Parwana Parwana komentáře u knih

Krvavý pomeranč Krvavý pomeranč Harriet Tyce

Nádherná obálka a stručný výtah na záložce slibovaly nezapomenutelný zážitek. Bohužel se z knihy vyklubala sračka. Hlavního agresora, který zasílal své ženě, věčně přiožralé obtloustlé právničce, která zanedbává svoji dceru a je věčně navátá, jsem rozluštila velmi záhy. Čekala jsem mnohem větší drama a kvalitnější čtení než lesk a bídu londýnských obhájců a manžela psychopata, který na to dojel. Opět jsem čekala mnohem víc.

11.01.2020 2 z 5

Babičku potrkal jelen aneb Co tomu říkáte, doktore? Babičku potrkal jelen aneb Co tomu říkáte, doktore? Radkin Honzák

Skvělá knížka, kde vtipné články pravidelně střídaly ty vážnější. Jen jsem čekala trochu víc čtení z lékařského prostředí.

10.01.2020 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Vypadalo to jako parodie na thriller, ale pak dostala kniha 40 stran před koncem docela spád. Od autorky si určitě ještě něco přečtu.

05.01.2020 3 z 5

Spojení Spojení Julian Gough

Tlustá kniha s atraktivním obalem a výbornými referencemi. Hned jsem si pomyslela, že to bude průser, a nemýlila jsem se. Autor měl výborný nápad na bestseller, který jako v případě i jiných knih nebyl dobře zpracován ani dotažen. Oba hlavni hrdinové mi byli nesympatičtí už od začátku, dvě třetiny knih se strašně vlekly. Nehledě na to, že je celý příběh zbytečně roztažený na téměř 600 stran. Hodnocení 70 % zcela odpovídá.

21.12.2019 3 z 5

Bestie z Karlštejna, aneb, Kronika hříšného kněze Bestie z Karlštejna, aneb, Kronika hříšného kněze Naďa Horáková

Parádní román o české čachtické paní. Snad ještě lépe zpracovaný. Boží oddechovka na dlouhé zimní večery.

06.12.2019 5 z 5

Co Alice neřekla Co Alice neřekla T. A. Cotterell

Neměla jsem žádné přehnaná očekávání, čekala jsem oddechovku s trochu napětí. Po přečetní mám dojem, že se zde hodně plýtvalo papírem. Nelíbil se mi styl psaní, jakým je kniha psaná, hlavní hrdinka mě začala štvát už asi v třetí kapitole, špatný překlad tomu taky moc nepomohl (papírový kornout s vodou? snad kelímek, ne?). Horší hodnocení bych dala už jen v případě, kdybych ji nedočetla.

27.10.2019 1 z 5

Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše Richard Sklář

Nedočteno... nedalo se. Špatně psané, místama divné obraty, nezajímavé až otravné postavy a děj mě taky moc nechytil.

25.10.2019 odpad!

Králova klec Králova klec Victoria Aveyard

Spoiler alert

Nejslabší díl celé série, teda alespoň zatím. Začátek se nesnesitelně vlekl, až jsem měla nutkání knížku odložit, protože se tam vůbec nic nedělo. Mare úpěla v řetězech a Maven si na ní honil triko. Pak se to sice rozběhlo, ale v polovině jsem vytušila následující hlavní zápletku, tj. Evangelininy zmařené zásnuby (na to by nepřišel jenom dement) a vzápětí jsem očekávala ty stejné z prvního dílu, na které nakonec došlo (nebohý čtenář s napětím čeká, kdy Mare Cala zabije za to, že se kvůli ní trůnu, klenotů ani katedrál nikdy nevzdá). Po přečtení tohoto veledíla nevím, jestli mám brečet, nebo se smát. Co se týče řemeslného zpracování, žalostná bída. Netuším, zda je i originál tak špatný, nebo je na vině překladatel, ale velmi často se objevovaly hrubky, stylistické chyby a rozvláčný až stupidní styl psaní (dialogy na facku, zbytečná melodramata). Místy jsem se opravdu smála, a bohužel i v situacích, kdy se to nehodilo. Autorka pomalu ale jistě vykrádá sama sebe, recykluje již použité zápletky (Cal opět zaslíben Evangelině, nevídáno) a celá kniha místy začíná připomínat béčkovou telenovelu se špatným koncem. První díl celé série byl boží. Druhý díl už mi přišel slabší a kdyby autorka spojila druhý a třetí díl dohromady, vůbec nic by se nestalo. Po přečtení se dostavila neskutečná úleva. Doufám, že čtvrtý díl bude kvalitativně lepší. Jinak ho přejedu rychločtením, protože mě zajímá, jakým směrem se zoufalí protagonisté vydají (Mare by mohla být královnou, vyvraždit Samosovy, a následně jí v náručí umře Cal, když mu sdělí, že je těhotná). Na slovní spojení blýskající holčička už jsem alergická. Kniha ode mě nedostala nejnižší hodnocení jenom proto, že jsem se přinutila ji dočíst. Jsou mnohem lepší fantasy, a naštěstí jich není málo.

23.10.2019 1 z 5

Zdráhavý věštec Zdráhavý věštec Keziah Frost

Krásná a milá odpočinková kniha, takové pěkné pohlazení pro duši. I když mě téměř celou dobu čtení neskutečně s*ala Carlotta a té holčičce, která s Ivy hodila o zem, bych zakroutila krkem.

12.10.2019 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Ze začátku mě nijak zvlášť nezaujala, ale pak se velmi slušně rozjela. Autorka jednotlivé povídky mistrně propojila a vytvožila z nich velmi čtivý příběh, který byl sice místama smutně vtipný, ale povětšinou velmi smutný. Zvlášť když víte, že takové ženy mezi námi opravdu žijí. Některé postavy mě svým chováním místama dost štvaly, ale když holt nemohly jinak... Knížka není jen nenáročná oddechka, má opravdu hloubku.

22.09.2019 4 z 5

Roky rýže a soli Roky rýže a soli Kim Stanley Robinson

Konečně jsem ji dočetla. Bohužel jsem ji četla na etapy hruba rok, takže jsem místy zapomínala, co se tam dělo. Nicméně s ničím podobným jsem se dosud nesetkala a určitě si ji někdy ještě jednou přečtu.

15.09.2019 4 z 5

Pýcha, předsudek a seznamka Pýcha, předsudek a seznamka Curtis Sittenfeld

Odložila jsem poměrně záhy. Jedním slovem sračka.

08.09.2019

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Knížka se mi velice líbila, i když jsem tušila už nějakou dobu, jak to vlastně dopadne, a ze začátku jsem se nemohla úplně hned začíst. Od autora si přečtu určitě i další knížky.

29.08.2019 4 z 5

Kéž bys byl tady Kéž bys byl tady Rita Mae Brown

Ze začátku jsem se do knížky nemohla začíst (a trochu mě rušily kurzívou psané rozhovory mazlíčků hlavní hrdinky), ale nakonec jsem byla nadšená. Knížka se čte hrozně rychle; já jsem si ji vzala s sebou na dovolenou a nemohla jsem si ji vynachválit. Podobně milých detektivek, kde vyšetřují i zvířata, nejspíš moc není, a tahle mě příjemně osvěžila ;)

26.07.2019 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Dobře jsem se pobavila, i když Muž jménem Ove byl mnohem, mnohem lepší. Ze začátku mě hlavní hrdinka dost štvala, a na jedlou sodu budu asi alergická už navždy. Nicméně knížka určitě není špatná, i když se Muži jménem Owe v některých částech dost podobá. Jako oddechovka dobrý, zvlášť pro milovníky fotbalu (mě osobně moc nebere).

01.07.2019 4 z 5

Palindrom Palindrom E. Z. Rinsky

Kniha byla jedním slovem hustá. Poměrně rychle nabrala spád a jela až do konce. Úplně mě to pohltilo. Sedí mi autorův styl psaní, místy jsem se hodně nasmála. Dala bych plný počet bodů, nebýt překlepů.

23.06.2019 4 z 5

Paní plukovníková Paní plukovníková Rosa Liksom (p)

Skvělá kniha, velmi čtivá, za jeden den přečtená. Udivilo mě, s jakým odstupem a jako by nic předkládá hlavní hrdinka válečné hrůzy druhé světové války a drsného života ve Finsku, včetně svých vlastních životních tragédií; jako kdyby vlastně o nic nešlo. Od této autorky si určitě ještě něco přečtu.

16.06.2019 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Hodně dobrá kniha, myslím, že se k ní ještě vrátím, a určitě sáhnu i po pokračování.

26.05.2019 4 z 5

Slepý vrah Slepý vrah Margaret Atwood

Kniha nebyla špatná, na druhou stranu jsem měla strašný problém se začíst a povedlo se mi to až když jsem měla přečtených zhruba 60% knížky. Rozhodně jsem ale čekala víc. Oproti Příběhu služebnice, který byl mnohem více čtivý, a který by si podle mě Manbookerovu cenu zasloužil mnohem víc, měla knížka menší spád, byla rozvláčná a hlavní hrdinka mě v průběhu dost štvala. Možná si ji ještě jednou přečtu, abych děj lépe pochopila, ale nebude to z důvodu, že by mě kdovíjak zaujala.

09.04.2019 3 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Velmi dobře napsáno, velmi vydařený debut. Sice jsem měla od knížky trochu jiná očekávání (myslela jsem, že se děj vydá trochu jiným směrem), ale i tak se jednalo o velmi čtivý a poutavý příběh, dobře vykreslené postavy, velmi plasticky popsané prostředí.

13.02.2019 3 z 5