roso.mak roso.mak komentáře u knih

Ledový ostrov Ledový ostrov James Rollins (p)

Čtivá a přiměřeně napínavá kniha. Nicméně: zvratu je tam tolik, že nebýt hrdinové literární, tak jsou mrtví asi tak 50x. Jejich nepřátelé mají, zvláště ze začátku knihy, nadpřirozené jasnovidecké schopnosti, jinak si to nedokážu vysvětlit. Samozřejmě nesmí chybět pár silných ženských hrdinek, pár mužských hrdinů a nějaké to zvířátko, které nakonec zázračně přežije. Záporáci tentokrát alespoň nejsou, alespoň někteří, tak nerealisticky bondovsky ďábelští.

06.10.2020 4 z 5

Všichni tady lžou: Velké zmatky ve Svaté zemi Všichni tady lžou: Velké zmatky ve Svaté zemi Jiří Kalát

Příběh jednoho Čecha, který vyrazil na rok do svaté země, rozmotat klubko zvané Izrael. A pro roce ví jediné. Že to klubko nikdo už nejspíš nikdy nerozmotá. Protože tady opravdu všichni lžou. Ať už to ví, nebo ne. Přesto se potkává s lidmi, kteří se o to snaží. Ale i s lidmi, kteří pevně věří v to, co jim bylo řečeno. Nakonec si nechává jako třešničku na dortu pásmo Gazy, setkání s Hammasem a vyhoštění ze země. I když to poslední si asi neplánoval.

28.09.2020 4 z 5

Banka těl - Mladší Banka těl - Mladší Lissa Price

Přestože tato kniha má obzvláště v začátku lehké nedostatky, jako celek se mi velmi líbila. Přesto viditelně měla tak nízkou prodejnost, že nakladatelství nevydalo a asi ani nevydá 2. Díl. Což je dost blbé, vzhledem k tomu že to končí v prostřed zápletky. Takže lidé dobří, kdo neumíte anglicky ,nebo se vám nechce dávat 11 dolarů na Amazonu...

17.09.2020 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Není to špatná kniha. Některé povídky jsou slabší, některé lepší, ale líbí se mi, jak dohromady tvoří krásný celek, ač spolu nemají zdánlivě provázanost a mohou fungovat zcela samostatně.

10.09.2020 3 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Nuda plna popisu akcnich scen. Alespon, ze hl.hr se přestal chovat jako ambiciozni pako. Trochu jeste namichame deus ex maxina a vuala name dlouhoocekavany konec trilogie.

10.09.2020 2 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Srážím hodně za konec. Ten byl totiž tak akční, az to byla nuda. A to po tak slibném začátku.

Take mi vysvětlení " tajemství" místních přišlo ne moc pevně ukotvené v logice.

10.09.2020 2 z 5

Válka klanů Válka klanů V. Mahaněnko (p)

Anotace je trochu zavádějící, nejde úplně o nastavování série, protože přeci jenom v herním světě zůstalo spoustu věcí neuzavřených. Kniha se čte velmi dobře, přestože uznávám že konec je trochu překombinovaný ,obzvláště ta část co se týká reálného světa. To by si opravdu autor mohl úplně odpustit

07.09.2020 3 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Trochu jsem se bála, že kniha bude plná filozofických blábolů, jako knihy stejného žánru a ze stejné doby, ale není tomu tak. Popravdě, ta kniha je opravdu skvělá. Velmi zajímavá myšlenka a rozuzlení a žádný volný filozofický tok myšlenek v rámci vyprávění jen hola fakta.

07.09.2020 5 z 5

Do pátku bude váš manžel jiný Do pátku bude váš manžel jiný Kevin Leman

Nenechte se zmást názvem, kniha není a předělávání manžela ale o předělávání manželky. Nicméně, názory jsou rozumné a obzvláště se mi líbí že autor nezapomíná na to ,že někteří muži to prostě nemají v hlavě v pořádku a je třeba od nich utéct.

07.09.2020 3 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Ok, Ne že by to nebylo opět napínavé, ale celé je to zatraceně děravé. Vypadá to, dle nového hrdiny, že spoustu " vojáků "vůbec nevědělo do čeho lezou, přesto jim nevadí vyvraždil nevinné lidi včetně malých dětí. Motivaci se nedozvíme, čímž se logika příběhu trochu hroutí. Autoři dále decimuji obyvatelstvo, nicméně čekejte happyend. Na to jak je to tlusté, tak se to čte rychle. A po třech tlustobychlích je toho opravdu konec.

22.08.2020 3 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Ok, tak tu máme jiné prostředí, jiné hrdiny, i když ti původní se nakonec také objeví. Opět tu máme dva puberťáky, kteří ještě víc než v prvním díle ztrácí velmi drahocenný čas absolutně zbytečnýma kecama a opět několik dalších věcí, které se po, aby to bylo dostatečně drámo. Osnova knihy je vlastně velmi velmi podobná prvnímu dílu. A opět se také nedozvíme, co motivuje vojáky Bei-techu vraždění nevinných.

22.08.2020 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Velmi napínavé čtení s poměrně uvěřitelnou situací a hrdiny. Nic samozřejmě nemůže jít hladce a a není na to, aby se pořádně pokazily ještě tak dvě tři věci ,aby kniha mohla být řádně tlustá. Nicméně tloušťky se zas tak úplně nebojte, spousta stránek má na sobě například jenom jedno slovo.

Co bych knize vytkla, tak absolutně zbytečné špičkování a výčitky a asi tak 20% keců, které hlavní hrdinové tváří v tvář apokalypse úplně zbytečně vypouští z úst. Ale možná se jenom autoři snažili napodobit konverzaci opravdových puberťáků a jen jim to nešlo.

A také mi chybí pořádné vysvětlení komu patří ti vojáci, co je napadli, protože si až tak nedokážu představit, že by ses chrastil o dost lidí na takovou malou genocidu bez ideologie jenom za prachy.

22.08.2020 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

No, zas tak nadupaný to nebylo.

Hlavní hrdina je ambiciózní pako, který má sotva na brambory, ale odmítá steak, protože pán chce přece lanýže. Ne, že by mu to vycházelo. Přestože autor knihu zasadil do budoucnosti, hlavní hrdina (černoch) stále řeší otrokářského otázku a tahá s sebou klíč od okovů své praprapra prababičky, který jí ukoval nějaký kovář (protože měl 3D scanner a dokázal oskenovat klíčovou dírku, předpokládám).

Jednání hlavního hrdiny i ostatních hrdinů dost často není přirozené, aby vznikaly thrillerove situace, ignorují logiku i fakta.

Srovnání na obálce, že kniha je něco mezi Prvních 100 a Akta illuminae, dává smysl. Akta illuminae jsou napínavé, i když mají své díry prvních 100 stojí za houby. Číst se to dá, ale pověst si to nezaslouží.

22.08.2020 2 z 5

Adaptace Adaptace Jeff VanderMeer

Asi nejpřehlednější díl trilogie. Kdyby to bylo psané stejným stylem a bylo to zkrácené tak na 10% objemu, byla by to velmi zajímavá kniha. Rozhřešení je částečné, konec otevřený, ale přeci jenom se konečně o oblasti x něco dozvíme.

10.08.2020 3 z 5

Autorita Autorita Jeff VanderMeer

2. Díl je na trochu racionálnější notu, nicméně se úplně neskutečně táhne, a přitom se nedá přeskakovat, protože vám unikne v tom zmatku nějaký zastrčený detail. A ve výsledku se stejně nic nevyřeší.

10.08.2020 2 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Za prvé upozorňuji - Marťan byl neskutečně skvělá kniha a pokud budete srovnávat, tak se vám Artemis líbit nebude. Laťka je totiž zatraceně vysoko.

Ale pokud se chcete pustit do nepříliš vzdálené budoucnosti a navštívit město na Měsíci, které by rozhodně mohlo fungovat - pak do toho.

23.07.2020 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Já nevím. Máme tu podivný pozměněný kus světa, který viditelně zabíjí. Ale místo toho, abychom tu měli hrdinu/hrdinku, která se s tím světem dokáže racionálně poprat, tu je osoba, která se bez zjevného důvodu stává velmi brzy psychicky labilní a pomocí svého deníku nám předkládá myšlenkový proud svého počínajícího šílenství, kde musíme popis toho, co se vlastně děje aktivně hledat.

Výsledkem je, že za celou knihu se toho vlastně moc nestane a nějak tak prostě člověka neuspokojí.

23.07.2020 2 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Klasická dobrodružná akčňárna s trochou vědeckého fantastična. Děj napínavý do začátku do konce, i když je od začátku jasné, kdo přežije a kdo ne. Složení hrdinů je velmi klasické. Samozřejmě jako u každé autorovy knihy čekejte úmrtnost velikou. Akorát ti hlavní záporáci mohli umřít trochu brutálněji, vzhledem k tomu, co všechno způsobili.

23.07.2020 5 z 5

Potkala jsem Sicílii Potkala jsem Sicílii Marie Třešňáková

Spíše takové fejetonky z cest. Příjemně čtivé, hodně tenké. Kdo tuto knihu ale zařadil pod cestopis, nikdy ji neotevřel.

17.07.2020 3 z 5

Neznámý Neznámý Simon Toyne

Přiměřeně napínavá, přiměřeně ubíhající. Není to žádný trhák, co vás donutí číst dlouho do noci a ten závan fantastična, co se ke konci rozvíjí, mě trochu znejistěl, ale vzhledem k tomu, jak se to nakonec vyvinulo - proč ne.

17.07.2020 4 z 5