sika444 sika444 komentáře u knih

Dynamika smlouvy v deuteronomistickém zpracování dějin Dynamika smlouvy v deuteronomistickém zpracování dějin Petr Chalupa

Velmi hutná studie, která naštěstí překračuje rámec vymezený v titulu. Analýza termínu smlouva začíná pojednáním o metaforické jazyce bible a pokračuje zkoumáním jednotlivých oblastí, v nichž se termín smlouva používal. Velmi cenný je vhled do smluv starověkého Blízkého východu. Autor pak v jednotlivých exkursech analyzuje použití termínu smlouva v dtr zpracování dějin. Pozoruhodný je pohled na samotné Deuteronomium, kde se kniha zabývá především 5. a 28. kapitolou. Zajímavě se dotýkáme míst, v nichž se prolíná kněžská a deuteronomistická koncepce, a to nejen v Dt.
V další části se kniha dotýká jednotlivých textů dtr tradice: knih Jozue, Samuelových, Královských.
Po těchto hlavních pasážích se autor zamýšlí nad deuteronomistickou částí Sinajské perikopy knihy Exodus. Dále se dotýká dynamiky smlouvy v kněžském spise v Pentateuchu, knih Nehemjáš, Ozeáš, Izajáš, Ezechiel a především Nové smlouvy u Jeremjáše. V závěru se snaží pojmout dynamiku smlouvy v Novém zákoně, kde jsou pozoruhodné předvším rozbory 2K 3,12-18, Ř 9 - 11 a listu Židům.
Kniha končí kapitolou týkající se dynamiky smlouvy ve vztahu křesťanů a Židů.
Těžké, ale podnětné čtení.

12.08.2020 5 z 5

Dramata Dramata Aischylos

Velmi zdařilá edice všech Aischylových dochovaných dramat. Překlad Julia Enderse je náročný, nicméně při srovnání tohoto překladu Oresteii s překlady Renče, Šrámka a Stiebitze vítězí Enders. Předně nesmírnou poetickou silou, krásou verše, bohatým slovníkem a jasnou interpretací originálu. Překladatel je také velkým znalcem Aischylova díla i řeckého klasického dramatu jako takového.
Trilogie Oresteia je vrcholným dílem, nesmírně plastickým v množství témat a myšlenek. Její teologická hloubka je pozoruhodná. Autor je přesvědčen o tom, že Řád je nad bohy a Diké je bohyní, která zaručuje fungování lidstva. Pozoruhodná je i role Erínyjí, které zajišťují úctu k Řádu. O této vrcholné trilogii by bylo možno psát knihy.
Velmi pozoruhodný je Upoutaný Prométheus, básnicky opět neobyčejně působivý. Proslovy Prométheovy jsou až rouhavé, jeho výsměch na adresu Dia je u Aischyla něco nebývalého.
Peršané nemají takový dramatický náboj jako zmíněná dramata (nedochovaly se další části trilogie), avšak líčení bitvy u Salamíny je poutavé. Ožívá zde něco, co známe z dějepisu. Také postavy ducha Dareiova a krále Xerxa jsou pozoruhodné. Pro Aischyla to byla současnost.
Sedm proti Thébám je opět velmi silná hra bez dramatického náboje, nicméně s velkou vnitřní silou, jež spočívá v touze ubránit město před agresory. Závěrečný konflikt Antigony s občany Théb týkající se zákazu pohřbít Polyneikovu mrtvolu je zárodkem další tragédie, kterou - žel - z pera Aischylova nemáme.
Konečně Prosebníce jsou spíš scénickým obrazem než dramatem v pravém slova smyslu. Nejsilnější je dialog mezi Danaovnami a králem Pelasgem, který se pokouší vyřešit tíživou situaci, do níž byl postaven. Tento dialog patří k vrcholům Aischylova etického uvažování.
Souhrnem lze říci, že první řecký dramatik je autorem živým, podnětným a znepokojujícím. Nejedná se o žádnou mrtvou klasiku, ale o texty, které souzní s naší dobou víc, než se na první pohled zdá. Aischylos si klade podobné otázky jako my, řeší stejné etické konflikty a jeho theodicea je podobně vášnivá, jako theodicea současných teologů. Překvapivě Aischylos (na rozdíl od Homéra) nezdůrazňuje roli Osudu, takže jak bohové, tak především lidé mají dost prostoru pro svobodné rozhodování a jednání. A za ně také nesou odpovědnost - což je jedno z nejzávažnějších témat celého Aischylova díla. Velmi sympatická je Aischylova obrana demokratické obce před tyranií.
Závěrem lze jen poděkovat nakladatelství Petr Rezek, že tuto edici vydalo. Kniha je doplněna úvody, skvělými vysvětlivkami, rejstříkem, seznamemy postav, slovníkem i schématickými rodokmeny k jednotlivým tragédiím. Obsahuje i dodatek, v němž je vylíčen příběh překladatele Julia Enderse. Tak by měla vypadat edice klasických děl.

12.08.2020 5 z 5

Satanské tango Satanské tango László Krasznahorkai

Román obrovské síly, po jehož přečtení si člověk není jist, zda žije ve skutečnosti nebo ve fikci. Líčení zmaru je dokonalé, četba trýznivá. Jediná "světlá scéna" - oddělená odstavcem - jsou pasoucí se koně na náměstí.

05.08.2020 5 z 5

Karma červená, bílá a modrá Karma červená, bílá a modrá Allen Ginsberg

A.G. chrlí slova jako gejzíry. Někdy s obrovskou silou (Kvílení), jindy klopotně a mnohomluvně. Emocionálně jsou nejlepší jeho básně inspirované matkou a židovstvím, ale také homosexualitou a intenzivní potřebou citu. Kde je politický nebo budhistický, dostává se do sfér, v nichž je jeho dílo spíš proklamací. Kniha je kvalitně připravena a navazuje na dobrou tradici Klubu přátel poezie ze 60. let.

15.07.2020 3 z 5

Další listy Luciliovi Další listy Luciliovi Lucius Annaeus Seneca

Četl jsem obě knihy dopisů Luciliovi současně, abych zachoval pořadí dopisů. V tomto souboru je řada dopisů, které řeší "hlouposti" - nakonec sám Seneca to v závěru vždy připustí. Jiné jsou naprosto zásadní, takže je dobře, že v roce 1984 tento svazek doplnil edici Výběr listů Luciliovi z roku 1969.

14.07.2020 5 z 5

Výbor z listů Luciliovi Výbor z listů Luciliovi Lucius Annaeus Seneca

Velká inspirace, navzdory tomu, že některá témata nejsou aktuální. Stoická filosofie je podivuhodně blízká ranému křesťanství apoštola Pavla (spíš asi Pavel stoikům) a některé Senecovy dopisy by mohly být citovány v Novém zákoně. Velmi oslovující je důraz na využití času. člověk snadno promarní svůj život marnostmi. Díky za inspiraci.

14.07.2020 5 z 5

Na Knížecí Na Knížecí Karel Šiktanc

Pražské básně, putování krajinou srdce, mládí i ulicemi města. Vlastně další pokračování té jedné básně...

12.07.2020 4 z 5

Romeo a Julie na vsi Romeo a Julie na vsi Gottfried Keller

Stále mi tanou na mysli obrazy z nádherného filmu Petra Weigla Romeo a Julie na vsi (opera Federicka Delia na Kellerův námět), v němž Saliho hraje Michal Dlouhý a Verunku mladičká Dana Morávková.
Novela v sobě má určité kouzlo, zvláště ve druhé části. Láska milenců je zde něčím vykupujícím a očistným, co smývá dávnou vinu otců. Za jeden den musí Verunka a Sali prožít všechny způsoby a nálady lásky a "předčasně dospět k vášnivému dovršení a obětovat mu život."

10.07.2020 4 z 5

Zajatkyní Stalina i Hitlera. Svět v temnotě Zajatkyní Stalina i Hitlera. Svět v temnotě Margarete Buber-Neumann

Tohle je opravdu jedna z knih, kterou by měli číst studenti na středních školách. Autorka dokonale zachycuje totalitní praktiky dvou zrůdných režimů 20. století - stalinského a nacistického. Její postřehy a nenápadný způsob, jak čtenáře seznámit s podstatou systému, z knihy dělají opravdovou klasiku. Škoda, že není lépe dostupná.

05.07.2020 5 z 5

Promluv, paměti Promluv, paměti Vladimir Nabokov

Je přímo rozkoš vnímat, jak si s námi autor pohrává, přičemž sděluje, co chce sdělit. Kapitola o motýlech je vrchol - nikdy jsem něco tak vtipného a krásného nečetl. Nabokovovy metafory, jeho vysoustružené věty, celá kompozice knihy - to je jeden velký čtenářský zážitek. A nesmím zapomenout složit poklonu panu překladateli. Velmi krásná čeština, opravdový poklad jazyka.

24.06.2020 5 z 5

Velká iluze? Esej o Evropě Velká iluze? Esej o Evropě Tony Judt

Vlastně nevím zda je projekt sjednocené Evropy iluze. Autor taky ne. Dobře popsal začátky - pragmatické, bez ideálů a hodnot. Cenné je pojednání o evropských dotacích do zemědělství. A pak úvahy nad tím zda je lidem milejší žít v říši, nebo v národním státě. Škoda, že se autor nedožil současnosti a nemohl vlastní esej komentovat.

19.06.2020 3 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

(SPOILER) Jakmile člověku dojde, že se zde líčí CELÝ zbývající život hlavní postavy, tak mu zatrne. Co je vůbec v životě důležité?

16.06.2020 5 z 5

Evangelium podle Lukáše Evangelium podle Lukáše Petr Mareček

Prostudovat tuto knihu není snadné. Autor nepřináší žádný originální teologický pohled, ale poctivě nás provádí textem evangelia. Současně lze i díky tomuto komentáři objevit specifické teologické důrazy Lukášova díla.

16.06.2020 4 z 5

Černá kniha komunismu 2. Černá kniha komunismu 2. Nicolas Werth

Zde bych chtěl podtrhnout důležitost Černí knihy komunismu s jejím globálním záběrem. Komunismus není jen ruský bolševismus, ale i režimy v Asii a Africe. A také různé pseudokomunistické (maoistické či troskistické) teroristické režimy Latinské Ameriky. Je velmi důležité uvědomit si, jak se transformoval čínský komunismus, z něhož se stává model a vzor pro leckteré evropské i mimoevropské vůdce. Komunismus - jak plyne z knihy - nelze reformovat. Je to zlo a zlo, i když se naředí, zůstává zlem.

11.06.2020 5 z 5

Černá kniha komunismu 1. Černá kniha komunismu 1. Nicolas Werth

Tuto knihu jsem četl, jakmile vyšla. Pokládám ji za jednu z nejdůležitějších historických prací o komunismu. Je to spíš referenční záležitost, ale aby člověk mohl zkoumat příčiny, musí znát následky. A ty jsou strašné.

11.06.2020 5 z 5

Mrtvé to nebolí Mrtvé to nebolí Vasil Bykav

Naprosto unikátní kniha z války, plná antihrdinů a antivítězství. Autor je plný napětí, protože zakusil mnoho zlého - a umí o tom psát. Postava kapitána Sachna (Směrš) je opravdu odpudivá. Paradoxně nejlépe dopadá co se charakteru týče německý zajatec.

10.06.2020 5 z 5

Tajné srdce hodin Tajné srdce hodin Elias Canetti

Canetti jaksi zevnitř. Jako vždy inspirativní - a trochu "mimo". Proto ho má člověk rád.

10.06.2020 5 z 5

Archeologie, dějiny a utváření identity starověkého Izraele Archeologie, dějiny a utváření identity starověkého Izraele Filip Čapek

Je to vlastně velké dobrodružství sledovat teorie týkající se vzniku Izraele, ale i teorie vzniku biblické reflexe těchto dějin. Materiálu k dispozici moc není, navíc je obtížné jej interpretovat (archeologické nálezy). Ani mimobiblických dokladů mnoho není, navíc jsou silně propagandistické.
V knize mě nejvíc zaujala teorie vzniku Judska jako filiálního království Severního Izraele, jeho postupné osamostatňování a získání dominance po asyrské likvidaci Samaří. A retrográdní sepisování dějin, včetně mýtu o Sjednoceném království.
Pro čtenáře Bible a zájemce o dějiny Levanty je to určitě velmi podnětné čtení.

08.06.2020 5 z 5

Strmá cesta Strmá cesta Jevgenija Ginzburg

Opravdu dobrá kniha. Autorka je výborná vypravěčka, která je schopna na malé ploše sdělit velmi důležité skutečnosti. GULAG vidíme zevnitř, stejně jako stalinskou mašinérii odlidštění miliónů lidí. Ginsburgová je schopná skvělé charakteristiky postav. Je zakotvena v klasické kultuře - a na knize je to znát. Nejsilnější pasáže jsou ty, které odhalují "to" bytostně lidské - např. setkání mužského transportu s ženským. Skvěle charakterizuje podstatu toho, co člověka nejvíc ponižuje - je to ztráta důstojnosti. Nejvíc mě dojímaly pasáže líčící její vztah k synovi. Krásná kniha, navzdory nesmírné tragice toho, co líčí.

07.06.2020 5 z 5

Lom Lom Vasil Bykav

Prolínání časových rovin vytvořilo kontrapunkt mezi válečným dramatem a reflexí tohoto dramatu po 40 letech. Postupně se s autorem noříme hlouběji do jeho nitra, aniž dostaneme odpovědi na všechny otázky, jež se objevují. Kniha je dramatická vnitřním dramatem hlavního hrdiny. Rušily mě jen dvě věci: obraz válečných veteránů ve vesnici (s výjimkou Semjona) a jakýkoli byť skrytý odkaz na stalinské represe. Vím, že v 80. letech si to autor ještě nemohl dovolit. Je to nicméně důležitá kniha a je dobré ji číst.

02.06.2020 5 z 5