ViolettaCh. ViolettaCh. komentáře u knih

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Další bezva po seversku drsná detektivka s bohatě rozvinutým dějem, kdy je řešeno více případů, a to na jedné straně oresundského baltského zálivu dánskou kriminálkou a na druhém břehu Švédy. Případy mají - jak se ukáže - vzájemnou souvislost. Protože jsou zde opakovaně připomínky starších příběhů i osob, je dobré číst knihy tak, jak jdou za sebou. Nejstarší je sice Oběť bez tváře, ale dějově předcházející je Devátý hrob, kdy hlavní hrdina Fabian Risk působil u stockholmské kriminálky. V dalších dílech už pracuje v Helsingborgu. Zápletka, jejímž hlavním motem je v Osmnácti pod nulou krádež identity bohatých osob, byla povedená, dobře propracovaná. Ten konec sice vzal až příliš rychlý spád, což nikterak neneguje celkovou kvalitu knihy, ale zato dal tušit další případy, které Fabiana čekají v následujících dílech. Takže nyní hurá na Motiv X!

14.10.2020 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Výtečná detektivka se skvěle vymyšlenou, neotřelou zápletkou s napětím až do samého konce. Poslouchala jsem formou audioknihy ve vynikajícím podání herce Pavla Soukupa. Do případu je zapojena švédská i dánská kriminálka na obou stranách Oresundského zálivu v Baltu, takže zprvu jsem měla trochu guláš v těch skandinávských jménech, ale poznamenala jsem si je a budu je znát i pro další případy Fabiana Riska.

11.10.2020 5 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Můj nově nalezený detektivkář se osvědčil! Děj byl napínavý, pro nás nezvyklá a zpočátku pletoucí se skandinávská jména, ale postupně se člověk zorientoval. Vidím, že se mrknu i na ostatní případy Fabiana Riska.

09.10.2020 4 z 5

Ostrov smrti Ostrov smrti Jan Cimický

Poslední knihy pana Cimického byly šity spíše horkou jehlou, ale musím říct, že tentokrát se detektivní příběh celkem povedl. Byl docela napínavý, s neotřelou zápletkou. Jen tak dál!

04.10.2020 4 z 5

Opět se mi potvrdila zkušenost, že to, co je prezentováno jako úžasný světový bestseller, svou kvalitou ve skutečnosti dost pokulhává za svojí uměle vytvořenou pověstí. I toto byl jen marketingový tah, byť knize nelze upřít, že je psána celkem čtivě, dobře se čte, nechybí humor. Je to snad nějaký pokus o jakousi ztřeštěnou detektivku. Myslím, že 2 hvězdičky jsou odpovídající, do toho druhého dílu se už pouštět nebudu.

04.10.2020 2 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Strhující thriller, který skýtá čtenáři vhled do světa špionáže a odhalování chystaných těžkých zločinů proti lidstvu. Kniha je vyprávěna z pohledu hlavního hrdiny - supertajného amerického agenta, stíhajícího fanatického zločince. Ač je kniha tak rozsáhlá, pro čtenáře, který je vtažen do děje, to nemůže být problém. Forma audioknihy, kterou jsem zvolila já, staví knihu ještě o level výš, a to tím spíše, je-li zvolen správný interpret. Volba Martina Stránského s jeho mužným hlasem je pro tento typ literatury opravdu trefa do černého. Je to moje první "špionážní" kniha a zvolila jsem dobře. Oceňuji živost děje, odehrávajícího se na různých místech světa, absenci hluchých míst, celkovou strukturu knihy s krátkými, napínavými kapitolami i samotný vyprávěčský styl autora, kde nechybí ani vtipné hlášky (měl na krku tak masivní zlatý řetěz, že by se jím dal k molu připoutat zaoceánský parník). Je to debut a zatím bohužel jediná vyšlá kniha svého autora. Chystán by měl být Rok kobylek, rovněž ze špionážního prostředí, ale není dosud stanoven termín, kdy vyjde.

03.10.2020 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Musím konstatovat, že tato dystopická fikce kanadské autorky mě neuchvátila tak, jak jsem dle příznivých kritik očekávala. Shlédla jsem i jeden díl seriálu, natočeného dle této knihy, ale ani to nebylo moje gusto. Z tohoto typu literatury pro mě nadále zůstává nepřekonatelným George Orwell s Farmou zvířat a 1984.

24.09.2020 3 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Opět příjemné setkání s partou vyšetřovatelů z oddělení Q, i když dějově to byla tentokrát opravdu nevěrohodná divočina, ale čtivá, nechyběly některé vtipné hlášky.

17.09.2020 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Další z případů oddělení Q se rozvíjel poněkud těžkopádně, což se stalo i u jiných knih z této řady, ale nakonec se to přece jen slušně rozjelo. Závěr pak byl velmi solidní, ne banální. Některé pasáže knihy byly poněkud nadbytečné a s hlavním dějem nesouvisející. Pokud by kniha byla od nich oproštěna (což by kvalitě spíše prospělo), tak by logicky byla kratšího rozsahu.

14.09.2020 4 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Skvělé verše, z nichž mnohé zůstanou v paměti ze školních let i těm, kterým poezie tak moc neříká. Byť mi Bezručův kraj (severní Morava a Slezsko) osobně není blízký, rozumím údernosti veršů tohoto slezského barda v historickém kontextu doby jejich vzniku a vnímání (zejména silného sociálního cítění) jejich autora.

08.09.2020 5 z 5

Svatí kacíři aneb Reportáž nejen z Velké Moravy Svatí kacíři aneb Reportáž nejen z Velké Moravy Jindra Jarošová

Naprosto úžasná knížka! Historie úsvitu křesťanství nejen u nás, ale i v širším kontextu, tedy hlavně v Byzanci, odkud k nám křesťanství přišlo. Je zachyceno i hlavní dění evropské politiky od 7. do 9. st., a to právě v souvislosti se šířením křesťanství v našich končinách. Kniha je opravdu poučná až popularizační, nikoli školometská. Poslouchala jsem ji jako audioknihu, což tomuto typu knih obzvláště svědčí. Určitě se k této knížce ještě ráda vrátím, ač to dělám jen velmi výjimečně.

08.09.2020 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Tak tento díl mě opravdu neoslnil, zatím jej považuji za nejslabší z řady případů oddělení Q. Markova téměř dokonalost a jeho schopnosti jsou příliš nevěrohodné. Zpočátku mě to moc nebavilo, člověk se začetl až tak v poslední třetině.

06.09.2020 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Neobyčejná emoční síla této knihy je umocněna tím, že nejde o fabulaci, ale o autentický příběh autorky, která na vlastní kůži resp. na vlastní duši, jak sama uvádí, prožila to, co si nikdo z nás v plné síle neumí (a myslím, že ani nechce) představit. Je to příběh obdivuhodné vnitřní síly této ženy i jejích spoluvězeňkyň, jejichž tragické osudy čtenáři nejednou vženou slzy do očí. Na druhé straně je dobré, že někteří přeživší (je více autentických knih na toto téma např. Rudolf Vrba, Utekl jsem z Osvětimi) byli ochotni se o svůj příběh podělit. Jejich svědectví musí zůstat trvalým mementem.

02.09.2020 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Zdá se mi, že tentokrát se Nesbo moc nevytáhl. Psát umí, o tom žádná, ale tentokrát to rozuzlení mě fakt moc nevzalo. Od tohoto autora jsem četla už lepší kusy.

02.09.2020 3 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Ze všech Klostermannových knih je zřejmé, že Šumava byla jeho domovinou, krajem jemu důvěrně známým a jím milovaným. Já nemám k Šumavě žádný osobní vztah, přesto jsem se ráda seznámila s touto knihou, a to tím spíše, že šlo o formu audioknihy, namluvené našimi předními herci, kdy každá z postav měla svého hereckého mluvčího. Román působivě líčí šumavskou přírodu, ukazuje obrázek vztahů obyvatel (sedláků, dřevařů aj.) na místní vesnici, důkladně prokresluje charaktery jednotlivých postav. Určitě se mrknu i na nějakou další autorovu knihu na šumavské téma.

26.08.2020 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Výborná kniha, kdy si i v tomto případě autor vybral a do detektivní podoby zpracoval neotřelé téma. Kniha byla velmi napínavá, přinesla i ohrožení detektivů, ale tam se dalo čekat, že se z toho vylížou - však je čekají další případy. Základní motiv knihy je inspirován skutečnými událostmi, což je pro mě novinka, že se takové věci v Dánsku v minulosti děly.

25.08.2020 5 z 5

Srpnová neděle Srpnová neděle František Hrubín

Knížka o maloměšťáckých poměrech a charakterech projevivších se o jedné letní dovolené, vzešlá z pera básníka, takže jako próza opravdu nic moc. Lepší je filmové zpracování, kde lze ocenit některé herecké výkony.

23.08.2020 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

No nevím, nevím, co si o tom mám myslet. Každopádně mě kniha tohoto oslavovaného autora neoslnila. Ani není zřejmý literární útvar, který autor zamýšlel. Jsou tu prvky literatury faktu (citace ze záznamů výpovědi ztracené a pak nalezené, avšak pomatené osoby) a souběžně běží vlastní příběh autora resp. vypravěče a jeho přátel. Je to moje první kniha tohoto autora, tak možná dám šanci i něčemu dalšímu od něj, abych si udělala ucelenější názor.

22.08.2020 2 z 5

Vražda v lázních Skalka Vražda v lázních Skalka Jarmila Pospíšilová

Nenáročná, jednoduchá detektivka z domácího prostředí. Docela fajn oddychové počtení na letní víkendové odpoledne.

22.08.2020 3 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Další skvělá detektivka ze série starých případů, které řeší oddělení Q. I zde je zpracována velmi neotřelá zápletka z netradičního prostředí (uzavřená náboženská komunita). Detektivce nechybí ani humor, na který jsme už zvyklí. V první polovině knihy je sice poněkud pomalejší rozjezd, ale vše se nakonec spojí a od druhé poloviny získává děj silně na dramatičnosti.

22.08.2020 5 z 5