Richie1 Richie1 komentáře u knih

Doba jedová Doba jedová Anna Strunecká

Zajímám se o správný životní styl a tak jsem si s chutí přečetl tuto zajímavou knihu. Člověk je jako nádoba a za svůj život nasbírá mnoho dobrého, ale i špatného. Toxiny určitě nepatří mezi prospěšné látky v našem těle a tak je dobré vědět, jak se jim pokud možno vyhýbat. Kniha Doba jedová je jedním z návodů, jak své zdraví udržet v dobré kondici - dozvíme se, co nám v našem každodenním životě může škodit nebo naopak prospívat (jak nám může být k prospěchu nebo ke škodě třeba očkování, zda škodí perspiranty a deodoranty nebo amalganové plomby v zubech, zda je vhodné spát na matracích pružinových či z přírodních materiálů, jaké éčka v potravinách škodí apod.). Autoři knihy ve mně vzbudili dojem, že jsou ve svém oboru odborníky a tak i většinu jejich závěrů jsem přijímal s větší důvěrou než podobné informace od jiných autorů v jiných knihách.

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Hodně dlouhá kniha, naštěstí pan Martin umí udržet pozornost. Příběh dále rozehrává do větší a větší šíře. Když už začínám pochybovat, zda to vůbec může mít nějaký konec, tak pan spisovatel zabije pár hlavních hrdinů a trochu to urychlí :-)
Děj se posouvá často i mimo hranice Západozemí, poznáváme jiné národy, krajiny. Nejvíc mě bavily kapitoly s Tyrionem, s Jonem a s Daenerys.
Pan Martin děj natolik rozšířil, že přemýšlím, zda ho vůbec dokončí - v této chvíli to vypadá, že by mohl napsat ještě dalších 5 knih. Vůbec bych se nezlobil - tahle fantasy sága je opravdu povedená. Trochu jsem váhal mezi 5 a 4 hvězdičkami, ale nakonec jsem i za tu promyšlenost a provázanost celého příběhu dal knize plné hodnocení.

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Martin zvolnil své tempo příběhu a je to znát na menší čtivosti. Připadalo mi, že se po prvních 500 stranách vlastně téměř nic nestalo, že děj nějak ustrnul. Martin popisuje mnoho podrobností, mnoho postav, krajin, měst ...
Naštěstí je jeho styl příjemný a tak příběh, který se vleče svou rozsáhlostí, se čte přesto docela dobře. Celé to má stále velký potenciál a já doufám, že autor neustrne jen u intrik, ale že v dalších dílech přidá i přiměřené množství akce (kterou jsem v této části občas postrádal).
Stále obdivuji to neuvěřitelné množství postav celé ságy :-)

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Třetí díl série jsem si vychutnával. Četl jsem vázanou knihu (skoro 1200 stran), ale neměl jsem pocit, že je to zdlouhavé či nudné ani na okamžik. Martin v podstatě rozdělil celý příběh na popisy osudů několika klíčových osob, jejichž životní cesty se víceméně protínají, ale také často žijí "vlastním životem". V souhrnu pak představují monumentální fresku fantasy světa, který oplývá stovkami konkrétních osob, zvířat, fantasy tvorů a především barvitou historií. Martin věnuje často pozornost i přírodní či místní scenérii, což dále slouží k většímu procítění celého děje.
Autor se nebojí ukončit životy i některých klíčových osob - také tím mi je jeho dílo sympatické - není to žádná love story, ale tvrdá realita středověkého fantasy světa.
Po přečtení tohoto dílu jsem opět napjatý, jak bude sága pokračovat - našlápnuto má výborně.
Nezbývá mi než ohodnotit Bouři mečů pěti hvězdičkami.

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Druhý díl série se mi líbil o něco více než první díl, a to možná proto, že jsem ho četl dříve než jsem se podíval na seriál, a tak jsem mohl být správně napjatý, jak se vše vyvine.
V tomto díle snad bylo ještě více intrik než ve Hře o trůny, bylo zde také více postav (až to bylo místy nepřehledné - zjistil jsem až po dočtení, že je na konci seznam postav :-). Líbila se mi myšlenka, že s příchodem draků na svět opět ožívá magie - tu jsem v prvním díle trochu postrádal.
Z postav se mi asi nejvíce líbil Tyrion, pak Arrya, Daenerys. Příběh zůstal dosti otevřený, což pobízí ke čtení dalšího pokračování.
Celkově hodnotím o něco lépe než Hra o trůny - 95%.

Šest žen Jindřicha VIII Šest žen Jindřicha VIII Paul Rival

Trochu zvláštní životopis a trochu zvláštní styl psaní. Nazval bych to spíše dějinami milostných vztahů Jindřicha VIII., než životopisem panovníka.
Rival má zajímavý styl - píše v krátkých větách a hlavně neustále vyjadřuje osobní pocity všech zúčastněných osob - jako by sám žil v šestnáctém století a byl účastníkem popisovaných dějů.
Z historického hlediska si myslím, že pro všeobecné seznámení s dobou Jindřicha VIII. je to dobrá knížka, ale pro podrobnější (a vědecky více podložené) studium bych určitě sáhl po renomovanější práci.
Tři čtvrtiny knihy v podstatě tvoří popisy milostných vztahů Jindřicha VIII., rozebírání jeho pocitů a také pocitů jeho manželek i milenek. Seznámíme se i s mnoha dvořany a osobnostmi panovníkova dvora (např. kardinál Wolsey, humanista Thomas More, všemocný ministr Cromwell aj.) a také s dalšími osobnostmi evropských panovnických dvorů.
Kniha je zajímavou sondou do života tudorovské Anglie a mohu ji doporučit, pokud se o tuto dobu zajímáte.

V pasti V pasti David Morrell

Už jsem od Morrella četl lepší věci. V pasti by byla výborná povídka, ale Morrell krátký příběh natáhl až do 200 stran, a to je škoda. Střední pasáž, kdy hlavní hrdina vypráví špionážní verzi o třech králích (špionech), Herodovi a Ježíšku, byla docela nudná, do příběhu trochu násilně (a zbytečně) vecpaná. Také mi vadila ta americká hysterie z terorismu, která z knihy občas čiší.
Úvod a především závěr činí z knihy slušnou oddechovku, nicméně přesto poněkud zaostávající za většinou z děl Morrella.

18.01.2015 3 z 5

Smrt králů Smrt králů Bernard Cornwell

Šesté pokračování příběhu Uhtreda, saského velmože vychovaného Dány, ale ve službách králi Alfrédu Velikém, rozvíjí události i po smrti tohoto významného anglického krále.
Dáni se pokusí využít smrti velikého krále a opět zaútočí na bohatý Wesex, aby konečně zlomili poslední odpor Britů proti dánské nadvládě. Jenže v cestě jim bude stát právě Uhtred, nejlepší bojovník Britů a pokořitel mnoha dánských vojsk.
Cornwell drží skvělou úroveň celé ságy, kniha je velice čtivá a historii popisuje s maximální věrností. Příběh stále není uzavřen, budu se těšit na další pokračování.

Hořící země Hořící země Bernard Cornwell

Ani páté pokračování ságy o boji Sasů proti dánským dobyvatelům neztrácí nic ze své čtivosti. Děj mě opět pohltil a konec knihy jsem dočítal v půl páté ráno :-)
Hlavní hrdina Uhtred z Bebbanburgu stále kolísá mezi příchylností k dánským dobyvatelům s jejich původním pohanským náboženstvím a příchylností k saským obyvatelům anglických zemí - ke svým předkům, kteří se již téměř plně přiklonili k nové křesťanské víře. Osud Uhtredovi opět nastolí těžké životní zkoušky, porážky i vítězství.
Cornwell píše tak lehce a čtivě jako málokterý jiný spisovatel. Knihu hodnotím krásnými 90%.

Píseň meče Píseň meče Bernard Cornwell

Čtvrtý díl Saské kroniky - Píseň meče - je už podle názvu prošpikován dalšími krvavými dobrodružstvími neohroženého válečníka Alfréda Velikého - Uhtreda z Bebbanburgu. Děj se v převážné míře odehrává v raně středověkém Londýně nebo v jeho okolí a soustřeďuje se okolo bojů Sasů s dánskými a norskými nájezdníky a dobyvateli.
Cornwell se stálou kvalitou popisuje tuto těžkou dobu rodící se Anglie a dovedně spojuje své fiktivní hrdiny a jejich dobrodružství se skutečnými historickými událostmi a postavami. Kniha se čte velmi dobře, lehce a přitom dokáže udržovat v napětí. Velmi oceňuji, že autor nesklouzává k přílišnému popisování a natahování děje - ten má naopak spád a tím je kniha čtivější. A tak se opět těším na další pokračování této výborné ságy.

Páni severu Páni severu Bernard Cornwell

Třetí díl Saské kroniky nezaostává za předchozími. Děj skvěle plyne, hlavní hrdina Uhtred jde z jednoho dobrodružství do druhého. Zažívá okamžiky triumfů i pádů, ale stále neztrácí ze zřetele svůj hlavní cíl - získat zpět své rodové panství Bebbanburg. Celý příběh Uhtreda se výborně prolíná s historickými událostmi za vlády Alfréda Velikého, doby, kdy se rozhodovalo o budoucnosti Anglie - zda bude saská či dánská.
Knihu jsem přečetl za necelé dva dny a už se těším na další díl.

Bledý jezdec Bledý jezdec Bernard Cornwell

Druhý díl popisuje známé osudy Anglie, kdy je král Alfred poražen Dány a zahnán do bažin. Dějiny Anglie se tehdy mohly odvíjet úplně jiným směrem, pokud by se Alfred nedokázal z porážky rychle vzpamatovat a znovu pozvednout boj proti dobyvatelským plánům Dánů.
Cornwell příběh svého hrdiny Uhtreda nechává plynout ve svižném tempu, nic příliš neokecává, jde rychle na věc - děj má spád a dokáže natolik zaujmout, že je těžké se od knihy odtrhnout. Podařilo se mu skvěle skloubit napínavý dobrodružný příběh válečníka s historicky velmi zajímavou dobou středověké Anglie. Toto druhé pokračování ságy o Alfredu Velikém se mi líbilo ještě o něco více než první díl a dokonce si ho dovolím ohodnotit 5 hvězdičkami.

Vichry Duny Vichry Duny Kevin J. Anderson

Po Duně a Spasiteli Duny jsou Vichry Duny zatím nejslabší. Příběh nic moc, nemá to spád, nijak mě to nenadchlo. Vypadá to, že Frank Herbert psal kvalitněji a poutavěji než jeho syn Brian (ve spojení s K. Andersonem). Ale nebudu předbíhat, série Duna má ještě mnoho dílů a já doufám, že mnohé z nich budou stejně dobré jako úvodní Duna.

18.01.2015 3 z 5

Zkáza vévodství Zkáza vévodství Robert Gordian

Román ze zajímavého období počátku středověku - období nástupců římské říše, mezi které patřilo i langobardské království ve střední a severní Itálii. Část tohoto království - vévodství Friaul - je napadeno Avary, kteří v té době (počátek 7. stol.) pustošili velkou část Evropy. Příběh obrany vévodství proti přesile Avarů oplývá hrdinnými i méně hrdinnými boji, intrikami mocných, láskou vznešenou i nízkou a mnohými historickými skutečnostmi.
První polovina knihy se mně líbila více než druhá část, kde už přehnané intriky místy převažovaly nad smysluplným dějem. Příběh je sice založen na skutečných historických událostech, ale je zde také značně prostoru pro autorovu fantazii, což Robert Gordian využil.
Kniha se čte dobře, ale není to žádný skvost, spíše taková oddechovka.

Trofej Trofej Christopher John Sansom

Páty díl Sansomovy detektivní série z tudorovské Anglie a musím říci, že se mi asi nejméně líbil. Už jen to, že je příliš dlouhý, rozvláčný, a přitom se toho zase tolik neděje.
První polovina knihy byla skoro nudná - Sansom je neúměrně pečlivý v popisech scén, okolí, postav apod. Např. když má mistr Shardlake navštívit královnu, tak se musíme nejdříve seznámit s celou cestou - koho potkal, viděl, co dělal, okolo jakých domů jel a s jakými okny, popis paláce, jeho výzdobu, nábytek, obrazy, jaké kytky byly ve vázách, kolik místností prošel .... Obvykle než Shardlake někam dorazí, tak už ani nevím, proč tam jel :-)
Druhá polovina románu už byla trochu svižnější a děj se trochu rozhýbal. A závěr už byl zase až příliš akční, skoro uspěchaný, jakoby se Sansom lekl délky románu a chtěl to už rychle ukončit. Myslím, že knize by prospělo, kdyby autor ubral 200 stran z úvodu a přidal 20 stran na závěr.
Tento díl byl více detektivní než historický (i když byla nastíněna válka s Francií z let 1544-46), z toho důvodu mě to také méně bavilo než předchozí díly (detektivky obvykle nečtu). Nicméně i tak je to kvalitní čtení s výborně popsanou dobou tudorovské Anglie. 65%

Zjevení Zjevení Christopher John Sansom

V dalším díle série románů z doby Tudorovců C.J. Sansom sáhl po vděčném tématu - vraždy inspirované knihou Zjevení. Podobných motivů již bylo v literatuře i ve filmu dost - vzpomínám např. na výborný film Sedm.
Sansom opět výborně popsal atmosféru středověkého Londýna i celé anglické společnosti. Jeho právník Matthew Shardlake je nejen dobrým právníkem, ale také neúnavným detektivem, zvláště když musí řešit případ vraždy svého dlouholetého přítele. Do pátrání po sériovém vrahovi se, jak jinak, velmi zaplétá, ale díky svým analytickým schopnostem postupně přichází vrahovi na stopu.
Potěšilo mě také spojení historických prvků s právnickou i lékařskou problematikou. Tuto knihu jsem četl s radostí stejně jako předchozí Sansomovy romány o mistru Shardlakeovi. 85%

Vladař Vladař Christopher John Sansom

V tomto třetím pokračování detektivních příběhů z tudorovské Anglie je mistr Shardlake vyslán plnit jeden oficiální a jeden neoficiální úkol na sever Anglie do Yorku. Opět se zaplete do složitých intrik, které tentokrát hrozí zkázou i celé tudorovské dynastii.
Sansom mě potěšil v tom, že si při sepisování zápletky vybral i zajímavé okolnosti nástupu Tudorovců na anglický trůn - události předcházející porážce posledního plantagenetovského krále Richarda III. v bitvě u Boswortu roku 1485.
Velmi oceňuji, že historické souvislosti jsou popsány podle skutečných (doložených) událostí a tam, kde si Sansom dovolil určité změny, tak na ně upozornil v doslovu. Dokonce i král Richard III. byl vylíčen podle nejnovějších názorů - tedy, že to nebyla žádná zrůda, která se na trůn dostala přes vraždy, ale že to byla spíše oběť pozdějších protudorovských spisovatelů.
Sansom je velmi pečlivým v popisech postav, míst i časových souvislostí. Někdy až příliš - domnívám se, že by čtivosti příběhu více posloužilo, kdyby byl někdy poněkud stručnější. Dokonce i přes jeho pečlivost se mi podařilo objevit dvě (zcela nepodstatné) chybičky: v prvním případě popisuje, jak po útoku medvěda uplynulo několik dní a pak padne věta, že k útoku došlo včera. Druhou chybičku jsem objevil při popisu míst - plavba lodí je přerušena, všichni jsou ubytováni ve městě v hostincích, ale při rozhovoru padne věta, že "i tady na lodi můžou mít stěny uši" :-)
Každopádně je Vladař výborně napsanou knihou, kterou doporučuji každému, kdo má rád historii (nebo detektivní romány). V hodnocení dokonce sáhnu i po 5 hvězdičkách, kterými jinak šetřím. 90%

16.01.2015 5 z 5

Temný oheň Temný oheň Christopher John Sansom

Jestliže prvnímu dílu Sansomovy série detektivních románů ze středověké Anglie - Rozpuštění - v mých očích uškodilo srovnání se skvělým románem Umberta Eca Jméno růže, tak druhý díl Temný oheň mě zcela zaujal - přečetl jsem si ho s chutí, byť detektivky jinak nemusím. Sansom výborně vystihuje nejen středověkou Anglii, ale i jednotlivé postavy, jejich charaktery, pohnutky, myšlení.
Právník Matthew Shardlake je pověřen nejen životu nebezpečným pátráním po tajemství řeckého ohně, ale snaží se navíc obhájit i dívku obžalovanou z vraždy svého nezletilého bratrance. Dívka za svým mlčením skrývá děsivou pravdu, která se postupně odhaluje. Shardlake má však omezený čas, poprava dívky se blíží a také králův první ministr na něj tlačí - vysoká politika Tudorovské Anglie nakonec může zničit i ty nejmocnější...
Výborný historický detektivní román, mohu jen doporučit! 80%

Rozpuštění Rozpuštění Christopher John Sansom

Obecně nemám moc rád detektivní žánr - detektivky nečtu. Výjimku tvoří "historické" detektivky, jako např. série od Davisové, de Campa či Petersové. Sáhnul jsem i po Sansomovi a víceméně jsem nebyl zklamán.
Jeho román ze středověké Anglie opravdu silně připomíná Jméno růže od Eca. Jméno růže se mi však líbilo více, bylo tam více tajuplnosti, mysterióznosti i napětí. Rozpuštění je nicméně velmi kvalitní román a potěší určitě příznivce detektivek. Za sebe musím říci, že kdyby byl více historickým než detektivním románem, tak bych dal o hvězdičku více. 70%

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Viděl jsem nejdříve seriál a vzhledem k tomu, že byl zpracován nejen výborně, ale i dost věrně podle knižní předlohy, tak mi čtení už nepůsobilo takovou radost. Kniha se nicméně četla lehce, příběh i jednotlivé postavy byly dobře propracované, líbila se mi i určitá míra historie tohoto fantasy světa. Ono té fantasy zase v příběhu tolik není - magie zde téměř chybí, ale příběhu to snad nijak zvlášť neškodí.
Má asi nejoblíbenější postava byla Arya - v seriálu i v knize :)
Myslím, že kniha nicméně nedosáhla kvality Eriksonovy Malazské knihy padlých (Malaz však snad ani nejde překonat). Na pět hvězdiček to nevidím - spíše tak 90% - dávám čtyři.