Richie1 Richie1 komentáře u knih

Kapesní atlas světa s lexikonem států Kapesní atlas světa s lexikonem států kolektiv autorů

Na tomto atlasu jsem vyrůstal - postupně jsem kupoval další vydání, takže mám doma těchto atlasů asi pět.
Kapesní se nazývá proto, že proti jiným atlasům (které se mi pro svou velikost nevejdou do knihovny) je opravdu miniaturní (11x17 cm). Poskytne základní údaje o celém světě a pro děti do hodin zeměpisu býval ideální. Dnes už je ovšem poněkud neaktuální - poslední verzi mám z roku 1988 a nejsem si jist, zda vyšla aktuálnější verze. Ta z roku 2003 je už trochu jiný formát.

12.04.2015 5 z 5

Sláva a úskalí Sláva a úskalí Robert Merle

Oproti Dumasovým Třem mušketýrům, kde se La Rochelle věnovalo jen pár stránek, se Merle v tomto díle své ságy plně věnuje dlouhému obléhání této nejvýznačnější hugenotské pevnosti. Během ročního obléhání se hlavní hrdina Petr Emanuel ze Sioraku opět zúčastňuje různých dobrodružství ve službách svému králi, při kterých se odkrývá pozadí celé této obrovské akce, jíž věnoval král Ludvík XIII. i jeho kancléř kardinál Richelieu nemálo úsilí a pozornosti.
Z historického hlediska jsem se dozvěděl mnoho informací a zajímavostí, které mi mnohem lépe osvětlují danou dobu než idealizované romány Dumasovy. Zároveň šlo o velmi příjemné čtení, které mě nenudilo a které mě udržovalo v přiměřeném napětí a pozornosti. 70%

12.04.2015 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Přesto, že od mého prvního čtení tohoto Clarkova románu uplynulo dlouhých 30 let, neztratila kniha nic ze své čtivosti a napínavosti. Opět jsem prožíval ono objevitelské nadšení a napětí průzkumníků Rámova světa. Ne nadarmo byl idolem kapitána Normana slavný mořeplavec a objevitel kapitán James Cook. Průzkumná mise vesmírného Endeavouru byla podobným objevitelským činem jako Cookovo obeplutí světa v druhé polovině 18. století.
Ráma vydal jen část svých tajemství, ale každé z nich bylo výborně vymyšleno. Clark prokázal své kvality i po technické stránce - přestože se jedná o již letitý román a některé technické popisy mohou připadat velmi zastaralé, celkově to je velmi povedeně vykreslený svět neznámé mimozemské technologie.
Kniha patří určitě do zlatého fondu žánru sci-fi. 85%

31.03.2015 4 z 5

Tři mušketýři II. Tři mušketýři II. Alexandre Dumas, st.

Druhý díl Tří mušketýrů je spjat s historickými událostmi té doby - obléháním La Rochelle a protifrancouzskými intrikami anglického vévody z Buckinghamu, ale především s krásnou a smrtelně nebezpečnou mylady de Winter. d´Artagnan je spolu se svými přáteli účasten mnohých dobrodružství, při nichž jde často nejen o život, ale i o mušketýrskou čest. Nezapomenutelná je jejich snídaně v La Rochellské baště. Závěr románu je poněkud ponurý a k některým postavám krutý, ale taková byla tehdy doba.
Byť se Alexandre Dumas z historického hlediska dopustil mnohých chyb a fabulací, je jeho román výborným čtením, které prověřilo už mnoho generací čtenářů. A já se i při čtvrtém čtení výtečně bavil.

30.03.2015

Válka Řeků s Peršany Válka Řeků s Peršany Jiří Kovařík

Kovařík se po středověku a napoleonské době pustil i do starověku a je to opět výborné. Období řecko-perských válek je docela dobře známé a ve své knize nám autor zprostředkuje všechny události hezky chronologicky, jak se udály od vzniku perské říše až po dobu Alexandra Velikého. Kovařík výborně popisuje bitevní scény, ale nevyhýbá se ani pozadí všech střetnutí, politických rozhodnutí, postavám jednotlivých státníků a vojevůdců i popisu krajin, zbraní či technických záležitostí.
Kniha se čte dobře, nenudí a především bitevní scény, taktika a strategie jsou velmi dobře propracovány s využitím všech dostupných informací, které nám současná historická věda umožňuje. Mnoho citací známých antických autorů nám navíc ještě umožňuje lépe se vcítit do koloritu doby. Starověké Řecko při čtení ožívalo v podobě heroického vzepětí úžasného národa, ale ani perská říše nebyla vylíčena nepříznivě (např. athénské poskytnutí "země a vody" Dáreiovi I., bylo chápáno z perského hlediska jako podřízení se perské říši a pozdější athénská podpora vzpoury ionských měst zase jako nehorázná zrada, která musí být po zásluze potrestána).
Kovařík svou knihou o řecko-perských válkách nezklamal - 90%.

28.03.2015 4 z 5

Víra poražených 2: Císařský řád Víra poražených 2: Císařský řád Terry Goodkind

Větší část druhého dílu Víry poražených probíhá v poklidnější atmosféře v prostředí Starého světa. Richard je nucen žít s Nicci uprostřed císařského Řádu a poznává jeho zvrácené a nesmyslné společenské zřízení. Toto zřízení je poněkud nereálným slepencem despocie a teokracie s prvky primitivního komunismu. Richard poznává bezútěšnost takové společnosti a staví proti ní ideál svobodného života. Vše vrcholí v dramatickém finále, které mě přinutilo hltat poslední desítky stran v příjemném napětí. Sága si stále zachovává velmi slušnou kvalitu - tento díl hodnotím 85%.

12.03.2015 4 z 5

Řecký zázrak Řecký zázrak Vojtech Zamarovský

Při druhém čtení jsem si knihu více "vychutnával" a nakonec jsem i zvednul hodnocení na plných 5 hvězdiček. Zamarovský mě opět přesvědčil, že o historii umí psát velmi poutavě. Dějiny starověkého Řecka jsou dějinami národa, který vytvořil skutečný civilizační zázrak. Natolik se pozdvihnul nad úroveň ostatních národů, že je to až k neuvěření. Kniha nás provede počátkem historie Řeků až k jejich porážce od Římanů a jejich začlenění do římské říše. Kromě politických dějin Zamarovský věnuje mnoho prostoru i kulturnímu vzepětí Řeků (stavitelství, sochařství, malířství, literatura, dramatická tvorba ...). Rovněž se mnoho dozvíme o řeckých filosofech, kteří předběhli svou dobu snad o tisíciletí.
Starověcí Řekové byli úžasný národ a jejich historie je fascinující - Zamarovský svou knihou nadchne každého zájemce o tuto historii.

09.03.2015 5 z 5

Věčné zatracení Věčné zatracení Clive Barker

Málo platné, Barkerovy úchylnosti mě prostě neberou. Kniha má pomalý rozjezd, spoustu zbytečné omáčky okolo jednoduchého příběhu. V druhé části se děj trochu více rozjede a závěr je v režii šílené fantasie autora. Jenže je to jen taková míchanice perverzností, brutality, násilí a nesmyslných rozhodnutí a činů hlavních aktérů.
Barkerův styl psaní mi nesedí a ani tato kniha mě nebavila. Asi jsem málo ujetý na podobné zvrácené fantasie. Pro mě to je spíše škoda peněz za takové čtení. 30 %.

22.02.2015 2 z 5

Poslední anglický král Poslední anglický král Julian Rathbone

Vcelku dobře zpracovaná krátká historie Anglie těsně před invazí Normanů v roce 1066. Autor slušně popsal různé zvyklosti středověku od obyčejných lidí až po královské dvory. S hlavním hrdinou navíc cestujeme i do vzdálených zemí Malé Asie a seznámíme se i se zdejším prostředím upadající byzantské říše, do kterého se právě v té době začali tlačit Seldžučtí Turci. Určité pochybnosti o historické věrohodnosti přesto mám - např. zmínka o dámském sedle (podle všeho dámské sedlo do Anglie dovezla až Anna Česká o cca 300 let později). Vyvrcholením románu je bitva u Hastingsu mezi posledním anglosaským králem Haroldem II. a normanským vévodou Vilémem.
Jako určitý nedostatek jsem viděl v roztříštěném ději, kdy se hlavní hrdina vrací ve svých vzpomínkách a dějové linky různě přeskakují v čase i místě. Příběh mě nezaujal natolik, abych byl dějem pohlcen - knihu jsem četl neúměrně dlouho.
I proto dávám jen průměrné hodnocení. 65%

14.02.2015 3 z 5

Víra poražených 1: Zuřivost Mord-sithy Víra poražených 1: Zuřivost Mord-sithy Terry Goodkind

Meč pravdy je dlouhá série, ale naštěstí se stoupající úrovní kvality. I když se jedná již o 9. knihu série, je čtení stále napínavé a obohacované o další prvky překvapení. Líčení děje je sice stále dosti popisné, ale Goodkind vyzrál ve velmi dobrého spisovatele a čtení jeho knih neomrzí. Už po 2.-3. dílu mě série chytla a nyní skupuji všechny zbývající díly.
Jak je již zvykem, i v tomto dílu se dostanou hlavní hrdinové do zdánlivě neřešitelných problémů. I láska Richarda a Kahlan je podrobena velmi těžké zkoušce. Znovu jde o magii, proti které Richard nezná odpověď a bude jen velmi těžko hledat řešení. Uzdravené Kahlan není dopřán klid - musí bojovat nejen s obrovskou armádou císaře Jaganga, ale také zároveň žít s možností okamžité smrti díky nebezpečnému kouzlu, které ji spoutá se sestrou temnot. Závěr knihy je opět strhující (bitvy proti armádám Císařského řádu). Kahlan jako válečnice a vrchní generál mi sice tolik nesedí, ale úplný závěr to trochu vylepší.
Už se těším na pokračování a jsem zvědav, jak se spletité osudy hlavních hrdinů podaří autorovi rozplést. 85%

21.01.2015 4 z 5

Petrolejový princ Petrolejový princ Karel May

Příběh "petrolejového prince" patří spíše k průměrným mayovkám. Místy zaráží absurdita a naivita popisovaných dobrodružství, ale jinak to je příjemné a odpočinkové čtení, které potěší příznivce Mayových knížek o Divokém Západě.

18.01.2015

Puls Puls Stephen King

Puls začal docela svižně, akčním stylem postkatastrofických románů. Později autor poněkud zvolnil tempo a román ztratil spád. Nedá se říci, že bych byl zklamán, ale myslím, že nápad měl větší potenciál a King ho moc nevyužil. Kniha se četla docela dobře, ale řadím ji jen k průměru postkatastrofických či hororových (zombie) románů.

18.01.2015 3 z 5

Odysseova dobrodružství Odysseova dobrodružství Homér

Při druhém čtení jsem si Homéra vychutnal více než poprvé před asi 15 lety. V této knize je sice jen výtah z Odyssey, ale i to málo, co předkládá, je krásné čtení. Krásnější o to více, že to je již téměř 3000 let starý text a přesto k nám často promlouvá jako soudobá moderní próza. Na Odysseu se nedívám jako na báseň, ale spíše jako na hrdinské vyprávění. Odysseova dobrodružství (jeho desetiletá strastiplná cesta za domovem) nadchnou i dnes.

Bohové opouštějí zemi Bohové opouštějí zemi Čestmír Jeřábek

Román byl napsán v roce 1939 a poněkud archaický styl tomu také odpovídá. Děj je sice těžkopádný, ale autorovi se podařilo vcelku vystihnout atmosféru doby. Příběh samotný je vystavěn na skutečných událostech z doby našeho prvního historicky doloženého knížete Bořivoje I. (autor patrně použil Kristiánovu kroniku). Strojmírova vzpoura a následné události ovšem dopadly trochu jinak, než je v knize popsáno. Pro současnost je román již poněkud zastaralý, ale díky vykreslení atmosféry doby z počátků křesťanství u nás ho hodnotím jen jako lehce podprůměrný. 45%

18.01.2015 2 z 5

Železný král Železný král Jean-Pierre Garen (p)

V další misi letí Stone na novou planetu, kde objeví stopy vměšování mimozemské civilizace do středověké společnosti. Opět stejný scénář okopírovaný z předchozích dílů, nic nového autor nevymyslel - jde jen o neustálé omílání stejných postupů v rámci jednoduchého příběhu. 45%

18.01.2015 2 z 5

Třicetiletá válka a evropské krize 17. století Třicetiletá válka a evropské krize 17. století Josef Polišenský

Odborná publikace Josefa Polišenského o třicetileté válce (1618-1648) zevrubně mapuje příčiny, důvody, průběh, výsledky i důsledky tohoto významného období v dějinách Evropy. Třicetiletá válka je velice významná i pro nás - nejen, že ji naše stavovské povstání proti Habsburkům zahájilo, ale protože po celé její trvání se rozhodovalo, zda si české království uchová svou náboženskou svobodu a určitou politickou volnost, nebo zda podlehne absolutní moci katolického panovníka, neohlížejícího se na platné zákony.
Polišenský je skutečným odborníkem - má neuvěřitelný přehled a znalosti o celém období 17. století a umí dát události doby do souvislostí v celoevropském měřítku. Kniha je složitější na čtení, ale poskytne ohromné množství informací o třicetileté válce, a to nejen na českém území, ale v celé Evropě. Dočteme se nejen o nejdůležitějších bojích, významných vojevůdcích (včetně Albrechta z Valdštejna) či panovnících, ale třeba i o strádání venkovského i městského obyvatelstva během válečných operací armád.
V závěru autor přidal několik stran mapujících všechny publikace k tomuto období (vydané do roku 1970).

Lví srdce: Kniha druhá Lví srdce: Kniha druhá Sharon Kay Penman

Výborná kniha Lví srdce 2 popisuje značný úsek třetí křížové výpravy, které se zúčastnili i francouzský král Filip II. August a především Richard I. Ten si v Zámoří vydobyl nehynoucí slávu jako skvělý válečník, který dokázal porážet i tak zkušeného protivníka jako byl sultán Saladin. Kniha velmi historicky věrně popisuje celé Richardovo křižácké tažení v Palestině. Penmanová věnovala výzkumu doby a osobnosti Richarda I. velkou pozornost a ve svém románu podává trochu překvapivý obraz tohoto krále nejen jako vynikajícího bojovníka a vojevůdce, ale i jako velmi schopného a úspěšného panovníka. Román je barvitý, napínavý, četl se mi opravdu dobře. Oceňuji i rozsáhlý doslov na konci románu, ve kterém autorka vysvětluje některé pasáže knihy či historické zajímavosti. S radostí jsem mohl hodnotit plným počtem hvězdiček.

18.01.2015 5 z 5

Lví srdce: Kniha první Lví srdce: Kniha první Sharon Kay Penman

Richard Lví srdce je má srdeční záležitost. :-)
Penmanová má výborný vypravěčský talent a je radost číst její román o tomto výjimečném středověkém vládci. Navíc se autorka drží historických faktů a nemám pocit, že by si v ději vymýšlela více než je u podobných historických románů přípustné. Příběh má spád, nepostrádá napětí a ani správnou dávku romantiky. Autorka umí velmi dobře popsat povahy jednotlivých hlavních aktérů i jejich myšlení, díky čemuž se dobře vcítíme do atmosféry doby. Opět se dozvídáme o hlavních událostech, poznáváme jednotlivé země i jejich vládce. S anglickým králem Richardem I. se nakonec vypravíme i do daleké Palestiny bojovat o ztracený Jeruzalém - ale to bude jistě součástí druhého dílu, na který se již velmi těším. 95%

18.01.2015 5 z 5

Let nočních dravců Let nočních dravců Raymond E. Feist

Feist rozvíjí další zápletku, kde hlavní zápornou roli znovu hraje (téměř) nesmrtelný mág Leso Varen. Konkláve stínů musí opět zakročit a bojovat proti zlu - tentokráte se rozhoduje v srdci říše Velká Kesh. Solidně zpracovaný další příběh mistra žánru fantasy Feista bylo velmi příjemné čtení. A vzhledem k tomu, že zápletka není zcela vyřešena, mohu se těšit na další pokračování.

Muži z bronzu Muži z bronzu Scott Oden

Solidní historický román z období pozdní egyptské říše (poslední roky sajské dynastie). Příběh je zpracován na pozadí skutečných událostí, ale protože o tomto období zase není dostatečné množství historických záznamů, měl autor volné pole působnosti při vytváření děje románu. Nenarazil jsem na nějaké zásadní nesrovnalosti co se týče historické hodnověrnosti. Snad jen zmínka o chetitském vyslanci mě udivila, protože v té době už chetitská říše dávno neexistovala.
Vzhledem k autorově prvotině jsem narazil na pár chybiček v popisu děje (např. Barka se vydá do města ozbrojen jen dýkou, ale o stránku později používá pochvu s mečem ... uprostřed noci mu horký vzduch "spaluje plíce" aj.). Také některé popisy bojů jsou občas trochu naivní (useknutí hlavy štítem ?!), nicméně vylíčení bitvy u Pelusie se mi docela líbilo. Trochu mi vadilo, jak všichni bojovníci neustále "vrčeli" a při každé činnosti všem "stékaly prameny potu" - tohle bylo opakováno každou chvíli.
Celkově je ale můj dojem z knihy příznivý, autor si dal práci s nastudováním příslušných historických souvislostí a romanticko-dobrodružný příběh slušně spojil s historickými reáliemi. 60 %

18.01.2015 3 z 5