niknikita niknikita komentáře u knih

Má bohéma Má bohéma Arthur Rimbaud

Něco ve mě souzní s tímto bouřlivákem...nejde ho nemilovat.

"Chodil jsem po světě a měl jsem ruce v kapse.
Také můj svrchníček už byl jen vidinou.
Múzo, tys spolčila se s pěkným hrdinou.
A přitom snil jsem jen o samé velké lásce."

18.01.2022 5 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Další nádherný, cituplný příběh od mojí oblíbené autorky a já stále nechápu, jak to Colleen Hoover dělá, že každá její kniha je nezapomenutelná...

15.01.2022 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Začínalo to docela slibně, ale kdesi v půlce knihy jsem zjistila, že se začínám nudit. Sice jsem věděla, že jde o knihu z kategorie odpočinková, ale až tak moc odpočívat neumím...

12.01.2022 2 z 5

Dívka z Brooklynu Dívka z Brooklynu Guillaume Musso

Dívka z Brooklynu patří do kategorie knih, které se čtou samy i přesto, že je v ní velké množství postav a dějových zvratů. Myslím, že se k autorovi v blízké době ještě vrátím...

Cituji:
"Život je vážně svině. Někdo dostane takové karty, že se s nimi skoro nedá hrát."

"Všichni mocní potřebují někoho, kdo by si místo nich špinil ruce."

10.01.2022 4 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Tentokrát se mi hodnotí velice nesnadno a nepamatuji se kdy naposled jsem četla tak nekonečně dlouho jeden román. A to jsem si dala na Skříň plnou Diora rezervaci v knihovně.
Komplikované, únavné a přitom zajímavé - tak bych se vyjádřila ve zkratce. Celý příběh se táhl místy až rozvláčně a přitom závěr byl na můj vkus dost uspěchaný. Jedno však autorce nelze upřít, a to je její pečlivá příprava a studium dostupných zdrojů o tématu.Proto dávám nakonec lepší průměr.

Podle mne to bylo celé překombinované a plné vyčerpávajících informací, ve kterých jsem se ztrácela...přesně to vyjádřila čtenářka Martooni.

Další zbytečně tlustá kniha.Myslím, že méně by bylo více.

05.01.2022 4 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Zábavné, přitom v mnohém poučné a kultivované čtení je tenhle Deník farářky.
Shodnu se s předchozími komentáři v názoru, že kniha není nutně určená jen věřícím. Martina Viktorie se dívá na svět velmi moderně a nezaujatě a to je na ní hodně sympatické.

28.12.2021 4 z 5

Nahoru na horu Nahoru na horu Radek Jaroš

Velmi osobní zpověď jednoho z nejvšestranějších sportovců mne příjemně překvapila svojí otevřeností a pravdivostí. Radek Jaroš se nebránil odpovídat na žádnou otázku a odhalil o sobě víc, než by se dalo čekat.
Má odvahy na rozdávání a zážitků a zkušeností na sto životů.

18.12.2021 5 z 5

Ještě to nebalím, vzkazuje babička Ještě to nebalím, vzkazuje babička Judy Leigh

Taková oddechovka není občas špatná a když jsem zkusila tolerovat jednotlivé postavy, tak se to dalo číst. Ale možná bych nejvíc ocenila, že velká část příběhu se odehrávala ve Francii a v mé oblíbené Bretani.
Ovšem Evie měla fakt štěstí, že neměla jazykovou výbavu z totalitního školství mojí generace. To by mohla na svých cestách narazit tak akorát na potomka Oněgina...

15.12.2021 3 z 5

Psáno s lítostí Psáno s lítostí Aly Martinez

Přiznám se, že mám z této knihy rozporuplné pocity a to se mi nestává příliš často. Líbil se mi samotný námět a čtivost, ale postava Hadley mi nebyla sympatická ani trochu a nakonec jsem pochopila proč asi...
Kdybych se občas nemusela prolistovat spoustou zbytečného textu, dala bych 5/5, ale stejně jsem zvědavá na pokračování.

10.12.2021 4 z 5

Potichu Potichu Jaroslav Rudiš

Sice nebudu zrovna cílová skupina, ale atmosféru Prahy a Žižkova jsem cítila na každé stránce.
Postava Vladimíra je dokonale pesimistická a možná není tak úplně vytržená z reality.
A tramvajový grupáč na ípáku...to je naprosto přesné. Bavila jsem se.

05.12.2021 4 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Není to kniha pro každého a styl psaní je neobvyklý. Usoudila jsem, že nechci ztrácet čas a tak jsem nedočetla nehodnotila.

04.12.2021

Na vrchol K2 Na vrchol K2 Pat Falvey

Každý příběh o horolezcích je pro mne naprosto jedinečný a fascinující - asi nějaká karma, jiné vysvětlení nemám, protože jsem sportovní analfabetka.
Už dříve jsem četla Pohřbeni v oblacích a viděla jsem i dokumentární film se stejným námětem a přesto jsem také tuto knihu četla se zatajeným dechem...
Tragické události na druhé nejvyšší hoře světa K2 z roku 2008 vzbudily nebývalou vlnu zájmu, emocí a zároveň kritiky ve všech koutech světa, proto je očité svědectví, které podává Gyalje Sherpa nesmírně důležité a obdivuhodné.
Strhující a skvělá kniha.

03.12.2021 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Bezvadný návrat do studentských let...bylo to vtipné a přesně takové, jaká byla doba ve které jsem ztratila svoje nejlepší roky.
Možná v každé z nás je kousek Helenky Součkové a proto je tato knížka tak skvělá.

28.11.2021 5 z 5

Elizabeth Taylorová - Nebezpečný život Elizabeth Taylorová - Nebezpečný život Jiří Žák

Dobrý a hodně obsáhlý životopis o jedné z nejkrásnějších a pozoruhodných žen filmových pláten.
I přes velké množství informací jsem četla lehce a se zájmem a kniha mne bavila od začátku až do samého konce.

25.11.2021 5 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Tak tentokrát musím konstatovat stručně: velké zklamání.

Očekávala jsem určitě mnohem víc, než jsem dostala, protože kniha Růže bílá, černý les se mi líbila hodně. Najdi Rebeccu je autorova prvotina, tak přidávám na hodnocení, ale způsob psaní mne nebavil ani přes zajímavý námět.

24.11.2021 3 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Skvěle napsaná kniha s neuvěřitelným a silným příběhem.

21.11.2021 5 z 5

Skvělý absurdní příběh, který byl jako vystřižený z naší absurdní doby. Bylo to vtipné a perfektně propojené - podobnost se skutečnými postavami čistě náhodná - a to mne bavilo ze všeho nejvíc.
Poslední třetina knihy by mohla být kratší a pak bych neváhala s nejvyšším hodnocením.

18.11.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další z knih, které neumím objektivně posoudit. Popisný sloh se podobal novinařině a ve mně zanechal celý příběh pocit hodně špatné nálady...
Omlouvám se tímto všem vděčným čtenářům Aleny Mornštajnové.

11.11.2021 3 z 5

Alfons Mucha Alfons Mucha Jiří Mucha

Jiří Mucha sepsal vynikajícím způsobem životní osudy a obsáhlou tvorbu svého pilného a pracovitého otce. Jde o jedinečné a vyčerpávající svědectví na základě velkého množství historických pramenů, včetně soukromé korespondence a autentických písemností pozoruhodného umělce a člověka, jakým Alfons Mucha byl.

Řečeno slovy Jiřího Muchy:
"Neznám člověka,který by byl učinil tak mnoho pro to, aby se o něm vědělo tak málo."

Po všech stránkách inspirativní kniha, kterou jsem si doslova vychutnávala.

10.11.2021 5 z 5

Má přítelkyně Má přítelkyně Veronika Moreira

Kniha, která mne docela nudila i přes zajímavé téma. Alnahu to vyjádřila přesně. Tak trochu literatura faktu proložená dopisy.

28.10.2021 2 z 5