do poslední tečky.

Příběh otvírá témata, se kterými se mé mladší já taktéž setkalo. Jedním z nich je například to, že si jako velmi mladí musíme na několik let dopředu rozhodnout, čím vlastně chceme být. Společnost nás nutí udělat obtížnou volbu ve velmi mladém a nevyzrálém věku. Upřímně, kolik z nás skutečně dělá to, co vystudovalo na střední škole?

A právě díky tomuto a podobným odkazům mi byl příběh bližší, než bych původně čekala. Přestože se jedná o LBTQ příběh, potěšilo mě, že rozbírá zajímavá témata dospívání (studijní obory, hledání první práce, apod), místo velmi častého námětu spojeného s odhalením sexuality. Společně s kresbami, postavami a recepty si rozhodně získal mé srdce a s radostí se k němu budu vracet.

PS: pokud chcete atmosféru celého příběhu ještě umocnit, doporučuji číst během podzimních dní!

Hodnocení: 5/5

Za knihu děkuji @humbookblogeri v rámci #spolupráce

10.08.2023 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nemějte mi to za zlé, ale ten mrzutý dědek mi tolikrát lezl krkem! Jeho mrzuté, negativní a neustále se opakující myšlenky! A neříkejte mi, že vám ani trošku nehnul žlučí! Nevěřím!

Příběh, který je pro mnoho čtenářů emoční houpačkou byl pro mě příběhem lásky, radosti a spojení. Ani chvíli jsem nepocitovala lítost či smutek, ale naopak jsem se s každou další stránkou usmívala. Ten nerudnej dědek má totiž obrovské srdce! Metaforicly i doopravdy. A já ho žeru, protože je to neskutečný superhrdina. Já bych si přála, abychom takových měli na světě víc!

Kromě Oveho je v průběhu poměrně dost podobně mrzutých jedinců, které vyvažují jedinci plní energie. Budu upřímná, když řeknu, že mi krkem lezli všichni! To jsou takové extrémy, až jsem tomu nevěřila. Ale oni byli opravdu skvělý a dokonale k sobě zapadli!

Víc takových knih! A víc takových hrdinů! Svět to potřebuje! Obojí!

Moc doporučuji! Nebudete litovat ani jediné stránky a jediné minuty, kterou tomuhle morousovi věnujete. Sama sebe jsem překvapila, jak moc se mi příběh líbil.

08.08.2023 5 z 5

Vysněný cíl Vysněný cíl Kate Stewart

Byla jsem velmi mile překvapena, že zakončení série přichází skrze Tobiáše, nikoliv skrze Cec, jak jsme byli zvyklý doposud.

Většinový pohled Tobiáše byl jako svěží vítr, který tenhle příběh opravdu potřeboval. Odkryla se nám všechna skrývaná tajemství a ještě mnohem více. Je pravda, že místy to bylo až příliš zamotane a trochu matoucí, nicméně v závěru o tom mohu říct jen to, že to bylo skvělé promyšlené.

Poznali jsme Tobiašovu minulost a skrze něj také Seana a Doma. Vzpomínky na něj neboleli tolik, jak bych čekala, ačkoliv příběhu velmi chyběl. Jeho role byla více než podstatná a jeho nešťastný konec důležitý. Nejen pro vývoj příběhu, ale také pro jeho větší skutečnost.

Naivita Cec je konečně ta tam a před námi stojí královna se svým králem. Cec během příběhu prošla neuvěřitelnou proměnou a na konci celé cesty před námi stojí opravdu silná žena po boku statečného muže.

V příběhu mi trochu chybí erotické scény, které nám předchozí díly nabídly. Mezi Tobem a Cec to sice neustále jiskří a několik scén se odehraje, ale není to ono. Věřím, že by se tam dalo po této stránce vmáčknout trochu víc. Rozhodně by to pak více sedělo k předchozím dílům, i když jsme se zde byli především kvůli odhalení minulosti a skryté pravdy.

Díky za tuto sérii. Zaslouženě patří v mě knihovně na čestné místo. Byla to jízda od začátku do konce. Moc vám ji všem doporučuji. Hodnotím 4/5

31.07.2023 4 z 5