WEIL WEIL komentáře u knih

Psychologický slovník Psychologický slovník Pavel Hartl

Slovník, díky němuž se uživatel může lépe orientovat v pojmech, v sobě a lidském chování.

Psychologie Psychologie Jozef Štefanovič

Pro mě roky nejpoužívanější publikace.
Je v ní vše podstatné a s realitou související.

Sedm pater Sedm pater Dino Buzzati

Některé povídky jsou moc přesvědčivé, nadčasové a smysluplné.

01.07.2011 5 z 5

Viditelná temnota: Memoáry šílenství Viditelná temnota: Memoáry šílenství William Styron

Zajímavá kniha o boji autora s depresí, a snaží se přijít na kloub tomu, co ho do ní uvrhlo.
Rovněž se v knize zabývá podobnými případy ze světa umění.

Zvláštní doslov autorky, dr. Syřišťové, která z pozice psychiatričky má jakoby pocit, že problematice rozumí víc,než W. Styron.
Pokud by tomu tak bylo, tak co jí brání, aby rychleji vyléčila podobně postižené pacienty?

Deprese je postižení, někdo je překonává, někdo to vzdává.

Vzpomínky na budoucnost Vzpomínky na budoucnost Erich von Däniken

Kniha se zabývá záhadami minulosti, nalezené a dodnes přítomné v naší realitě.

Občas je kniha nadsázkou, neb o se v ní píše, tak ty roky už prošly a nic z těch vizí autora se nenaplnilo.

01.07.2011 3 z 5

Od A k B a zase zpět (Filozofie Andyho Warhola) Od A k B a zase zpět (Filozofie Andyho Warhola) Andy Warhol

Napsal tuhle knihu A. Warhol, anebo ji jen někomu diktoval?
Jaký vlastně byl?
Myslím, že kniha o tom dost vypovídá.

Osení Osení Colette (p)

Kniha neodkrývá to, co dnešní člověk očekává, takže mu hlavní hrdinové připadají poněkud nastylizovaní.

Bouvard a Pécuchet Bouvard a Pécuchet Gustave Flaubert

Asi většina čtenářů zná tuhle knihu prostřednictvím sriálu, který napsal podle této knihy J. Dietl - Byli jednou dva písaři, kde vynikají J. Sovák a M. Horníček.

Mrtví se někdy vracejí Mrtví se někdy vracejí Stephen King

Povídky, o jejichž vzniku píše autor v knize "O psaní".
Využil všeho, co v životě zažil či slyšel a posunul to dál, do fantazie a napětí a hororu.

01.07.2011 3 z 5

Hořké vzpomínání II. Z dopisů a vzpomínek chlapců pétépáků Hořké vzpomínání II. Z dopisů a vzpomínek chlapců pétépáků Augustin Drobílek

Kniha o životě Pétépáků v zajateckých táborech.

Dopisy a vzpomínky.

Násilí člověka proti člověku. dělo se i předtím, jen to bylo obrácené. Komunisti byli aktivní před druhou světovou válkou a směřovali do koncentráků či za války byli odbojáři, ale po válce se tyhle ideje změnily v násilí na jiných, a tak se historie zase zopakovala.

Inu vývoj šel jak šel, je možné si jen přečíst co kdo zažil, kdo mu ublížil, a zda se s tím vyrovnal.

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Kniha se čte dobře, jen ve chvilkách, kdy se žádá po hlavním hrdinovi čin, tak on raději mluví, sní a nerealizuje. Neví co chce? Chce víc, než co mu jeho realita nabízí. A tak ztroskotává, je nenaplněný, vrací se zpátky odkud přišel, a od ostatních se liší právě tím, že postrádá jakékoli naplnění, ať už tragické či šaškovní.

01.07.2011 5 z 5

Český slovník věcný a synonymický 4 Český slovník věcný a synonymický 4 Vladimír Šmilauer

Mám rád slovo. A kde jinde ho maximálně poznávat, než přes slovník a kde jinde najít jeho významy? Zase ve slovníku.

Běsi, svazek III. Běsi, svazek III. Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Pokud má někdo obavu, že je tenhle román příliš těžké čtení, pak jsou jeho obavy zbytečné. Dostojevski je srozumitelnější než většina učitelů, které kdo v životě ve školství potkal.

Běsi, svazek II. Běsi, svazek II. Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Román je plný dobrodružství, ne nadarmo byl několikrát zfilmován.

Běsi, svazek I. Běsi, svazek I. Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Literárně krásná charakteristika postav, tak jak je fajnšmekr u Dostojevského zvyklý.

Dvě facky a pohřeb Dvě facky a pohřeb Luděk Sobota

Luďka Sobotu jsem měl z filmů, které patří mezi pokladnice českého humoru velice rád. Potom se vytratil, nyní dobře komentuje co se událo, jak co bylo, a tato kniha je toho rovněž důkazem.

Stručná mluvnice česká Stručná mluvnice česká Alois Jedlička

Užitečná pomůcka pro každý lidský věk, vyjma batolat.

01.07.2011 4 z 5

Československé dějiny (1939 - 1948) Československé dějiny (1939 - 1948) Jaroslav Pátek

Učebnice je to stručná, ale asi odpovídá požadavkům na znalosti středních škol.

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Kniha mě zaujala hned, jak jsem si přečetl první stránku.
Obrácená estetika, či život je i takový?
Obojí.
Magický text.

Don Bosko Don Bosko Teresio Bosco

Sice se k jeho odkazu a poselství hlásí jeho následovníci i dneska, ale spíše ho využívají formálně, než aby dělali to, co dělal on sám.