RADOST RADOST komentáře u knih

Vzdálená řeka Vzdálená řeka Barbara Wood

Krásná sága o životě a vztazích v kalifornských rodinách německých přistěhovalců. Poučí o životě farmářů, ale i úskalích lásky, žárlivosti, nenávisti a rodinných tajemství. Růst nových zlých skutků v každé generaci hlavních rodin mi trochu vadil, ale je to asi autorčina daň "ženskému" románu v zájmu zvýšení gradace a čtivosti.

23.05.2018 5 z 5

Máslem dolů Máslem dolů Petr Šabach

Tak obyčejné, tak lidské. Epizody ze života dvou stárnoucích kamarádů, namluvené v audioknize Tomášem Hanákem a Petrem Šabachem, pohladí na duši. Všichni, v každém věku, máme své sny i svazující životní realitu. Pokusy o únik nebývají vždycky šťastné, ale nelze se jich vzdávat. Nejhorší by bylo rezignovat.

28.12.2015 4 z 5

Zrozena k smrti Zrozena k smrti Lisa Jackson

Všechny tři díly této série jsou velmi napínavé. Nejde se odtrhnout, i když si čtenář uvědomuje stylistická klišé, překombinování a také nelogičnost při popisu některých akčních situací. Navíc se autorka drží stále stejného modelu, který je s každým dalším dílem průhlednější. Přesto doporučuji, zažijete "ženské" oddychové čtení plné napětí.

11.10.2015 4 z 5

Motýlí dům Motýlí dům Kerstin Signe Danielsson

Dobrá detektivka, netradiční ve všech ohledech, ale přece jen trochu překombinovaná. Kdyby se to tak skutečně stalo, všechna čest vyšetřovatelům. Ale pro mne, jako čtenáře, to bylo trochu přes čáru.

10.09.2015 3 z 5

Anísa Anísa Daniela Šafránková

Miniromán. Zajímavě sepsané střípky ze života v Kalifornii, tlumočené tam žijícími Čechy (Eva, Standa) a Američankou (Anísa), doplňované zdánlivě nesouvisejícími vzpomínkami Věry Novotné.
Sledujeme vývoj všech postav, jejich růst i zaslepení či nenapravitelnou touhu využívat, okouzlovat, podmaňovat. Netradiční forma a zároveň nenásilná studie lidských povah.

31.07.2015 3 z 5

Klejinčino tajemství Klejinčino tajemství Zdenka Hamerová

Zpočátku jsem se bála, že půjde jen o duchařinu nebo průhledný příběh manipulace, ale bylo to mnohem zajímavější a překvapivější a ne vše jsem odhadla. Doporučuji.

03.07.2015 4 z 5

Lazarovy ženy Lazarovy ženy Marina Lvovna Stěpnova

I když miluji ságy a ruské prostředí, tato kniha se mi četla těžce. Vystihla různorodost i zvláštnosti postav, ruskou mentalitu i politické zázemí, ale i přes poetický nádech mi autorčin styl činil potíže, nebylo to tak čtivé,jak bych si přála.

25.05.2015 3 z 5

Matkárna Matkárna Amy Sohn

Mnoho postav, propletené osudy lidí, kteří řeší své vztahy a zkoumají sami sebe v závislosti na rodičovství. Vše poměřují tím, co znají z médií a filmů, připadají mi jak otroci módy a sexu. A při hledání východisek na děti myslí jen okrajově, vlastnímu mozku nevěří tolik, jak osobním koučům, podléhají drogám, alkoholu a sexuálním choutkám. Prostě jsou cool a spokojeni, tak jak to žádá doba. Smutný výsledek.

27.04.2015 3 z 5

Noc v Mejdlovarně Noc v Mejdlovarně Eva Hauserová

Četbou této knihy jsem si chtěla osvěžit vzpomínky. Připadá mi, že hrdinky příběhu jaksi promarnily svůj život a viníka vidí hlavně v bývalém režimu - ne v sobě, ve svých povahách, svém jednání.
Revolta v nesvobodě probudí v lidech jejich aktivnější a odbojnější já. Kam se ale podělo ve svobodném životě?

08.04.2015 3 z 5

Čím jdu rychleji, tím jsem menší Čím jdu rychleji, tím jsem menší Kjersti Annesdatter Skomsvold

Mathea zde ztělesňuje přesně ten typ lidí, které nechápu a nejsem schopna ani litovat. Ač vybavena určitou inteligencí a schopnostmi, celý život usiluje o neviditelnost a osamělost, její logika je až zvrácená a mnohdy i krutá. Na konci života chce ponechat o sobě nějaké svědectví, ale ani s tím si neumí poradit. Smutný životní příběh, ale velmi dobře napsaný.

02.04.2015 3 z 5

Poklad pana Isakowitze Poklad pana Isakowitze Danny Wattin

Cesta za poznáním. Putování Evropou, brouzdání vzpomínkami, odhalování povah a osudů židovských předků, poznamenaných hrůzou holokaustu. Úspěšné putování, poklad je nalezen - ne ten zamýšlený, ale o to hodnotnější a důležitější.

04.03.2015 3 z 5

Marcelo ve skutečném světě Marcelo ve skutečném světě Francisco X. Stork

Nádherná a poučná kniha, nejen pro mládež. Jak žít s Aspergerovým syndromem i jak žít bez něj, jak žít společně, navzájem se chápat a respektovat. Vřele doporučuji, přečtěte si tuto knihu.

04.01.2015 5 z 5

Tikot Tikot Dean Koontz

Vtipná, až bláznivá horrorová komedie s poselstvím, že nic se nemá odmítat nebo naopak brát stoprocentně vážně. Okouzlily mě dialogy matky Phanové.

23.11.2014 3 z 5

Nájemníci pana Moonblooma Nájemníci pana Moonblooma Edward Lewis Wallant

Trochu smutná a melancholická přehlídka svérázných lidiček, nájemníků zchátralých domů. Nádherně vylíčená různorodost lidí a neutěšenost jejich životních podmínek, bezradnost, netečnost, krach a zmar. Dlouho očekávané odhodlání Normana něco změnit je světlým okamžikem, ale ne všem prospěje. I když kniha vyšla před padesáti lety, trochu připomíná mravenčí a zdánlivě zbytečnou práci současných terénních pracovníků v realitě některých našich regionů.

19.10.2014 3 z 5

Ženy, které rozdávají adventní věnce Ženy, které rozdávají adventní věnce Josef Pepson Snětivý (p)

Vykreslení odlišného mužského a ženského vnímání mileneckého a partnerského vztahu a možných důsledků. Navíc autorova snaha o obohacení češtiny novými slovy a netradičními obraty. Obojí se daří tak na 50 %, někdy působí násilně, nepravděpodobně. Ale je tu příslib nové, předpokládám lepší tvorby.

14.09.2014 3 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Kniha o 20. století. O tom, jak se vůbec mohlo podařit přežít to hrůzyplné 20. století. Století politických zvratů, století krutovládců. Róza ho nazývá stoletím vrahounů. Přesto si uměla svůj dlouhý život vychutnat. Jejích sedm přikázání a to, jak je naplňovala,stojí za úvahu. A co nestačila o 20. století říci, se můžete dočíst v některé z knih Malé knihovničky století, uvedené na konci knihy.

08.08.2014 4 z 5

Krkavci Krkavci George Dawes Green

Dočteno. O čem to vlastně bylo? O krkavcích, jestřábech a vrabcích v lidské pobobě? O vydírání? O schopnosti udělat pro kamaráda více než pro sebe? Nebo o síle osobnosti, která svému okolí namluví cokoliv a je za to velebena a ctěna, stane se zbožňovaným idolem? O hlouposti, zbabělosti nebo naopak vnitřní síle? Řekla bych, že z každého soudku trochu. Kdo čekal napínavý detektivní příběh, byl zklamán. Kdo vnímal autorovo poselství, musí konstatovat:Nebylo to špatné.

12.05.2014 4 z 5

Krtek a barvy Krtek a barvy Jiří Žáček

Jednoduché krásné obrázky, o kterých dovede vypravovat dvouleté dítě, včetně určování barev. Hodnotím kladně.

05.05.2014 4 z 5

Sestra Mneme Sestra Mneme Jaroslav Kříž

Mozek - pomocník i zrádce, který automaticky řídí naše životy. Co se stane, když se pochroumá? Jak ho opravit a co se změní? Kniha nabízí jednu z alternativ. Hledání vzpomínek , zamyšlení se nad dosvadním životem, vstup do nové etapy. Jenže chyby dělá člověk v každé etapě.

04.04.2014 3 z 5

Sesterstvo Sesterstvo Kateřina Janouchová

Kniha o pocitech. O situacích, na jejichž řešení hledáme návod i sílu.Řešení i neřešení problémů je zde prezentováno se stejným (dobrým) výsledkem. Dle mého názoru nejde o thriller, ale o četbu pro ženy. Otevřeno několik dějových linií, každá z nich by stála za samostatné zpracování. Zde však jen navozují dojem, že i v malém světě hlavní hrdinky se dějí převratné události, které ona, ponořená do krize svého rodinného života, opomíjí nebo ani nevnímá. Od knihy jsem čekala více, než jen shrnutí pocitů a šťastných konců téměř ve stylu červené knihovny.

30.03.2014 3 z 5