sika444 sika444 komentáře u knih

Cesta do země Lidivoni Cesta do země Lidivoni Eduard Petiška

Je to esence kritiky komunistické blbosti, demagogie, násilí a kultu osobnosti. Velmi výstižné, byť to není žádná velká literatura. Nevelký rozsah nabízí, aby knížka byla zařazena do povinné četby - myslím, že o naší minulosti vypovídá mnohem víc než jiné antiutopie.

17.01.2022 5 z 5

Lara Lara George Gordon Byron

Krása - prostě poezie, bez ambicí být velkou, a proto velká. Váha slova a verše, pomalé tempo, atmosféra, tajuplnost děje, výjimečné postavy, tragický konec. Poetický překlad, byť stařičký, přesto pečlivý. Díky zasvěceným komentářům vím, že je to jakési volné pokračování Korzára. A jako vášnivý čtenář Máchy cítím, odkud u našeho národního básníka přišla inspirace.

14.01.2022 5 z 5

Ligeia a jiné prózy Ligeia a jiné prózy Giuseppe Tomasi Di Lampedusa

Lampedusa je Sicílie. Cokoli je spojeno s tímto ostrovem je nádherné, ale všechno to také odkazuje na jeho Geparda, autorovo opus magnum. V této knížce je nejlepší úvodní soubor autorových vzpomínek, který je jakýmsi ohlasem Geparda. Ligeia je kouzelná novelka, ostatní prózy jsou milé, ale žádná veledíla to nejsou.

13.01.2022 4 z 5

Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě Znamení neznámého: Rozhovory o spiritualitě Jan Němec

Kniha jako celek je nesmírně inspirující, protože odhaluje, že při hlubokém záběru je spiritualita v rozdílných tradicích velmi podobná. Jen jediná osobnost působí neautenticky, ostatní jsou spontánní, nepoužívají fráze a floskule. Velkým přínosem je svědectví Jana Pražana o ayahuasce - díky němu se mi otevřely se nové světy. Petr Vacík skvěle formuluje, co je posvátnost, co je duchovní růst a v čem spočívá podstata vší duchovní práce. Alice Koubová přesně pojmenovává, v čem tkví nezralost různých spirituálních cest, vtipně se dotýká "nové normativnosti" v alternativě a upozorňuje na to, že duchovní cesty mohou být něčím zavádějícím. Vrcholem knihy je celý rozhovor s Adamem Borzičem, Jiřím Hazlbauerem (opatem zenového kláštera) a Denisou Červenkovou. Tam je velkým přínosem nejen to, co říkají, ale jejich osobní životní příběh.

01.01.2022 4 z 5

Ohromné maličkosti / Obrany Ohromné maličkosti / Obrany Gilbert Keith Chesterton

Některé texty vyvanuly, jiné jsou svěží aktuální. Kde je Chesterton dobový, jsou jeho postřehy jakoby vyprázdněné. Pak ovšem přijde obecná úvaha o pokoře nebo pojednání o fantazii či o posvátném - a hle, je zde text, který byste chtěli umět zpaměti.
Malý příklad: "Komické vzezření dětí je tím nejvzácnějším poutem, které drží vesmír pohromadě. Jejich vratká důstojnost je dojemnější než jakákoli pokora; jejich vážnost dává všemu víc naděje než tisíc karnevalů optimismu; v úžasu jejich velkých zářících očí se zrcadlí hvězdná obloha; a jejich kouzelný, téměř neznatelný nosík nám, jak se zdá, dává tu nejdokonalejší představu o legraci, která nás čeká v království nebeském." No k tomu se přeci nedá nic dodat.

30.12.2021 4 z 5

Hry a hříčky Hry a hříčky Federico García Lorca

Krvavá svatba - hra velké poetické krásy, plná vášně, lásky a nenávisti. To důležité se odehrává mimo scénu, v nitru postav. Formálně vybroušené dílo plné úsečných rozhovorů i básnických vložek. Postavy nejsou individualizovány (vyjma Leonarda) - je to matka, ženich, nevěsta, služka... Jména nejsou důležitá, důležité jsou role. Dialog nevěsty a Leonarda je velmi působivý - ve stínu smrti a s vědomím viny. I to je však s otazníkem:
Leonardo: Moje oči se ti / z dálky vyhýbaly, / ale kůň mě nosil / k tobě na zápraží. / Má krev plná jehel, / celá zčernala mi, / sny mi zarůstaly / zlými bylinami. / Není to má vina, / vinu dávej zemi, / svým ňadrům a vlasům / a té vůni jejich.
Yerma - drama o plodnosti a neplodnosti, ženské touze po dítěti a mužské tuposti. V závěru nabývá až eurípidovské velikosti.
Dům Bernardy Albové - absolutně svíravá atmosféra, Bernarda je postava, která se řadí k největším bestiím světového dramatu. Lorcovi se podařilo do tísnivého prostředí jejího domu a vlivu zasadit zápas dcer o muže, který vrcholí tragédií. Velké drama, působivé a skvěle napsané. Dopsáno měsíc před smrtí.
Fantastická ševcová - pozoruhodná studie lásky a věrnosti, i když maličko přitažená za vlasy. Nicméně postava ševcové je opravdu dobře napsaná - její věrnost je nečekaná, obraty v náladách a postojích jsou inspirativní - nutí nad sebou zamýšlet.
Pimprlata - je to sice maňásková hra, ale určitě ne pro děti. Zrůdnost Dona Kryštofouse, nečekanost dvou milenců Rositiných a její věrnost lásce k Taliánkovi jsou vlastně moc milé.
Láska dona Perlimplína a vášnivost Belisina - navzdory podtitulu (Erotický výjev o třech obrazech s prologem) a navzdory postelové scéně, v níž se don Perlimplín objeví s parohy je nakonec tato hříčka velmi silná a závěr je až antický. Moc dobré.
Neprovdaná doňa Rosita - dramaticky ne úplně povedené, ale tři časové roviny jsou působivé. Lorca je i zde mistr v charakteristice ženských postav, zatímco chlapi jsou buď pasivní, nebo úplně blbí.
Celek: Je skvělé sledovat Lorcův vývoj a lze jen litovat, že tomuto velkému básníkovi nebylo dopřáno navázat na Dům Bernardy Alby a stvořit další velké hry. I to, co napsal, se však stalo klasikou, hlavně zmíněný Dům Bernardy Alby a Krvavá svatba.

29.12.2021 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Mimořádná kniha nejen o fantazii a zvrhlých snech, ale především o lidském srdci a jeho tajuplných zákrutech. A taky o konverzi a nalezení zdroje živé vody - neboli o lásce. Krásný obraz přátelství, v němž je někdy nutné prožít velkou bolest. A kapitola o Proměnlivém domu je opravdu dojemná, stejně jako nalezení obrazu. Mimochodem - film je sice krásný, ale knihou se opravdu inspiruje jen velmi lehce a povrchně. Ne nadarmo se k němu Ende neznal.

15.12.2021 5 z 5

Kassandra Kassandra Christa Wolf

Kniha malá rozsahem, ale velká významem a filosofickým záběrem. Je zde hluboký ponor do společnosti a analýza její proměny. Očima Kassandry sledujeme proces rozvratu humánního a přirozeného společenství a jeho proměnu do byrokratické a mužsky šovinistické společnosti, v níž pravda, lidskost a smysl pro hloubku pozbývají významu, neboť je vytlačuje strach, řád a lež. Vedle toho zde sledujeme vývoj a zrání ženy Kassandry, která objevuje své ženské a lidské možnosti.
Christa Wolfová načrtla obraz původní Tróje jako model sociální utopie nepatriarchální a nehelénské. Tato utopie se však postupně rozpadá (znamením je vyloučení královny a dětí z porad o osudech města). Vítězí REALITA a nastupuje patriarchální ideologie. Řízené násilí je zde zdůvodněno racionálně. I muž (Paris) musí být ovšem nejprve lidsky zlomen, aby mohl naplnit heroický obraz ověnčený pýchou.
Hrdinové jsou muži utíkající před sebou samými a před svými démony (obtíže s potencí, nepřiznaná homosexualita, nenávistný strach z žen) - mají pak naléhavou potřebu uskutečňovat se v náhradních skutečnostech, v nichž namísto přirozenosti vládne princip.
Mnoho by se dalo o knize napsat a mnoho o knize napsáno bylo. Snad jen poznámka o jednom motivu, který souvisí s Goethovým Faustem, kde má být vyvoláno zjevení Heleny. Musí se pro ni však jít k matkám, mystickým bohyním, jež "trůní mocně v osamění, vůkol nich prostoru ni času není." Podobný svět vytváří i Wolfová na svazích hory Idu, kde ovšem ve společenství těch "nesystemizovaných" dlí i Anchíses, otec Aineiův. Toto společenství vyvržených či svobodných nechává vyniknout polaritě mezi světem paláce a světem přírody (přirozenosti). Svět paláce je svět zkamenělého vědění, které svede své nositele k zániku, zatímco společenství v jeskyni, společenství - vědění matek, je společenstvím života.

12.12.2021 5 z 5

Dějiny krásy Dějiny krásy Umberto Eco

Kniha je vlastně slovníkem, což si člověk zezačátku neuvědomuje. Přináší heslovitě přehled představ o kráse, estetických zdůvodnění a rozdílných interpretací uměleckých děl. Ten přehled je hlavní plus knihy. Problém je však právě v té přehlednosti, heslovitosti, hutnosti. Neznalec prostě vezme na vědomí, ale nezapamatuje si, protože chybí souvislosti. Textové ukázky jsou bohaté, mnohé a pestré, leckdy právě ony inspirují, takže čtenář má touhu přečíst si text v jeho původním kontextu. Obrazový materiál je bohatý, ale i zde mi chybí alespoň nějaký komentář - proč je zde reprodukováno právě toto dílo. Z textu to plyne jen někdy.

12.12.2021 3 z 5

Dům bez pána Dům bez pána Egon Hostovský

Syžet není příliš zvládnutý, a proto působí děj roztříštěně, útržkovitě. Postavy jednají chaoticky, ženou se do záhuby, aby se vše nakonec v dobré obrátilo. A přece má cenu knihu číst. Jednak je svědectvím o českém antisemitismu roku 1937, o jeho různých podobách na českém maloměstě. Druhý důvod: Kniha obsahuje několik pozoruhodných svědectví ze života chasidů - oslava svátku Purim v chasidské komunitě v Praze, několik postřehů z Podkarpatské Rusi a také modlitbu Jicchaka z Berdičeva ("Kudy chodím - ty, a kde stojím - ty, jenom ty, jenom ty, pořád ty, a zase ty, ty, ty, ty, ty!").

07.12.2021 3 z 5

Překvapivá naděje Překvapivá naděje Nicholas Thomas Wright

Ano, je to trochu klopotné čtení, které se však zhruba v polovině rozběhne a člověk čte jedním dechem, jak se nebe prolne se zemí. Jsou to velmi inspirativní pasáže, které mění náš pohled na současnost, v níž je Kristus přítomen jako Král. Vysvětlovat to nemá smysl, musel bych přepsat kapitoly z knihy. Wright inspiruje a nabízí mnoho podnětů k přemýšlení a novému uchopení křesťanské zbožnosti i praxe.

04.12.2021 4 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Pozoruhodná sonda do společenské polarizace Británie mezi válkami. Sex mezi lady a Mellorsem je nejen oslavnou ódou na tělesnost, ale také metaforou toho jediného zdravého a nosného sblížení tříd, mezi nimiž je tolik antagonismů a jež odděluje propast nenávisti a předsudků. Domnívám se, že primárně zde opravdu nejde o lásku, ale o to spojení, o překonání povrchních snah o sblížení. Lawrence zde vytváří mnoho typů mužství, z nichž sir Clifford reprezentuje mrtvou, prázdnou sterilitu, Michaelis živočišné sobectví, gondoliér Giovanni prostituci, jeho kolega Daniel zdravou mužnost. Do této kategorie patří i Mellors.
Pozoruhodné je, jak se autor - muž popasoval s líčením sexuálních prožitků ženy, tedy s líčením sblížení Connie se svými partnery.
Summa sumárum: ta kniha je pozoruhodná a stojí za přečtení, byť její otevřenost může být pro někoho nevkusná.

04.12.2021 4 z 5

Loupežníci / Fiesco / Úklady a láska / Don Carlos Loupežníci / Fiesco / Úklady a láska / Don Carlos Friedrich Schiller

(SPOILER) L O U P E Ž N Í C I:
Drama výrazně vybočuje z dobového kontextu (Goethův Goetz z Berlichingu nebo Egnont, Lessingovy hry Emilia Galotti i Moudrý Náthan). Schiller zde vytvořil postavu padoucha Franze, který nemá ve světové literatuře obdoby (přirovnat jej lze snad jen k Shakespearovým postavám Jaga a Richarda III.). Franz ztělesňuje doslova esenciální zlo, padoušství všehoschopné a neohraničené. Karel je reprezentant zhrzeného idealisty, který páchá zlo s pocitem, že to tomu světu patří.
Líčení vypálení města při záchraně Rollera připomíná řádění nacistů v době války:
SCHWEIZER: A zapálili jsme jim toho, že to za čtrnáct dní neuhasí. Chtějí-li udusit požár, musí celé město utopit ve vodě. - Nevíš, Schufterle, kolik bylo mrtvých?
SCHUFTERLE: Říkají, že třiaosmdesát. Jen prachárna jich roztrhala šedesát.
LOUPEŽNÍK MOOR: (velmi vážně) Rollere, za velkou cenu jsme tě vykoupil.
SCHUFTERLE: Pah! pah, co je na tom: - Kdyby to ještě byli muži - ale byla to nemluvňata, která dělají do plenek, scvrklé babky, které od nich odháněly mouchy, vychrtlí peciválové, kteří už nemohli najít dveře - pacienti, kteří s nářkem volali doktora, ale ten se majestátním poklusem pustil za ostatním davem. - Co mělo zdravé nohy, vylétlo si na tu komedii, a jenom ti, co se nemohli hýbat, zůstali v městě, aby hlídali domy.
MOOR: Ó ti ubozí červíčci: Nemocní, říkáš, starci a děti: -
SCHUFTERLE: Ano, u všech rohatých! a pak šestinedělky a těhotné ženy, které se bály, že by pod šibenicí potratily; mladé ženštiny, které měly strach, že se na té exekuci zhlédnou a že se jim narodí dítě se znakem šibenice na zádech. - Chudí básníci, kteří neměli co obout, protože své jediné boty dali do správky, a jiná taková verbež; nestojí za to o nich mluvit. Jak jsem tak šel ulicí, slyším v jednom domku vrnění, nahlédnu dovnitř a co vidím? Dítě to bylo, ještě svěží a zdravé, leželo na zemi pod stolem, který už už chytal - Ubožátko, řekl jsem, vždyť tu mrzneš, a hodil jsem je do plamenů -
A ještě jedna věc mě zaujala: jakási neučesanost a nezřízenost, s níž se Schiller postavil mimo dobový estetický kánon. Kde jinde by člověk mohl číst něco podobného hospodské řeči Moorovy:
"Žár jiskry Prometheovy dohořel, nahradili jej kalafunovým plamenem, bengálem, od něhož nechytne ani fajfka tabáku. Očichávají jako myši Herkulova stehna a přemýšlejí, až jsou celí bez sebe, jakou šťávu měl ten Herkules v pytlíku. Francouzský abbé vykládá, že Alexander byl baba; souchotinářský profesor čichá při každém slově k lahvičce salmiaku a má přednášky o SÍLE. Chlapi, kteří padají do mdlob, když udělali kluka, trhají Hannibalovu taktiku - usmrkaní kluci si zapisují z bitvy u Kannen latinské fráze a brečí nad Scipionovým vítězstvím, že je musí překládat."
O stavbě dramatu a zvláště jeho vyústění by se asi dalo mluvit a namítat leccos, především proti celému pátému dějství. Navzdory tomu je hra silná, revoluční a stále působivá.
F I E S C O:
Brilantní studie tyranie, touhy po moci, korumpujícího působení slávy a společnosti, která má v ústech floskule o svobodě, ale touží po tyranovi. Fiescovy monology o vládnutí a moci ve 3. dějství a o vládychtivosti ve 4. dějství jsou naprosto jedinečné. Ukázka: "Není to nouze tvé vlasti, není to slitování nad trpícími spoluobčany - - to trestuhodná vládychtivost ozbrojila tvou paži - Po purpuru napřahuješ chtivou ruku - chceš svrhnout tyrana jen proto, aby uprázdnil místo ještě mocnějšímu."
Ú K L A D Y A L Á S K A :
Vpravdě tragédie velkých rozměrů s mnoha skvělými místy a nádherně napsanými postavami. Dialog otce Müllera s Wurmem, jenž si chce namlouvat jeho dceru, je rozkošný a plný moudrého humoru. Stejně je skvěle napsaná postava Lady Milfordové, jejíž přiznání Ferdinandovi a posléze pokoření se před Luisou jsou nádhernými dramatickými momenty hry. Ve hře jsou opět padoušské postavy Presidenta a Wurma, bezpáteřní a pragmatičtí zločinci, předchůdci všech babišů a prchalů. A pak je zde zženštilý a degenerovaný Dvorní maršálek, figura procházející dějinami, jen pokaždé jinak oblečená a jinde se vtírající.
Pozoruhodná je odvaha, s níž Schiller napadá knížecí politiku, kupčení s vojáky a další velmocenské svévolnosti, s nimiž měl své osobní zkušenosti. Úklady a láska jsou jedním z velkých dramat světové literatury.
D O N C A R L O S:
Olbřímí hra o lásce, přátelství, věrnosti, svědomí, ctnosti i podlosti, státnické odpovědnosti a mnoha dalších věcech. Předimenzovaná, byť ji Schiller tolikrát krátil. Tři scény jsou skvělé: desátý výstup třetího dějství - rozhovor krále s markýzem, v němž Schiller rozvádí své politické ideje - to opravdu stojí za studium. Pak je dojemná scéna loučení markýze s Carlosem, kde se odhalí markýzovy záměry a on infantovi vyznává svou lásku. No a úplně nejlepší je závěrečné setkání krále Filipa s Nejvyšším inkvizitorem, kde celá ta 240 stránková hra získá nové a jiné dimenze, a to včetně markýzovy příchylnosti ke Carlosovi. To se Schillerovi opravdu povedlo.

30.11.2021 5 z 5

Od „věřím“ po „ámen“ Od „věřím“ po „ámen“ Jáchym Gondáš

Není to výklad v pravém slova smyslu, spíš inspirativní homilie. Jáchym Gondáš upozorňuje na souvislosti, jež nám často unikají, nasvěcuje tradiční články víry z nezvyklé perspektivy. Navíc je knížka čtivá a není ukecaná.

30.11.2021 5 z 5

Sonety temné lásky Sonety temné lásky Federico García Lorca

Literární skvost, čirá poezie, hloubka lásky.

Ach, hlase tajemný lásky mé temné!
Ach, jehně bezbranné, ach ráno zjitřená!
Ach, jehlo hořkosti, květino pohřbená!
Ach, proude vyprahlý, město nechráněné!

25.11.2021 5 z 5

Médeia a jiné hlasy Médeia a jiné hlasy Christa Wolf

Neuvěřitelně dobrá kniha, která se noří do mýtu a otevírá jej jako příběh konkrétních lidí, do jejichž niterného světa se noří. Současně je to kniha o společnosti, což si člověk uvědomí zhruba uprostřed. Text se nečte snadno, ale je tak hluboký a vlastně strhující, že se od něj člověk nedokáže odtrhnout. Interpretace celého mýtu i hlavní postavy je neobvyklá, překvapivá a velmi uvěřitelná. Christa Wolfová je velká spisovatelka.

20.11.2021 5 z 5

Britannicus / Ifigenie / Atalia Britannicus / Ifigenie / Atalia Jean Racine

(SPOILER) Britannicus je skvost, výborně vystavěný, s nesmírně krásným jazykem. Zachycuje den, v němž se z celkem rozumně vládnoucího císaře Nerona stal vrah a šílenec. Ten postupný přerod je popsán s obrovskou emocionální silou a psychologicky velmi přesvědčivě. Je málo dramat takové síly.
Ifigenie je už poněkud problematičtější. Nelze se u ní ubránit srovnání s Eurípidem. A starý bard vyhrává. Jazykově a poeticky je Racine velmistr - i z překladu je jasné, že francouzské verše musí být skvělé. Jen kdyby se držel předlohy a nepokoušel se tolik o psychologii. Celá linie Erifily je nonsens - hra ztrácí dynamiku, je plná zápletek a proměna Ifigenie, která je v Eurípidovi tak působivá, se jen tak mihne. Celý závěr tak nepojednává o dobrovolné oběti, ale o záchraně, neboť místo pravé Ifigenie umírá jakási náhrada. Že je tím rozbit mýtus a veškeré další mýty, které na Ifigenii v Aulidě navazují, se stávají nemožnými, to Racine neřešil. Škoda. Prožívám podobné zklamání jako u Faidry.
Atalia je biblická hra, plná patosu a náboženského vznícení. Racine si vybral dobrou látku - příběh královny Atalie a zachráněného krále - dítěte Joase je vskutku působivý. Nicméně je zde cítit jistá křečovitost a strojenost. Racine už dlouho nic nenapsal a hře chybí ta poetická jiskra, která prozařovala jeho nejlepší dramata. Závěry jednotlivých dějství jsou svěřeny chóru, který deklamuje jakési parafráze biblických žalmů - žel, poněkud nudných a prázdných. Hra samotná nepostrádá dramatického napětí i poměrně působivého vyvrcholení. Ale - jak bylo řečeno - nemá už tu lehkost a dynamiku. ,
Dovolím si ještě citát repliky krásně anachronické:
Atalia: Smrt děcku přinese, zrádče, tvá péče lstivá.
Zbavte mě, vojáci, malého ohavy!
Jojada: Sem! Krále zachraňte, vojáci Kristovi"

Závěrem nutno ocenit zasvěcenou předmluvu Antonína Vantucha, který jednak přináší mnoho cenných informací o autorovi, ale především vysvětluje podstatné znaky klasicistního dramatu Racinova.

09.11.2021 4 z 5

Židovské anekdoty Židovské anekdoty Karel Poláček

V předmluvě je cenné vysvětlení židovské anekdoty: "Je to poetický výraz rasy, která prožila věky v opovržení, v ústrcích a ponížení. Židovskému lidu nebylo dopřáno, aby vybíjel svou energii v usilování po hodnotách, po světské moci a po činech válečnických. Ve dne se žid zabýval obchodem, lichvou, lékařstvím a jiným opovrženíhodným zaměstnáním. Večer pak stáhl záclony, odloučil se od světa a usedl ke stolu, aby přemítal a mudroval nad Svatým písmem a talmudem. Místo činu miloval slovo. Svoji náklonnost věnoval logice. Nalezl zalíbení nejen v logickém obsahu slova, ale dovedl také pochopit druhou, skrytější stránku slova, která je zjevná dětem a básníkům, ale neznámá lidem hlučným a světským: seznal, že slovo má mocnou sílu asociativní a že dovede žít samostatně. Dialektika teologických spisů přešla židům do krve. Proto židovské anekdoty vynikají svou břitkou formou a logickým obsahem."
Co dodat k těmto Poláčkovým slovům? Snad jen to, že se nejedná o žádnou mrtvou archiválii, ale o skvělé vtipy, které fungují i dnes. Doporučeníhodná kniha!

09.11.2021 5 z 5

Oblaky Oblaky Aristofanés

Je to skvělá hra, vtipná, zlomyslná, buřičská, rouhavá - v tom je mimochodem velmi vtipná, značně nekorektní a chvílemi o obscénní, byť dnes už to není nijak pohoršlivé. Divadelně je to hra pozoruhodná, role sboru je v ní významná. Sókrates to zde schytal, nevím, jak moc právem a jak moc ne. Skvělá je disputace mezi obhájcem tradičních hodnot a zastáncem moderního pojetí světa. Prostě výborná hra.

05.11.2021

Hry, básně, bajky, epigramy Hry, básně, bajky, epigramy Gotthold Ephraim Lessing

Moudrý Náthan je nadčasová hra o náboženské toleranci. Lessingovi se povedlo uchopit téma zevnitř a pojednat složitý teologický problém formou uvěřitelného dramatu plného krásných postav. Kolik lidí však dorostlo Lessingových rozhledů? A jak málo jeho současníků pochopilo, jaké dílo jim nemocný mistr zanechal! Pohádka o prstenu a třech bratřích je vrcholem.
Ostatní hry jsou dobré, ale Moudrý Náthan je jedinečný.

29.10.2021 5 z 5