veriszv veriszv komentáře u knih

Bez tebe napořád Bez tebe napořád Taylor Jenkins Reid

Taylor Jenkins Reid vás nedostane příběhem. Rozbije vás emocemi. Naprosto vás rozdrtí představou, že opravdu Bez tebe napořád…
Nechápu jak to dělá, ale ať už jsem četla jakoukoli autorčinu knihu, prožívala jsem ji na 200 %. Detaily příběhů si po delší době nevybavuju, ale pocity ano.

Město, nedlouho poté Město, nedlouho poté Pat Murphy

Dokonalý mix žánrů, originální a poutavé vyprávění, které je vyvedeno skutečně vytříbeným jazykem.
To je ve zkratce Město, nedlouho poté, od kterého jsem nevěděla, co přesně čekat a dostala jsem příběh, který jsem po dočtení měla sto chutí nalistovat zase na začátek a jít do toho okamžitě znovu!
Ocitáme se ve Spojených státech po celosvětové pandemii moru. Zbytky lidí, žijí spíše v městských uskupeních a podle svých pravidel. Pak je tu ovšem Brigadýr, který touží po jednotě a je mu jedno, jakým způsobem jí dosáhne. Jeho aktuálním cílem je San Francisco, kde je středobodem pro všechny obyvatele umění…
Atmosféra postapokalyptického San Francisca mě pohltila. Všechny jeho podivné obyvatele jsem si oblíbila a vlastně mě mrzelo, že nemají více prostoru.
Základní linka je poměrně jednoduchá, ale je obalená tolika zajímavými myšlenkami, že mi to vůbec nevadilo. Možná je to až naivní příběh, ale to je jeden z důvodu, proč jsem se do něj zamilovala.
Tuto knihu jsem rozhodně nečetla naposledy, a vlastně se už teď těším, až se do ulic města umělců vrátím.

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Majonéza k snídani bylo moje první setkání s Markétou Lukáškovou a byla jsem mile překvapená.
Téma mezilidských vztahů je nesmrtelné. Ač je hlavní postavou mladinká Ema, za jejím příběhem se schovávají, podle mě mnohem zajímavější, příběhy všech členů její rodiny. Ty postupně odkrýváme, když se ve svém malém projektu Ema snaží zjistit, co je to láska.
Příběh je to spíš jednodušší, nicméně autorka umí tak skvěle pracovat s jazykem a pojmenovávat věci kolem nás, že se čte moc příjemně.
Zkrátka, fajn oddechovka napsaná s lehkostí, není náročná, ale najdete v ní spoustu zajímavých myšlenek.

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Já se přiznám, že sérii nečtu postupně, ale vlastně mi to nevadí. Ze života Josefa Bergmana nemám sice informace úplně ve správném pořadí, ale popravdě mě tato linka ani moc nezajímá a navíc je tak tenoučká, že je pro mě skoro nepodstatná.
Četla jsem tedy zatím pět dílů a musím říct, že Sněžný měsíc se mi z nich líbil nejvíc.
Nevím, jestli to bylo krajinou Beskyd, kde to mám moc ráda nebo čím vlastně, ale Sněžný měsíc byl prostě skvělej.
Klasicky to není žádnej krvák a klasicky se klade důraz hlavně na psychologii postav. Pro mě značka ideál!

Zlovolné bytosti Zlovolné bytosti Nelly Černohorská

Slovanská mytologie, inspirace v Kytici a pár pohádkových bytostí, které jsou ale mnohem temnější než si z dětství pamatujete…
Kniha je podle mě originálním kouskem, který jen tak nedostanete z hlavy. Já se přiznám, že na mě to bylo asi temné až moc, ale to není nic proti knize, už to ale zkrátka nebyla moje komfortní zóna.
V první části čeká na čtenáře novela Když se nedíváš, která opravdu není pro slabší povahy. Ve druhé potom 11 balad inspirovaných Erbenem. Při čtení se mi víc líbily balady, ale přiznám se, že teď, měsíc po dočtení, si z nich vůbec nic nevybavuju, za to novelu vidím pořád živěji než bych chtěla.
Můj šálek kávy tato kniha úplně nebyla. Ale pokud máte rádi, když vám při čtení běhá mráz po zádech a holdujete slovanské mytologii, je přímo pro vás!

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Věc Makropulos je krátká divadelní hra na téma nesmrtelnost.
Najdete tu zajímavé postavy, má to spád a myšlenku. Co víc si přát?
Já jsem opět nebyla zklamaná.

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

Letní oddechovka s hezkou obálkou.
Nic víc, nic míň! ‍️
Autorka plácá jedno téma na druhé a žádné vlastně pořádně nevyužije.
Řešíme těhotenství v mladém věku, absenci rodičů, zodpovědnost, životní sny,…
Ač mi byla sympatická přímost hlavní hrdinky, byla to tak asi jediná její výrazná vlastnost a jinak na mě působila velmi plytce, stejně jako ostatní postavy.
Jó vlastně další rys hlavní hrdinky je, že si zřejmě nepamatuje jméno své vlastní dcery, a tak na 300 stranách asi tisíckrát najdete oslovení Holčičko!
Další zklamání je, pokud se do knihy pustíte proto, že vás láká téma vaření. Toho tu totiž najdete opravdu pomálu.
Ale ať jen nehaním, tak musím zmínit, že romantická linka byla fajn a působila na mě celkem přirozeně.
Sečteno podtrženo, tahle vás fakt může minout…
A myslím si, že to, že mě nenadchla opravdu není cílovkou. Dobrá youngadultovka je dobrá, i když už jste mimo kategorii a tahle to bohužel nebyla.

27.01.2023 2 z 5

Astra Astra Cedar Bowers

Astra je pozoruhodně napsaná kniha o ženě, kterou sledujeme prostřednictvím deseti lidí v jejím okolí, vždy v jiné etapě života, nicméně vlastně téměř po celou jeho dobu. Astra sama přitom dostane prostor až na závěr, v epilogu.
Bylo fascinující sledovat, jak každý má na Astru trošku jiný pohled, podle toho, kdy a v jaké situaci ji poznal. A čtenáři se tak před očima kousek po kousku skládá velice komplikovaná osobnost.
Já jsem tu četla zejména o tom, jak nás ovlivní, když od dětství nemáme nikoho, o koho se můžeme opřít a musíme se spolehnout jen na sebe.
A taky o tom, že vztahy jsou různé, jsou křehké a jsou to nejdůležitější, co máme.
Ale každý si tam může najít něco svého.
Příběh je napsán s lehkostí, i když to není nic veselého. Pokud hledáte zajímavě vystavěnou knihu, převážně o vztazích, tak Astru určitě můžu doporučit!
Jo a musím zmínit tu krásnou obálku, která je pod přebalem snad ještě krásnější.

J. R. R. Tolkien: Životopis J. R. R. Tolkien: Životopis Humphrey Carpenter

Životopisy nejsou úplně můj obvyklý žánr, víceméně se shodnu se samotným Tolkinem, podle kterého je zkoumání autorova života “marný a falešný přístup k jeho dílu.”
Doteď jsem četla asi jen životopis Leonarda da Vinci.
Nicméně Tolkienovo dílo miluju, a tak mě prostě časem začalo zajímat i to, jaký měl vlastně život, aniž bych se skrz něj snažila soudit jeho práci, i když jde to vůbec?
Tohle zpracování bylo skvělé!
Nečekala jsem, že to bude tak čtivé a zajímavé vlastně úplně celou dobu, ale bylo.
Tolkien byl fascinující člověk, který své příběhy nevymýšlel, ale postupně přicházel na to, jak to celé bylo. Už jen to, že to měl takto nastavené je pro mě okouzlující.
Jeho perfekcionismus musel být nejen pro něj hrozně vyčerpávající, ale i to je další důvod, proč je jeho dílo takové jaké je.

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Nápad je to zajímavý, jen to provedení trochu pokulhává.
Téměř každá kapitola je uvedená politickou omáčkou v podobě rozhovoru nějakých státníků. A to bylo na můj vkus hrozně natahované a nezáživné. Většinou jsem tu část musela číst dvakrát až třikrát za sebou, protože jsem prostě neudržela pozornost. Chápu, že to bylo pro text důležité, nicméně si myslím, že by tomu prospělo výrazné zkrácení.
Poté co skončí politická část nastupuje většinou v kapitole závodčí Kališ a textilačka Malíková. (Jo textilačka mi taky trhala uši, ale vážně je to v knize použito asi padesátkrát.) Kališ je sice takový Semir Gerkhan, ale je to sympaťák. Jeho “stalkerka”/“superhrdinka” Malíková mi už tak sympatická nebyla, nicméně výskyt této dvojice sliboval aspoň akci, takže jsem se na jejich chvíle na scéně vlastně těšila.
No, sečteno podtrženo. Námětem vzniku Československa zajímavé, jako krimi podprůměrné a velmi, velmi dlouhé!

27.01.2023 3 z 5

Proč číst fantasy, jak to, že zvířata v knížkách mluví, a odkdy se Američané bojí draků Proč číst fantasy, jak to, že zvířata v knížkách mluví, a odkdy se Američané bojí draků Ursula K. Le Guin

Devět esejů o tom, proč číst fantasy, bylo velmi obohacující čtení, které mi přineslo nové pohledy na fantastiku a zanechalo plno zajímavých myšlenek.
Líbilo se mi, že ač autorka fantasy hájí, zároveň nesnižuje jiné žánry. Jen vysvětluje, proč má fantasy v literatuře své místo.
V knize je zmíněno mnoho děl a autorů, ale ke všem je v knize poznámka, takže oceňuju, že čtenář nemusí neustále něco dohledávat.
Celkově překladatelská práce Jakuba Němečka je zde opravdu hodná povšimnutí, protože něco tak překladatelsky vyšperkovaného jsem dlouho (možná nikdy?) neviděla.

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Až uvidíš moře bylo pro mě proto skvělým náhledem na řecké uprchlíky v Československu.
Scarlett Wilkové se povedlo zachytit různé maličkosti života Řeků u nás i drobné nuance mezi životy hlavních postav a přitom zachovat velice přístupný text.
Přiznávám, že druhá půlka knihy se mi četla lépe, ale myslím, že pro všechny milovníky historických románů, rodinných ság a naší historie je to kniha jak dělaná.

Strážci Země Strážci Země Tomáš Crlík

Strážci země jsou pohádka, kterou jsem v danou chvíli nutně potřebovala. Nicméně není to úplně dětský příběh, který nadchne i dospělé. Pokud pohádky moc nečtěte, nebo čtete jen ty opravdu výjimečné, tak tuhle nechte raději dětem. Já jsem poslouchala jako audio a kniha mi zrovna sedla do nálady.
Řekla bych, že je to kniha pro trošku starší děti, už jen z toho důvodu, že je tu hodně popisných pasáží, které jsou sice krásně napsané, ale mladší děti je asi moc neocení. Nicméně díky nim má kniha super atmosféru.
Děj je trochu pomalejší, ale bavil mě námět i jeho zpracování. Navíc tu zní i eko podtón a to já cením.
Pokud rádi čtete dětské příběhy nebo hledáte čtení pro vaše děti, tak knihu klidně přidejte na seznam.

27.01.2023 4 z 5

Dvě na cestě Jak matka s dcerou došly místo do Santiaga do Mikulova Dvě na cestě Jak matka s dcerou došly místo do Santiaga do Mikulova Anna Semiánová

Tato kniha není vyloženě literární skvost, kde se budete kochat slovními obraty, ale je to jedna z těch, co zahřejí u srdce. Já jsem byla skoro celou dobu čtení tak trochu dojatá a vlastně ani nevím konkrétně proč… Něco na síle vztahu matka dcera je prostě nekonečně dojemnýho…
A navíc vás možná tato kniha přesvědčí k tomu, že taky zkusíte obout boty a někam vyrazit :)

01.09.2022 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

První nepovídková a bylo to přesně tak, jak jsem si myslela. Přečetla jsem ji mnohem rychleji, protože mě prostě udržela v pozoru.
Musím přiznat, že jsem se občas trochu ztrácela v tom, kdo je kdo a možná bych chvílemi ocenila mapu. Ale jinak je to čisté nadšení.
Největší radost mám z nečernobílých postav, které jsou tak uvěřitelné! A taky z toho, že Ciri je “úplně normální” holka, co řeší dospívání, menstruaci, kluky a dobře do toho občas nějakou magii a trénink. Ale to bylo tak osvěžující!

Život na míru Život na míru Marek Rabij

Problematika fast fashion se dotýká každého z nás. Proto by si tuto knihu měl opravdu přečíst každý. Myslím si, že už tak nějak všichni tušíme, odkud se oblečení bere. Ale pokud jste se o tuhle problematiku nikdy hlouběji nezajímali, tak vám tato kniha opravdu otevře oči. Nicméně i pokud už o fast fashion něco víte, klidně ji zkuste, stojí za to.

20.08.2022 5 z 5

Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti Michael Scott

Tajemné bytosti, kouzelná krajina a poutavé příběhy. Tohle bylo opravdu skvělé!

20.08.2022 4 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Přiznám se, že mi u této knížky pěkně lítala tepovka podle toho, jak moc jsem byla rozčilená z nespravedlnosti a krutosti tradic.
Příběh je to pomalý a zase tolik se tu neděje. Spíše je tu ukázán život žen v Afghánistánu jako takový.
Nicméně si myslím, že i přesto, že je tu ukázáno spoustu, tak to autorka pořád dost idealizovala a navíc naředila červenou knihovnou, což mi popravdě spíš překáželo.
Nakonec tedy z knihy moc nadšená nejsem a do volného pokračování, Návrat do Kavárničky v Kábulu, se určitě pouštět nebudu.
Pokud vám ale nevadí když autor klouže po povrchu palčivých témat a spíše vám předloží romantickou linku, tak je to kniha pro vás.

20.08.2022 3 z 5

Potápěč Potápěč Jeff Lemire

Myslím si, že nepřeháním, když řeknu, že Potápěč je nejlepší komiks, jaký se mi kdy dostal do ruky.

Černý cukr Černý cukr Miguel Bonnefoy

Černý cukr je dalším důkazem toho, že dobrý vypravěč nepotřebuje stovky stran na to, aby předal skvělý příběh.
Stará legenda, chamtivost, poklady, marnost a smutek, to vše přikryto magickým realismem a zakončeno skvělou pointou. Navíc s atmosférou, která je tak dokonale vybudovaná, že vás naprosto pohltí.
Jej to bylo dobrý!

20.08.2022 4 z 5