roso.mak roso.mak komentáře u knih

Za smrtí Za smrtí Michael Atamanov

Možná autor myslel tuto knihu jako původní završení příběhu, kterým ale není. Možná vám to bude stačit, ale spíš si myslím, že budete na Ruslanovy další peripetie zatraceně zvědaví. Slibuji, že by bylo opravdu škoda se se světem Obránce rozloučit.

02.01.2021 5 z 5

Sektor osm Sektor osm Michael Atamanov

Kniha velmi rychle vtáhne do děje a už nepustí. Velmi oceňuji autorův um vhodit nás do světa, který je plný různých rodů, různých ras a různých typů lodí, o jménech nemluvě, a nenadělat v tom čtenáři bordel.

Hrdina je samozřejmě sympaťák, ale spousta dalších postav rozhodně není černobílých a do posledního slova série nebudete vědět, kdo (vám) může podrazit nohy.

Za mě super. Další díly mějte rozhodně při ruce.

02.01.2021 5 z 5

Svět bez nás Svět bez nás Alan Weisman

Kašlete na všechny pozitivně laděné knihy typu štěstí snadno a rychle. Až budete mít pocit ,že se svět řídí do pekel a nejlip byste udělali, kdybyste vylezli ven s kalachem a začali střílet do lidí, sáhněte po téhle knize.

Je o tom, co by se stalo kdyby lidstvo zmizelo. Zítra, všichni, lusknutím prstu. A víte co? Planeta by vydala lehké uprdnutí a velmi brzy by po nás nezbylo nic. VŮBEC nic. Bomba.

Na tom, že po tom, co je dneska posrání, zbyde ke konci velký prd, je totiž něco velmi velmi úlevného.

21.12.2020 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Velmi vzácná kniha žánru - člověk , co fakt umí, prozrazuje svoje know-how.

Na začátek trochu z toho, co autora utvářelo a pak pár dobrých rad prokládaných spoustou povzbuzení. A sepsáno se spisovatelským umem, při kterém se vám občas pozvedne koutek úst v úsměvu.

Ať už Kinga máte rádi nebo ne, ať už chcete spisovat, či ne, doporučuji k přečtení.

P.S. To, že autor byl při psaní knihy Misery v nejhorší fázi své alkoholovo kokainové závislosti, dost o této knize vysvětluje. Mám pocit, že je to to nejděsivější, co kdy napsal.

21.12.2020 5 z 5

Nabídka, která se neodmítá... Nabídka, která se neodmítá... Martin Sládek

(SPOILER) Sbírka je poměrně nesourodá. První povídka, mimochodem s takovým divným koncem, má jiného hrdinu, než zbytek povídek.

Druhá povídka, je docela vodvaz, bohužel zápletka nakonec zůstává z velké části nedořešena, protože autorovi se nechtělo vymýšlet, co za tajemství záporňáci schovávali. Další povídky jsou čtivé, ale průměrné.

Docela příjemné čtení na jedno odpoledne, ale top české scifi to tedy není.

21.12.2020 3 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Začátek klidně přeskočte začněte až klidně v pekle. Tam se rozjede pořádný vodvaz, který vás bude hodně bavit. Jen ten konec byl prostě takový divnej.

16.12.2020 3 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Muselo s tím byt hrozné práce a výsledek je při tom hrozně nudný.

27.11.2020 2 z 5

Johnasson svého staříka fabuluje s neskutečnou fantazii a citem pro vtip. Vytváří tak hrdinu, který prochází životem, aby hýbal s dějinami, ale naštěstí postrádá veškerý patos Forresta Gampa. Zato ovládá schopnost nakopat spoustě lidem prdel. S úsměvem a bez zášti.

24.11.2020 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

To, co začíná jako (velmi dobře vyprávěný) příběh dětství zdánlivě obyčejné ošetřovatelky, velmi brzy přechází v napínavou cestu za pravdou o jejím osudu. Aneb jak je řečeno v doslovu: "Něco je shnilého v království Britském".

Část ze současnosti hrdinky nám už od začátku, co začneme tušit, co to tady tak zapáchá, nedává moc nadějí, že dojde ke vzpouře, doufám, že v realitě by to tak snadno neprošlo.

Co ale považuji za velmi realistické, je schopnost lidí nevidět. Nevidět nic, kvůli čemu by se museli vzdávat byť jen ždibečku svého pohodlí. A právě proto, že takové situace vidíme dnes a denně, ať už se jedná o ekologii, nebo o války, které nejsou na našem prahu, je kniha svým způsobem tak děsivá.

A díky autorovu umu skládat příběh tak zatraceně čtivá.

16.11.2020 5 z 5

Operace Barakuda Operace Barakuda Tom Clancy

Může být toto klišé snad ještě větší? Tajná organizace v tajné organizaci, ve které je tajně tajný agent supermanovského typu.

Spousta hraček a skvělých udělátek ovšem bez zábavného pana Q. A taky spousta popisů akčních scén. Opravdu spooousta. Já chápu, že bez těch popisů to nejde, ale číst to byla docela nuda.

15.11.2020 2 z 5

Holčička a cigareta Holčička a cigareta Benoît Duteurtre

Hu, tak to byla hodne strašidelná kniha. Takový Kafka volné výchovy.

15.11.2020 4 z 5

Smrtící zrada Smrtící zrada J. D. Robb (p)

Nevim, zda to bylo tim, ze jsem zacala nahodnou knihou ze serie, ale kniha se mi zdala hodne slaba. Kdyz zacnu tou budoucnosti... kniha psana v roce 2005 do budoucnosti a nenakupije se online a neexistuje kvalitni rozpoznavani obliceju, vec ktera uz je dnes denni chleb?

A kdyz toto vypustim, co se tyce knihy jako takove, je to slabota. Trictvrte knihy je nudne, pak tam rychle pribyde nekolik prevratnych faktu, nasleduje akcni scena, umrou vsichni spravni lide, aby nevznikaly diry v pribehu, a hura konec zvonec.

12.11.2020 2 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Ach ouvej, jak jsou ty Hlavní hrdinky mravné a počestné... Na druhou stranu jsou vychovávány a žijí v rodině, kde nejen že můžou vyjádřit svůj vlastní názor, ale je jim i nasloucháno. Což je někdy vzácnost i v dnešní snad i emancipované době.

Na to že to autorka psala těžce na výdělek a vůbec to původně nechtěla psát, tak to dopadlo docela dobře.

První díl je takový miloučký, trochu drama na konci, ale nic co by rozladilo něžná dívčí srdíčka. 2. Díl je hlavně o tom vyvdat všechny dcery, protože si to tehdejší čtenáři žádali. Spíš jsem čekala, že Amy bude slavnou malířkou a Jo spisovatelkou, ale to ne, musí z nich být dobré manželky a na umění zapomenout.

31.10.2020 3 z 5

Válka umění Válka umění Steven Pressfield

První část o odporu byla celkem k věci, ale jak ve druhé části do toho začal plést božské vnuknutí a anděly, tak se kniha stala dost nečitelnou.

31.10.2020 2 z 5

Odse*te se Odse*te se Gary John Bishop

Tahle kniha jen hódne těží z vizuálu a podobného názvu knihy Umění jak mít všechno u prdele. Ale vevnitř je to klasická motivačka, jak vystoupit ze své komfortní zóny. Jediné, co jí trochu odlišuje od ostatních knížek tohoto typu, je její přímočařejší jazyk a občas nějaké to lehké sprosté slovo, aby vás autor řádně nabudil.

17.10.2020 2 z 5

Moře rzi Moře rzi C. Robert Cargill

Kniha se mi líbila, velmi dobře se četla, a hlavně, je to opravdu jen jeden díl.

Námět post-apo s vyhubeným lidstvem byl velmi zajímavý, hlavní hrdinka sympatická a příběh čtivý. Jen na konci trochu vadila vágnost popisu "řešení problémů ". Postavám je to viditelně jasné, mně už méně. Ale dojem z příběhu mě to nezkazilo.

13.10.2020 5 z 5

Tulák Tulák Peter Newman

Pokud bych tuto knihu měla definovat jednou větou, bude to: kniha je zmatená.

Přestože autorovi nemohu upřít jazykový talent, který čas od času prosvítá knihou, celé to zabíjí příšerně abstraktním světem, který dělá příběh dost nepřehledný.

Další věcí, která vadí, je jeho zacházení s časem. Při cestě, která nemohla trvat déle, než několik týdnů, se malé novorozené miminko naučí nejdřív otáčet a pak chodit i mluvit. Pokud cesta měla trvat rok, neměl opomenout autor to tam nějak naznačit. Nebo si pomoct nějakou literární berličkou, je to přeci fantasy.

A ještě k té fantasy... Absolutně nechápu proč na obálce i v anotaci několikrát najdeme odkaz na to, že by kniha měla být science-fiction. Fantasy je to velmi typická.

13.10.2020 2 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Po druhém dílu, kdy to vypadalo docela zajímavě, tenhle díl sice ujde, ale zas tolik nepotěší.

Z komisara je obratem ten nejtemnější zloun a všichni tam mají podezřele tuhý kořínek na dobu bez antibiotik .

Čekání na závěrečnou bitvu mě vyloženě nudilo a trochu moc Deus ex machina na konci zklamalo. Doufala jsem v stejně povedený závěr knihy, jako to autorka uměla u předchozích dvou dílů.

06.10.2020 3 z 5

Zrádné srdce Zrádné srdce Mary E. Pearson

No, tak tenhle díl se mi líbil podstatně více. Venda je zajímavě pojaté království, autorka vede příběh přiměřeně napínavě a opět se jí velmi povedl konec.

06.10.2020 4 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Nevím, nevím. Mě to zas taková bomba nepřišla. To, že jim zdrhne princezna, bych ještě spolkla, ale dost dobře pochybuji, že by pan korunní princ mohl (a chtel) taky jen tak zmizet. A taky bych chtěla být tak zatraceně krásná a charismatická, že si najatý zabiják rozmyslí podříznout mi hrdlo.

Taky považuji za vtipné, že jí velmi snadno našli tihle dva, a zcela záhadně nikdo, kdo ji měl doopravdy hledat (i když přiznávám lehkou literární berličku jsi na to autorka vymyslela).

Nicméně, poslední třetina knihy to docela vynahradila. Konec byl přiměřeně napínavý na to, abych sáhla po druhém dílu.

06.10.2020 3 z 5