Vesmich Vesmich komentáře u knih

Bretaňské světlo Bretaňské světlo Jean-Luc Bannalec (p)

Komisař Dupin na dovolené je oxymoron, protože kde je komisař, tam je zločin a kde je zločin, nemůže mít komisař dovolenou. Vůbec mu nevadí, že je v cizím revíru a čmuchá jako ohař! Tentokrát růžové pobřeží, bílé pláže a hodně vína.

02.08.2020 5 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Tak na nějaké mávání mečem a hrdinské činy tradičního střihu jsem rychle zapomněla a ponořila se do příběhu, který byl tak univerzální, že je to asi jedno, jestli se odehrál tam, či onde.

14.07.2020 5 z 5

Bretaňský příliv Bretaňský příliv Jean-Luc Bannalec (p)

Takže ostrov Sein. Tak na ten mám vzpomínku, kterou s komisařem sdílím. Na ostrov se dá (coby pasažér cizinec) dojet buď velkým trajektem, to je ta lepší varianta, anebo rychlým člunem. Cestou tam mě vezl rychlý člun, vlny byly děsivé a místo bylo už jen k stání a na přídi. Ukázkové šavle jsem začala vrhat tak někde v půlce cesty, pěkně po větru a směru jízdy. Potom už nebylo vrhat co...na pevninu (ostrov) jsem se vypotácela, složila se někde na břehu a tam se snažila zbavit kombinace točení a houpání (takže vím přesně, o čem se tam píše) a ode všeho mi odpomohl až místní lékař a kdoví co všechno v jednom, který za své služby chtěl poslat pohled :) asi tam má sbírku takových pitomců rovnou nad stolem. Některá místa v knize popisovaná si dokonce i vybavuji!

14.07.2020 5 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Od doby, kdy dvojice Sjöwallová – Wahlöö psali Vraha policistů, uplynulo už hodně vody a nevím, kdy jsem četla cosi švédského, plného těch pozoruhodných jmen. Od té doby se v reáliích ledacos hnulo..děti jsou nesnesitelně spratkovité, dělají nesnesitelný kravál a nevědí, kam se vrazit a na dovolenou se jezdí výhradně do Thajska. Vrazi jsou pořád stejní, ještěže tak. Rozhodně je to napínavé a nápadité, pěkně to odsejpá, padouch je dostatečně kreativní a hlavní policajt je nesmrtelný, čímž nic neprozrazuji, když je to první díl série o něm. Druhý díl mě už mine, bylo toho tak akorát.

13.07.2020 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Napínavý thriller z doby, kdy upír nebyl sympatický a následováníhodný dorostenec, který se vyznačuje zejména láskyplností a kdy se nikdo moc nehrnul se jím stát. Hned úvodem, při pobytu v Transylvánii, mě zaujalo, že mezi tamními domorodci zaujímají na žebříčku podivínů Češi hned druhé místo za Slováky. Jedni chodí v krojích, druzí v kožichách a divocí jsou jako čerti. Protiupírský arzenál - kolíky, stříbrné předměty, rostliny - je zde podrobně představen - k čemu co je a jak co přesně působí. Je to dlouhý text, ale s pozorností jsem neměla nejmenší problém.

13.07.2020 5 z 5

Byla jednou jedna žena, která chtěla zabít sousedovo dítě Byla jednou jedna žena, která chtěla zabít sousedovo dítě Ljudmila Stefanovna Petruševskaja

A mě to bavilo! Bylo to božsky ruské! Vůbec se s tím nemazala, pokaždé rovnou šup a hup a už jsme v tom. Za mě super!

26.06.2020 5 z 5

Sestup Sestup Tim Johnston

Jejda, tato četba asi nebyla pro mě. Poslouchala jsem jako audioknihu, takže to v autě dostalo šanci na "dočtení", což by se v papírové podobě nemohlo stát. Byla to pro mě taková hluboce prožívaná nuda, až mi bylo úplně jedno, jak celá ta rodina dopadne, nehledě na to, že se v tom nedalo orientovat. Samotné téma, jak ona je tam, kde je a děje se s ní, co se děje, je snad nějaká mánie...totéž v La Loba..je to asi nějaké aktuální schéma, zřejmě se to děje hromadně nebo co...

26.06.2020 2 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Už je to dávno, co jsem četla Mor. Cizinec mě zatím míjel. pěkně sem to táhne, pán je takový shnilák, nějak ho to všechno míjí a jak ho to tak míjí, tak najednou bum a už je nejen vržen, ale i vtažen. Ale i když vtažen, stejně vržen, takže zase hnije a hnije, až shnije.

26.06.2020 4 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

To by mě bohdá nenapadlo, že budu toto číst a už vůbec ne, že mě to bude bavit! To střídání poloh od adorace vojákování přes republikánské úvahy až sem tam úplně mimózní plky...líbilo se mi to od začátku do konce a přijde mi úplně srozumitelné, co na tom vojančení ty chlapy může přitahovat.

26.06.2020 5 z 5

Tři muži ve člunu a na toulkách Tři muži ve člunu a na toulkách Jerome Klapka Jerome

Tak pro našince to zase není až takovej odvaz, vydat se někam na člunu, takže já bych víc ocenila spíše popisy krajiny, které podle anotace autor nakonec vynechal, aby se text lépe prodával.I když scénka s otvíráním konzervy byla hodně živá. Když chlapi vyrazili na kolech po Německu, byla to větší sranda. Líčení kontroly provozuschopnosti bicyklu mě rozesmálo k slzám.

15.06.2020 4 z 5

Hrábky drápky odpadky Hrábky drápky odpadky * antologie

Uživatelsky velmi příjemné grafické zpracování a ilustrace, čtenářsky pozoruhodná pouť velmi různorodou poezií, z nichž některá je pro děti více a jiná méně. No, nakonec je to jedno, ať si děti čtou, co chtěj.

14.06.2020 4 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Film je něco tak dokonalého, že mě ani nenapadlo si to někdy číst. Až teď. Ve světle knihy je film vlastně laskavý a umírněný. Příběh je to parádní, všechny postavy a to bez výjimky, famózní, zápletka originální, kulisy úchvatné a celé ladění mi vlastně víc připomnělo film Sedm, než Purpurové řeky. Od začátku až do konce velká jízda!

14.06.2020 5 z 5

Mrtvý klíč Mrtvý klíč D. M. Pulley

Jó holky to maj těžký! Věčně by je nějaký votlema využíval a používal ke svým nekalým záměrům, ale čas od času s ním některá dobře vytře podlahu. Tady se o to pokusilo holek hned několik a napříč časem, a nějak to (vytření podlahy) asi víceméně možná, když se to tak vezme, jakž takž snad vyšlo. Závěr je totiž slabota, takže si to každý musí nějak přebrat. Děj se odehrává v jediné budově a udržet napětí na tak malém prostoru a postupně odhalovat, co je třeba, se rozhodně povedlo. Není to nejnapínavější kniha roku a těžko říct, co vlastně měla za poselství, kromě toho napětí a sdělení, že holky to maj těžký, ale tak v noci do banky se člověk hned tak nedostane. Takže za mě dobrý.

14.06.2020 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Je to čím dál lepší. Autorka se do série nejspíš opřela a věnuje jí celou pozornost. Jak dokáže točit těmi vztahy a udržovat je v naprosto uvěřitelné a vlastně běžné podobě, je obdivuhodné. Robin tentokrát strhne pozornost na svou stranu a vývoj její postavy je mistrovský!

27.05.2020 5 z 5

Noc na křižovatce / Maigret se mýlí Noc na křižovatce / Maigret se mýlí Georges Simenon

Četla jsem jen Noc na křižovatce a dlouho jsem netušila, co se to tam vlastně asi tak může dít a kdo je hlavní padouch.

20.05.2020 4 z 5

Who The Fuck Is David Koller? Who The Fuck Is David Koller? Milan Ohnisko

Zaujala mě ta obálka a celá ta grafika. Stálo to tady ve školní knihovně, tak mi to nedalo. Vzala jsem to jedním vrzem. Kapelu jsem neposlouchala nijak vášnivě, hudba nemá v mém životě zrovna extra pozici. Ten rozhovor s D.K. je rozhodně napínavý, vlastně mě nenapadlo, že už je to starej chlap. Od dětství jediný cíl a jediný směr. To je vždycky silné. Výpovědi plejády rozličných lidí, které tvoří druhou část knihy, jsou většinou o ničem a nic by se nestalo, kdyby nebyly vůbec vysloveny. Nicméně to na mě v momentech, kdy se D.K. více pouštěl do společenských témat působilo dost prostince a nemohu si pomoci, ale bylo z toho patrné, že čím je člověk starší a společensky angažovanější, tím více je znát, když mu chybí nějaké ucelené formální vzdělání.

20.05.2020 4 z 5

Maigret na dovolené Maigret na dovolené Georges Simenon

Pro některé lidi dovolená není a tak je pro ně požehnáním, když je z ní něco vytrhne. Měli to tak úderníci v Andělovi (Dovolená s Andělem), má to tak komisař morous. Jakmile zavětří cosi smrdutě podezřelého, jde po tom jak ohař! Pachatel, který naplánoval dokonalý zločin, má smůlu, když se mu ovíněný znuděný policajt přimotá do příběhu a nedá pokoj, dokud ho nerozlouskne. Pěkné počteníčko!

17.05.2020 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Od té doby, co Voxi vydává Agathu Christie v parádním načtení, kdy slečnu Marplovou čte Růžena Meruňková, což je standard, ale všechny ostatní čte Otakar Brousek ml., což je vysoký nadstandard, si je pouštím dokola v autě a musím se pořád smát a při každém znovupřečtení objevím něco nového, takový suchý anglický humor, takové famózní vedlejší postavy a celá ta sestava vesnická! :)

12.05.2020 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Některé knihy od A.CH. jsou jako audioknihy načteny takovým způsobem, že je radost je poslouchat pořád dokola. Zatím je mou nejoblíbenější Vražda na faře, ale Smrt na Nilu jí šlape na paty. Jen si tak člověk leží a poslouchá, jak mu ten děj leze do hlavy a zvuk se mění v obrazy a ty míhají před očima jako film, a přestože ten příběh zná už dávno, stejně čeká, jak to dopadne :)

10.05.2020 5 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Aljaška dobrý. Knih z Aljašky moc není. Nápad taky dobrý. Padouch moc dobrý. Ostatní padouši taky moc dobrý. Nácvik dovedností nutný k přežití a seznamování se s tím, že sever je na severu, jih na jihu, mraky plují ze západu na východ a řeky tečou na jih, slabší. Ale dovednosti v praktických ukázkách padouchových, dobrý. Rozhovory padoucha s paní taky dobrý. Motivy padoucha (biologické) dobrý, filozofické (nejslabší ze všeho). Mudrování paní, když je v extrémní krizi, vynechat zcela.Moc slabý. Poslední třetina utahaná. Ke konci mi největší vyděšení způsobilo, že snad začne nějaký další příběh. Závěr, ale až to totální finále, zase dobrý.

08.05.2020 4 z 5