O77 komentáře u knih
Hlavní kouzlo této knihy podle mě spočívá v tom, že na rozdíl od většiny současné literatury při četbě této na Vás nedýchá "tíživé neskutečno" ale "přívětivé skutečno".
Jedná se nepochybně o kvalitní knihu, ale příběh sám se čte těžce. Takže za mě nedočteno.
Podle mě je to malinko přeceňované. Pro mě osobně to má význam hlavně jako výpověď o životě autora samotného a jeho doby. Jediné co se mi při četbě pořád honilo hlavou bylo: "Jaký život a v jakých časech musíte žít, abyste napsali podobnou knihu?"
Pro akademiky nutnost, pro nás ostatní užitečné. Ať už se vám myšlenky N.N.Taleba líbí nebo ne, zasáhly výrazně akademickou půdu, bez ohledu na to, jestli jste matematik nebo historik. ;-) A budou se vracet s každou další "Černou labutí". Osobně se mi ovšem jeho pozdější Antifragilita líbí víc.
Základní myšlenka je v daném žánru dostatečně originální, takže pro fantazy fanoušky skoro povinnost. Pro mě je to jedna z mála současných knih, která mě zaujala a to hlavně proto, že má ze svého žánru určitý přesah. Sanderson uvádí, že "svým způsobem jsou to nejosobnější příběhy" jaké napsal. Nepochybuje o tom, že je to pravda. ;-)
Odborná publikace, kterou zkousne i normální čtenář. Podle mě se, ale ne vždy podařilo historikovi zachovat od událostí patřičný profesionální odstup.
Jedna z těch knih, které by tomu, kdo se zajímá o společnost, v níž žijeme neměla uniknout.
Já se u tohohle bavila, když říkám bavila myslím tím, fakt smála. Příběh je ideální směsí dojemnosti a komičnosti, což v knize vynikně poněkud více než ve filmu. Ovšem jinak je filmové zpracování vzácnou výjimkou, kdy se to nepovedlo hollywoodským scénáristům zpackat.
Mimořádně zajímavá výpověď o tom, že zpravodajství, tak jak ho známe, není tak stará ani tak samozřejmá záležitost, jak by se mohlo zdát. Navíc, ne každý Vám může poskytnout osobní názor na americké prezidenty.
"Člověk příliš mazaný na to, aby miloval, je skutečný idiot." (st.r. 399)
Všechno, co potřebujete vědět o lidských vztazích ve 21.století a báli jste se zeptat. V určité fázi se to nečte snadno, v určité fázi se neubráníte smíchu a v určité dojetí. Kdo tvrdí, že si nikdy nekladl podobné otázky, neřešil podobná dilemata nebo se nedostal do obdobných problémů, prostě lže. Než vztahy pochopíme, pokud vůbec, bezpočtukrát se zmýlíme a zcela jistě narazíme na vlastní hranice. Neil Strauss je v těch omylech mistr stejně jako v rozbíjení se hlavy o zeď vlastních omezení, a proto se od něj lze něco naučit.
"Dám si ještě ještě jedno cigárko a budu trpělivě čekat na štěstí v lásce" (báseň Buddha se usmívá). I v této sbírce Bukowski potvrzuje, že nic lepšího než je jeho poezie, nenapsal.
Spíše než kniha o ekonomii je to "příběh" a to srozumitelný každému. Takže chcete-li něco vědět o světě v jakém žijete a o tom, jak se má zacházet s financemi a hlavně lidským potenciálem, neměli byste tuhle knihu minout.
"Vysvětlil jsem lidem, že soukromá ekonomika byla jako štíhlý chlapík, který na zádech nese tlusťocha - tím byl státní aparát." (B.Netanjahu)
Sice si stále myslím, že tak třetina textu by tam nemusela být, ale příběh je to vážně dobrý.
Rozhodně je to dobrá kniha, ačkoliv se obávám, že výtky k překladu jsou oprávněné. AJ originál jsem sice v ruce neměla, ale některé věty jako by nedávaly tak trochu smysl. Krom toho se mi styl autorova psaní jeví poněkud rozvláčný a mohlo by to být svižnější. Ale celkový nápad je kvalitní a postavy jsou dobře propracované.
Neurazí žádného zájemce o toto historické období. Napsáno příjemným populárním stylem , který nenudí.
Auturův styl nemá chybu a zpočátku působí kniha doslova velkolepě. Nicméně na konci mě dějová záplatka poněkud zklamala. Za přečtení však rozhodně stojí, ve svém žánru je to špička. Nechybí jí jak klasické "technologie snů" tak "ostře pronikavý pohled na lidskou společnost", jež jsou znakem každého dobrého sci-fi.
Nemá to chybu, autorovi to myslí a zcela určitě to není jedna z mnoha knih. Je to tak trochu parafráze na svět v němž už žijeme. Nastavuje zrcadlo mnoha našim falešným představám.