vendylein vendylein komentáře u knih

Vřeteno Vřeteno Jakub König

Vřeteno je kouzelná kniha. Formou, jazykem, (snovou) atmosférou. Promyšleností to detailu (jen si otevřete stránku, na které je obsah).
Jakubovi Königovi se skvěle podařilo vystihnout přechod od naivní nevinnosti dětství do syrové dospělosti. Do uvědomění si, že ne vždy je tu někdo, kdo vás má rád, ochrání vás a pofouká vám rozbitý koleno. Že někdy je to na vás. A že někdy se musíte vy postarat o ostatní. A že svět není tak úplně fér.
K téhle fantaskní knize se určitě budu chtít vrátit. Některé její věty si nechat převalovat na jazyku. A některé její obrazy si nechat rezonovat v mysli...

20.07.2021 5 z 5

Endymion Endymion Dan Simmons

Simmons je láska, Kantos Hyperionu je tuplovaná láska. Endymion se odehrává necelých 300 let po Pádu Hyperionu a celkem pozitivní je, že ač jsem První dvě knihy Kantosu četla už hodně dávno, to co jsem si pamatovala mi stačilo pro čtení Endymionu. Člověk se rychle chytne a zorientuje. I proto, že v Endymionu nesledujeme tolik dějových linek. I tak ale Simmons vystavěl komplexní příběh nebitý akcí i filozofováním. A funguje mu to, vše zapadá. Po dočtení jsem se musela rovnou pustit do závěrečné části tohohle opusu magnum.
Pokud se chystáte číst, rozhodně doporučuju sehnat si nové vydání (Argo a Triton) ve skvělém překladu Petra Kotrleho (kam se hrabe Reitmayer, to se nedá srovnat :)).

07.07.2021 5 z 5

Výdech Výdech Ted Chiang

Ted Chiang patří k těm autorům, u jejichž knih se budete hodně zamýšlet. A možná si i vypisovat, lepíkovat nebo fotit mnohé pasáže. Jeho sci-fi povídky mají velký přesah do filozofie, často v nich najdete témata víry, lingvistiky a umělé inteligence. Výdech je soubor devíti povídek, při jejichž čtení nespěchejte, nadechujte i vydechujte pomalu...
Všechny jsou skvělé, všechny stojí za to, je v sobě nechat rezonovat. Na mě nejvíc zapůsobila bolestně pravdivá povídka Velké ticho. Pokud hledáte akci, sáhněte po jiné knize. Pokud hledáte klidné, melancholické a skvělé čtení plné emocí, neváhejte.

04.06.2021 5 z 5

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Klasika v žánru od klasika žánru. Doporučuju číst právě v novém překladu a nezkráceném vydání, co vyšlo u Arga.
Ohromně mě baví číst stará sci-fi; srovnávat to, jaký náš svět s tím, jak si ho představovali lidi jako Robert Henlein. Takže jsme si tenhle román hodně užila. A to i přesto, že jako zarytému ateistovi mi část, která je už hodně o úvahách na téma víry/ náboženství přišla zpočátku dost mimo. Nicméně jako každé dobré sci-fi mě donutila přemýšlet :)
Cizinec v cizí zemi je svižný, velmi vtipný a zábavný (skvělý překlad Alžběty Lexové!). Ačkoli na Dveře do léta prostě nemá no :)

11.04.2021 5 z 5

Rozložíš paměť Rozložíš paměť Marek Torčík

Syrová, silná a intenzivní, otřesná, poetická, důležitá, emotivní, niterná, otevřená. Taková je tahle kniha.
Skvěle napsaná a krásná, byť to, co v ní postavy zažívají není ani trochu krásné.
Autobiografická, což jí dodává další rozměr. A o to víc vás zasáhne...

04.04.2024 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Já bohužel téhle knize nemůžu dát hvězdičky, neb jsem ji četla ve vydání z roku 2018, do kterého ale asi někdo vzal původní překlad, který ani nezrevidoval.
Některé věty nedávaly smysl, respektive dávaly, ale až po několika přečteních, případně dohledání, co tím chtěl tak asi překladatel říct. Výrazy, které se dnes už nepoužívají, případně vyloženě špatné překlady (vážně si Jem koupil k narozeninám parní stroj??? No.. ne, koupil si vláček).
Čtení téhle knihy ve mě tedy nevyvolalo nic moc víc, než potvrzení přesvědčení, že na překladu sakra záleží.

05.02.2024

Píseň, kterou se objasňuje svět Píseň, kterou se objasňuje svět Brian Evenson

Brian Evenson je skvělý spisovatel (a nutno smeknout i překladateli do češtiny Jakubovi Němečkovi). Na malém prostoru ve vás dokáže vyvolat velké znepokojení a tíseň. Perfektní (podzimní) čtení!

05.10.2023 5 z 5

Černá hora Černá hora Laird Barron

Zbožňuju Izajáše, zbožňuju Lairda.
Nezbožňuju krimi a thrillery, ale... tuhle gangsterskou sérii prošpikovanou trefnými popisy a hláškami, vtipem i napětím zkrátka žeru a beru všema deseti. Hlavního hrdinu nelze nemilovat už jen proto, že je schopný pověsit za koule do průvanu kohokoli, kdo vztáhne ruku na němé tváře. Nebo třeba proto, jak jde do všeho po hlavě.
Jak je u nakladatelství Gnóm! zvykem, těšte se taky na skvělý překlad.

03.01.2023 5 z 5

Zřídlo Zřídlo Akwaeke Emezi

Velmi zajímavě a netradičně zpracované téma poruch osobnosti. Je hodně znát autobiografický prvek, popisy stavů a myšlenek hlavní hrdinky a božstev či démonů v ní jsou neskutečně reálné a zároveň surreálné.
Syrové a velmi strhující čtení... pokud jste otevřeni tak trochu jinému pohledu na příčiny nemocí duše, nebinárnímu pojetí identity a určitému spiritualismu, který knihou prostupuje.

27.05.2021 5 z 5

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

Achjo.. tohle bylo špatný.
Autorova trilogie Vzpomínka na Zemi se mi líbila moc, hlavně první díl. Kulový blesk byl zajímavý. Věku Supernovy nelze upřít čtivost, ale to je tak všechno. Postrádá to smysl, logiku, postavy, se kterými byste se mohli jakkoli ztotožnit a jejich osud vás zajímal...
Nutno podotknout, že při pohledu do tiráže nebo na internet tenhle román předcházel jak Kulovému blesku, tak trilogii Vzpomínka na Zemi. Takže ty dvě hvězdy dávám spíš za to, jak se autor postupem času celkem pěkně "vypsal". Jinak je to za mě bohužel velký špatný.

16.03.2021 2 z 5

Arnold je prostě superhrdina každým coulem a to nejen ve svých filmech, ale i v životě. Stejně jako ve filmech ale ani v jeho životopise nevidíme to všechno "za tím".
Ano, je tu pár neúspěchů a nepříjemností, ale vy víte, že Arnold to vyřeší a vyjde z toho jako vítěz (a že je vlastně přece morálně bez poskvrnky, i když nějaký ten škraloup tam je, ale on to vlastně přece myslel dobře a aspoň ho to polidšťuje).
Ano, jsou tu nějací pomocníci, nicméně stejně máte pocit, že všechno dobré ve svém životě si vybojoval sám, všechny dobré nápady měl on a tak vůbec :)
To nic nemění na tom, že tahle kniha je supermotivační a v určitých ohledech superinspirující (jeden by skoro začal s kulturistikou :)) a že Arnoldovi nelze upírat neuvěřitelná cílevědomost, tah na branku, píle a snaha něco dokázat. Arnold je prostě ikona a bylo fajn poznat ho trochu blíž než jen jako herce z (pro mě) kultovních snímků.

12.02.2021 3 z 5

Nona Devátá Nona Devátá Tamsyn Muir

Mohl by prosím HOST dovézt Tamsyn do ČR? Strašně ráda bych se jí zeptala JAK? PROČ? COOO? A WTF?
První díl téhle série byla hláška za hláškou, jedna velká akce. Druhý díl byl jedno velké cože, psycho a když jsem se začala chytat, tak skončil. Třetí díl je kombinace obojího. Jízda, u které netušíte, kam směřuje. Tohle je rozhodně jedna z nejoriginálnějších sérií, co jsem kdy četla. Svým stylem vyprávění, roztříštěností nesedne každému, ale ten postapo svět, všechno to divné, pokud vás chytne, nepustí.
Chci víc! Miluju Nonu (a Ňoumu samozřejmě). Chci, aby dostala tričko s knírem a gumičky...
A hurá, vypadá to, že bude ještě jeden díl. Can´t wait!
Jako vždy cením skvělý překlad Alžběty Lexové.

25.06.2024 5 z 5

Uprostřed Uprostřed Martin Selner

Líbily se vám oba díly Autismu & Chardonnay? Pak se vám rozhodně bude líbit i Uprostřed, beletristický debut Martina Selnera. S lehkostí a suchým humorem sobě vlastím vás v tomhle textu opět vezme na návštěvu do těžce pochopitelného světa autistů, jejich vnímání a toho, jak je často vnímají většina "normálních" lidí. Zároveň najdete v Uprostřed i druhou linku, ve kterém budete sledovat vývoj romantického vztahu. Osobně se moc těším na další autorovu knihu a jsem zvědavá, jak se Martin Selner do budoucna ještě rozepíše. Zatím ho vnímám jako brilantního autora krátkých, úderných, vypointovaných příběhů, v Uprostřed bych se bývala ráda ponořila hlouběji, opravdu až doprostřed na dřeň :)

21.08.2023 4 z 5

Žalm pro divostrojné Žalm pro divostrojné Becky Chambers (p)

Číst Becky Chambers je jako být zachumlaná do deky, pít kakajíčko a mít zas jednou víru v lidstvo. Pokaždý. Zkrátka zbožňuju její knihy.

25.03.2023 5 z 5

Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká Laird Barron

9 hororových povídek, některé lepší, některé méně lepší. Jenže Laird Barron se dá číst, i když není v top strop formě. Je to mág, se slovy to umí, dokáže skvěle vykreslit atmosféru. U čtení některých textů budete mít stažený půlky, to teda jo.

20.03.2023 4 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Povedená čtivá young adult fantasy. Pravda, děj je trochu předvídatelný, ale svět je vymyšlený hezky. Grimoáry mě nadchly, Silas mě bavil a celkově hodnotím kladně. Čtenářům YA mohu rozhodně doporučit.

29.09.2022 4 z 5

Zuřivec Zuřivec Henry Kuttner

Dnešní optikou je Zuřivec překonaný, v aktuální sci-fi produkci by s ním Kuttner pravděpodobně neobstál. Nicméně retro čtení mě vlastně bavil. Doporučila bych ho ale spíš jen velkým fandům žánru. S hlavním hrdinou ani jinými postavami cítit nebudete a z pohledu poznatků vědy příběh není uvěřitelný, místy spíš až vtipný či směšný. Či asi nejlépe: zábavný. Někdy asi chtěně, někdy nechtěně.

17.07.2022 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Na tuhle sérii mě nesmírně nalákala Bookista a já se teda hodně těšila. A! Očekávání byla naplněna :)
Za mě hodně zajímavé fantasy, které mě nutilo dohledávat paralely mezi historickými událostmi na územích Číny a Japonska. Bavila mě hlavní hrdinka, které jsem dost fandila a zároveň nefandila. Protože tušíte, že její úsilí ji přivede do čím dál většího marastu.
Popisy válečných hrůz jsou velmi realistické, brutální. A číst je v době, kdy se válčí v Evropě je dost nářez. Ale rozhodně to stojí za to.

27.05.2022 5 z 5

Světatvůrci Světatvůrci Robert Jackson Bennett

Bennetta já můžu. Světatvůrci pro mě ale byli dost oříšek, zpočátku jsem se nemohla vůbec začíst. Pravděpodobně kvůli magickému systému - už v jedničce mi dělal trochu problém. A to proto, že je založený na technice, takže Bennett hodně vysvětluje a já to chci pochopit, ale nedokážu si to dost dobře představit. Není to výtka, naopak. Mnohem lepší přístup než "prostě ses narodil s magickými schopnostmi".
Měla bych pár výtek k logice příběhu, ale... vzato kolem a kolem mě Bennett ani tentokrát nezklamal a moc se těším na třetí Záhutí. Protože rozehrané to chlapec teda má slušně!

04.04.2022 4 z 5

Harrow Devátá Harrow Devátá Tamsyn Muir

Zajímalo by mě, kde bere Tamsyn Muir inspiraci. Tak rozdílné pojatí druhé dílu série jsem snad ještě nečetla. A nemíním to kvalitativně. První díl o Gideon byl nabitý vtipnými hláškami a akcí teď a tady. Harrow je temnější, zamotanější a mnohem více odhaluje z celkové povahy světa, ve kterém se odehrává, a jeho minulosti. Je taky o dost víc "psycho". A trochu pomalejší. Autorka značně změnila i formu vyprávění.
Tohle bylo zkrátka velké překvapení. Pokud si myslíte, že tušíte, co od téhle série čekat, spletli jste se. A já se dost těším, s čím (a jak moc ujetým) autorka přijde ve třetím díle. Opět smekám nejen před ní, ale i před překladatelkou.
Chyběla mi Gideon? Zatraceně. Ale Harrowhark a všechny záhady kolem ní mi to bohatě vynahradily.

28.01.2022 5 z 5