veriszv veriszv komentáře u knih

Finlay na zabití Finlay na zabití Elle Cosimano

Pokud hledáte něco, co jste ještě nečetli, tak tato kniha je to pravé. Je to originální, jedna absurdní situace střídá druhou, a i když bych neřekla, že je to vyloženě vtipné, tak jsem se u toho prostě bavila.
Místo nějaké romanťárny, co máte nachystanou na dovolenou a budete vědět od první stránky jak dopadne, možná letos dejte šanci Finlay, protože u ní nikdy nevíte co můžete čekat dál!
Doufám, že u nás brzy vyjdou další díly.

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Patrik Hartl má na svém kontě pět knížek.
Já jsem četla čtyři, chybí mi jen Malý pražský erotikon a nevím, co by se muselo stát, aby mě někdo donutil si jej, nebo nějakou další autorovu knihu, přečíst.
Prvok a ti ostatní byla fajn knížka, potom mě moc bavily Okamžiky šťestí, ale Nejlepší víkend už nebyl v ničem jinej a vlastně je to jeden scénář, kterej zřejmě funguje, a tak se ho autor drží.
Základem je zmínka o sexu nebo alespoň narážka na každé druhé straně, a druhý nezbytný kámen je nevěra. (Nejlépe každej s každým.)
Ne jinak to bylo i v 15 roků lásky. Tady je navíc prvních sto stran tak absurdních, že kdyby to nebyla naše #hromadnastafeta odložím to hned.
Potom už se to dalo snést, navíc Hartl píše opravdu čtivě a svižně, takže se i těch téměř 500 stran dalo přelouskat za pár hodin. Ale bylo to dlouhý a pořád dokola, a kdyby to mělo stran 250, úplně by to stačilo. Aleš byl sice sympaťák a fandila jsem mu, ale to mi na 500 stran knihy prostě nestačí…
Zkrátka tohle číst nepotřebujete ani jako oddechovku na dece u vody.

20.08.2022 2 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Černý korál byl jedním ze tří thrillerů, na které jsem se letos těšila, protože se mi (mám pocit, že jako jedné z mála) líbila Dívka pod hladinou.
Pokud vás bavil Theo Cray, tak bych řekla, že tento díl je mu trochu blíž, než ten první.
Je tu méně potápění než v Dívce pod hladinou, ale pořád se v tomto atraktivním prostředí pohybujeme. Zároveň je tu větší důraz na vyšetřování, takže celkově bych řekla, že Černý korál byl určitě lepší!

Piruety Piruety Tillie Walden

Na první pohled autobiografický komiks o krasobruslení, na druhý o dospívání a jeho těžkostech, na třetí o spoustě dalších tématech…
Piruety jsou hodně o emocích, které se autorce kresbou podařilo skvěle předat.
Trochu mě mrzelo, že je tu naťuknuto spousta témat, ale žádné nejde vlastně do hloubky, spíš tak klouže po povrchu. Nicméně komiks je určen mladší cílovce než jsem já, tak možná je to adekvátní.
Tak či tak, jsem ráda, že jsem se k Piruetám dostala. Minimálně graficky to byla fakt nádhera!

20.08.2022 3 z 5

Průvodce po tajemstvích hradů. Historie a pověsti moravských hradů. Průvodce po tajemstvích hradů. Historie a pověsti moravských hradů. Irena Šindlářová

Najdete tu 18 moravských hradů, jejich historii a pověsti, které se k nim vážou.
Na devíti hradech už jsem byla a dostala jsem tip na výlet na dalších devět. K tomu jsem se dozvěděla spoustu nových věcí, takže jsem spokojená.

Mary Jane Mary Jane Jessica Anya Blau

Mary Jane je jedna z těch knih, u kterých jsem se usmívala od začátku do konce.
Milá oddechovka, která toho má ale v sobě tolik k zamyšlení! A navíc na člověka dýchne dobrou náladu.
Mary Jane je čtrnáctiletá holka, která žije ve velmi spořádané rodině. Na léto si najde brigádu, hlídání pětileté Izzy, a tak většinu léta stráví v rodině, která je úplně diametrálně odlišná od té její. A Mary Jane zjišťuje, že mnohem důležitější, než mít každý den teplou večeři je, aby vás po té večeři někdo objal a řekl, že vás má rád.
Knížka o dospívání, sebepoznávání, předsudcích a taky o tom, že není tak důležité, co si myslí ostatní.
K tomu všemu spousta hudby a vůně léta.
Já myslím, že Mary Jane si nejde nezamilovat. Mě tenhle příběh moc bavil a ráda se k němu někdy vrátím.

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Nepříliš šťastná rodina je Lapena tak, jak ji známe. Krátké kapitoly, vztahové propletence, a taky trocha toho vodění za nos…

Až přejde zima Až přejde zima Kiran Millwood Hargrave

Až přejde zima je milá pohádka.
Pro požitek ze čtení bych potřebovala líp vybudovanou atmosféru a větší důraz na charaktery postav, ale vzhledem k cílovce, je to podle mě adekvátní.

Vytěženej kraj Vytěženej kraj Veronika Bendová

Severní Čechy a jejich atmosféra popsaná v knize skvěle fungovala. Je to opačný konec republiky než ten můj, takže jsem tam byla asi jednou. Místa v knize tedy neznám, ale bavilo mě o nich číst…
Autorka poukáže na mnoho problémů, které se ke kraji vážou, ale žádný víc nerozebírá. Prostě všechny problémy sledujeme za okny auta, stejně jako Hugo a Irena. A vlastně mi to tam ani nechybělo…
Bavil mě autorčin jazyk a obraty a taková jakási lehkost psaní, která byla v kontrastu s ponurou krajinou.
Když se nad tím zamyslím, příběh to nebyl ničím výjimečný…
Ale!
Ta atmosféra, ta mě naprosto pohltila!
Vytěženej kraj tedy za mě milé překvapení.

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Stručně a jasně shrnuté, že feminismus se opravdu týká nás všech a opravdu to není sprosté slovo!
Můžete přečíst během hodiny, nebo si jednotlivé části dávkovat a přemýšlet o nich.

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Moje druhé setkání s Lisou Regan bylo snad ještě lepší, než to první.
Asi tak pětkrát jsem si myslela, že už vím, jak to celé bylo, ale ani jednou jsem se netrefila.
Což je sice pozitivní v tom, že otáčíte stránku za stránkou, horší je, že to občas působí trochu překombinovaně. Nicméně Josie Quinn je prostě vyšetřovatelka, které fandíte od začátku do konce, a tak mě to prostě bavilo.

Dokud vás nenajdeme Dokud vás nenajdeme Deepa Anappara

Dokud vás nenajdeme je jedním z mnoha příběhů mizejících dětí. Autorka ho podává z pohledu jejich kamarádů ze slumu.
I když mi kvůli velkému množství hindských výrazů dělalo chvíli problém se začíst, rozhodně stálo za to vydržet a přečíst tento silný příběh až do konce.
Navíc je v knize i slovníček, takže nakonec to spíš skvěle dokreslilo atmosféru.
Ve vyprávění se ale ukrývá spousta dalších důležitých témat, jako je sociální nerovnost, dětská práce, náboženské pnutí mezi lidmi s odlišným vyznáním, nezdravé životní prostředí, zkorumpovanost úřadů, a tak dále.
Obdivuju, jak autorka dokázala zakomponovat všechna tato témata naprosto nenásilně a věrohodně, navíc dětskýma očima.
No, kniha je to výtečná a bude ve mně ještě nějakou dobu rezonovat.
Jen mě mrzí, že není tolik vidět, jak by měla…
Přečtete si ji, že jo?

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Jako takhle nečekejte nic čtenářsky náročného. Je to ale totální oddechovka, která se čte skoro sama, nic víc, nic míň.
Co se týče romantické linky, tak ta by tam vůbec být nemusela. Podle mě nefungovala a byla tam zkrátka aby se neřeklo.
Ale dům plný záhad a hlavolamů a jedna hádanka za druhou! To je něco pro mě, a proto mě ta kniha tolik bavila. Atmosférou mi to trochu připomínalo Ostrov lhářů. Těším se na další díly!

Hora duchů Hora duchů Kyle Perry

Hora duchů je skvělý mysteriózní thriller, kterému podle mě vyloženě sluší audioverze v interpretaci Aleše Procházky.
Rozhodně se řadí k těm vymazlenějším z těch, co jsme letos zatím slyšela, a díky vytvořené atmosféře si knihu určitě budu dlouho pamatovat.
Exotické prostředí Tasmánie, sociální sítě, spousta tajemství a Hladový dědek číhající nahoře v horách.
Kyle Perry je mimo jiné výchovný poradce, který působí v centrech pro nezletilé bez domova a v protidrogových léčebnách. Tyto své zkušenosti v příběhu skvěle využil, proto jeho parta holek, která se ztratí při školním výletě v horách působí opravdu věrohodně. (Když teda pominu fakt, proč se do takové nebezpečné oblasti chodí na školní výlety? #wtf )
V příběhu se vyskytuje spoustu motivů a odboček. Mytologie místa, různá dřívější zmizení, nebezpečí sociálních sítí, drogy,…
Na někoho to může potom místy působit až překombinovaně. Mně to tak nepřišlo, ale pak mě občas mrzelo, že něco nebylo dotažené do konce, i když to byl možná autorův záměr.
Občas vyprávění běží trochu pomaleji, ale i tak se podařilo, že příběh nemá žádná hluchá místa. I když musím říct, že občas některé pasáže byly trochu chaotické.
Má to své mouchy, ale pokud máte rádi thrillery a chcete zase jednou něco originálního s Horou duchů podle mě nesáhnete vedle. Já jsem si tohle tajemno moc užila!

Anonymita Anonymita Arno Strobel

Rychlý svižný thriller s originálním námětem.
Dvojice vyšetřovatelů, Nina a Daniel, každý sám mě moc nebavil, ale dohromady mi seděli skvěle.
Na mě trochu drsnější thriller než obvykle čtu, ale bavilo. Jako taková jednohubka, když chcete dávku napětí, proč ne…

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Jestli se mi na této sérii něco opravdu líbí, tak je to to, jak autorka vykreslí atmosféru destinace a taky to, že je vám u těch knih prostě dobře a usmíváte se. Jo a ty nádherný obálky samozřejmě!

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Jde říct o Šikmém kostelu ještě něco, co řečeno nebylo?
Spíš ne…
Tak snad jen, pár poznámek:
- Bylo to opět , i když těžké čtení, v současné době ještě o něco víc.
- Oceňuju, že na začátku bylo u každé postavy pár zmínek o tom, co se s ní dělo v prvním díle, protože s mojí pamětí je to čím dál horší.
- Poslouchala jsem audio a musím říct, že jsem velmi postrádala Vilmu Cibulkovou. Jan Szymik byl skvělej, ale hlas Cibulkové mám už po prvním díle s Šikmým kostelem prostě spojenej.
No a teď už taky vyhlížím ten třetí díl!

Chci tě mít ve skříni Chci tě mít ve skříni Simona Votyová

Chci tě mít ve skříni je průřez jedním vztahem během několika let. Tím, že je to poměrně dlouhé časové období, tak možná v některých věcech nejde kniha úplně do hloubky, ale zase je tu ukázáno, co se vztahem můžou udělat životní kotrmelce.
Postavy, i když ne všechny sympatické, byly všechny věrohodné a zajímalo mě, jak to s nimi dopadne.

Holka se sílícím hlasem Holka se sílícím hlasem Abi Daré

Adunni, čtrnáctiletá nigerijská dívka, se kterou se život opravdu nemazlil, je totiž díky svému přístupu k životu moje nová nejoblíbenější knižní hrdinka.
Tato kniha je úžasná, možná někoho může zaskočit lámanou češtinou, kterou je psaná z důvodu autenticity hlasu Adunni, ale prosím, nenechte se tím odradit! Mě to taky zpočátku zarazilo, ale po pár stránkách už mě to nijak nerušilo, a naopak si myslím, že to příběh skvěle podtrhlo. Navíc musím vzdát hold Viktorii Hanišové, která knihu překládala, protože to musel být opravdu oříšek.
Dětské nevěsty, negramotnost, otroctví, postavení žen,… zkrátka spousta palčivých témat, která jsou bohužel realitou (ač se příběh odehrává okolo roku 2015). Adunnino vyprávění je silné a nechá ve vás stopu.
A tak pokud vás kniha alespoň trochu zaujala, zkuste ji, protože Adunnin hlas by měl být opravdu slyšet, má co říct!

Tokyo Story Tokyo Story Tereza Macková

Nenáročný příběh, předvídatelný a téměř na jeden zátah. Ale takhle milou jednohubku jsem opravdu potřebovala. Pokud hledáte něco u čeho vypnete a bude vám hezky, tak Tokyo Story by vám mohlo padnout do nálady stejně jako mně. A pokud vás navíc baví Japonsko, tady můžete nasát zase trochu jeho atmosféry.