Richie1 Richie1 komentáře u knih

Na jídelním lístku půst Na jídelním lístku půst Hellmut Lützner

Útlá knížečka jednoduchou a srozumitelnou formou popisuje důvody i výhody půstu a metody jeho provádění. Půst je přirozený způsob obrany těla před nemocemi a zároveň pomáhá navracet dobré zdraví i při již existujících problémech. Jeho provádění není složité a nevyžaduje ani úkony příliš náročné na čas či peníze. V knize jsou popsány jednotlivé fáze půstu od přípravy, přes samotný půst až po regenerační období a zároveň jsou připojeny i jednoduché recepty na stravování během celého postního procesu.
Vysvětlení celého procesu nejde do podrobnějšího a složitého zkoumání reakcí organismu, důraz se klade více na metodiku a výsledky.
Půst je odlišný (a méně náročný) od úplného hladovění - k tomu bych doporučil spíše knihy od ruského léčitele Malachova.

25.07.2015 4 z 5

Kaspická brána Kaspická brána Harry Sidebottom

Vynikající pokračování série, tentokrát z prostředí antického Černomoří. Generál Balista brání římská města před útoky Gótů a také z pověření císaře vyráží na dlouhou misi do oblasti kavkazských kmenů.
Autor má historické reálie výborně nastudované, při čtení nemám nejmenší pochybnosti o hodnověrnosti popisovaných dějů, krajin, věcí či dobových názorů a postojů. Na konci knihy jsou i přidané podrobné vysvětlivky (včetně toho, co je fikce autora v rámci příběhu a co jsou doložená fakta). Navíc je celý příběh opět velmi napínavý a poutavý - umožnil mi několikadenní pohlcení antickou společností a kulturou.
Po krátké úvaze dávám plné hodnocení 5 hvězdiček. 90 %.

18.07.2015 5 z 5

Nahé Císařství 1: Temný závoj hněvu Nahé Císařství 1: Temný závoj hněvu Terry Goodkind

Goodkind dokáže v každém díle něčím překvapit, nejen novými postavami, vsazenými do příběhu, ale i novými zápletkami, jejichž postupné rozvíjení a odkrývání udržuje čtenáře v napětí. Díky tomu tato sága neztrácí na čtivosti, stále je se na co těšit. I v tomto díle je děj popisován poněkud rozvláčně, jak je autorovým zvykem, ale jeho styl je příjemný na čtení a nenudí. Po dočtění jsem opět napjatý, jak vše vyvrcholí v druhé části. 75 %

14.07.2015 4 z 5

Bratrstvo Bratrstvo Robyn Young

Překvapivě dobře napsaná kniha o boji templářů ve Svaté zemi - v Levantě. Dobrodružno-historický příběh nepostrádá romantickou stránku, ale zároveň velmi syrově popisuje tehdejší dobu, kdy smrt v boji mohla potkat každého, i ty největší hrdiny a vládce. V románu také někteří hlavní hrdinové umírají, ať už v pouliční šarvátce nebo při válečném střetu - skutečně se nejedná o žádný sladký románek ze středověku.
Historie i společnost templářského řádu je zde velmi dobře popsána, jak v Evropě (Anglie, Francie), tak v Levantě. V příběhu se ukážou i známé osobnosti té doby - anglický král Jindřich III. Plantagenet, jeho syn a pozdější král Edward, velmistři templářského řádu i řádu johanitů a také mamlúcký sultán Bajbars.
Z hlediska historických souvislostí a fakt jsem nenašel žádné chyby či anachronismy.
První díl trilogie se mi opravdu líbil, těším se na druhý díl. 80 %

10.07.2015 4 z 5

Vzestup Guvernéra Vzestup Guvernéra Robert Kirkman

Tak trochu ponurá a smutná kniha. Ono to ani ve světě plném zombie jinak nejde, že? :-)
Autoři nic moc nevysvětlují, přímo nás hodí do apokalypsy, kdy je lidstvo proměněné v živé mrtvoly a jen hrstka živých se snažít nějak přežít. První polovina knihy, kdy hlavní hrdinové bojují proti zombie, se mi líbila více. V druhé polovině se morálka zvrhla a přeživší začnou bojovat proti sobě i proti svým démonům - a to už mě tolik nebavilo.
V dialozích a činech hrdinů jsem znatelně cítil americkou mentalitu (vulgaritu, sklony k násilí, pokrytectví, náboženský fanatismus ...), takže jsem ani neměl šanci si některého z hrdinů oblíbit. V ději se vyskytovalo plno nelogičností, časem jsem to raději přestal vnímat.
Přes své nedostatky to byla celkem příjemná oddechovka a já jsem zvědavý na pokračování. 65%

29.06.2015 3 z 5

Centurion Centurion Simon Scarrow

Po delší přestávce jsem si přečetl 8. díl série a asi to pomohlo k mému lepšímu dojmu z knihy. Dobrodružství Macra a Catona pokračuje na východě v syrské provinci - tentokrát ve městě Palmýra a jeho okolí. Římské jednotky se zde nakonec střetnou v boji s parthskou říší. Příběh má slušný spád a nenudí, je zde i romantická dějová linka, která není na závadu.
Autor má historické reálie dobře nastudované a zpracované, nenašel jsem nějaká slabší místa nebo anachronismy. Tento díl považuji za jeden z těch lepších v celé sérii. 70%

23.06.2015 4 z 5

Černá planeta / Nemesis z hvězd Černá planeta / Nemesis z hvězd Hans Kneifel

První povídka (Černá planeta) mi přišla neuvěřitelně naivní až hloupá - a to i na dobu vzniku (polovina 60.tých let minulého století). Podobné povídky jsme vymýšleli jako 12-13letí školáci. Autor si nedal moc práce s vytvářením budoucího světa (25. století) - v podstatě vzal společnost 20. století a použil ji v budoucnosti. Lidé sice mohou létat ke hvězdám, ale stále poslouchají magnetofony, dveře otvírají složitými klíči, a když chtějí zkontrolovat dýchatelnost atmosféry na jiné planetě - tak prostě nazdvihnou přilbu skafandru a zkusmo se nadechnou :-)
Nejen věda a technika, ale i dialogy byly velmi naivní, často nelogické, nehodící se do situace nebo prostředí. Pokud je něco brak, tak je to tato povídka.
Naštěstí knihu zachraňuje druhá povídka (Nemesis). Zde není důraz tolik kladen na technickou stránku, ale spíše na dobrodružný boj s nepřátelskou bytostí, během kterého se hlavní hrdinové seznámí s překvapujícími skutečnostmi o planetě, kterou zkoumají. Celý děj dobře plyne, dialogy jsou na slušné úrovni a napětí trvá v podstatě až do konce. Popis planety je výborný, není problém se vcítit do prostředí.
První povídku hodnotím 20 %, druhou 70 % - celkově dávám 3 hvězdičky.

15.06.2015 3 z 5

Bouře šípů Bouře šípů Christian Cameron

Pro mě trochu rozporuplná kniha. Na jednu stranu se mi občas docela líbil styl - kombinace dobrodružno-historicko-filozofického románu, líbily se mi některé dialogy i popisy dlouhé cesty Asií ... ale na druhou stranu jsem často cítil nevěrohodnost podávané historie nebo popisů akčních scén.
Doba Alexandra Velikého je podána z jakéhosi americko-kanadského pohledu - a překvapivě hodně nepříznivého vůči Alexandrovi. Tento slavný dobyvatel je zde vylíčen jako pološílený tyran s mnoha odsouzeníhodnými vlastnostmi. A stejně tak i jeho důstojníci a nejbližší přátelé - vesměs banda bezcitných a nemyslících válečníků. Zatímco Skytové a vůbec všichni obyvatelé stepí jsou ti "dobří". Je zde velká snaha ukázat Alexandra jako chybujícího a občas poraženého - skoro až urputná snaha, která ale vyznívá dost nevěrohodně. Autor měl učené poradce, kteří se bavili tím, že zpochybňovali Alexandrovu vyhlášenou neporazitelnost.
Ale i jiné historické údaje mi moc neseděly - např. ono zveličování významu jízdy v řeckém (nebo makedonském) stylu boje. Myslím, že staří Řekové dávali přednost především pěchotě před jízdou.
Úplným anachronismem bylo několikeré zmínění Říše Čchin. Tato říše ale vznikla až sto let po Alexandrově smrti. Tady autorovi poradci a cenzoři hodně ujeli. Ono ostatně bylo trochu neúnosné, jak se autor snažil zařadit do příběhu příslušníky růných kultur a národů z celého světa. S hlavním hrdinou tedy bojovali bok po boku černoši z Afriky, Keltové odněkud z Evropy, Řekové, Getové, Sarmati, Masagetové, Sakové, Peršané, Sparťané, Thrákové .... atd. atd. - prostě snůška a paskvil.
Akční scény byly poněkud zmatečné - hlavní hrdina byl skoro pokaždé rozsekán a zpřelámán - ale přesto již za pár dní byl opět v plné bojové pohotovosti.
Co mi v příběhu také vadilo, byl důraz na šamanskou stránku hlavního hrdiny. Ty neustále opakující se sny bylo docela únavné číst.
Příběh byl sice pěkně vymyšlen, ale na můj vkus byl až příliš rozvláčný. Pro občasné historické nevěrohodnosti ho mohu hodnotit pouze jako průměrný román. 60 %

09.06.2015 3 z 5

Pilíře světa 2: Srdce starého světa Pilíře světa 2: Srdce starého světa Terry Goodkind

V této části ságy se toho tolik nestane. Vlastně se pouze dozvíme něco více o rodině Rahlů, jen je to typickým rozvleklým stylem Goodkinda rozepsané do dvou knih o 800 stranách. Naštěstí se Goodkind čte docela dobře, takže nenudí. Jen si myslím, že by neškodilo, kdyby trochu vynechával to množství "vaty", kterou svůj příběh nad míru obaluje. Někdy mám pocit, že zápletky příběhu zbytečně překombinovává až k absurdnu.
První část knihy byla opět rozvláčná, ale postupně k závěru knihy se dějové linky a události spojovaly a gradovaly. Závěr byl už opět hodně napínavý - škoda, že jen posledních cca 50 stran. Z knihy mám poněkud rozpačitý dojem. 75 %

30.05.2015 4 z 5

1356 1356 Bernard Cornwell

Tak tady nemohu jinak, než ohodnotit knihu plným počtem hvězdiček. Román má vše, co od historického dobrodružného příběhu očekávám. Cornwellův styl je už vybroušený do dokonalé podoby a kniha se četla jedním dechem. Historie Stoleté války mezi Anglií a Francií je nabita mnohými střety a bitva u Poitiers je jedna z nejdůležitějších.
Rovněž postava lučištníka Thomase z Hooktonu je moje oblíbená (sám také rád střílím z luku ve volných chvílích), takže jsem si celý příběh náramně vychutnával.
A moc se mi líbí, jak Cornwell krásně graduje napětí přidáním "A" před důležité věty na konci odstavců. Např.: "A pak začaly létat šípy ..... A potom znovu zaútočili .... A krveprolití začalo ... "

28.05.2015 5 z 5

Nápoje pro zdraví Nápoje pro zdraví Anna Šafránková

Užitečná knížečka, která nám poradí, jak si připravit léčivé elixíry na prevenci i na pomoc při léčení různých nemocí a neduhů těla. Trochu mi sice vadila mírná propagace kravského mléka a cukru, ale jinak jsem našel mnoho zajímavých informací, jak která bylinka působí na lidské tělo.
Teď se ještě odstěhovat někam do panenské přírody a začít všechny ty bylinky pěstovat, ať je mám pěkně čerstvé a při ruce. :-)
70 %

25.05.2015 4 z 5

Pád bohů Pád bohů Jean-Pierre Garen (p)

Obvyklý scénář - nová planeta, infiltrace do místní komunity, objevení a vyřešení všech problémů včetně likvidace pirátů na konci - tentokrát ovšem zajímavá změna v podobě dlouhověké civilizace planety Olymp (i se jmény všech olympských bohů z řeckých bájí - jak by ne, když před několika tisíci lety nás navštívili, a tak vlastně stvořili řecký panteon). 55%

24.05.2015 3 z 5

Tyran Tyran Christian Cameron

Vždy, když Američan píše o evropské historii, jsem velmi nedůvěřivý. Nicméně Cameron si s tématem z doby Alexandra Velikého poradil docela obstojně dobře. Zřejmě si dal práci s nastudováním historických reálií a měl také dobré poradce-znalce historie, kteří mu pomohli vyvarovat se anachronismům. V závěru jim také za pomoc děkuje.
Příběh samotný je docela pěkný, ale na můj vkus psaný příliš zdlouhavým stylem. Děj se docela vleče a na 400 stran textu se toho zase tolik nestane. Bitevní scény jsou z taktického hlediska docela pěkně zpracované, ale popisy vlastních bojů jsou trochu zmatečné. Občas jsem narazil na chyby typu: "držel v ruce tasený meč ... ... vytasil meč", "bodal kopím okolo sebe ... ... usekl mečem ruku" - hlavní hrdina měl občas trochu zmatek v právě používaných zbraních :-)
Druhá polovina románu je o něco lepší než první polovina. Pozitivně hodnotím i to, že se děj neodehrává v rámci Alexandrových dobyvatelských tažení, ale na okraji makedonské říše - na březích Černého moře v okolí města Olbia, kde se střetávaly zájmy Řeků, Makedonců, Skythů a Getů. Trochu nereálně se ovšem v románu sejdou příslušníci snad všech národů Evropy a Malé Asie.
Kniha Tyran se mi líbila o něco více než nedávno čtená kniha Ve stínu králů od Scotta Odena. 65 %

22.05.2015 3 z 5

Velká čínská zeď - Vzestupy a pády Čínské říše, období 1000 př. n. l. - 2000 n. l. Velká čínská zeď - Vzestupy a pády Čínské říše, období 1000 př. n. l. - 2000 n. l. Julia Lovell

Velmi zajímavá kniha o Velké čínské zdi a s ní spojené historii Číny. Více než 2000 let trvalo postupné budování čínských zdí - ty nejranější se už dávno rozpadly, zatímco nejzachovalejší a nejznámější (zeď dynastie Ming) je stará asi 500 let.
Autorka strávila v Číně delší čas a celou problematiku historie zdí i samotné Číny perfektně nastudovala. Její kniha se čte velmi dobře a poskytne mnoho zajímavých informací nejen o historii budování ochranných zdí, ale i o životě stavitelů i celé společnosti této obrovské a pro nás stále ještě málo známé země. 85 %

22.05.2015 4 z 5

Pilíře světa 1: Ozvěna šeptajících hrobů Pilíře světa 1: Ozvěna šeptajících hrobů Terry Goodkind

První polovina knihy byla méně záživná, děj se docela vlekl. Goodkind podle svého zvyku vše neúměrně popisuje a natahuje - to, co se odehrálo na prvních 200-250 stranách, by se v pohodě vešlo na 100 stran. Druhá část knihy byla již napínavější, děj se trochu rychleji rozeběhl. I tak ale tento díl považuji za poněkud slabší oproti předchozím. Příběh je každopádně obohacen o nové postavy a jsem zvědav, jak se skloubí s hlavními hrdinami celé ságy. 75%

14.05.2015 4 z 5

Útěk před smrtí Útěk před smrtí Jaroslav Hojdar

Neobyčejně silný příběh z období konce 2. světové války o hrůzných podmínkách vězňů v koncentračním táboře Mauthausen a především o odhodlání hlavního hrdiny přežít strastiplnou cestu za svobodou. Kniha je psána jednoduchou formou, kdy byly poskládány vzpomínky samotného aktéra útěku a jednoho z mála přeživších - sovětského poručíka Alexandra Michejenka.
Podobné příběhy si zaslouží naši pozornost už jen proto, abychom nikdy nezapomněli, jakých strašných věcí jsou lidé schopni ve válečných podmínkách - abychom nikdy nedopustili opakování podobných válek a hrůz.
Kniha pro mě měla o to větší přitažlivost, že autora osobně celý život znám a velice si ho vážím.

12.05.2015 4 z 5

Pohanský pán Pohanský pán Bernard Cornwell

Další z knih, které mě donutily číst dlouho do noci, dokud jsem nedočetl poslední stránku. Postava Uhtreda mi sedí, stejně tak způsob vyprávění - Cornwell je opravdu skvělý vypravěč. Při každém dočtení dílu ságy o bojích mezi Sasy a Dány mi je líto, že je kniha tak krátká (300-400 stran) - ale naštěstí je Cornwell velmi zdatný spisovatel a přidává další díly, takže se mám stále na co těšit. Soupeření o to, zda bude ostrov nazýván England nebo Daneland stále není ukončeno a Uhtred bude mít jistě ještě další příležitosti prokázat své válečnické kvality. 90%

09.05.2015 5 z 5

Zlomený meč Zlomený meč Poul Anderson

Klasické fantasy ve stylu "meč a magie" a krásná severská sága zároveň. Příběh vůbec nenudí, děj rychle plyne a udržuje čtenáře v příjemném napětí. Podobný styl fantasy mám velmi rád, je v něm fantasie (magie, elfové, skřeti, goblini, obři a jiná havět), dobrodružství (spousta bojů a válečných střetnutí), láska (intriky, zrady i přátelství). Anderson nezklamal. 80%

05.05.2015 4 z 5

Ve stínu králů Ve stínu králů Scott Oden

Román o Memnónovi Rhodském je z velké části fikce. O tomto řeckém žoldnéřovi ve službách perských králů a důstojném protivníkovi Alexandra Velikého není mnoho písemných pramenů, takže autor byl nucen většinu životního příběhu tohoto válečníka a vojevůdce vymýšlet. Ne vše se mu podle mého mínění zdařilo. Autor si dobu sice nastudoval, ale přesto se dopustil mnohých omylů (např. častá chyba - existence třmenů ve starověku). Také jiné použité termíny jsou omylem či anachronismem (a nevím, zda autorovým nebo překladatele) - šavle, daně apod. Popisy námořní bitvy také podle mě neodpovídají starověké realitě, ale spíše nějakému středověkému pirátskému střetnutí.
Obléhání Halikarnassu trvalo několik měsíců - v knize se odehrálo v několika málo dnech. Mimochodem, právě postavené zdejší Mausoleum bylo už ve starověku považováno za vrchol estetiky a 7. div světa - nevím, proč autor nechal Memnóna hovořit o tomto díle jako o vrcholu nevkusu. Během tohoto obléhání nechal autor Memnóna zúčastňovat se všech denních i nočních výpadů - žádný vrchní generál východních armád perské říše by ale podobné bláznovství velmi pravděpodobně nedělal.
Autor se navíc dopouštěl chyb i v ději - např. při dobývání odryské pevnosti píše, že si útočníci vzali jen oštěpy a praky. Ale v dalším odstavci píše, že zasypali obránce lukostřeleckou salvou.
Ani mnohé dialogy mě nepřesvědčily - chyběla jim lehkost zkušených spisovatelů, působily často toporně, násilně.
Vlastní popisy bojů byly spíše na efekt - samá krev, praskající kosti, moč, výkaly - tohle se v podstatě stále opakovalo v každém boji až to po čase začalo nudit.
Přestože se jednalo o velmi zajímavé období i dobrý námět (osobnost hlavní postavy), řadím knihu pouze k průměru. Autor si mou úctu zatím nezískal. 55 %

02.05.2015 3 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Trochu jsem se obával, že se mi kniha nebude líbit, protože tento druh humorné literatury příliš nevyhledávám - ale nakonec mám z knihy vcelku dobrý pocit, líbila se. Sice mě to neláká zkoušet další pratchettovky, ale už aspoň chápu, proč je tolik čtenářů z jeho knih tak nadšených. 65%

20.04.2015 3 z 5