vlkcz vlkcz komentáře u knih

Na vodě Na vodě Penelope Fitzgerald

Možná jsem knihu nečetl ve správné době, možná jsem měl nějaká očekávání, která kniha nesplnila, každopádně jde trochu o zklamání. Snad kromě Tildy mi žádná z postav nijak nepřirostla k srdci, občas mi přišlo vyprávění mírně chaotické, a i když to není napsané úplně špatně, četba této knihy mi přišla jako ztráta času. Naštěstí není nijak rozsáhlá. :-)

14.04.2019 2 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Manželka doporučuje svým kamarádkám, takže jsem neodolal a přečetl také. A výborně jsem se bavil. Sice to není na Nobelovu cenu, ale není to ani úplně hloupé. Příjemné překvapení.

11.04.2019 4 z 5

Hudba pro Anvilany Hudba pro Anvilany Martin Sichinger

Není to špatné. Něco mezi Ludvíkem Součkem a P. K. Dickem. Vcelku zajímavý nápad.
Jenže to zároveň není dobré. I když ponechám stranou logické nesmysly (např. konáme pouze několikahodinové mezihvězdné lety, ale zároveň jsme stále závislí na jádru a plynu v pozici zdrojů energie...) celé je to napsáno tak, že jsem celou dobu přemýšlel, jestli to autor myslí jako seriózní SF nebo si ze čtenářů střílí a jde o parodii. A doteď tuhle hádanku nejsem schopen rozluštit.

09.04.2019 3 z 5

Ma vie: Můj život Ma vie: Můj život Marc Chagall

Kouzelné, poetické, na hraně mezi snem a realitou, stejně jako jeho obrazy.

08.04.2019 4 z 5

Oživené hroby Oživené hroby Karel Sabina

U maturit se stále povinně opěvuje poběhlice Němcová nebo antisemita Neruda, přitom tohle dílko je hravě strčí do kapsy. Ale jde o Zrádce národa, takže raději ticho po pěšině.
Pro mě, i přes poněkud archaický jazyk, velice příjemné překvapení.

06.04.2019 4 z 5

Zen žen: Obrazový průvodce životem moderní ženy Zen žen: Obrazový průvodce životem moderní ženy Lenka Geislerová

Okoukáno ze života, člověka potěší, když vidí, že ty věci, které ho potkávají má se spoustou lidí společných.

03.04.2019 4 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Geniální. To se prostě nedá hodnotit jinak. Příběhy jako matrjošky, každý vyprávěný jinou formou, jiným stylem jazyka, vnitřní provázanost, spousta hlubokých a znepokojujících myšlenek.

02.04.2019 5 z 5

Souvislosti Souvislosti Zdeňka Jordánová

Stručné, jasné, výstižné.

25.03.2019 4 z 5

Na palubě Na palubě Carol Higgins Clark

Příjemná oddechovka.

23.03.2019 3 z 5

Hluk a vřava Hluk a vřava William Faulkner

Asi nejsem pro tuhle Velkou Literaturu dostatečně zralý.
Jo, jako experimentální text to není špatné, ale prokousat se první polovinou knihy bylo úmorné. Pak už je to čtivější, jenže pořád, z mého pohledu, o ničem. Ve vyprávění o spolku nesympatických až odporných typů jsem si nenašel v podstatě nic, co by mě oslovilo.
Formálně podobné jako Vražedné léto od S. Japrisota, ale tam mi to střídání hledisek přišlo propracovanější a mělo překvapivý závěr. Tady nic.

22.03.2019 2 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Přečteno uhrančivým hlasem Pavla Soukupa. A když se k tomu přidá, že ne úplně jednoduchou mytologii zpracoval její milovník a takový mistr vypravěč jako Neil Gaiman, tak je o nevšední zážitek postaráno.

15.03.2019 5 z 5

Přežívá nejsmutnější Přežívá nejsmutnější Margaret Atwood

Hodně silné. Bohužel jsem se trochu pral se stylem a závěr mi přijde do ztracena.
Každopádně hlasité varování před naší vzpupností a stavění se na Boží místo. Stvořit můžeme leccos, ale jaké může být stvořené nedokonalým tvůrcem?

13.03.2019 4 z 5

Kathy Kathy Jan Štifter

Průměr. Od začátku jsem měl pocit, že čtu Vyhnání Gerty Schnirch v expres formě. Oceňuji, že je zpracován reálný příběh, kterých bylo podobných spousta.
Osobně ale dávám přednost Tučkové.

07.03.2019 3 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Bomba! A myslím, že musí zaujmout nejenom YA, ale i jejich rodiče.
Rád bych vysvětlil, proč přes veškeré nadšení, které ve mně kniha vzbudila, nedávám 5*.
Ze začátku mi přišlo, že styl psaní odpovídá spíš desetiletému dítěti než 15letému puberťákovi. A zejména v kontrastu s obsahem mě to trochu rušilo. Ale je pravda, že časem jsem si buď zvykl anebo to byl autorův záměr, aby zdůraznil vliv Billových úkolů.
Přišlo mi škoda, že hlavní hrdina je popisován a zařazen do kategorie psychicky nemocných. Ano, dodává to příběhu na zajímavosti a umožňuje to, zejména v závěru, přijít s několika "poučeními". Ale jsem přesvědčen, že i bez této berličky by šlo o silnou knihu. Jenže dnešní doba už je taková, že introverze je mnohdy vnímána jako minimálně úchylka, zvlášť v takto extrémní podobě.
Vzhledem k absenci těchto "rušivých" prvků (a nádherné Emmě Watson) pokládám filmové zpracování za ještě o chloupek lepší.

05.03.2019 4 z 5

Opráski sčeskí historje 3 Opráski sčeskí historje 3 Jaz

Prozťe opráski. I gdyš tentokrád drochu slapčí.

03.03.2019 4 z 5

Jak prohrát maraton Jak prohrát maraton Joel Cohen

Nejsem běžec, takže rady mi nebyly k ničemu. Nemůžu říct, že by to nebylo vtipné, jenže takovým tím trochu křečovitým způsobem, který mi neseděl. Kdyby ho byla tak třetina, tak by to úplně stačilo.

01.03.2019 3 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Opět skvělý příběh i jeho zpracování. Sice jsem měl, už tradičně, problémy s rodinnými vazbami všech zúčastněných, ale ještě to šlo udržet.
Škoda jen, u MOBY také trochu tradičně, odfláknuté korektorské práce a spousty chyb (i gramatických).

24.02.2019 4 z 5

Má nejmilejší kniha Má nejmilejší kniha Markéta Pilátová

Zdá se, že jihoamerické prostředí magickému realismu sedí. A v podání Markéty Pilátové je pro mě mnohem srozumitelnější než třeba u Marquéze.

20.02.2019 5 z 5

Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Jaz

Asi objektivnější než mýty, kterými byl člověk krmen ve škole. A navíc neskonale zábavnější.

18.02.2019 5 z 5

Císařova hrobka Císařova hrobka Steve Berry

Ne že by se to nedalo číst, ale mě prostě ty Cottonovy asijské příhody neberou. Ještě slabší než Benátská zrada, hlavně nesmyslné. Motivace Rusů by byla ještě pochopitelná. Na ropě stojí jejich ekonomika, a kdyby se ukázalo, že je ropy dost a srazilo by to její cenu, tak jsou nahraní. Číňanům by takový kolaps ceny vyhovoval, jenže by k němu stejně nedošlo. Náklady na těžbu by rostly i nadále a pod určitou cenou by se těžba nevyplatila a řada vrtů by se zavřela.

16.02.2019 2 z 5