Ťapulka Ťapulka komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Už dlouho se mi nestalo, že by se mi kniha tak lehce četla. Příběh plynul zvolna, nenásilně a přitom nedovolil odložit knihu. Opět autorka popsala s citem mezilidské vztahy, kotrmelce života a přinutila mě zamyslet se nad tím, jak bych se zachovala v situacích, které musely řešit hlavní hrdinky.

07.08.2019 5 z 5

Nemůžu tomu stále uvěřit - je možné abych se smála při čtení knihy o hrůzách druhé světové války? Přesně k tomu mě totiž tato neuvěřitelně nádherná kniha donutila! Předala mi sice informace o dalších hrůzách druhé světové války a dala mi nahlédnout a zamyslet se nad dalšími jejími stránkami, ale díky jejím hrdinům mi také přinesla spoustu úsměvů a pohlazení na duši. Dala mi i víru v to, že dobro v lidech vždy bylo, je a bude. Při jejím čtení jsem přijala hrdiny knihy za své přátele a tolik moc bych si přála teď sbalit kufr, jet na Guernsey a se všemi se tam setkat, povídat si a vyprávět jim o knihách, které mám ráda, třeba právě i o této knize!

14.09.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nevím, co napsat. Tato knížka mě úplně pohltila a potřebovala bych možnost ohodnotit ji víc než pěti hvězdičkama! Přečetla jsem ji snad nejrychleji ze všech knih, co jsem kdy četla. Nemohla jsem jen tak zavřít její desky a počkat chvilku na čtení dalších stránek. Po jejím dočtení jsem pak hodinu ležela a slzy se mi koulely po tvářích...a vlastně je tam cítím i teď...
Moc krásná knížka, která čtenáři přiblíží nelehkou dobu a historii naší země. Zvedne prst a řekne "pozor, každé malé zaváhání, rozhodnutí, může mít obrovské následky". Kniha je o válce a poválečné době, ale představuje nám ji z úplně jiného pohledu, ukazuje nám vztahy lidí a jejich různé povahy. A dojímá nás příběhem Miry a Hany tak strašně moc, že bych obě nejraději chytila za ruku, pohladila je a zlatou rybku poprosila o změnu jejich osudu.
Jsem moc vděčná autorce, že jsem mohla tento příběh číst!
A upaluju do knihkupectví, protože tahle knížka prostě nemůže v mé knihovně chybět. A snad na potkání se budu lidí ptát "už jsi četl Hanu?".

26.02.2018 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Nádherná kniha, kterou, i když je naučná a tudíž by člověk čekal, že přímo nestrhne svým napínavým dějem, jsem nemohla odložit a chtěla jsem číst dál a dál a dozvědět se víc a ještě víc. Miluju přírodu a ctím ji a po přečtení této knihy je můj vztah k ní ještě prohlouben a doplněn vyšší úctou, obdivem ale zároveň i studem nad chováním nás lidí, kteří ať už nevědomostí nebo svým bezcitným jednáním ubližujeme těmto sympatickým bytostem. Až budu příště usínat v lese pod širákem, budu si ještě více vážit té nejluxusnější postýlky, kterou mi les poskytne, i když mě budou tlačit šišky a větvičky. Ale teď už zase honem rychle sáhnu po další knize tohoto výjimečného autora...

24.04.2018 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Kdybych si z téhle knížky měla vypisovat myšlenky a zajímavé pasáže, opsala bych bez nadsázky minimálně půlku knihy a věděla bych, že je tam toho ještě spousta! Nádherná kniha, která mi dala hodně úsměvů, dojetí, krásných vyjádření lásky a úcty a přinesla mi pěkné chvíle nad jejími stránkami. Backman je můj nejoblíbenější autor, a i když je tato kniha trochu jiná než jeho ostatní díla, opět nezklamal! Za takovou knihu se můžu jen uklonit a poděkovat!

06.01.2018 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Doporučuju! Kniha mě sice stála hodně slz, ale stály za to. Ještě horší totiž je fakt, že ta kniha se odehrává za spoustou oken.
Hovorový styl psaní mi naprosto vyhovoval. Asi většina z nás nepřemýšlí a nemluví naprosto spisovně, takže tento styl vtáhne více čtenáře do příběhu, který se tak stane ještě více uvěřitelným.
Někdy bych chtěla mít superschopnost a pozvat hlavní hrdiny na hrníček horkého kakaa, povídat si, obejmout je a třeba tak i jejich osudy zachránit.

13.04.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Nejdříve mě od četby této knihy odrazovala obálka, a to by byla obrovská chyba! Příběh se četl úplně sám. Ne že by byl napínavý, ale měl v sobě tolik krásného a lidského!Kniha je plná myšlenek (nejraději bych si je vypisovala, ale to bych rovnou mohla opsat půlku knížky), životních zkušeností a zrání, pochopení a lidskosti a také hodně humoru a potrhlosti. Prostě Backman...

24.02.2021 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

I když se mi více líbilo Backmanovo období Britt-Marie a Babička pozdravuje..., hodnotím tuto knihu pěti hvězdičkami. Je sice kraťoulinká, ale obsahem tlustá až dost. Na pár stránkách čtenáře donutí k zamyšlení nad hodnotami života, nad tím, že ne všechno je možné v životě vrátit a změnit a že vyměnit život za život někoho jiného není tak snadné. Moc se mi líbilo zpodobnění "paní v šedém svetru". Příjemným pohlazením jsou ilustrace, které čtenář jen tak nepřelistuje, ale může si v nich chvilku číst a zasnít se.

01.04.2021 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Případy Kim Stoneové jsou knihy, od kterých se prostě nelze odtrhnout, dokud není přečtené i to poslední písmenko. Díky nim se ze mě stává úplný čtenář hltač. Vyhovují mi krátké kapitoly, i když pak spadám přesně k tomu, že si řeknu, ještě jednu kapitolu, ještě jednu a ještě... Mám moc ráda postavy této knižní série a těším se na jejich další případy. Zapojení dalšího vyšetřovacího týmu byl výborný nápad, takové malé oživení série.
Tento díl předkládá čtenáři skutečnost, jak snadno se můžeme stát něčí hračkou a jak zlé může zlo být. Jakou anonymitu nabízejí sociální sítě a co někteří podniknou jen pro to, aby na sebe upozornili, někoho zaujali a získali si něčí obdiv. Byla jsem z toho hodně smutná

10.03.2021 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Moc krásná a přitom tak moc těžká kniha, plná nádherné přírody, dobra v lidech, ale také strašné bolesti, nespravedlnosti, strachu a zla. Tolik jsem se u ní naplakala, jak se osudy hlavních hrdinů dotkly mého srdce. Přiznám se, že jsem při čtení této knihy udělala něco, co nikdy ne, musela jsem prostě nahlédnout pár stránek napřed a aspoň odtušit, jak to bude pokračovat, abych byla vůbec schopná číst dál a nést tíhu příběhu.

12.11.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Děkuju autorovi za to obrovské množství úsměvů a výbuchů smíchu. Rodina se mě párkrát přišla zeptat, zda jsem v pořádku :-). Krásná oddechová knížka, pěkná hra se slovy a s češtinou a hlavně situace vykreslené tak, že jsem je přímo prožívala. Určitě se pustím do pokračování knihy.

23.04.2020 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Krásná kniha, kterou jsem zvolila jako oddech od těžkých témat předchozích knih. Ani jsem netušila, že mě autorka zná :-), protože to celé je samozřejmě o mně. I já nosím knihy s sebou všude, a to i když vím, že číst nebudu, ale prostě knihu mít u sebe musím. I já knihy očmuchávám. I já mám takové, které mají výsostní místo na mém nočním stolku. Krásné kresby jsou třešničkou na dortu. Nejsem milovnice komiksů, ale tenhle jsem si zamilovala!

12.03.2020 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Já osobně bych řekla, že Paolo Cognetti tuto knihu nenapsal, on jen uměl naslouchat horám a horské přírodě, vrcholkům a horalům, tuhle knihu totiž napsaly právě hory, hory a život. Moc mě mrzí, že jsem ji neměla s sebou v Alpách! Alespoň mě tam ale teď její stránky opět přenesly a já si všechny ty naše letošní výšlapy užila ještě jednou. Kniha není přímo napínavým příběhem, ale já ji nemohla odložit ani na chvilinku. Chtěla jsem být spolu s Pietrem a Brunem, dýchat čistý horský vzduch, nechat si pod kůži vlézt horskou syrovost, chlad, romantiku a divočinu...

27.08.2018 5 z 5

Heidi Heidi Johanna Spyri

Knihu jsem četla až nyní jako dospělá a moc jsem si každou její stránku užila! Rozplývala jsem se nad popisy alpské přírody, kterou tak miluji! Záviděla jsem Heidi dny strávené ve společnosti alpských květin, stromů, hor, koz... A její schovávání housek pro babičku mě tak neskutečně dojalo! Kniha byla pohlazením po mé dušičce a určitě se k ní ještě někdy vrátím a určitě si také přečtu i další příběhy Heidi

06.04.2018 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Můj syn se mě zeptal, proč čtu další knihu o holocaustu. Odpověděla jsem mu, že takových knih není nikdy dost a že na ty hrůzy se nesmí zapomínat. Každá ta kniha má samozřejmě spoustu společného, ale každá nese svůj vlastní příběh, který čtenáře dojme k slzám, připomene, jak jsou leckteré problémy maličké a na čem opravdu záleží. Každý ten příběh je hodný obdivu k těm, co to zvládli, k těm, kteří to nevzdávali, těm, kteří se snažili přežít. Tato kniha byla silná i tím, že je vyprávěná dítětem a přitom nic nepřikrášluje, nezjednodušuje, neobaluje a příběh běží i dál, nekončí s koncem války, ukazuje, jak těžký život Židé měli i po ní, jak se k nim chovali lidé, kteří nebyli nacisté... I když je kniha plná hrůz, snad nejhorší mi přijde str. 119 - "Nevěděli snad, že my jsme trpěli jen pár bloků od nich? Jak to mohli nevědět?"
Tak proto čtu stále další knihy o holocaustu - my to musíme vědět, naše děti to musí vědět, tohle už se přece nesmí nikdy stát.

24.04.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Téma druhé světové války opět trošku jinak, a opět silně, dojemně, bolestivě a především velmi dobře napsané. Chvílemi jsem sbírala sílu pokračovat dál, chvílemi jsem se zamýšlela nad válkou jinak, než kdy jindy. Je důležité takové knihy číst, povídat si o nich a přemýšlet nad nimi. Bavily mě jak pasáže z doby války, tak i ty ze současnosti, i příběh vymyšlený.

26.02.2020 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Není snad kniha, která by v sobě měla tolik čisté a upřímné lásky, tolik krásných slov a pohlazení, tolik úcty... Pan Seifert mě provedl mými zážitky z dětství, probudil pár vzpomínek, zalil mé tváře slzami dojetí. Snad i mé děti ji jednou budou číst s láskyplnými pocity jako dnes já.

09.01.2018 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Nádherná kniha, ve které je hodně příběhů a v každém z nich spoustu pravdy, poučení a tipu k zamyšlení. Gump a jeho příběh by měl čtenáře především naučit, že než zavírat oči před nepěknou a krutou pravdou, je lepší otevřít srdce a náruč. Kniha bude především vítána pejskomily, ale měli by si ji přečíst všichni, aby mohli udělat svět a nás lidi lepšími.

31.08.2020 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Nejdříve jsem viděla film, asi stokrát :-) V životě jsem žádný film neviděla tolikrát jako tento. Takže jsem samozřejmě sáhla i po knize a moc si ji užila. A třeba právě i ji si přečtu víckrát, protože smíchu není nikdy dost. Moc se mi také líbí obálka knihy, přímo dle názvu má krásný letní nádeh.

29.05.2020 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Opět neuvěřitelně čtivé, napínavé, prostě úžasné! Každý díl této série mě vždy nadchne a vtáhne. I když jsem zpočátku nebyla úplně nadšená z návratu postavy z jednoho z předchozích příběhů, nakonec se to rozjelo naprosto skvěle a já při otáčení posledního listu už téměř sahala po dalším díle. A musím se přiznat, že tentokrát došlo ke konci příběhu i na slzičku dojetí. Nevím, jak to mají ostatní čtenáři, ale já už si připadám jako součást Kimina týmu :-), jako bych mohla mezi ně přijít a zeptat se: "Tak co tu máme dneska k řešení?". Tento díl je zároveň opět detektivkou, ve které čtenář dostane i spoustu témat k zamyšlení, psychologie člověka je opravdu zajímavá a složitá.

27.01.2021 5 z 5