Richie1 Richie1 komentáře u knih

Ďáblovo plémě 1 Ďáblovo plémě 1 Sharon Kay Penman

Jindřich II. Plantagenet vybudoval ohromnou říši zahrnující Anglii a většinu území Francie. Byl to mocný a moudrý král, který však nedokázal stejně dobře vychovat i své syny. Právě jejich zrada uvrhne Jindřichovy země do občanské války, při které hrozí, že všechny dosavadní mocenské úspěchy Jindřicha II. přijdou vniveč.
Penmanová znovu skvěle vypráví o rytířské době Jindřicha II., o době, kdy se jeho manželství s Eleonorou Akvitánskou dostalo do vleklé krize a kdy se proti němu obrátili i vlastní synové, podporováni francouzským králem Ludvíkem, který si velmi přál oslabit svého mocného souseda. Jindřich II. musí prokázat své nejlepší kvality válečníka i stratéga, aby v následném boji obstál.
Román mě po celou dobu čtení udržel v napětí a už se velmi těším na jeho pokračování v dalším díle. 90%

Lunapark Lunapark Richard Laymon

Laymon je posedlý násilím. I v druhé knize, kterou jsem od něj četl, se to násilím jen hemží - skoro v každé kapitole. Musím ale přiznat, že se kniha četla dobře, 450 stránek jsem zhltnul za dva dny. Oproti Jedné deštivé noci se mi Lunapark líbil více, nebylo tam tak moc poukazováno na debilitu Američanů. Jen ten šílený konec, který Laymon utopil v krvi a vraždění, už mě vůbec nebral. Přesto s váháním dávám 4 hvězdičky - 70%.

18.01.2015 4 z 5

První pyramida: 3. Horovo světlo První pyramida: 3. Horovo světlo Bernard Simonay

V závěrečné knize trilogie nás příběh provádí posledním obdobím Džoserovy vlády. Pod dohledem Imhotepa pokračuje výstavba první pyramidy, Egypt překonává období sucha i moru. Děti Džosera a Thanys podniknou dalekou dobrodružnou cestu, která je zavede na Krétu i k řeckým a maloasijským břehům. Poznáme zajímavé zpracování báje o Minotaurovi.
V závěru románu musí Džoser opět bojovat se svými starými protivníky i s Chetitskými nájezdníky, aby uhájil svou vládu nad Egyptským královstvím.
Simonayovo zpracování vlády krále Džosera vychází z pravdivých základů, ale vzhledem k velmi staré historii si autor pomáhal mnohými legendami či vymyšlenými postavami a jejich příběhy.
Celou trilogii považuji za velmi povedenou, která i laika čtivým způsobem seznámí se starověkým Egyptem. První (stupňovitá Džoserova) pyramida byl fenomenální stavitelský počin, který odstartoval stavbu dalších i ještě mohutnějších pyramid, na které se dnes jezdí do Egypta dívat celý svět. 75%

18.01.2015 4 z 5

První pyramida: 2. Imhotepovo svaté město První pyramida: 2. Imhotepovo svaté město Bernard Simonay

V druhé části trilogie se dočteme o počátku revolučního činu - zahájení stavby první pyramidy. Geniální Imhotep vymyslí projekt celého svatého města s obrovskou hrobkou pro krále a jeho rodinu a s požehnáním Džosera se pustí do stavby. Téměř veškeré egyptské obyvatelstvo je stavbou nadšeno - pouze malá skupina přívrženců boha Sutecha se nemůže smířit s tím, že je tento dobyvačný bůh odsunut na vedlejší kolej ve prospěch boha Hora. A zároveň do Egypta přichází velmi zákeřný protivník, který usiluje nejen o zmaření stavitelských plánů, ale především o zavraždění krále Džosera a jeho manželky Nefertity (Thanys). Začíná boj o zjištění totožnosti neznámého a krutého nepřítele vládnoucí dynastie a jeho spravedlivé potrestání. Přes veškerou královskou moc a pomoc všech přátel krále Džosera tento boj není vůbec jednoduchý a osud Džoserovy rodiny je na vážkách.
Simonay opět skvěle popisuje život ve starověkém Egyptě a jeho příběh je tak nejen čtivý, ale ve svých základech i věrný historickým faktům. 85%

Stíny Amberu Stíny Amberu John Gregory Betancourt

Další díl o Amberu z doby Oberonova mládí udržuje standardní úroveň a svižné tempo. Boje střídají intriky či milostné dobrodružství Oberona a odkrývají se další informace o počátcích Vzoru a celého Amberu. Oberon se sice stal králem, ale stále touží po dobrodružstvích, jejichž je obvykle hlavním aktérem. Kniha se čte stejně dobře jako většina ostatních dílů celé série.

Kouzlo Amberu Kouzlo Amberu John Gregory Betancourt

Oberon začíná se svým otcem Dworkinem a dalšími sourozenci budovat Amber. Protože je jako jediny člen Dworkinovy rodiny naladěn na Vzor, je uznán za krále v jejich nové stínové zemi.
Ale Dworkinova rodina má stále své nepřátele v Chaosu a ti chtějí Amber za každou cenu zničit. Oberon musí s ostatnímu naverbovat dostatečně velké množství armády, aby v konečném zúčtování obstáli.
Tento díl mi připadal o něco zajímavější než předchozí dva - konečně se něco dočítám o vzniku Amberu. Trilogie ale nekončí - zdá se, že pokračuje dalšími díly. Už se těším na pokračování příběhu.

Amber a Chaos Amber a Chaos John Gregory Betancourt

Druhý díl popisující mládí Oberona. Oberon se po pádu Juniperu dostane na Dvory Chaosu a poznává nové prostředí i sídlo své rodiny. Někdo se ale stále snaží Dworkinův rod zničit a Oberon se ocitá v samém středu dění. Bohužel po značnou část tohoto dílu ztrácí děj poněkud své tempo, ale závěr je opět výborný a dostatečně překvapivý. Pomalu se dozvídáme, jak vznikl Amber - vše nejspíše vyvrcholí v třetím díle. 75%

První stín Amberu První stín Amberu John Gregory Betancourt

Úvodní díl trilogie, která poodkryje tajemství vzniku Amberu. Časově předchází pentalogii s Corwinem - dozvíme se o mládí jeho otce Oberona a také o osudech Dworkina a jeho rodiny. Zelazny píše příjemným, čtivým stylem, ale trochu mi vadilo opakování motivů předcházejících sérií - opět je tu široce rozvětvená rodina (Dworkinova), jejíž členové si nevěří a různě intrikují proti sobě. Tyhle rodinné intriky a zákulisní jednání zaberou více než polovinu knihy a děj se stává pomalým a místy až nudným. Příběh má spád hlavně na začátku a pak na konci. Pro čtenáře předchozích sérií je ale určitě zajímavé dočítat se o počátcích Vzoru a Amberu nebo o mágovi Dworkinovi, který v prvních sériích hrál jen podružnou roli.
Přestože kniha nemá takovou úroveň jako první série Amberu, stále to je velmi kvalitní čtení.

18.01.2015 4 z 5

V podzemí Sarkalu V podzemí Sarkalu Jean-Pierre Garen (p)

Další dobrodružství, tentokrát na planetě Sarkal, se odehrává podle podobného scénáře jako ostatní Stoneovy mise. Určité zpestření je nezkušená poručice Churchová, či zajímavé řešení zmizelého agenta.

18.01.2015 3 z 5

Tajná mise Tajná mise Jean-Pierre Garen (p)

Další příjemná oddechovka s intergalaktickým hrdinou Markem Stoneem v hlavní roli - tentokrát zachraňuje planetu Savara před útokem agresivních Akařanů.

Pád říše římské Pád říše římské Michael Grant

Pád západořímské říše byl v dějinách světa natolik významnou událostí, že se zkoumáním jeho příčin zabývalo již nespočetné množství historiků a spisovatelů.
Také Michael Grant velmi přehlednou a čtivou formou podává rozbor hlavních příčin a důvodů, které nakonec vedly k zániku této říše. Celkem popisuje 13 oblastí či problémů, které v souhrnu vedly ke zhroucení systému státní správy i obrany říše před útoky barbarů. Kniha je psána srozumitelným jazykem, autor nezabíhá do přehnaných podrobností, ale přesně vystihuje jádra problémů, které se v pozdním období říše nahromadily.
Vysvětlit důvody pádu tak ohromné říše není jednoduché, Grantovi se to ale podařilo výborně.

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Svůj první román od Vondrušky jsem začínal číst s menší nedůvěrou. Zdejšímu vysokému hodnocení jsem příliš nevěřil a naopak jsem se obával, že narazím na mnohé historické nepřesnosti - jak jsem byl od několika čtenářů varován.
Můj konečný dojem z knihy je ale vcelku příznivý. Nejsem natolik dobrý odborník na raně přemyslovskou dobu, aby se mi podařilo objevit nějaké historické omyly, kterých se autor mohl dopustit. Kniha se i přes svou rozsáhlost četla dobře. Jednotlivé kapitoly byly relativně krátké a ohraničovaly obvykle důležité události či období našeho významného knížete a prvního krále Vratislava I.
Autor samozřejmě musel často domýšlet souvislosti a vytvářet děj, který mohl a také nemusel být pravdou. U takto historicky vzdáleného období, o kterém není dostatek pramenů, to ani jinak nejde. Příběh však měl spád a věřím, že v základních rysech byl velmi věrný historickým skutečnostem.
Některé pasáže knihy mi tolik nesedly (např. dobývání Krakova bylo popsáno poněkud naivně s mnoha nepřesnostmi či nelogičnostmi), také povahy, pohnutky či způsoby chování některých postav byly občas na hranici uvěřitelnosti.
Co mi vadilo, bylo používání úvozovek ve chvíli, kdy někdo přemýšlel. Často nebylo zřejmé, zda dotyčný skutečně k někomu hovoří, či zda jenom přemýšlí.
Román nicméně považuji za lehce nadprůměrné dílo a vzhledem k historickému tématu (o Vratislavu I. se moc nepíše), přidávám ještě jednu hvězdičku.

Bohové na Marsu Bohové na Marsu Edgar Rice Burroughs

V druhém pokračování dobrodružství Johna Cartera na Marsu autor opět popustil uzdu své fantazii a zavádí čtenáře do dosud nepoznaných končin Marsu, kde žijí další neznámé národy či rasy. John Carter prokazuje své neobyčejné bojové schopnosti stejně tak jako inteligenci, díky které se dokáže dostat i z téměř bezvýchodných situací. Akce stíhá akci a na konci románu dochází dokonce k mohutným bitvám obrovských armád. Nic ale není rozhodnuto, dobrodružství bude pokračovat...
Přes své stáří se tato průkopnická scifi četla velmi dobře a rád autorovi odpouštím i některé poněkud neuvěřitelné náhody (hlavní hrdinové se nakonec vždy nějak zázračně potkají) nebo naivnější technické popisy.

Princezna z Marsu Princezna z Marsu Edgar Rice Burroughs

Příběh na pomezí fantasy a scifi, který byl napsán před více než 100 lety, neztratil ani po tak dlouhé době nic ze své přitažlivosti. U takto starého románu nelze hodnotit určitou naivnost některých technických popisů - důležitý je především styl vyprávění. Děj plyne velice svižně, čtenář není zbytečně zahlcován podrobnostmi a dlouhými popisy cizího, marťanského světa. Burroughs na svou dobu prokázal velkou fantazii a svůj vymyšlený svět na Marsu nám přiblížil v dobrodružném ději se sympatickým hrdinou v hlavní roli.
Kdysi dávno jsem jako kluk hltal komiks o dobrodružstvích Johna Cartera na Marsu. Nyní jsem si konečně přečetl i literární předlohu a byl jsem neméně okouzlen. Jak píše ve svém komentáři Novinha, také si myslím, že Burroughsova sága o dobrodružstvích Johna Cartera byla pro mnohé pozdější spisovatele inspirací.
I přes mnohé nedostatky dám románu plné hodnocení. Je to pro mě zlatá klasika stejně jako třeba v žánru horor román Dracula.

18.01.2015 5 z 5

Hřmící stádo Hřmící stádo Zane Grey

Kdyby šlo jen o romantický příběh z Divokého západu (love story mezi mladým lovcem divokých buvolů a dívkou v nesnázích), tak bych asi román hodnotil jako průměrné, ničím nevybočující dílko. Ale Zane Grey výborně popsal atmosféru doby a především tragédii amerických bizonů i Indiánů.
Celý příběh se točí okolo zcela výjimečného vybíjení bizonů. Tato nebývalá aktivita amerických lovců měla několik příčin: především ekonomickou (na prodeji kůží se dalo dobře vydělat a zároveň se dala využít půda zbavená bizonních stád), ale také politickou (vybitím bizonů přišli Indiáni o hlavní zdroj své obživy - byla to snažší decimace Indiánů než komplikovaný přímý boj s nimi).
Bizonní stáda byla ohromná - odhaduje se, že před příchodem bílých lovců žilo v Americe až 70 miliónů bizonů. Po mnoha letech systematického vybíjení se počet bizonů drasticky zmenšil až na téměř jejich vyhynutí (v roce 1902 bylo napočítáno ve volné přírodě jen 23 kusů bizonů!).
Hřmící stádo je kniha spojující romantiku a dobrodružství Divokého západu s částí zajímavé historie Ameriky. V příběhu zní výstřely lovců bizonů i přestřelky mezi zloději kůží či s Indiány. Nechybí láska ani tragédie. A atmosféra nebezpečí splašeného ohromného stáda bizonů je popsána naprosto dokonale - s hlavními hrdiny si toto dobrodružství vychutnáte.

Návrat vyhnance Návrat vyhnance Raymond E. Feist

Tento závěrečný díl trilogie mě zpočátku moc nechytnul. Vyhnanství vévody Kašpara v Novindu bylo průměrné až nezáživné čtení a já si říkal, proč to Feist vůbec psal. Zhruba od poloviny knihy ale události začaly dostávat spád a závěr knihy byl naopak výborný a velmi napínavý. Příběh se posunul novým směrem a události náhle nabyly takového významu, že se to dotýká všech mocných nejen v Midkemii, ale i v ostatních světech.
Konec je překvapivý a opět trochu otevřený pro další rozvíjení příběhu - pravděpodobně v dalších sériích.

Král lišáků Král lišáků Raymond E. Feist

Spár naplňuje svou pomstu. Jeho úsilí ale není zadarmo. Zrada, ten odvěký nepřítel všech dobrých i zlých úmyslů, dostihne i jeho. A tak Spár musí překonat ještě mnohé útrapy, než se postaví tváří v tvář všem svým nepřátelům v konečném zúčtování.
Šermířské souboje, úkladné vraždy, politické intriky, bitvy, magie i milostná dobrodružství - to vše je obsaženo v tomto druhém dílu série o Konkláve stínů.
Kvalitní, oddechové čtení - tak, jak to Feist umí.

Obrysy a stíny Obrysy a stíny Petr Heteša

Pokračování nepřineslo nic nového, jen více vulgarity, přestřelek a občas nesmyslných souvislostí. Hlavní hrdina mi nebyl moc sympatický a tím děj ztratil na napínavosti. Příběh mě začal nudit a jen zajímavý závěr můj dojem trochu vylepšil. Celkově lehce podprůměrné dílko.

18.01.2015 2 z 5

Šedozelené oči Ley Lynseyové Šedozelené oči Ley Lynseyové Petr Heteša

Oddechová scifi-detektivka. Ono se toho na těch 220 stránkách tolik nestane - děj sice plyne, ale nijak závratným tempem. Od půlky knihy mě už začaly otravovat neustálé popisy architektury budoucího New Yorku. Občas nějaká slušná hláška ve stylu Kulhánka. Nic jsem od toho nečekal a nic mimořádného jsem také nedostal - jen průměr, ale aspoň jsem se nenudil.

Otázka práva Otázka práva John Maddox Roberts

Po kyperském dobrodružství s piráty se vrací Decius do Říma, aby konečně kandidoval na prétora. Vše se zkomplikuje, když je nečekaně zapleten do složitých spikleneckých intrik. Volby jsou odloženy a Decius má jen několik dní nejen na odhalení spiknutí, ale především na přípravu své obhajoby před nařčením z vraždy.
V tomto díle se mihne velmi mnoho postav význačných Římanů té doby. Děj je místy spletitý a složitý, ale právě v takových situacích je Decius jako ryba ve vodě.
Dozvíme se mnoho podrobností, jak na sklonku republikánského Říma fungovaly rozličné státní instituce a jak pracovali jejich představitelé. Zároveň již je cítit předzvěst budoucího střetnutí nejmocnějších mužů Říma, střetnutí, jehož výsledkem bude zásadní změna římské říše.
Roberts opět nezklamal.