Petra_V komentáře u knih
"Není pravda, že svůj osud si vytváříme sami. Naše životy jsou vetkány do tkaniny doby, neoddělitelně prorostlé mezi životy ostatních. Stačí, aby se někde uvolnilo některé z vláken, a celá tapiserie se promění.
Ti, kteří už tu nejsou, si zaslouží, aby se z jejich životů staly příběhy. Jedině taky mohou přežít a neztratit se navždy v hlubinách času."
Jako vždy se pan Moravec zeptal na všechny otázky, které mě v průběhu čtení napadly. Na konci knihy mi zůstala už jen jediná a to jaký má pan Dolník názor na výměnu vyjednavače za rukojmí (stalo se například v roce 2014 na střední škole ve Žďáře nad Sázavou), ale chápu, že se tato situace týká spíše policejních vyjednavačů a při práci pana Dolníka bude ještě méně častá.
Obsahově se mi kniha líbila, bylo ale velmi poznat, že se jedná o autorčinu prvotinu. Z mého pohledu nebyly jednotlivé kapitoly úplně přehledné a často se přeskakovalo z jednoho témata k druhému. Z knihy víme, že autorka během studií KLDR navštívila dvakrát, jednotlivé "návštěvy" ale nejsou rozlišeny a čtenář ve většině případů nepozná o který studijní pobyt se jedná.
Mně samotné tento styl psaní sice nevyhovuje, ale kniha si určitě své čtenáře najde i díky svému obsahu.
Od knížky jsem čekala romantiku zasazenou do prostředí Kuby. Nic víc, nic míň. To, že budu číst o kubánské revoluci jsem vážně nečekala. O to víc mě zaujalo, jakým stylem autorka revoluci popisuju, protože se nejedná pouze o pohled z jedné strany a v jedné době. Zároveň nám ukazuje, že se odvaha a síla můžou projevovat různě a jsou přítomny v každodenním životě lidí, aniž bychom si to my, kterých se revoluce (válka,...) netýká osobně uvědomovali.
O to víc mě mrzí, že dojem z knihy kazí velké množství překlepů. :(
(SPOILER) Jako oddechovka to nebylo vůbec špatné, určitě by ale knize jen prospělo zkrácení o 100-150 stran. Z mého pohledu by neuškodilo vynechat "druhý konec", protože příběhů s dobrým koncem máme v knihách spousty, ale realita je mnohdy jiná, tak by bylo fajn si občas i přečíst, že vše není jen Dokonalá pohádka. ;-)
Několik dějových linek příběhu jedné rodiny, stejně tak jako československé historie a potažmo společnosti Baťa. Pan Čapka dokázal vytvořit příběh, který by si měl přečíst každý, koho alespoň trochu zajímá naše historie z pohledu obyčejných lidí.
Knihu jsou začala číst i díky velkému množství kladných recenzí, díky kterým se jí snad ani nedalo uniknout. Velké očekávání však dle mého názoru nenaplnila, naopak, myslím, že jí spíše uškodilo. Kniha byla čtivá, to ano, ale Evelyn mi byla od začátku nesympatická a bohužel se to s počtem přečtených stran neměnilo.
Moje čtvrtá kniha od pana Moravce. Jako u předchozích knih výborný výběr respondenta. Každý je úplně jiný, stejně jako jejich profese, přesto se pan Moravec dokáže ptát takovým způsobem, že máte pocit jako byste s nimi seděli u jednoho stolu. Pana Dvořáka jsem již znala a musím přiznat, se u mě během čtení vystřídaly snad všechny emoce. Moc děkuji za to co děláte.
Tempo první poloviny knihy nic moc. Až jsem přemýšlela jestli má ráda autorka Harryho Pottra tak moc, že využije v knize více jmen než Hermione a Neville (prosím, řekněte, že jsem nebyla sama). Ale druhá polovina knihy už měla spád. A tak konec? Super :) Až mě mrzí, že se jedná o posledního Brigertonovic sourozence :(
Kdo by to byl řekl, že mě bude příběh Hyacinth tak bavit. V předchozích šesti knížkám mi k srdci vůbec nepřirostla a abych řekla pravdu, její příběh mě moc nezajímal. Ale to, co jsem právě dočetla bylo super. Úplně něco jiného než předchozí knížky (dobře, pořád to jsou Bridgertonovi), bylo to napínavé, mělo to spád a i ta romantika tam byla ;-)
Po shlédnutí 2 řad seriálu jsem se konečně pustila i do knih. Jsem zastáncem názoru, že knihy jsou lepší než filmy/seriály, ale vždy se najde nějaký výjimka. Ano, Bridgertonovi jsou tou výjimkou. To, že už od začátku víme, jak kniha dopadne nemusím zmiňovat, přece jen, víme, jaký žánr knihy čteme... Největším zklamáním pro mě ale bylo, že se kniha soustředila výhradně na ústřední dvojici. Moji oblíbení sourozenci ze seriálu jsou v knize pouze zmíněni a tím jejich příběh končí, naopak v seriálu můžeme vidět i vývoj vedlejších postav, což je za mě velké plus, uvážíme-li, že se právě těmto postavám budou věnovat další knihy série.
Moje třetí kniha od autorky. Podle mého názoru zatím nejslabší vztahová linka, kterou pro mě ale vyrovnávalo prostředí cukrárny (sladkosti můžu kdykoli a v jakémkoli množství) ;-)
Kavárna v Kodani je moje druhá kniha od autorky, jako první jsem četla Pekárnu v Brooklynu. Nevím, jak je to u ostatních knih, ale protože se v těchto dvou knihách vyskytují stejné postavy, doporučuji číst knihy ve správném pořadí, jinak si zkazíte celý příběh (teda zkazíte asi není ten správný výraz, protože Vám je stejně od začátku jasné, jak vše dopadne) ;-)
Příjemné romantické čtení, ideální letní oddechovka. Předvídatelný závěr na který se ale těšíte celou knihu, takže Vám vůbec nevadí. :)
Před nějakou dobou je narazila na Terezčino video o adopci, ale protože ji aktivně na sociálních sítích nesleduji, celý její příběh jsem neznala. Z videí mi však přišla velmi sympatická. Knihu jsem si ale koupila hlavně proto, že moje sestřenice, je ze strany otce osvojená a s manželem, vychovává dva adoptované syny, jejichž příběh částečně znám a zajímal mě příběh někoho, kdo si prošel něčím podobným.
Kniha je psaná velmi čtivým způsobem a pohled maminky celému příběhu dodává určitou přidanou hodnotu. V určitým pasážích jsem si říkala, že Terezka skáče od jedné věci ke druhé a že by kniha mohla být psána více systematicky, ale chápu, že kniha je její osobní terapií a psala přesně to, co potřebovala napsat, aby se cítila lépe.
Na závěr bych chtěla vyzdvihnout nádhernou obálku knihy, která už jen podtrhuje těžký životný příběh, který má však šťastný konec.
Naprosto úžasné! Ke knize jsem se dostala, až po shlédnutí seriálu s tím, že jsem věděla, že se bude mírně lišit. Musím však říct, že se mi nestává moc často, abych dala přednost seriálu/filmu před knihou. Tady se to však stalo (kniha byla i tak úžasná), protože seriál nám, díky délce jednotlivých dílů - příběhů, odkrývá skutečnosti, které v knize nejsou. A my tak můžeme nahlédnout do, knize skrytých, souvislostí.
Kniha opět skvělá. Jen teda nesouhlasím s názorem většiny, že je to jejich nejoblíběnější kniha z celé série. I přes to, že se toho v knize opět odehrává mnohonásobně více než ve filmu mi děj přišel u předcházející knihy napínavější.
!!Spoiler!! Gratulace Ronovi a Hermioně k získání prefektského odznaku :-)
Jak je možné, že o osudu Titanicu ví každý, ale skoro nikdo už neví, že existavala loď Wilhelm Gustloff? Vždyť na této lodi zemřelo mnohonásobně více lidí než na Titanicu. Je to snad tím, že Gustloff převážel uprchlíky a tragédie se stala za války, kdežto Titanic byl postaven pro "britskou smetánku"?
Začátek příběhu se nečte zrovna snadno, vzhedem k tomu, že je příběh vyprávěn z pohledu 4 různých osob. Jakmile však překonáte prvních pár stran, knihu nebudete chtít odložit.
Jedenáctá kniha v pořadí a zase mě Jo Nesbø dokázal překvapit. Na začátku knihy jsem si říkala, jestli nemám knihu odložit a nejprve si znovu přečíst Policii, protože jsem se ztrácela ve velkém množství postav a díky době co uplynula od poslední knihy, jsem si úplně přesně nepamatovala, jak poslední kniha končila. V polovině knihy jsem si říkala, že je přece jasné kdo je pachatel, jenže stačila jedna věta a už jsem si tím nebyla tak jistá, dokonce jsem si chvíli myslela, že tito dva spolupracují. Ale jak je u autora zvykem, konec opět překvapil a to nejen tím, že navnadil na další díl. :-)