PandaGirl PandaGirl komentáře u knih

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Backman je můj srdcový autor, miluji každou jeho knihu, která zatím vyšla (v češtině). Všechny jeho příběhy jsou tak procítěné a mnohdy i nevypočítatelné. Ztráty, které pro nás v každém příběhu připravuje jsou tak bolestné, že ho za to občas vážně nemám ráda.
A My proti vám se neliší od ostatních jeho děl. Zase opět to byla nálož emocí, která mě totálně ztrhla do víru děje jednoho malého městečka uprostřed lesů, kde je věčně zima, ale i tak jednou za čas přijde léto, které ale ovšem dokáže být ještě mrazivější, než zima. To nám Backman s Medvědínem v tomto díle dokázali. Taky potlesk za krásné vykreslení té špinavé politiky! Nezbývá mi nic jiného, než tu jako obvykle zanechat 5 hvězdiček!

27.04.2019 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Knihou jsem byla moc mile překvapená. Ze začátku jsem se lekla stylu psaní "já teď". Nemám ho ráda, ale v tomhle... V tomhle mi naprosto nevadil. Spíš možná mnohem víc uchvátil do celého příběhu. Neskutečně jsem to prožívala, ba dokonce jsem si i pobrečela (a to je co říct, protože já NIKDY nebrečím!). Možná sice kvůli špatné věci, ale i tak jsem slzu uronila. Dokonce se v jednu chvíli u mě dostavil pocit na zvracení a to dost silně. Naštěstí krize byla překonána a já to mohla dočíst.
Asi nikdy nebudu litovat, že jsem po knize sáhla a přečetla si jí. Vážně stojí za to. Charaktery postav jsou propracované a na rozdíl od filmu jsem se i docela dost nasmála. Úplně jsem změnila pohled na Peetu! Fakt ta kniha za to stála!

01.01.2016 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Muž jménem Ove je moje srdcová kniha. Jediná kniha, která mě dokázala nahlas rozesmát i několikrát rozbrečet. Člověk prostě musí Oveho, Parvanah i kocoura a všechny ostatní postavy milovat.
Styl psaní byl čtivý a poutavý, stejně jako příběh. Líbilo se mi i postupné odkrývání minulosti.
Jinak velice doporučuji i českou audio verzi knihy!

24.02.2017 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Upřímně, málo o které knize můžu říct, že mě rozebrala už uprostřed (nebo celkově rozebrala). Tenhle příběh to dokázal. Chtěla jsem plakat frustrací i zlostí nad tím, že je to všechno tak reálné. Od Backmana mívám vysoká očekávání pokaždé. Nikdy mě nezklamal a co víc, tady mě hodně překvapil. Příběh už od začátku gradoval. Autor si pohrál dokonale s emocemi i celým vykreslení. Tím, že na začátku oznámil, že se něco stane, donutil čtenáře celý příběh vyčkávat, jak se to stane i proč.
Upřímně si nejsem jistá, jak přesně tuhle knihu popsat, protože mi na tohle asi nestačí slova. Pro mě je nejlepší a zároveň nejděsivější knihou, kterou jsem od Backmana četla.

01.10.2018 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Víte, knihy od Frederika Backmana naprosto zbožňuji a ani tentokrát jsem se nemýlila. Kniha tak citlivá jako vtipná. Je to kratičký rádce pro život jeho syna, ale když to čtete, tak si připadáte jako jeho syn (a nebo si tajně přejete jeho synem být). Je to člověk, který se nebojí dát do všeho své city. Vážně on vždy dokáže své psaní natolik sladit abyste se v jedné chvíli smáli a v druhé byli dojatí. Vážně tam bylo poznat, že miluje svoji ženu i syna takovým způsobem, jakým to dokáže jen oddaný rodič a manžel.
Takže pro milovníky Backmanových knih je tohle povinnost, i když to není příběh (no vlastně i tak jsou tam kratinké příběhy). Vážně doporučuji, pokud se chcete zasmát!

08.01.2018 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Pýcha a předsudek je mojí nejoblíbenější knihou od J.A.. Proto k ní mám zkreslený přístup. Prostě celý ten příběh miluji. V podstatě je to jediná kniha, kterou čtu každý rok. Příběh je hezký a plynulý, postavy mají charakter a své záporné stránky (až na ty, kteří jsou moc dobří na to, aby o ostatních smýšleli zle). Hezká ukázka toho, co dokáží předsudky a neuvážené chování osob, který neznají pravdu a přesto odsuzují.
Jinak krásné vykreslení doby. Stará Anglie prostě má své kouzlo!

18.07.2017 5 z 5

Je to asi poprvé, kdy jsem začala u knihy plakat už u 30 stránky. Hodně dlouho jsem tuto knihu odkládala, protože jsem měla tušení, co mě čeká. Je to velice dojemná kniha, která se musí dotknout každého, kdo ztratil někoho blízkého. Nejsem si jistá, zda toto téma jde vystihnout lépe, než to dokázal Backman. Má za to u mě ohromný respekt. Nedá se říct nic jiného, než že to bylo dokonalé.
Bonusové body jsou za nádherné ilustrace.

07.08.2018 5 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Určitě je to zábavné, ale... Vážně se z tohohle vydala kniha? Ehm, pardon, ale kdo v dnešní době je aktivní na nějaké sociální síti, tak tam narazí aspoň minimálně na jeden účet, který přidává příspěvky tohoto typu (a to nemluvím o fotografiích, které byly mnohdy použity naprosto nemístně a bezúčelově - taková malá domácí fotokniha).
Vtip v tomhle případě nezachrání průser celé knihy (a vážně, musel se použít tak drahý papír, aby byla cena knihy tak nelidská a nepřiměřená kvalitě obsahu?!).
Dvě hvězdičky - za vtip, snahu a obálku.

20.07.2018 2 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Upřímně má ráda všechny Backmanovi knihy, které jsem zatím četla. A Britt-Marie nebyla výjimkou. Začátek byl sice o něco těžší, ale postupem času jsem Britt-Marii začala chápat. Je to dost zvláštní osůbka (čtěte zapšklá baba), i tak mi přirostla k srdci, stejně jako zbytek Borgu (o kterém se jediné hezké dá říct, jen to, že leží u silnice).
Ač si to plno lidí nemyslí, tak podle mě je to vážně dobrá kniha od které jsem se nemohla odtrhnout... aj i slzička málem ukápla. Tohle fakt umí jen Backman!

24.05.2017 4 z 5

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Ačkoliv jsem se zařekla, že si tuhle knihu nepřečtu tak rychle, tak jsem to porušila. Opět.
Kerstin mě jako obvykle nezklamala. Kniha byla vtipná a napínavá zároveň. Postavy jako vždy používali hlášky v těch neméně vhodných chvílích. Od poloviny knihy jsem napětím skoro nedýchala. Některé věci mi udělali dokonce radost, i když některým postavám asi ne :D Příběh - bezkonkurenční. Překvapivý a tolik čtivý! Nesnáší, Gierovou! Ano, tvrdím to u každé její knihy. Protože jak někdo může psát tak skvěle! No prostě má kniha pět hvězdiček bezpochyby!
PS. Jsem jediná, které nemá ráda hlavní mužské hrdiny u knih Gierové - teda ne, že bych je neměla ráda, ale nedůvěřuju jim. Klidně mi napište zprávu pokud jste na stejné lodi! :D

16.08.2015 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Upřímně nebyla to nejlepší ani nejdojemnější kniha od Backmana. Úplně ve mně nevyvolala ty pocity, které asi měla. Přiznávám, že jsem se s hlavní mužskou postavou nedokázala nijakým způsobem ztotožnit. Možná kdyby příběh byl rozpracovanější, tak by to vyplynulo jinak, ale takhle to na mě působí na Backmana slabě. Velký bonus ale má za ilustrace, které jsou doopravdy nádherné a věřím, že tenhle příběh dokáže oslovit. Jen asi ne lidi jako jsem já.

24.03.2020 4 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Co k tomu říct? Styl psaní byl dobrý. A to je asi všechno. Zbytek byl bezduchý, který jsem už viděla v jiných knihách. Nechápu, co na tom bylo tak úžasné nebo co mělo být na tom konci tak překvapivé? Prostě ne. Je to normální (spíše podprůměrná) kniha, které nemá nic extra.Vývoj postav nulový, stejně jako příběhu. Vypadalo to, že autora se vůbec nezamýšlela nad tím, že by to mělo mít nějaký průběh a ne si jen podat ruce a budeme všichni "milující rodina". Nehledě na to, že jsem knihu našla v dětském oddělení.
Bylo by lepší kdyby kniha byla lépe označená, než se dostane do rukou nezralých dětí.

26.07.2017 2 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Uff, tak tohle bylo něco. Vzhledem k tomu kolik jsem na slyšela chvály, tak jsem nic neočekávala. Jsem od přírody skeptický člověk. Ale... Tohle překonalo všechny mé představy. Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Asi by to bylo tak čtyři a čtvrt (bohužel to databáze nedovoluje).
Tak zhruba tři hvězdičky za průměrnost středoškolského příběhu. Dlouho jsem si říkala, že hlavní hrdinka není dost šílená. Takové ty obvyklé klišé se tam objevovaly. Ale ten zbytek a to co vyhouplo knihu na 4-5 hvězdiček bylo skvělé. Navíc ta poslední čtvrtka knihy pro mě byla jako mičuda kopnutá přímo do mé tváře. Nešetřila jsem sprostými slovy k vyjádření mé naprosté neschopnosti to rozdejchat. A za to prostě obdiv.
Příběh je naprosto ... nelze popsat slovy. Navíc autorčin styl psaní je velice příjemný a rychle čitelný.

11.09.2016 5 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Tahle série je jako mor. Prostě se Vám zavrtá do hlavy a tam zůstane ještě dlouho, potom co jí dočtete. Dokonce se mi i o cestování v čase zdálo! Abych pravdu řekla, tak jsem tuhle sérii přečetla za pět dní (když bych to hodinově zredukovala, tak cca tři dny). Je to skvěle napsaný. Autorka píše tak čtivě, že se ani nepodíváte, kdo to vlastně vlezl do pokoje, kde jste s touhle knihou zalezlí.
Příběh je neotřelý a svižný. Řekla bych, že i dost překvapivý a zamilovaný. Strašně se mi líbilo, že se Gwendolin nezměnila. No a Gideon byl prostě pořád boží pako. Navíc to bylo i vtipné! Prostě všechno co si přát :)
!SPOILER ČÁSTI!
Dala jsem čtyři hvězdičky za to, že se mi nelíbilo to s tou nesmrtelností, a tak nějak mi to nedávalo u Gideona smysl. Ale tak to je jen můj názor a možná se to všechno nepochopila správně. Nevím.
Jinak jsem asi jediná dívka, která za celé tři díly Gideonovi nevěřila. Pořád jsem čekala kdy jí zradí a ono nic!
No nakonec mě pobavil, když praštil sám sebe a ještě si vynadal. To shledávám nejlepší částí celé trilogie!!! Prostě nej scéna :D

29.01.2016 4 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Jeden z mých srdcových příběhů (haha, díky maminko). Dlouho jsem ho znala pouze jen jako film, tentokrát jsem se ale dokopala k přečetní knihy a rozhodně jsem toho nelitovala. Kniha je doopravdy kouzelná. Člověk se těší z každé další stránky a radostně sleduje ústřední postavy. Za mě prostě skvělý příběh.
Ale opět, jako u většiny těchto knih, nelze očekávat hluboký příběh, i když některé z myšlenek by byly uchopitelné k zamyšlení. Tady si člověk musí užívat ty pocity zamilovanosti ústředních postav.

11.12.2018 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Gayle Forman

Přemýšlela jsem, zda dát knize tři nebo čtyři hvězdičky. Nakonec jsem se rozhodla pro čtyři, vzhledem k tomu, že tři hvězdičky jsem udělila i mnohem horším knihám. Tím neříkám, že kniha je špatná (proto čtyři hvězdičky). Jen celkově se mi zdála dost průměrná bez nějakého napětí. Ale něco tenhle příběh dokázal na jedničku a to hraní na city. Vážně celá kniha byla sepsána tak citlivě, až mě to dokázalo několikrát dojmout. Tohle téma je strašně těžké a i přesto si dokázal příběh zachovat naivitu a nevinnost hlavní hrdinky. Za to to má ode mě ohromný plus.

19.10.2017 4 z 5

Čáry života Čáry života Veronica Roth

Nejdříve jsem si myslela, že ani první kapitoly nepřežvýkám. Akos mě naprosto nebavil. Pak přišla na řadu Cyra a všechno hned bylo veselejší, pokud se to tak dá říct. Do jejích částí jsem se začtla velice rychle. Líbil se mi styl jejího vypravování. Ich forma se střídala s Akosovou er formou. Určitě to byl dobrý nápad a dokázalo to čtení oživit, hlavně potom co Akos přestal být tak nudný.
Příběh nebyl úplně vychytaný, ale tak na to jsem od autorky zvyklá. V příběhu se neustále opakovaly jedny a ty samé věci. Což občas začínalo být protivné. Celkově to bylo takové, no... milé. Člověk se u toho zaculil, zamračil a tak.
Bohužel ke konci jsem se dost zasekla. To je u knihy docela zlé. Podle mého názoru, na knihách by právě konec měl být "čtený na jeden nádech". Jenže to to nesplnilo. Konec nebyl dynamický (a to měl být, vzhledem k žánru) a už vůbec nic mě na něm nepřekvapilo. To mi hodně pokazilo zážitek z této knihy.
Na konec bych řekla asi jen to, že taková přehnaná propagace tomu akorát škodí. Kniha nedokáže splnit tak vysoké očekávání, které jsou na ni kladeny.

03.02.2017 3 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Hned od první stránky jsem začala knihu hltat. Je vážně poutavě psána. Příběh je dynamický, vtipný, emotivní, sladký i občas nechutný.
Strašně jsem si oblíbila hlavní hrdinku, která měla tak rozporuplnou osobnost. I její "rytíře v lesklé zbroji", ehm prince a kapitána. Hodně postav jsem si tam oblíbila. Kniha i její spád mě fakt bavil. Nedokázala jsem odtrhnout.
Určitě se těším na pokračování.

03.03.2016 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Na tuhle knihu jsem se hodně dlouho těšila a musím říct, že mě ani trošičku nezklamala. Vážně byla hodně procítěná. Charlieho život se mě dotýkal, jako bych já byla ten přítel, kterému píše. Rozuměla jsem mu a přála jsem si, aby byl šťastný.
U knihy jsem zasmál i rozesmutnila. Vážně byla naplněná pocity.

01.02.2016 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

I když detektivky nečtu a nebavím mě, tak tohle dílo bylo skvělé! Všechno detailně a dokonale promyšleno - a pak že neexistuje dokonalý zločin!
Celou knihu provází skvělé napětí a ten správný nádech tajemství a vyšších cílů.
Prostě Vás bude nutit hádat kdo je vrah a klidně si to nechá do poslední chvíle pro sebe. Dokonalost!

07.07.2015 5 z 5