petbrab petbrab komentáře u knih

Říše a pět králů: Ústup Západu a osud světa Říše a pět králů: Ústup Západu a osud světa Bernard-Henri Lévy

První půle knihy je filozofické zamyšlení nad USA. Druhá půle zamyšlení nad vzestupem Ruska Číny, Saudské Arábie, Iránu a Turecka. Čekal jsem od toho víc. V anotaci se píše, že jde o zamyšlení proč vliv USA (říše) slábne a proč stoupá vliv pěti zemí (králů), abychom se v závěru dozvěděli, že pět králů se nikdy říší nestane z různých důvodů. Na škodu je i spoustu odkazů na různé historiky, filozofy apod. které spíš mají ukázat na sečtělost autora.

29.07.2019 3 z 5

Radek Banga: (Ne)pošli to dál Radek Banga: (Ne)pošli to dál Radek Banga

Styl psaní dost syrový ale výpovědní hodnota mě příjemně překvapila.

30.03.2024 4 z 5

Červený pokoj Červený pokoj August Strindberg

Chápu, že v době vydání byla asi přelomová kniha, která ve Švédsku vyvolala rozruch.
Protože se tam poprvé Strindberg satiricky obul do všeho možného - umělci, rodina, vztah s prostitukou, akciové společnosti, falešná dobročinnost, katechismus, novinařina atd.
Dnes už je satira běžná, takže kniha trochu ztrácí.
Zajímavá pasáž byla v závěru knihy, kdy se čte dopis jednoho z umělců, proč spáchal sebevraždu.

06.09.2023

Zápisky z Afghánistánu Zápisky z Afghánistánu Karel Rožánek

Mám rád knihy od zahraničních zpravodajů České televize. Rožánkova z Afganistánu byla navíc předurčena k úspěchu už tím, že byla z války, což je vždy citlivé téma. Z knihy jsem cítil empatii, profesionalitu i smutek nad ztrátou vojáků ale i radost vojáků třeba z uvaření guláše či koncertu Landy.

22.08.2023 5 z 5

Únorová tragédie Únorová tragédie Hubert Ripka

Brilantní kniha ministra vlády, který byl jedním z těch, který podal demisi.
Únorový puč 1948, který tak neblaze uvrhl naší zemi na 41 let do zkázy, je zde zcela objektivně vylíčen bez jakéhokoliv sentimentu.
Tuto knihu by si měli přečíst povinně všichni, kteří zastávají názor, že s Ruskem se lze domluvit.

05.07.2023 5 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Kniha mně úplně nesedla. Možná jsem měl jen jiné očekávání.
Vzhledem k válce na Ukrajině, už bohužel není kniha jen vizí, kam může Putin dotáhnout Rusko a život v něm, ale stává se krutou realitou.

30.06.2023 3 z 5

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

První, co mě napadne napsat o této knize, je slovo zvláštní.
Sám příběh z Turecka z konce 16. století o hledání vraha z prostředí iluminátorů dodává knize napínavý ráz.
Další rovina je vztah ženy k muži či mužům v turecké společnosti v souvislosti s manželstvím.
Ale nejvíc obdivuji, že kniha nemá jednu hlavní postavu. Naopak vypravěčů je tam několik a každý má svůj pohled na danou věc. Roli vypravěče má i několik neživých předmětů či zvířat.
Poslední věc co bych dodal je, že jsem se nezbavil pocitu, že inspiraci Pamuk hledal v knize Jmeno růže.

17.06.2023 4 z 5

Identita: Volání po důstojnosti a politika resentimentu Identita: Volání po důstojnosti a politika resentimentu Francis Fukuyama

Velmi zdařilé dílo o identitě, volání po jejím uznání, úpadku liberální demokracie, migraci, internetu jak z filozofického tak především politického úhlu pohedu.

09.10.2022 5 z 5

Popírání holocaustu Popírání holocaustu Deborah Ester Lipstadt

Kniha byla poměrně zdlouhavá, autorka vytahovala další jména učitelů, profesorů různých středních a vysokých škol převážně v USA, kteří popírají holokaust. Ukazuje, jak si zkreslují fakta nebo vytrhávají z kontextu, aby podpořili svůj názor.
Poukazuje na to, že popírání holokaustu nevychází odspodu ale z akademické části, což může právě ovlivňovat veřejnost mnohem více.
Líbil se mi její názor na to, proč odmítá chodit do debat s popírači. Že to není, že by se bála, že by debatu argumentačně prohrála, což je jí předhazováno, ale proto, že svoji přítomností na takové debatě, by vůbec mohla připustit, že holokaust nebyl.

11.08.2021 4 z 5

Tajemství Turínského plátna Tajemství Turínského plátna Miroslav Žák

Sepsaná fakta o zkoumání Turínského plátna ohledně jeho pravosti.
Zajímavé čtení pro toho, kdo se chce o plátně stručně něco dozvědět.

19.07.2021 4 z 5

Lid versus demokracie: Proč je naše svoboda v ohrožení a jak ji zachránit Lid versus demokracie: Proč je naše svoboda v ohrožení a jak ji zachránit Yascha Mounk

Zprvu jsem se domníval, že půjde o kritiku Donalda Trumpa skrytou za obecné pravdy, čemuž nasvědčovaly i recenze jiných autorů na obálce.
Ale musím uznat, že jde o zajímavou knihu, která obsahuje zajímavé názory např. soudní přezkum soudců, strach z imigrace
Poslední kapitola čili řešení nápravy skýtá dobré vyvrcholení názorů autora s nimiž se vcelku ztotožňuji.

14.07.2021 4 z 5

Barbánek Barbánek Jiří Havel

Krása.Pamatuji si ji z dětství. Hezký dárek k Vánocům to tehdy byl. Barbánek byl pro mě velký hrdina.

29.06.2021 5 z 5

Jádro věci Jádro věci Graham Greene

První dvě části knihy mně přišly takové vlažné, banální.
Třetí část byla až mrazivě fascinující.
Závěrečné dilema hlavního hrdiny - vztah k bohu, manželka, milenka, podíl na korupci, vysněné povýšení, sebevražda
A pak cynický závěr, že život i bez něj plyne dál.

26.02.2020 4 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Divadlo je skoro vždy o reálné situaci, kterou můžeme prožít nebo ji vidět.
Tato hra mi znovu jen ukázala, že primitivnější a jednoduchý člověk má život o hodně jednodušší, když složitost života příliš neprožívá.

17.08.2019 4 z 5

Horečka Horečka Václav Hrabě

Krásně smutné, pravdivé, plné elánu a zklamání z toho jaký život může být a najednou je. A věčný názorový rozdíl mladí, jen o něco starší,staří

09.08.2019 5 z 5

V srdci třetí říše V srdci třetí říše Albert Speer

Memoáry architekta a ministra zbrojní výroby,který o sobě tvrdil, že by mohl být přítelem Hitlera.
Dává nám podrobný popis třetí říše. Takový ten z porad a jednání, každodenního života okolo něj i Hitlera.
Na konci sám patrně cítil jistou vinu, tak se v knize lehce ospravedlňuje a staví do role odpůrce Hitlera.

30.07.2019 5 z 5

Srdce temnoty / Na pokraji sil Srdce temnoty / Na pokraji sil Joseph Conrad

Kniha vyžaduje velké soustředění, pozorné čtení a proplutím řekou s vypravěčem konečně dojde k poznání srdce temnoty.
Bylo to i předlohou filmu Apokalypsa od F..F.Coppoly.

29.07.2019 4 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Nic nového jsem se nedozvěděl. Sepsáno pár příběhu ke třem kolaborantům, kde název nejznámějšího z nich měl zřejmě zvýšit prodejnost knihy.

29.07.2019 3 z 5

Malá doznání okresního soudce Malá doznání okresního soudce Ota Ulč

Já byl nadšen. Příběh bývalého soudce za dob komunismu, který po útěku do USA sepsal jak to v době totality vypadalo v naší justici. Smál jsem se, i když to bylo spíš k pláči.

29.07.2019 5 z 5

Soldat Soldat Siegfried Knappe

Vynikající kniha.
Příběh vojáka wermachtu, který málem dobyl Paříž, Moskvu a pak se přesunul do Berlína posledních dnů před koncem války.
Z knihy mrazí závěr a taková ta skrytá německá hrozba, že vlastně kdesi v nitru je mu smutno a vzpomíná na slávu třetí říše.

29.07.2019 4 z 5