Taťka Hraboš Taťka Hraboš komentáře u knih

Strašidelný herbář: Šiflík a Šuflík Strašidelný herbář: Šiflík a Šuflík Cyril Podolský

Hezká knížka. Originální nápad, postavy i příběhy, to vše i vtipně a pro děti srozumitelně napsáno.

02.08.2016 5 z 5

Bílý tygr Bílý tygr Aravind Adiga

Taková indická příručka pro začínající podnikatele. Ale teď vážně - velmi čtivě napsaná kniha s hlavním hrdinou, který přes to, co má na svědomí, vzbuzuje ve čtenáři sympatie. Pokud je prostředí, ve kterém se děj odehrává, opravdu reálné a autor moc nepřehání, pak je proti Indii naše republika rájem. Za úvahu stojí, jestli by kniha nebyla ještě působivější, pokud by autor neprozradil konec příběhu hned na začátku - ale i když jsem věděl, co se stalo, stále tu zůstávala zvědavost, jak a proč se to stalo.

28.07.2016 5 z 5

Seňor Vivo a drogový baron Seňor Vivo a drogový baron Louis De Bernières

Skvělá kniha, od níž se takřka nedalo odpoutat. Silný příběh plný humoru, fantazie a působivých postav. Dlouho se tváří jako groteska a pak najednou přijde rána do palice. Moje první kniha od tohoto autora a rozhodně ne poslední.

25.07.2016 5 z 5

Zaříkávač nemocí Zaříkávač nemocí Jan Hnízdil

Vynikající kniha, inspirativní a myšlenkově bohatá. Manželka jako lékařka sice Hnízdilovi vytýká, že někdy hodně zjednodušuje, až trochu překrucuje, ale tomu se asi nelze vyhnout, pokud autor chce odbornou problematiku přiblížit laikovi a docílit toho, aby jeho text na čtenáře opravdu silně zapůsobil.

22.07.2016 5 z 5

Ano Ano Thomas Bernhard

Postava vypravěče mi nápadně připomínala mého dědu - také se před několika lety stáhl do ústraní a teď těch pár nejbližších, kteří ho stále navštěvují, "mučí" nekončícími stížnostmi na svůj život a izolaci. Kniha je pozoruhodným dílkem netradiční formy o dvou promarněných životech a bezvýsledné snaze na poslední chvíli to změnit. Přiznám se, že jsem byl rád, že je to tak útlé dílko, na mě to byla příliš depresivní četba.

22.07.2016 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Brutální kniha, ze začátku jsem ji četl po troškách, protože mi z ní bylo mírně šoufl. Pak jsem si zvykl, stejně jako jsem si zvykl na ten netradiční týnovský jazyk. Zajímavý nápad, mistrovské provedení a nakonec vlastně i dobrý konec (ten jsem vlastně ani nečekal).

20.07.2016 5 z 5

Kniha iluzí Kniha iluzí Paul Auster

Auster zvolil pro tuto svou knihu opravdu výstižný název - je i tom, že nemá smysl si dělat velké iluze, fantazírovat, stavět vzdušné zámky - život, osud či jak to nazveme, si s námi stejně zahraje podle svých nepředvídatelných pravidel, a dost často nehezky. Skvělý příběh (či vlastně dva hlavní a několik menších vtělených příběhů), viděný jakoby očima filmového diváka nebo tvůrce, o romantické i chorobné lásce, nenávisti, vině a trestu, smutku, beznaději, ale i vůli k životu.

14.07.2016 5 z 5

Haló, Jácíčku Haló, Jácíčku Daisy Mrázková

Krásná poetická knížečka o velkém přátelství, se spoustou skrytých významů a námětů k přemýšlení nejen pro děti. Jako ostatní své knihy i zde autorka text doprovodila moc hezkými ilustracemi.

10.07.2016 5 z 5

Rybí sliby Rybí sliby Daniela Krolupperová

Autorka sice své knížky staví na podobných principech - hlavní hrdina musí absolvovat složitou cestu za svým cílem a přitom potkává zajímavá stvoření, která mu buď pomáhají nebo se snaží uškodit - ale to na půvabu těmto knížkám nijak neubírá (upřímně řečeno, dětem je to jedno). Kromě toho je moc fajn, že se v podstatě jedná o knížky vzdělávací - v tomto konkrétním případě se toho děti hodně naučí o některých rybách a jiných tvorech z vod a jejich okolí.

10.07.2016 5 z 5

Larssonovi se nedá upřít, že to dokáže rozjet a držet tempo až do konce. Příběh má promyšlený, a i když ho vede po několika dějových liniích, jsou velmi dobře provázané. Ale pořád platí, co jsem napsal u prvních dílů - chybí mi tam emoce a důkladnější vhled do psychiky postav (pro mě jsou všechny až na Lisbeth takové nevýrazné, ploché). Prostě je poznat, že to psal novinář. To samozřejmě nevylučuje, že to Larsson tímto stylem psal schválně - koneckonců naprosté většině čtenářů to podle zdejšího hodnocení vyhovuje.

03.07.2016 4 z 5

Probuzení Probuzení Kate Chopin

Velmi čtivá sonda do (především pro mužského čtenáře) nepřehledných a nebezpečných hlubin psychiky ženy žijící na konci 19. století. Přiznám se upřímně, že závěr mě opravdu překvapil. Ani se nedivím, že v tehdejší puritánské době byla tahle knížka takřka na seznamu zakázané četby.

27.06.2016 5 z 5

Světová výstava Světová výstava E. L. Doctorow

Namlsaný autorovým Ragtimem byl jsem touto knížkou trochu zklamán. Nezjišťuji dopředu, o čem kniha je, jinak bych si ji možná ani nepůjčil, protože memoárovou literaturu moc nemusím. Mám rád silné příběhy s emocemi. Tohle je prostě takové příjemné povídání o jednom docela obyčejném dětství. Něco navíc tomu autor dodal až v závěru - ten se mi pak ale líbil.

24.06.2016 4 z 5

Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku Jaroslav Svoboda

Výborná knížka, která mi naprosto sedla jak filozofií, na které je postavena, tak humorným způsobem podání. Pořídil jsem ji manželce v době, kdy jsme si občas nějaký ten keřík zasadili na zahradě u prarodičů a něco málo pěstovali na balkóně, ale mezitím jsme se přestěhovali do domu s malým, ale zajímavě členěným pozemkem, takže teď bohatě využíváme autorových rad. Abych ovšem jen nechválil: to co autor píše, lze možná bez výhrad akceptovat pro větší pozemky, na těch malých v něčem realizace vázne. Namátkou škůdci - podle autora jsou součástí přírody (o čemž samozřejmě nelze pochybovat) a ta si je zreguluje sama – nejslabší rostlinky to odnesou, ale ostatní si budou žít dále a v o to lepší kondici. Pokud ale máte na pozemku od daného druhu jen jeden kus a všichni sousedi kolem vás stříkají své výpěstky jako o život, kterouže rostlinku škůdci sežerou – tu vaši samozřejmě :-/.

24.06.2016 5 z 5

Tlumočník nemocí Tlumočník nemocí Jhumpa Lahiri

Poutavé povídky s tajemstvím - autorka často nechává mnoho nevyřčeného a nutí čtenáře přemýšlet, jak příběh vlastně dopadl. Kouzlo knihy je zčásti dáno i originalitou postav, jejich zvyků, zálib, způsobu myšlení - pro západního člověka neobvyklých. Příjemná a přitom kvalitní četba.

21.06.2016 5 z 5

Tuláci Tuláci Paul Harding

Krásná kniha, s nespornou uměleckou hodnotou. Hlavně Howardův příběh mě fascinoval. Jenže jsem ji četl buď rozespalý při ranní cestě do práce, nebo unavený při cestě z práce nebo před spaním. Prostě jsem při čtení nikdy nebyl v takové duševní kondici, abych si ty lyrické pasáže a autorovy úvahy, plné téměř básnických obrazů a metafor, plně vychutnal a někdy jsem se přistihoval, že mi smysl věty unikl a musel jsem si ji přečíst znovu. Zkrátka to není zrovna jednoduché čtení a moc se nedivím, že se knížku zavedeným nakladatelstvím nechtělo vydat, s předpokladem, že masové obliby se zřejmě nedočká.

16.06.2016 4 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Autorka dokáže mistrně navodit atmosféru a napětí, takže i když má v sobě tato knížka i některé rysy červené knihovny a v zásadě je to detektivka (byť atypická), není to žádná laciná četba. Už dlouho mě žádná kniha tak nevtáhla do děje, měl jsem problém se od ní odpoutat a věnovat se svým každodenním povinnostem.

11.06.2016 5 z 5

Milenec Milenec Marguerite Duras

O uměleckých kvalitách tohoto útlého dílka není pochyb, příběh vypravěčky a jejího milence, stejně jako její vzpomínky na rodinu byly také velmi zajímavé, ale styl autorky mi nesedl. Na mě bylo to vyprávění příliš roztříštěné, rozostřené, po přečtení mi zůstal prostě takový neurčitý pocit bez konkrétních obrazů, které si jinak po přečtení dobré knihy mnohdy v mysli znovu přehrávám.

07.06.2016 3 z 5

Dobrodružství pavouka Čendy Dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Krásná knížka. Úžasné ilustrace, napínavý a nápaditý příběh, sympatické postavičky. Jediné její minus je její rozsah - je to počtení tak na 15 minut :-).

04.06.2016 5 z 5

Co si zvířátka šeptají Co si zvířátka šeptají Eva Lukavská

Krásné ilustrace, zajímavé faktické informace a ani ty příběhy o konkrétních zvířátkách nebyly špatné. Dětem se hodně líbila.

03.06.2016 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Zvláštní, ale výborná kniha. Dopředu jsem si o ní nic nezjistil, takže mě docela překvapilo, že se v podstatě jedná o scifi. Přesto bezpochyby osloví i čtenáře, kteří tomuto žánru neholdují, protože je to velmi netypická scifi. Pro mne spočívá síla knihy i v tom, jak závažnost a tragika tématu a příběhu kontrastuje se střízlivým, nevzrušeným, jakoby se vším smířeným způsobem vyprávění.

03.06.2016 5 z 5